Copy protection

Τελικά είναι πολύ σπαστικό αυτό το copy protection στα νέα cd. Όχι μόνο ότι δε μπορούμε πολλές φορές να κάνουμε τα cd mp3 (για λόγους backup), πολλές φορές ανοίγουν και νέα εφαρμογή όταν τα βάλεις στο pc. Και να πεις ότι η εφαρμογή είναι καλή πάει στο καλό, αλλά είναι μάπα. Κάθε φορά που βάζω ένα cd και ξεκινάει κολλάει ο υπολογιστής πόσες φορές.

Έχει βρει κανείς κάποιον τρόπο για να παίζουμε τα cd στο pc μέσω των γνωστών players (media player, winamp); Ή κάποιο πρόγραμμα που να κάνει rip όλα τα cd με protection;

Προσωπικά, αν ήξερα, δε θα είχα σταματήσει να βάζω νέα Cds στο Pc μου… :evil:

Χμμ ναι σωστός αγαπητέ kourou…

Τσέκαρε το MusicMatch JukeBox. Αυτό τα κάνει rip όλα…
Άσχετα με τα αν ειναι copy controlled! 8O

Το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν αλλα δε μου πολυάρεσε, μου φάνηκε βαρύ. Κατά την άποψη μου το καλύτερο είναι το Audiograbber (που χρησιμοποιεί και τον Lame) αλλα μερικές προστασίες δε μπορεί να τις σπάσει. Και έχει μείνει στάσιμο εδώ και 2-3 χρόνια.

Όλα τριγύρω αλλάζουνε, και όλα τα ίδια μένουν

Το audiograbber κάνει καλή δουλειά σχεδόν πάντα, αλλά εξαρτάται και από το cd-rom drive που έχεις. πχ. με το recorder μου μπορώ να κάνω rip τα copy protected cds ενώ με το DVD-ROM δε γίνεται.

Με το cd recorder (ένα plextor 16άρι) τρώει στόκο ο υπολογιστής κάθε φορά που πάω να κάνω rip, από παλιά το έχω αυτό το πρόβλημα, δεν ξέρω γιατί. Με το DVD-Rom επειδή είναι παλίο (Asus 8άρι) αργεί πολύ, δηλαδή τα ripάρει περίπου με 6. Θα το δοκιμάσω πάντως ξανά, thanks.

Πάντως έτσι κι αλλιώς μη φανταστείς τρελές ταχύτητες. Τα copy protected cds ουσιαστικά είναι επίτηδες κακογραμμένα ώστε να μην αντιγράφονται, γι αυτό και αργεί το μηχάνημα προσπαθώντας να το διαβάσει. Πώς τα παίζει θα ρωτήσεις. Τα κομμάτια είναι αποθηκευμένα σαν mp3 στο cd και αυτά είναι που παίζουν με την εφαρμογή. Τα απλά cd players δεν έχουν πρόβλημα γιατί διαβάζουν το cd σε μονή ταχύτητα.

Thanks for the info!
Πάντως αυτό το protection παρόλο που αρκετές φορές πετυχαίνει το στόχο του, μας εκνευρίζει πολύ περισσότερο. Θα μπορούσαν ( ή μήπως όχι; ) να το κάνουν να μην αναγνωρίζει καθόλου το cd ο υπολογιστής. Αυτό θα ήταν protection, αν και πάλι θα έβγαιναν αμέσως τα αντίστοιχα προγράμματα που να το σπάνε.

Εμένα μου την έχει δώσει το ότι θέλω να κάνω backup τα cd μου, μιας και τα δίνω από εδώ και από εκεί, και δε μπορώ! Α, βρήκα… θα τα γράψω σε κασέτες :stuck_out_tongue: 8O

Και η ηλιθιοτητα στην ολη υποθεση ειναι οτι τα cd αντιγραφονται σχετικα ευκολα (με Αλψοηολο 120 %) αλλα δεν γινονται rip mp3 :cry:
Εγω οτι κανω το κανω με το Cdex στα περισσοτερα εχει αποτελεσματα :smiley:

Εννοουσα Alcohol 120 % :oops:

clonecd kai meta ripareis to antigrafo.

