Cult of luna-eternal kingdom

[FONT=“Comic Sans MS”]Θ? αρχίσω λακωνικά. Το ?Eternal Kingdom? είναι απ? τους καλύτερους δίσκους της χρονιάς. Αρχίζω με τα κομμάτια, ή μάλλον τις κομματάρες?Το εναρκτήριο ?Owlwood? είναι ένα γερό hardcore/sludge μπάσιμο αρκετά εγκεφαλικό όμως, το ?Eternal Kingdom? μοιάζει με φυσική συνέχεια του ποηγούμενου, το επικό ?Ghost Trail? διαρκεί περίπου 12 λεπτά και ξεχειλίζει από συναίσθημα και αλλαγές ρυθμού, το ?Lure? είναι ένα ακουστικό ιντερλούδιο με πνευστά και λειτουργεί ως κυματοθραύστης, το ?Mire Deep? που ξεκινάει με περίεργους ήχους και ένα post-rock χάσιμο για να καταλήξει σε ένα στοιχειωμένο rock κομμάτι με hammond (!), το ?The Great Migration? μοιάζει με ατμοσφαιρικό hardcore κομμάτι μέχρι το 3 περίπου λεπτό όπου απογειώνεται με ξεσπάσματα τύπου Isis για να συνεχίσει το ίδιο κλειστοφοβικά με διακριτικά πλήκτρα, το ?Osterbotten? είναι ένα ακόμη instrumetal με creepy ήχους και noise σημεία, το ?Curse? είναι ένα post κομμάτι με έξυπνα τοποθετημένες μελωδίες και φοβερά ξεσπάσματα, το ?Ugin? είναι ένα μινιμαλιστικό ερεβώδες instrumetal με 70?s αισθητική και ο δίσκος κλείνει με το 9-λεπτο ?Following Betulas? που με τα διακριτικά έγχορδα, πνευστά και ηλεκτρονικά σημεία καταλήγει σε ένα πένθιμο τόνο κι αφού σε αποτελειώνει, σε σπρώχνει να πατήσεις το repeat.

Οι Cult of Luna σκάρωσαν ένα album βαρύ, εγκεφαλικό, ατμοσφαιρικό, ταξιδιάρικο, ψυχεδελικό, με ωραίες εναλλαγές δυναμικών, μελωδιών που μιλάνε στην ψυχή, απεγνωσμένα hardcore φωνητικά με πάθος και τσαμπουκά, τρομερή τεχνική, πορωτικά drumms, μπάσο-θεριστή και το σημαντικότερο, ευμνημόνευτα refrains (για το είδος) που δύσκολα γράφει συγκρότημα τόσο τεχνικό και heavy. Ανακατεύοντας το hardcore, το post, sludge και προσθέτωντας πινελιές από τα ?70s στο background, έφτιαξαν ένα καθαρά progressive δίσκο, απόλυτα εθιστικό και έξυπνο, που σε προκαλλεί να τον εξερευνήσεις. Κρουστά, πνευστά, κιθάρες, hammond, ηλεκτρονικά και nοise στοιχεία δημιουργούν ένα αριστούργημα τόσο εύθραυστο μα και εφιαλτικό, ευφυές και απειλητικό. Πολύ έξυπνο είναι και το concept αλλά και το artwork. Θέλετε κι άλλα; Βαθιά υπόκλιση?[/FONT]

Ανυπομονώ να το ακούσω: το βινύλιο μου περιμένει το αεροπλάνο τώρα.

σαν το Salvation δν ειναι…αλλα μου αρεσε πραγματικα ως συνολο…

Πρεπει να το ακουσω παλι γιατι δεν το εχω πολυ ακουσει.
Παντως τις 5-6 φορες που το ακουσα μου εκανε θετικοτατη εντυπωση.
COL ειναι αυτοι.Εγγυηση στην ποιοτητα.Θελω λαιβ !

To Ghost Trail ειναι το αγαπημενο μου τραγουδι για φετος.Το ξανακουω δευτερη φορα σημερα
το αλμπουμ.Δισκαρα. & _

Ξερει κανεις εχει κυκλοφορησει…
Btw, τωρα κατεβαινει, αντε να δουμε… Ελπιζω να ναι δισκαρα…

τις 16 του μηνος,αν θυμαμαι καλα,κυκλοφορει…

το ghost trail οντως ξεχωριζει απο το πρωτο ακουσμα!!
τρελη κομματαρα!!!

διαβασατε τι παιζει με το κονσεπτ???
τελειο!!!

Τι παιζει με το concept ? Κατι θυμαμαι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Το Ghost Trails ειναι το
Finland αυτου του δισκου.Το οποιο Finland ειναι χαλαρα στα 15-20 αγαπημενα μου
τραγουδια ever.

Μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες για το album στο ειδικο profile που εκαναν εδω

Συνοπτικα: [I]Cult of Luna rehearse in an area that was once the site of a long demolished mental institution. Upon moving their practice space to a different spot on the same site, the band uncovered long forgotten relics of the hospital, including old apparatus and medical journals. Amongst the discovery was the diary of Holger Nilsson, a former inmate of the prison placed there after drowning his wife. The diary was titled ‘Tales from the Eternal Kingdom’.

Digesting the diary, the band realised that they had stumbled upon the ramblings of a madman. In the diary, Nilsson blamed the death of his wife on Ugín, a fictional character created to pass the blame for the murder. The diary created a completely imagined world in which owl men and tree men all contributed to a fantasy story that explained why Nilsson was innocent of the crime.[/I]

To finland ειναι τραγουδαρα :metal:

Α ναι το ειχα διαβασει τελικα.

Για μένα ο καλύτερος τους δίσκος μέχρι τώρα. Ωραίες εναλλαγές, συναίσθημα και μοναδικότητα επιτέλους.

Σπουδαίο αλμπουμ…
Ότι καλύτερο έχει βγεί μέχρι τώρα για φέτος κατά τη γνώμη μου…

Ghost Trail —> 8O

Το εξωφυλλο (στην limited εκδοση που εχω τουλαχιστον) ειναι φοβερο. Ειδικα τα ματια της κουκουβαγιας ειναι φοβερα. Ειδικα αμα υπαρχει δεν υπαρχει αρκετος φωτισμος ειναι σαν να σε κοιταζει…

για πες…εχει τπτ bonus στην limited edition??..

Bonus τραγουδια οχι, απλα ειναι digi και εχει διαφορετικο artwork απ’οτι διαβασα. Δυστυχως δεν εχω δει το κανονικο για να μπορω να το συγκρινω.

Πάρα πολύ καλός δίσκος. Από τους καλύτερους που έχω ακούσει φέτος, και ο καλύτερος αυτής της χρονιάς που άκουσα. Δεν θέλω να συγκρίνω με τα άλλα τους και δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που ξέρω είναι ότι είναι δισκάρα και μου φτάνει. Επίσης,

Δεν νομιζω οτι θα βρεθει μπαντα του ειδους να γραψει καλυτερο δισκο φετος.
Τα παληκαρια εφτιαξαν εναν τελειο δισκο.Και αναρωτιεμαι …
Μετα το Salvation,το Somewhere Along The Highway και το Eternal Kingdom τι μπορει να
ακολουθησει ?

Vic το βινυλιο τι λεει ?Στιχους ουτε καν ε ?

Πολυ καλος δισκος.Απο τα κορυφαια των τελευταιων ετων,μαζι με Absence of truth και Precambrian:!: