Cranberries

Ποια ειναι η αποψη σας γι αυτο το συγκροτημα?
Αγαπημενο σας τραγουδι?

Αγαπημένο είναι σίγουρα το Zombie καθότι ήταν και το πρώτο τους κομμάτι που άκουσα!!! Φοβερή φωνή η τραγουδίστρια…

Another head hangs lowly
Child is slowly taken
And the violence caused such silence
Who are we mistaken

But you see it’s not me,
It’s not my family
In your head, in your
head they are fighting
With their tanks and their bombs
And their bombs and their guns
In your head
In your head they are cryin’
In your head
Zombie
What’s in your head, in your head

εγώ πάλι δεν ξετρελαίνομαι αλλά το animal instict είναι γαμάτο!Blue oyster cult έχεις ακούσει;

Ζοmbie+Ode to my family…τέλεια τραγούδια!
Γενικά η γυναίκα έχει φωνάρα!!!

Α!Η αγαπημένη μου τραγουδίστρια μαζί με την Anneke των Gathering.

Tα 3 πρώτα albums (Everybodyelse is doing it so why can’t we?, No need to argue, To the faithful departed) είναι τα αγαπημένα μου.Φοβεροί στίχοι σε αυτές τις δουλειές, γενικά η γυναίκα εκείνα τα χρόνια δεν πρέπει να έβλεπε άσπρη μέρα πουθενά.Τα έχωνε παντού. Μετά γλύκανε κάπως.
Στο 4ο (Bury the hatchet) το καράβι αρχισε να μπάζει νερά και δυστυχώς στο 5ο (Wake up and smell the coffee) βούλιαξε.

Aναμένουμε τη solo δουλειά της Dolores με τίτλο “Are you listening?” μέσα στο '07 για να δούμε αν το “έχει” ακόμα.

Υ.Γ.: Στον Πειραιά τα είχαν σπάσει. Πολυ καλοί και δεν το περίμενα.

Αnimal Instinct!Κομματαρος… Μ’αυτο το τραγουδι εχω φαει κολλημα τον τελευταιο μηνα!Αναλαμπες και τετοια :stuck_out_tongue:
Δεν εχω ακουσει ολες τις δουλειες τους αλλα τους θεωρω καλο band!

Το No need to argue ήταν πολύ καλός δίσκος (εν έτει 1994).Πολύ καλό συγκρότημα στο είδος του αν και τα τελευταία χρόνια έχει ακολουθήσει φθίνουσα πορεία

Γενικά η γυναίκα τα σπάει…

Γενικώς είναι Ιρλανδοί. Και Ιρλανδοί = Ποιότητα.

Και οι U2 Ιρλανδοί είναι :? :? :? :? (πάω γυρεύοντας νομίζω…)

Nporei na misw tous U2 alla einai arketa poiotiko sygkrothma kata th gnwmh mou. (sorry gia ta greeklish alla eimai se pc filou pouexei ta agglika windows)

λέμε και καμιά βλακεία για να κάνουμε πλάκα στους κολλημένους… έχω και εγώ πολλούς δίσκους τους :wink: :wink: :wink: :wink:

Και οι U2 Ιρλανδοί είναι :? :? :? :? (πάω γυρεύοντας νομίζω…)[/quote]
Ως επί το πλείστον όμως η Ιρλανδία έχει βγάλει αξιόλογους καλλιτέχνες όπως Rory Gallagher, Mourning Beloveth, Primordial, The Waterboys, Van Morrison, οι πιο πρόσφατοι The Answer… για να μη πω για την εκπληκτική κέλτικη παραδοσιακή μουσική της παράδοση…

Είναι από τς πρώτες μου προτιμήσεις όσο αφορά ακούσματα πέραν του metal.
Επίσης επειδή αναφέρθηκαν σημαντικοί καλλιτέχνες εκ Ιρλανδίας να προσθέσω και τους “άσημους” Thin Lizzy, όπως και τον Mike Oldfield. Δικαιολογημένα βέβαια έμειναν στην άκρη αφού οι Primordial με τους Answer έχουν μεγαλύτερη ιστορία κι έχουν επηρεάσει πολύ περισσότερο κοσμο…

Και οι U2 Ιρλανδοί είναι :? :? :? :? (πάω γυρεύοντας νομίζω…)[/quote]
Ως επί το πλείστον όμως η Ιρλανδία έχει βγάλει αξιόλογους καλλιτέχνες όπως Rory Gallagher, Mourning Beloveth, Primordial, The Waterboys, Van Morrison, οι πιο πρόσφατοι The Answer… για να μη πω για την εκπληκτική κέλτικη παραδοσιακή μουσική της παράδοση…[/quote]

Nα συμπληρώσω τους Thin Lizzy,Therapy,Ash,Sound και Gary Moore… 8)

Δεν τρελαίνομαι για τέτοιες μπάντες, μόνο κάποιες στιγμές να θέλω να ακούσω ένα τραγούδι όπως τα Αnimal Instinct και Ζοmbie.
Και δε συνηθίζω να θεοποιώ μπάντες που δε μπορώ να κάτσω να ακούσω ένα ολόκληρο δίσκο τους ή έστω το μισό…

__Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι σε πολλά live της, είναι σε πολλά σημεία φάλτσα η Ντολόρες, άσε που αντιγράφει την Ο’ Κόνορ… Αλλά και πάλι… είναι υπέροχη!!

__Πολύ αξιόλογο σχήμα κατά τη γνώμη μου που το ακούω το λιγότερο ευχάριστα… Τώρα τελευταία όμως, τέλος πάντων… Είχε κάτι να πει και το έλεγε πολύ ωραία. Απο τα συγκροτήματα που είναι πράγματι αξιόλογα, με ταυτότητα και αν και δεν είναι κάτι το ΤΟΣΟ ξεχωριστό και μεγάλο, αν φτιάξουν ένα cd με best of τους, το γεμίζουν όλο με μαργαριτάρια… και αυτό λέει πολλά…

__Πέραν των γνωστών Ode to my family, Zombie, Animal Instict, μoυ αρέσουν ΠΟΛΥ και τα Just My Imagination και Promises… Εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους, όμως τόσο μα τόσο ωραία τραγούδια (και με πολυ ωραία μέρη στα drums!). Ακούστε τα.

-----------------> The Cranberries: =D>

Συμφωνω απολυτα. Αλλα τραγουδια που μ αρεσουν ειναι το the linger σαν μιο ηπιο και dreams kai salvation.

2ο αγαπημενο μου συγκροτημα…
η Dolores μοναδικη κ φωναρα…
Αγαπημενα τραγουδια πολλα (σχεδον ολο το Best of - Stars)…
Ξεχωριζω ομως τα Daffodil Lamment & Ridiculous Thoughts…