:idea: :idea: για να κανεις σωστα την δουλεια σου δοκιμασε να συνδιασεις το clonyxxx και το alcoholer με το alcohol120% και μετα κανε rip με Cdex

ti copy protection kai m@l@kies…

o,ti kleidwnei, 3ekleidwnei <== aparabatos nomos ypologistwn!!!

ta “copy controlled” (ypoti8etai) audio cds ginontai paneykola kai antigrafa kai mp3!! arkei na 3ereis thn katallhlh me8odo…

p.x. gia ri3te ena blefaro sto ISO BUSTER kai 8a me 8ymh8eite…

ta copy protected cds ontws einai “kakogrammena” me thn ennoia oti parabiazontai ta standards twn red kai blue book prodiagrafwn, etsi wste na mhn anagnwrizetai ws “kanoniko” to cd apo ton ypologisth. ayto ginetai pros8etontas ena data track sto telos tou session me ta audio tracks.
ayto pou les oti “Τα κομμάτια είναι αποθηκευμένα σαν mp3 στο cd και αυτά είναι που παίζουν με την εφαρμογή. Τα απλά cd players δεν έχουν πρόβλημα γιατί διαβάζουν το cd σε μονή ταχύτητα.” den isxyei se kammia periptwsh! ta tragoudia einai apo8hkeymena kanonika san audio tracks (.cda) gia na mporoun na anaparax8oun apo ta kanonika audio cd players. ayta, epeidh den mporoun na anagnwrisoun to 2o session pou periexei to data track, to agnooun kai paizoun mono to 1o session pou exei ta audio tracks (dld ta tragoudia).

Από προσωπική εμπειρία, όταν πήγα να φτιάξω ένα αντίγραφο του St. Anger, ναι μεν έγινε η αντιγραφή, αλλά κόλαγε από κάποιο τραγούδι και μετά (όταν εβάζα να παίξει το αντίγραφο). Όμως με το audiograbber δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα να φτιάξω mp3.
Παίζει ρόλο τι είδος κλείδωμα επιλέγει η κάθε εταιρία. Πάντως, επειδή έχει γίνει φασαρία με τα κλειδώματα αυτά, πλέον αποφεύγουν κλειδώματα που εμποδίζουν το play απο pc’s (και τουλάχιστον το audiograbber κάνει συνήθως εύκολα τη δουλειά του).

kopiarei metallica o megaluteros fan?

kopiarei metallica o megaluteros fan?[/quote]

Σαν δεν ντρεπεται … αισχος ρε …

Και πως αλλιώς θα διαδώσουμε την καλή μουσική αν δεν κοπιάρουμε τα σιντι που πρέπει να μοιράσουμε σε φίλους και γνωστούς για να μορφωθούνε λιγάκι??? :smiley: 8O :stuck_out_tongue: 8O :smiley: :wink: :o :lol: :lol: :lol:

Πάντως νεότερες εκδόσεις του nero δεν σκαμπάζουν σε σιντί που ίσως παλιότερες να μην μπορούσαν να αντιγράψουν!!!

Ego pantos otan thelo na doso kati apo GNR agorazo authentika kai tous dino.

Pote den antegrapsa authentiko cd para mono gia to amaksi.

kopiarei metallica o megaluteros fan?[/quote]

Σαν δεν ντρεπεται … αισχος ρε …[/quote]

Παλιορεμάλια και οι 2 σας! 8)
Το cd το είχα πάρει από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε (πρωί-πρωί πήγα τότε, παλιορεμάλια). Σιγά που δεν θα έκανα μετά αντίγραφο ή/και mp3 :twisted: