Coroner

έριξα μια ματιά στο φόρουμ του site που είπε ο matia. κάπου το είχα ξαναδει το site αλλά δεν είχα ποτέ το φόρουμ. Έχει ωραία θεματάκια. Σε μία φάση μάλιστα αναφέρουν τα tours των Coroner κατά την διάρκεια της πορείας του. Αυτό που ξεχώρισα είναι η συναυλία:

1993-10-11 or 13 - Le Transbordeur, Lyon, France. “The Thrash With Class” Tour. (with Depressive Age)

εντάξει τι να πω respect, γιατί μόνο κ αυτό αποδεικνύει πόσο μακριά έβλεπε ο Vetterli…

και μία άλλη επίσης

1994-05-14 ? Festival MEGAFOLIES, France (w/ Entombed, G.B.H., Murphy’s Law, Loudblast, Spudmonsters, Hoax, Napalm Death, Treponem Pal, Burning Heads, Waltari, Lunatic Killers)

ε ρε και να μουν εκεί… (εν τω μεταξύ respect ετσί στο ίδιο live να δεις GBH και μετά Coroner…punk-thrash ονείρωξη)

το σκεφτομουν κι γω αυτο

βασικα πρεπει να ειναι σιγουρα απο τις κυριες επιρροες τους

μεγάλη μπάντα. περιμένατε να πω κάτι άλλο δλδ? όλα τα albums ένα κι ένα, ειδικά τα no more color, mental vortex, grin. πολύ μπροστά τα παιδιά. περνάω μια άκυρη φάση coroner - kreator - ulver αυτές τις μέρες, στο τέλος της θα ψοφήσω κι εγώ. έπρεπε να χουμε τουλάχιστον 2 επιλογές όμως ρε αδερφέ.

13 ατομα εχουν γραψει στο θρεντ το coroner

καλα παμε


στο 1:14 περιπου δεν θυμιζει το ριφ του roots bloody roots των sepultura??

χεχε τα σπάει το σημείο, και εννοείται ότι κάνει μπαμ από που έχουν εμπνευστεί οι Σεπ’ς

εδιτ: αυτοί που έχουν ψηφίσει στο πολλ πάντως είναι περισσότεροι απο 13. άντε καλυτερεύουν τα πράγματα.

Grin εννοείται.
ΤΟ άλμπουμ.

Έλα και εγώ το Grin

Το Grin είναι άνετα στα 5 καλύτερα thrash album, είτε είναι Bay Area είτε ευρωπαϊκού είδους.

To Grin είναι τεράστια δισκάρα. Το προσκυνάμε.

Δε θα το έλεγα thrash πάντως παρά τα thrash σημεία. Περνάει τα μονοπάτια του industrial πάρα πολλές φορές.

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω ακούσει και θα έπρεπε να κρεμαστώ γι’ αυτό.

Σημερινο ψεθαψινγκ. Ειχα να το ακουσω κατι χρονια.

Ισχυρο ελβετικο τεχνοθρας.-

ε τι να λέμε για punishment for decadence… Masked Jackal με το κλιπ που είχε βιντεοσκοπηθεί από την εμφάνιση των Coroner στο Thrashing The East ως σαππορτ των Kreator… Το σόλος του Βεττέρλι είναι πιο λυσσαλέα από ποτέ ίσως… Skeleton On Your Shoulder με τις αποτομες διακοπές, - σαν να σε τρομάζει κάποιος στο σκοτάδι - ή λίγο πριν το ρεφραιν και εκείνη την αρμονική της κιθάρας που απαξ και την ακούσεις δεν την ξεχνάς ποτέ! Ο δίσκος είναι υπέροχος αν και υπάρχουν κάποια σημεία στην πλευρά Β που είναι λίγο πιο αδύναμα. Η ξερή παραγωγή σε χώνει ακόμα πιο έντονα στην ατμόσφαιρα… Μόνη προϋπόθεση είναι η ανάλογη αφοσίωση βέβαια, καθώς ο δίσκος είναι από αυτούς π θέλουν το παίδεμα τους για να σου κάτσουν. Στο θρας υπάρχουν άλμπουμς που καίνε σαν το πυρ της κόλασης. Αυτός εδώ σίγουρα δεν είναι ένας από αυτούς, τουναντίον, είναι βγαλμένος μέσα από τις πιο ψυχρές και άχρωμες (το χρώμα τους είχε τελειώσει από τότε…) κατακόμβες της παράνοιας του Ελβετού roadie των Celtic Frost…

Κορυφαιο και το τελευταιο κομματι! Σοβαρα, απ τις καλυτερες διασκευες.

Ρε σεις, το Grin δεν κυκλοφορεί πουθενά;
Εψαχνα από περιέργεια χθες στα play & amazon και δεν υπήρχε πουθενά (για δισκάδικα ούτε λόγος).

Κατά τ’άλλα έχω ακούσει και το Mental Vortex, αλλά δεν του έδωσα και πολλές ακροάσεις,θα το ξαναβάλω κάποια στιγμή, το ίδιο και τα άλλα.
Δεν είχε αυτά τα “χρώματα” που χαρακτηρίζουν το Grin, τα γεμίσματα δηλαδή.

Έχω την εντύπωση, ότι αυτή την δισκάρα, μπορείς να την βρεις μόνο μεταχειρισμένη. Re-issue καμοιά εταιρία; Hallo?

Όσο για το poll, o thraser μέσα μου (κάτσε κάτω ρε κωλόπαιδο!) θέλει το Punishment, ενώ η λογική το Grin. Δεν μπορώ να αποφασίσω. :!:

Εγώ πάντως όταν είχα ψηφίσει άκουσα το thrasher μέσα μου και απ’ ότι βλέπω είμαι ο μόνος (καθυστερημένος) που το έκανε. :smiley:

Σοβαρά τώρα, δεν είναι κάπως μονόπλευρο το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής;

O thrasher ανέλαβε τον έλεγχο. :slight_smile:

Ναι, το αποτέλεσμα είναι μονόπλευρο, αλλά και αναμενόμενο πιστεύω.

Εψαξα δεν βρήκα και επειδή εχω φαει γερό κόλημα μαζί τους (απο χτες:D)ανοιξά αυτό το topic.NΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΤΟΠΙΚ.

Τι έχετε να πειτε τους τρισμέγιστους Coroner?

Υπάρχει ένα θρεντ στα δημοψηφίσματα

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=8317&highlight=Coroner

is that what people call…PAWNED???

:lol:

Ξεκίνησε από τυχαία αναφορά στο θρεντ των Σοντομ:

και ενδοφορουμικά τσακάλια βρήκαν την παρακάτω ΒΟΜΒΑ

[-o<[-o<[-o<[-o<