Cult Of Luna

GIA EMENA ENA APO TA KALITERA ATMOSPHERIC METAL BANDS. AKOUSTE KAI POROTHITE THA ME THIMITHITE. EINAI ENTELOS DIAFORETIKOI APO TA SIMBATIKA METAL BANDS. LEAVE ME HERE :evil: :evil: :evil:

PERIMENW KRAXIMO APO TOUS POPADES TOU FORUM ALLA NEVERMIND

Gamane!!! An oi isis epezan Hardcore tha itan oi Cult Of Luna!!

Ποιο απίστευτοι δε γίνεται.
Αυτό το salvation είναι απίστευτος δίσκος.

Πραγματικά όσοι ακούνε ISIS, Pelican κλπ πρέπει να τους ξέρουν (αν και λογικά θα τους ξερουν)

Δεν τους ξέρω. Προτείνετε δίσκους κάποιος, να δούμε τι παίζει… :wink:

γιατι ποιος παιζει hardcore??? :-k :-k

το the beyond του 2003 ειναι μπομπα!!!
περιεχει και την υπερκομματαρα the watchtower!!

εχουν διασκευασει και smashing pumpkins το bodies σε ενα 7"

πολυ καλη μπαντα!!!

Εκτός του the beyond να ακούσεις οπωσδίποτε το salvation!!!

Σαν όνομα τους ξέρω και έχω ακούσει ένα κομμάτι τους, και μου άρεσε. Αύριο που θα κατέβω κέντρο μάλλον θα πάρω κάνα δίσκο τους… Εκτός από αυτό που αναφέρεις πες κάνα άλλο μπας και δεν το βρω…

Κατ αρχάς, ως «ποπάς à la Nevermind», θα μου επιτραπεί να σε «κράξω» για την μπηχτή στου Nirvana.:wink:

Το «Salvation» είναι ένας από τους αγαπημένους μου μετα-μιλένιουμ δίσκους. Αφόρητα πολλή ουσία κλεισμένη σε εκλεπτυσμένη λιτότητα. Η πιο βαθιά κραυγή (μεταφορικό αυτό ε!). Καμία επιτήδευση ή αναζήτηση άχρηστης πολυπλοκότητας. Όταν το ακούω στο αμάξι, λιώνει η άσφαλτος! Δεν έχω ακούσει τα άλλα άλμπουμ, αλλά το συγκεκριμένο το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εκτός πια αν κάποιος βγάζει σπυριά όταν ακούει brutal φωνητικά (κι ακόμη!).

Θερμή παράκληση: Μην αντιμετωπίζετε «ποδοσφαιρικά» τη μουσική. Το ένα άκουσμα δεν αποκλείει το άλλο. Όλα μουσική είναι και σε κάθε είδος υπάρχουν αμέτρητες πηγές έκκρισης διάνοιας.

Υ.Γ.: Μην χρησιμοποιείτε greeklish, εκτός από το γεγονός ότι απαγορεύεται από τους κανόνες του forum, είναι και ένδειξη αδιαφορίας και έλλειψης σεβασμού προς τους αναγνώστες σας. (μην πω για τα ορθογραφικά!) Μπορείτε να κάνετε edit τα μηνύματά σας και να τα διορθώσετε, ευχαριστώ.

Μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες ! Εχουν 4 αλμπουμ,ενα σπλιτ και ενα ep.

 - Split with Switchblade (7") (2000)
 - Cult of Luna (EP) (2001)
 - Cult of Luna (2001)
 - The Beyond (2003)
 - Salvation (2004)
 - Somewhere Along the Highway (2006)

Oσο περναει ο καιρος η μπαντα ελαφραινει καπως τον ηχο της αν και εμενα προσωπικα δεν με χαλασε
καθολου μιας και τα 2 τελευταια τα θεωρω τα καλυτερα τους.Πρακτικα η μπαντα εχει πιο πολλα ηρεμα
σημεια τωρα σε σχεση με παλια.H μουσικη τους περιγραφεται με το δαιδαλωδες
Atmospheric Sludge/Progressive Metal/Post-Hardcore.Τα τραγουδια ειναι μακροσκελη και εχουν αρκετους
στιχους για το ειδος.Μην φανταστειτε παρα πολλους αλλα αρκετους σε σχεση με τις αλλες μπαντες του
χωρου.Σε οσους τους αρεσουν οι Isis ειναι σιγουρο οτι θα τους αρεσουν και οι Cult of Luna.Το αξιοσημειωτο
σε αυτη την μπαντα ειναι οτι αριθμει 7 μελη.Οποιος θελει να ψαξει την μπαντα να ξεκινησει με τα 2
εκπληκτικα τελευταια αλμπουμ και αν του αρεσουν να ψαχτει παραπανω.

Προτείνω
SALVATION
THE BEYOND
CULT OF LUNA

Αν σου αρέσουν οι ISIS (που φαίνεται κιολας) θα τρελαθείς με τους COL

Το ξεθαβω μετα απο καιρο διοτι κυκλοφορησε το dvd απο το λαιβ στην Scala .Απο δω μπορειτε να το παραγγειλεται http://www.spdist.se/cult/ .Επειδη το ειδα,εχω μονο να πω οτι μαμαει.

Είσαι κακός άθρωπας ε. Εμείς δε μπορούμε απ τα ίντερνετς να κάμουμε τέτχια. Μάλλον θα δώκω λοκό κάπου ώστε να το πάρω…

Ωραίο το dvd αλλά έχω πολλές ενστάσεις. Ωραία η εμφάνιση τους αλλά έπρεπε να παίξουν και κομμάτια από παλαιότερα album, αφού το έχουν τα παιδιά. Ένα receiver, ένα watchtower έπρεπε να υπάρχουν στο dvd.
Και σαν πρώτο dvd του συγκροτήματος περίμενα κάτι παραπάνω, ωραίες οι ερωτήσεις στις οποίες απαντάνε αλλά πιστεύω πως κάτι λείπει.

