Μετατροπή αρχείου Cubase σε mp3 ή άλλο format

Παίδες μήπως ασχολείται κανείς με Cubase? Κατάφερα και ηχογράφησα πρόσφατα και θέλω να δώσω το αρχείο σε μορφή mp3 σε ένα φίλο. Η μετατροπή γίνεται μέσα απτο Cubase? Παίζει κανά προγραμματάκι?

Δάκρυα συγκίνησης και υπερηφάνειας…

Και ακόμα δεν έχεις ακούσει τα κομμάτια :lol:

Δάκρυα γέλιου θα 'χουμε; :stuck_out_tongue:

Poto, όντως ! :stuck_out_tongue:

To cubase το έχω παρατήσει εδω και χρόνια, αλλά αυτο που ρώτας γίνεται και ειναι αυτονόητο. Δεν κάνεις save, κάνεις export. Θα τα βρείς στο file, αν θυμάμαι καλά. Καλη επιτυχία.

Θα προσπαθήσω να παίξω με το export και ο ozzy βοηθός. txh mike!
Δάκρυα γέλιου θα έχουμε στάνταρ :smiley:

για να κανεις export θα πρεπει πρωτα να ορισεις την αρχη και το τελος του κομματιου.
αυτο γινεται τραβοντας τα βελακια που ειναι πανω αο το πρωτο καναλι μεχρι το bacground απο ασπρο να γινει μπλε.
μετα κανεις file>export>audio mixdown και εκει επιλεγεις τον τυπο του αρχειου (Mp3,wav κτλ) και διαφορες αλλες παραμετρους (bitrate,stereo,mono Κτλ)

Thx ωρέ Tolkki! Σου έχω ακόμα μια απορία όμως. Το πρώτο κανάλι θα μετατραπεί ή όλα?

Θα πρέπει να διαβάσεις το manual, δεν τη γλιτώνεις! :stuck_out_tongue:

Όχι όχι δε θέλω, δε θέλω :stuck_out_tongue: Ναι ρε γμτ δεν τη γλιτώνω. Read The Fucking Manual #-o

Αυτα που εχεις πατημενο το γραμμα S (solo)

ή

ολα εκτος απο αυτα που εχεις κανει (mute) Μ

ή

ολα αν δεν εχεις πατησει Μ ή S

Τοκκι :bow: άντε και με τη νίκη σήμερα :stuck_out_tongue:

Εννοειται οτι περιμενουμε δειγμα ε

Μόλις τα καταφέρω να περάσω κανά μπάσο και κανα τυμπανάκι να ομορφύνει λίγο θα ανεβάσω και θα στο αφιερώσω :smiley:

Μιας που μιλάμε για το Cubase,εγω έψαχνα πολύ καιρό γι αυτο(την αλλαγή δλδ σε άλλο format) και δέν βρήκα τίποτα και το άφησα :frowning: ! Έχω και ένα που στην αρχή μου έγραφε αλλά μετά δεν γινόταν να ηχογραφήσει ξαφνικα, Μήπως μπορείτε να στείλετε κάνα Link αν είναι να το κατεβάσω πάλι ??? :!:

Nα πας να το αγορασεις…

Το Export Audio Mixdown είναι η εξαγωγή του Mixdown, δηλαδή της τελικής μίξης. Επιλέγεις την περιοχή που θα το κάνει (ορίζεις την θαλασσι περιοχή με τα τριγωνάκια στο πάνω μέρος του multitrack) και αυτό σου παράγει το τελικό αρχείο ήχου με την μίξη όλων των (ανοιχτών) καναλιών για την περιοχή που όρισες.

Gluer την βρήκα την άκρη μου, αλλά thx έτσι κ αλλιώς:wink: