Cult Of Luna

και δεν εχεις αντικρυσει ακομη τιποτα ! αυτα αποτελουν πταισματα !κατι ωσαν "νηνεμια πριν απο την καταιγιδα’’ θα χαρακτηριζα την κατασταση που τωρα επικρατει :D:D:D:D

ωραιος, το συνεχιζεις.

ρε φιλε οταν οι αλλοι σε προκαλλουν συνεχως…ε, το παιρνεις και εσυ στο χαβαλε και αυτοματα γινεσαι υπερβολικος στις δηλωσεις σου ! παντως, το ληγω αμεσως εφοσον το επιθυμεις ! και αυτο ειναι και το ορθο πιστευω !

Τον τελευταιο καιρο απολαμβανα οσο τπτ το τελευταιο δημιουργημα τους,το Eternal Kingdom.Ακρως ενδιαφερουσα δουλεια και διαφορετικοτατος ηχος απο τα υπολοιπα μου ακουσματα.Το θεμα ειναι οτι μαζι με το Eternal Kingdom συνοδευοταν και ενα DVD,το Fire Was Born.Ε,λοιπον,παιζει να ειναι μεσα στα 5 καλυτερα DVD που εχω παρακολουθησει.Δεν βαρεθηκα στιγμη στην μιαμιση ωρα που διαρκει.Προσθεσε και 3 βιντεοκλιπς.Βιντεοκλιπς,οχι την κλασσικη μ…κια που απλα δειχνει την μπαντα.Συμπληρωσε και μια συνεντευξη με ερωτησεις οπαδων σε καιρια ερωτηματα(αν και τα αγγλικα των Persson και Teglund δεν ειναι οτι καλυτερο).Συνολο:Τελειοτητα

Welcome to the club !

Ακου και τα προηγουμενα.Πηγαινε αντιθετα μιας και ξεκινησες με το τελευταιο.
Το αμεσως προηγουμενο ειναι για μενα το καλυτερο τους.Και απο διπλα
το Salvation.

κανα λαιβ μπορουν να κανουν; :frowning:
γενικα θα ψηνομουν πολυ για να τους δω λαιβ με τπτ πελικαν ας πουμε

Οι Persson και Kihlberg πέρυσι ασχολήθηκαν με το δεύτερο album των khoma (το οποίο είναι εξαιρετικό) και σιγά σιγά γράφουν τον καινούριο δίσκο.

Λογικά του χρόνου με την κυκλοφορία του δίσκου θα κάνουν και tour.

γεια σας.ηρθα να καταθεσω τα σεβη μου για το τερας που λεγεται [I]Somewhere Along the Highway[/I] και ειδικα για το[I] dark city,dead man [/I]που σχιζει τη γη στα δυο και γκρεμιζει τα παντα στο διαβα του

[I]These pictures slowly fade. Memories wither, they are all gone.
Further down the steps get steeper. You haunt me in my dreams[/I]

Ακουγα χτες ξανα το Somewhere Along the Highway.
Δισκος που με καταλαβαινει ρε πουστη μου.

με αφορμη τη νεα κυκλοφορια ξεθαψα τα προηγουμενα,και κολλησα ασχημα μαζι τους.

αυτο το salvation.ΑΥΤΟ ΤΟ SALVATION!

κιεγαμο.

Το νέο EP είναι πολύ καλό τελικά. Πόσο πολύ γουστάρω αυτό το futuristic/ machinery ήχο και τα εφε. Αγαπάμε απλά

Παραδόξως, πιο πολύ μ’ εντυπωσίασε το remix του Vicarious Redemption… Πάρα πολύ καλό!

Bump.

Αρχικά απέραντη λύπη για την αβεβαιότητα που θα ακολουθήσει μετά το φετινό τουρ όσον αφορά το μέλλον της μπάντας.

Όποιος δεν έχει πάρει χαμπάρι, αναλυτικά εδώ.

Τους είχα δει το 2008 στο τότε Club22 και παρότι δεν τους άκουγα καιρό είχα πάθει πλάκα. Έκτοτε είναι από τα πολύ αγαπημένα συγκροτήματα, με ποιοτικότατες κυκλοφορίες.

Έχω κλείσει να τους δω έξω σε ένα μήνα γιατί αν διαλυθούν φέτος θα το μετανιώνω μια ζωή. Κλείνουν και με το υπερέπος In awe of τις συναυλίες τους, δε θα μείνει κόκκαλο.

Fingers crossed…

Και εχω κλεισει εισητηρια απο περσυ για το Redshift, το οποιο ειναι απιστευτο μεχρι στιγμης απο lineup.
Πιστευω οτι θα ακολουθησει ενα μεγαλο διαλειμμα μετα τον Μαιο.

Το album είναι εκεί έξω.

1 Like

Πείτε καμία άποψη μπρε. Εγώ ακόμα το επεξεργάζομαι το άλμπουμ. Μετά το πιο άμεσο (Vertikal) παίζει να έβγαλαν το πιο δύσκολό τους;

1 Like

Πιστευω ειναι ενα πολυ καλο αλμπουμ το οποιο η μπαντα δουλεψε παρα πολυ σε ολους τους τομεις. Δεν αρκεστηκε σε μια επαναληψη προηγουμενης συνταγης αλλα εσπρωξε τα ορια του ηχου της.
Καταφεραν και κρατησαν τον post ηχο τους και τον ανεμξαν με πολλα Pink Floyd-esque στοιχεια, Neurosis vibes αλλα και σε ορισμενα κομματια εμφανεις επιρροες απο Eternal Kingdom, η ομοιοτητες απο Vertikal (Passing Through/underwater vocals).
Καποιοι εχουν γραψει οτι ειναι το αγαπημενο τους CoL αλμπουμ, αλλα προσωπικα δε φτανει Vertikal, Eternal Kingdom, Salvation - το ευχαριστηθηκα πιο πολυ απο το Mariner παντως (που ειχα γραψει και παλιοτερα οτι δε με ειχε τρελανει).

Κανουν τουρ το Νοεμβρη με Brutus και θα τους ξαναπετυχω. Τα λαιβ τους ειναι τρομερη εμπειρια καθε φορα.

Υπαρχουν κομματαρες
Nightwalkers
Lay Your Head to Rest
Lights on the Hill

1 Like

ας ομολογήσω αρχικά πως ο συγκεκριμένος ήχος δεν είναι ακριβώς μαϊ καπ οφ τι. ωστόσο, κατόπιν παρότρυνσης φίλου άκουσα και έμαθα τη μπάντα από το vertikal και μετά. μετά από δυο τρεις ακροάσεις του τελευταίου δίσκου, καταλήγω πως πρόκειται για πολύ ποιοτική κυκλοφορία. το μόνο θέμα μου είναι η προφανής έλλειψη “πρωτοτυπίας”, κάτι που όμως παρακάμπτεται λόγω της απαστράπτουσας ποιότητας. δύσκολο πάντως άκουσμα δε θα το λεγα (εκτός αν κάποιος ακροατής τυγχάνει να έχει ως πιο βαρύ άκουσμα πχ τους stratovarius). και ο λόγος είναι πως όλα αυτά έχουν ξαναπαιχτεί στο παρελθόν -αν και επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ, το χαρμάνι εδώ είναι γευστικότατο.

ναι ρε evil, πραγματικά απόλυτα σωστός και μέσα στο μυαλό μου είσαι.

Επίσης, μόνο σε μένα ατμοσφαιρικά περάσματα του δίσκου φέραν στο μυαλό ατμόσφαιρες πρώιμων bad seeds (βλέπε carny);

1 Like

Το Dawn to Fear είναι καλύτερος δίσκος ακόμα και από το εξαιρετικό Mariner. Μια κατηγορία μόνοι τους.

2 Likes