Τι ειναι cult τελικα;;;

:lol: :lol: :lol: :lol:

Εγραψες!!!

Cult είναι ο ΜΠΟΚΟΛΗΣ!!!

Καλτ ειναι αυτος!

αυτός είναι θεός!!!

Μιας που μιλαμε για τον μεγαλο Μαρκο Λεζε κατεβαστε το υπερcult επος <<Αλλες τον προτιμουν γουλι>>,με συμπρωταγωνιστη τον μαιτρ του ειδους Κωστα Τσακωνα(υπαρχει στο λινκ που σας εδωσα )…εχει δωσει ανεπαναληπτες ερμηνειες και στον κινηματογραφο και σε βιντεοπατατες του κιλου και σε τηλεοπτικες σειρες…ποιος μπορει να τον ξεχασει στην σειρα του Γιωργου Κωνσταντινου <<Η αλεπου και ο μπουφος>>,οπου εκανε τον δυσμοιρο αντρα μιας σκυλλας και χαρυβδης μαζι,ονοματι Καλύψω(οπως την ελεγε!!) ή πως μπορει κανεις να ξεχασει τον ρολο του σαν νιτζα της πυρκαγιας,του σχοινιου και του παλουκιου,τρεις και το λουρι της μανας στο αγαπημενο μου υπερcult επος The Κοπανοι,οπου πεταει τις επικες ατακες του στυλ <<πολυ βρωμα η δουλεια!! ι ωραιος για προπονηση!! τι σακους και τριχες μου λες(μιλωντας για τον χοντρο βοδιguard του χαρτοκλεφτη Δουκα!!)!!ποια κοριτσια ρε?αυτες ειναι η Σκυλλα και η Χαρυβδης!!!μαζεψε τες για να μην τις ισοπεδωσω!!!>>:lol: :lol: :lol:

Δεν με λενε αδικα σκουπιδιαρη του ιντερνετ!!!8) :smiley: :lol:

Νικος Summoning

υγ=αγοραρε…ΧΕΛΙ!!! ολο γλυστρας!!!
Αντρες !! ΘΕΕ ΜΟΥ…ευχαριστω!!! LOL

Θα έλεγα πως είναι ό,τι δεν είναι mainstream.

Η μάλλον καλύτερα αν η μία άκρη ειναι το mainstream, η άλλη είναι το cult.

Kαι σκεψου οτι εμεις που αυτο που ονομαζουμε cult σημερα για αυτες τις ταινιες τοτε ηταν ουσιαστικα mainstream!!δηλαδη οι ταινιες του Ψαλτη τοτε γεμιζαν θερινα σινεμα(ειχα παει και εγω να δω τον τροχονομο Βαρβαρα στο σινε Ελενη στη Λευκαδα,εναν Αυγουστο του 88 νομιζω,οντας 9 ετων τσιπιρικι τοτε!!:stuck_out_tongue: :lol: #-o )και στα βιντεο κλαμπ ειχαν καλο αριθμο ενοικιασεων και πωλησεων…οποτε για τοτε ο Γαρδελης και ο Ψαλτης ηταν καραmainstream αλλα με το σημερινο πρισμα θεασης των πραγματων ειναι cult και με μια δοση ανεμελης και αφελους νοσταλγιας…αχ…ωραια χρονια εκεινα…

Νικος Summoning

ΤΡΟΥ ΤΡΟΥ ΤΡΟΥ:!:

LA Style - James Brown Is Dead

Cult


“είμαι κότα ρε παιδιά, και τι έγινε;”

ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΣ FTW.-

ΑΥΤΟ είναι ΚΑΛΤ.

cult ειναι να κυκλοφορεις με λιωμενη μπλουζα super mario:p

Αρχισαν οι επαναλήψεις πάλι?:lol:

Cult είναι κάτι το οποίο αν και δεν έχει ούτε την διαφήμηση, ούτε την παραγωγή για να αγαπηθεί από πολύ κόσμο με τα χρόνια αποκτά σιγά-σιγά το δικό του κοινό, το οποίο φτάνει στο σημείο να το λατρεύει.

Σαν να λεμε:

:respect: :respect: :respect: :respect:

ωχ…είμαι cult :stuck_out_tongue:

[FONT=“Franklin Gothic Medium”][SIZE=“2”]Τα “Κουφώματα”[/SIZE][/FONT]

cult σημαινει αιρεση,λατρεια

τωρα το cult σημερα μεταφραζεται ως κατι μη mainstream
mε αφοσιομενους οπαδους,οι οποιοι δεν αποτελουν την μαζα,αλλα την εξαιρεση

καπως ετσι το λαμβανω

δεν ειναι απαραιτητο ομως να μην εχει καλη παραγωγη οπως ειπε καποιος παραπανω

δηλαδη ταινιες οπως το donnie darko που δεν υπολειπεται τιποτα τεχνικα απο αλλες ταινιες
ειναι ηδη cult
το ιδιο και το Μη αναστρεψιμος

απλα επι το πλειστον οταν κατι που δεν ειναι καλοφτιαγμενο αποκτησει ανταποκριση απο το κοινο
τοτε το χαρακτηριζουμε κατευθειαν καλτ
κατι που ειναι σωστο εν μερει

Το Mη αναστρέψιμος δεν είναι καλτ. Είναι μια ταινία που φτιάχτηκε για να πουλήσει και πούλησε. Διαφημήστηκε τρελά για την βία της και τον πρωτότυπο τρόπο που ήταν γυρισμένη, διαφημήστηκε και για την Μπελούτσι και απέκτησε ετσι έναν πυρήνα οπαδών. Το Nτόνι Ντάρκο όμως είναι καλτ γιατί δεν επιδίωξε καμία δόξα, απλά οι δημιουργοί της έκαναν μία ταινία όπως πολλές άλλες. Θα μπορούσε να είναι απλά μια καλή b-movie ωστόσο είχε αυτό το “κάτι” που την έκανε να ξεχωρίσει από άλλες b-movies και να γίνει μύθος για ένα περιορισμένο, ψαγμένο κοινό.

…οι θρασάδες με τα σκισμένα τζιν μπουφαν, με ραμμένα από πίσω εξώφυλλα testament/anthrax κτλ