Coroner

Λοιπόν απόσο πρόσεξα δεν πρέπει να υπάρχει Thread για τους θεούς. Πείτε ο καθένας σας την προτίμηση του album τους και το λόγο για τον οποίο το προτιμάτε. Εγώ προσωπικά τα λατρεύω όλα αλλά βάζω λίγο παραπάνω το Grin γιατί θεωρώ πως η ωριμότερη συνθετική τους στιγμή. Πανέξυπνη απλοποίηση των ενορχηστρώσεων τους, κολλητικά Loopαρίσματα είτε με ηλεκτρονικό είτε μέσω των συμβατικών rock οργάνων που παίζαν με Industrial δομές, ψυχρή μαύρη ατμόσφαιρα. Πιστεύω ότι όλος ο τεχνικός ακραίος ήχος(π.χ. Death) και η μισή σκηνή του Oslo(μαζί με την επιρροή των Voivod) χρωστάν πάρα πολλά πράγματα σε αυτό το τεράστιο συγκρότημα. Ας ανοίξουν οι κάλπες(τουλάχιστον εδώ το διασκεδάζουμε)

Απο Coroner εχω ακουσει τα 4 απο τα 5,εκτος του RIP.Προσωπικα αγαπημενα τα 3 τελευταια αλλα
ψηφιζω No More Color γιατι ειναι δισκαρα και γιατι πιστευω οτι θα παει απατο!
Τεραστια μπαντα η οποια θα επρεπε να θεωρειται απο τις καλυτερες του ειδους!

Βασικά θεωρούνται από τα κορυφαία στο είδος, μπορει να μην έχουν πουλήσει τα κέρατα τους(δεν είναι και το πιο Trendy είδος εδώ που τα λέμε) αλλά δεν έχω γνωρίσει άτομο που να χει ακούσει και να μην βαράει προσοχές.

Ναι αλλα εγω ξερω πολλους που ασχολουνται με παρεμφερη ειδη ή ακομα και με θρας και δεν
τους ακουνε.

καπου εχει γινει λογος νομιζω αλλα τεσπα

πολ δεν ειχαμε!!! :smiley:

τι να πει κανεις για αυτη την μπαντα??

δεν υπαρχουν λογια

grin και απο μενα

γιατι απλα ητανε μιλια μακρια

σεμιναριο εμπνευσης και εκτελεσης

ακουστε το internal conflicts γυρω στο 1:14 και τραγουδηστε απο πανω roots,bloody,roots με υφος κοιταω ψηλα και σφυριζω αδιαφορα καθως κανετε την πραξη 1996-1993=3 χρονια!!!

δεν μιλαω για serpent moves και paralized,mesmerized
δεν μιλαω για τα απιστευτα σολα

long live coroner!!!

Κακό δικό τους. Από τις μεγαλύτερες παραλήψεις για ένα Thrasher.

αν υπήρχε ο όρος εξυπνο thrash metal αυτός θα πήγαινε καρφί στους Coroner…Εχω ακούσει μονο το Grin το οποίο ομολογώ στην αρχή με ξένισε αλλα με το πέρασμα του χρόνου ανακάλυψα τον μουσικό πλούτο και την ιδιοφυία των 3 αυτών Ελβετών…Είχαν έρθει από τα μέρη μας το 1993 αν δεν απατώμαι μαζί με τους Rage…E,τους έσβησαν για πλάκα…

Mental Vortex

Μια περιοδο ειχα φαει κολλημα μαζι τους.Το grim ειχε φαει τρελλα λιωσιματα,πολυ καλος δισκος.Οι coroner ηταν πολυ μπροστα για την εποχη τους και μαλλον αυτο τους εφαγε.Οι διασκευες τους παλι(i want you-beatles ,purple haze-jimi hendrix)δε μπορω να πω οτι μ’ενθουσιαζουν.

Γειααααα σας! Επέστρεψα από 10 ημερο διακοπών στο χωριό, και μου την σπάει που το φόρουμ έχει αρκετά νέα ποστς και πρέπει να τα διαβάσω γιατί έχω χάσει επεισόδια. Αυτό ήταν το πρώτο που μ τράβηξε την προσοχή :lol:

Ψηφίζω Grin, παίζει αλλού τελειως από τα υπόλοιπα. Είμαι ελαφρύς σαν βομβίτσα νετρονίου: γιατί συνδυάζει τόνους τεχνικής κατάρτισης με μινιμαλιστικά θέματα από πολλές και διάφορες μουσικές. Κάπως έτσι θα τον περιέγραφα.
Δυστυχώς αδικούνται τα υπόλοιπα αριστουργήματα της μπάντας, αλλά τι να κάνουμε. Νο Μore Color ένας από τους καλύτερους μέταλ δίσκους… το The Last Entertainment να αποτελεί το opening track της βιντεοκασσέτας “Thrashing The East”… άλλες εποχές!
Με αφορμή την συζήτηση που είχατε πριν περί της δημοτικότητας τους. Δυστυχώς είναι από εκείνους τους ογκόλιθους της μουσικής που θα μείνουν θαμένοι στο χρονοντούλαπο της ιστορίας (από τις νέες γενιές). Οι προηγούμενες γενιές είχαν αρκετούς λόγους να τους ξέρουν: είτε γιατί τους ζήσαν, είτε γιατι ήταν ακόμα “νωπό” το στίγμα τους, είτε γιατί ο Vetterli είσχωρησε το 96 στους Kreator με αποτέλεσμα να παίξει και πάλι το όνομα των Coroner. Ο νέος μεταλλάς θα τους μάθει μόνο αν ψαχτεί λίγο παραπάνω στον χώρο από μόνος του. Μπορεί κάποιοι να διαβάσουν για ένα demo του συγκροτήματος ενός roadie των Celtic Frost που τραγουδάει ο Tom Gabriel Fischer και να τους φανεί ενδιαφέρον. Μπορεί κάποιοι να ακούσουν το Outcast των Kreator και να ερωτευτούν το groove της κιθάρας. Mπορεί κάποιοι να πέσουν σε καμμια τοπ λιστ του θρας και να δουν να φιγουράρει κανένα Νο Μοre Color ή Punishment For Decadence. Aλλά πόσοι θα είναι αυτοί?