Συμφωνω αλλα το πλειλιστ ειναι ολοιδιο με αυτο οταν ειχαν ερθει αθηνα [+echoes]αρα ηταν προκαθορισμενο και δεν επαιρνε αλλαγες.Και εγω οταν ειχαν ερθει εδω, θα ηθελα να ακουσω ενα genesis, αλλα ενταξει τι να κανουμε.Παντως μου θυμησε το λαιβ στην Αθηνα που ηταν απο απο τις πιο δυνατες στιγμες που εχω ζησει.Ειδικα στο ghost trail παρακολουθουσα το διβιντι αποχαυνωμενος

Εντάξει, το ghost trail υπάρχει για να μας δείχνει πως θα μπορούσε να είναι η μουσική μάλλον.

Τους γνώρισα στο ομώνυμο 7" που είχα βρει κάπου το 2002 στο Jinx, και το είχα αγοράσει λόγω εξωφύλλου.
Το Art of Self Extermination από κει μέσα παραμένει ακόμα το αγαπημένο μου κομμάτι απ’αυτούς.

Από κει και πέρα πολύ όμορφα ήταν τα 2 πρώτα σιντάκια τους. Ειδικά το πρώτο είναι ΜΕΓΑΛΟ άλμπουμ.
Έχω και το τελευταίο, αλλά το’χω ακούσει πολύ λίγο.
Αν υπάρχει κάτι που με χαλάει σ’αυτή την μπάντα, ήταν πάντα ότι μοιάζουν αρκετά με Isis… :-k

Στο πρόσφατο λάιβ τους στην Αθήνα είχα πάει, αλλά χαλάστηκα με το σετλίστ.
Γενικώς ωραία μπάντα πάντως…

Eχεις αρκετα δικια.Αλλα κατεληξα οτι ειναι πιο τιμια μπαντα γιατι ολες οι κυκλοφοριες τους ειναι κατι παραπανω απο πολυ πολυ πολυ πολυ γαματες.Ουτε μια μετρια κυκλοφορια σε αντιθεση με τους αισις[κατα την γνωμη μου παντα].Και το τελευταιο σιντι ειναι στα τοπ 3 τους.

Φανμποη αλερτ!
Οι Cult of Luna ήταν ο λόγος που άρχισα να ψάχνω τα sludge/post κτλ κτλ… Είχα πάθει την πλάκα μου όταν είχα πρωτοακούσει (το somewhere along the highway πρέπει να ήταν το πρώτο που άκουσα - ο αγαπημένος μου δίσκος τους) κι ακόμα προσκυνάω κάτι The Art Of Self Extermination, Echoes, Finland, Ghost trail και δεν συμμαζεύεται. Ακόμα κλαίγομαι που τους έχασα όταν ήρθαν. Αδυναμία οι Isis αλλά τελικά με κέρδισαν οι CoL.

Ξαναειδα το διβιδι και ειμαι πλεον σιγουρος οτι το dark city dead man ειναι μεσα στα 3 καλυτερα τραγουδια που εχω ακουσει.Τετια συναισθηματα δεν εχω ξανανιωσει για αλλο τραγουδι[Εξαιρουνται οι νιουροσις]

Οι μελωδίες που έπονται της ατμοσφαιρικής εισαγωγής μοιάζουν με τις πρώτες ψιχάλες μιας αναπάντεχης φθινοπωρινής βροχής. Το κλίμα είναι σχεδόν νοσταλγικό, όπως ο ζεστός αέρας που χτυπά το πρόσωπό σου, σημάδι πως το καλοκαίρι δεν σε έχει αφήσει ακόμα. Ξέρεις όμως πως το φιλόξενο αυτό αίσθημα δεν είναι τίποτε άλλο παρά η αρχή μιας καταιγίδας. Σύντομα διαπιστώνεις πως δεν κάνεις λάθος. Η ψυχρολουσία του πρώτου ξεσπάσματος ακολουθεί κι ο χείμαρρος σε παρασέρνει. Θυμάσαι ξανά το τραγούδι, λεπτό προς λεπτό. Ο απόηχος της μελωδίας μένει σαν μνήμη που σε μουδιάζει. Βλέπεις τις αναμνήσεις ετών, σαν ένα κολλάζ παλιών φωτογραφιών, να περνούν μπροστά σου με ταχύτητα αστραπής. Κάποια πρόσωπα μένουν και σου μιλούν σε μια γλώσσα που μοιάζει νεκρή. Τρομαγμένος, σταματάς σε μία στιγμή στον χρόνο. Ακούς να μπαίνει το τελευταίο λυτρωτικό σημείο στις κιθάρες. Και τα πάντα γίνονται ξεκάθαρα. Νιώθεις εγκλωβισμένος στα σπλάχνα μιας πόλης τόσο σκοτεινής κι άψυχης, όσο τα όνειρα αυτών που την κατοικούν. Η μοναξιά πλέον μοιάζει σαν γνώριμος σύντροφος. Πριν προλάβεις όμως να αναρωτηθείς, το ξέσπασμα ηχεί ξανά στα αυτιά σου και σε προειδοποιεί. Το ταξίδι τελειώνει; Θυμήσου τους τελευταίους στίχους. Further down the steps get steeper. You haunt me in my dreams. I let go and fall deeper. This will be the end of me.

Απλά δεν υπάρχει το κείμενο που έγραψε.
http://www.rocking.gr/article5379.php

Άντε γεια ρε, μου σηκώθηκε η τρίχα πάλι…