Μπορεί βέβαια να κάνει κάνα νέο θαύμα ο Vetterli, ποτε δεν ξέρεις. Αλήθεια, τι να κάνει άραγε αυτός? Τελευταία άκουσα και το ντέμο των Clockwork (credits to Signal05), της μπάντας του μετά την διάλυση των Coroner. Το τελευταίο του σήμα ζωής (που έχω πάρει πρέφα) ήταν κάτι δίσκοι κάποιων progressive άδων ονόματι “Never-land” το 2003 και 2006 όπου έκανε την παραγωγή. Να το έχει ρίξει στις παραγωγές αποκλειστικά? :-k

μπραφ

ρε καλή φάση, δεν είχα προσέξει την εντυπωσιακή διαφορά του Grin από τα υπόλοιπα.

αγαπαμε grin παρα πολυ!!!

:smiley:

Μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι οι όποιες ψυχεδελικές μελωδίες υπάρχουν στους Meshuggah καθώς και το εμμονοληπτικό Riffing τους χρωστάει πολλά στο Grin?

οχι φυσικα
νομιζω τους αναφερουν και στο -θρυλικο πλεον- βιβλιαρακι του destroy erase improve
(οποιος το χει μπορει να μας το επιβεβαιωσει-γιατι εγω δυστηχως ειμαι εκτος αθηνων)

Ότι το αναφέρουν το αναφέρουν απλά δεν έχω συναντήσει και πολλά άτομα που να τους είναι και ξεκάθαρο στο αυτί.

Δυσκολα τα πράγματα.

Με εξαίρεση το “R.I.P.”, που δεν το χω πολυπροσέξει από καθαρά δική μου παράλειψη/μ@λ@κία, προσκυνώ όλους τους δίσκους τους και ειλικρινά δεν έχω καταλήξει ποιό είναι το καλύτερό τους… είναι όλα τόσο (γ)κα*λα…

Είχα σκοπό να ψηφίσω “Mental Vortex” μόνο και μόνο για κείνο το ριφφ του “Pale Sister” που σβήνει άνετα το μισό metal, αλλά άλλαξα γνώμη όταν είδα τα αποτελέσματα… Ρε ΚΑΝΕΝΑΣ το “Punishment of Decadence”; Την υπερδισκάρα; Με “Arc Life”, “Masked Jackal”, “Sudden Fall” και δε συμμαζεύεται; Με κάποια απ’ τα καλύτερα ριφφ στο thrash metal; Ε εγώ το ψήφισα -και- για συναισθηματικούς λόγους. Ηταν το πρώτο Coroner που άκουσα… :slight_smile:

Grin:!:

To να διαλεξεις ενα απ τα Coroner ειναι δυσκολη φαση, αλλα θα πω κι εγω Grin ρε παιδες. Ειναι επιδραστικοτατος δισκος, πολυ μπροστα απο την εποχη του. Ο ηχος ειναι τελειος, οι συνθεσεις εκπληκτικες και η μπαντα δεμενη οσο ποτε. Ε, αμα χρειαζεται κι αλλη αιτιολογηση απλα Paralised, Mesmerised (τι groove) και Serpent Moves (τι σολαρα!)

Μμμμμ πρωτότυπο… [-X

:stuck_out_tongue:

Τι να πείς για τους Coroner, τι να πείς…έχω πεί τόσα σε διάφορα thread που νιώθω ότι έχω στερέψει και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι…απλά θα αναφέρω το γεγονός ότι ο ήχος του grin ακόμη δεν έχει ξεπεραστεί, επιβεβαιώνοντας το γεγονός ότι αυτός ο δίσκος γράφτηκε για κατοίκους άλλου πλανήτη.

Επίσης να αναφέρω και ένα site, δημιούργημα μιας αμερικάνας και είναι το μόνο site που έχει κάποια σχετική ενημέρωση σε ότι αφορά τους coroner, μην περιμένετε βέβαια τίποτα νέα τρελά αλλά όσοι είναι στο forum που και που ανοίγουν κανένα thread.

http://www.designvortex.com/coroner/

όσοι δεν έχετε ιδέα υποκλιθείτε στο ταλέντο τους και ακούστε ότι μπορείτε να βρείτε, τα mental vortex, grin και coroner (συλλογή πιο πολύ παρά άλμπουμ αλλά έχει 2-3 κομμάτια που δείχνουν τι θα έκαναν αν δεν διαλυόνταν) είναι για όσους τους αρέσουν το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ groove στις κιθάρες και γενικά ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ διαστημικός thrash ήχος τους, τα προηγούμενα με αποκορύφωμα το No More Color (αν και το Punishment είναι φωτιά και λαύρα) είναι για λάτρεις του ακατέργαστου thrash ήχου με τρελές καινοτομίες όμως. Επίσης 2 άλμπουμ των Kreator (Outcast και Endorama) που ο Tommy ήταν κιθαρίστας είναι ότι πρέπει για να ακούσεις λίγο ακόμη από αυτόν το γλυκό και βαρύ groove ήχο της κιθάρας του που ΝΟΣΤΑΛΓΟΥΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