Τι ειναι cult τελικα;;;

επετρεψε μου να μην συμφωνησω
το μη αναστρεψιμος
πρωτον δεν μπορει να ειδωθει απο το κοινο του βιλατζ
αρα δεν στοχευει στο mainstream
και δευτερον οπως ειπες και συ εχει ενα πυρηνα οπαδων
οπωτε εγω προσωπικα το θεωρω καλτ
γιατι ακριβως αυτο θελω να πω
δεν χρειαζεται μια ταινια να ειναι low budget,με αγνωστους ηθοποιους και ερασιτεχνες σκηνοθετες
για να θεωρηθει καλτ

καλτ θεωρω βασικα οποιαδηποτε ταινια αποκταει φανατικο πηρυνα οπαδων
ασχετα αν ειναι low budget ή οχι

Μια ταινία δεν χρειάζεται να είναι εύκολη για το κοινό του Village για να είναι εμπορική. Μπορεί να είναι εμπορική στοχεύοντας σε άλλο κοινό.

Άρα καλτ είναι και ο “Άρχοντας των δαχτυλιδιών” ή τα “Star Wars” ή τα “Intiana Jones”; Η διαφορά μιας καλτ ταινίας σε σχέση με κάποιες άλλες που έχουν επίσης φανατικό πυρήνα οπαδών είναι πως η καλτ το πέτυχε μην διαφέροντας σε τίποτα από άλλες ταινίες που δεν έχουν καν οπαδούς. Αλλά με έναν περίεργο τρόπο, επειδή είχε αυτό το “κάτι” απέκτησε φανατικούς φίλους.

Grindhouse ρεεε!! Ότι πιο καλτ υπάρχει/υπήρχε.

Grindhouses: Παρηκμασμένα θέατρα (τα οποία μεσουρανούσαν στις δεκαετίες του ‘30 και ‘40) που μαζευόντουσαν κάθε λογής αποβράσματα. Από μαστροπούς και νταβατζήδες μέχρι ναρκομανείς, πόρνες και καυλωμένους γέρους. Το να παρακολουθήσεις μια ολόκληρη ταινία ήταν πραγματικός άθλος αφού η ζωή σου ήταν διαρκώς σε κίνδυνο. Τα θέατρα αυτά ήταν σε αθλιότατη κατάσταση αφού μύριζαν αίμα, σπέρμα και ιδρώτα παντού ενώ οι κατσαρίδες και τα ποντίκια περιφέρονταν ανενόχλητα.
Οι ταινίες που προβάλλονταν (σε διπλές ή τριπλές παραστάσεις) ήταν exploitation φιλμς που εξυμνούσαν την υπέρμετρη βία και το υπέρμετρο σεξ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΤ!!

πολ ποτ και το μυαλο μου χανω μια χειροβομβιδα σε καθε αμερικανο!!!

κοιτα
θεωρητικα ειναι cult
ασχετα που το εννοουμε αλλιως σημερα
το star wars τι ητανε
ενα καλογυρισμενο bmovie
που οταν πρωτοβγηκε οι σοβαροι σκηνοθετες το σνομπαραν

και το bmovie τι ητανε αρχικα?
μια χαμηλου προυπολογισμου ταινια που συνοδευε τις major ταινιες στους κινηματογραφους,η οποια δεν ητανε απαραιτητα φαντασιας ή θριλερ
Α η κυρια ταινια - Β η συνοδευτικη

τωρα για αυτο το “κατι” θα συμφωνησω
απλα αυτο το “κατι” δεν χρεαζεται να υπαρχει σε κακογυρισμενη ταινια
δηλαδη
ο συγκατοικος του χιου γκραντ στο νοτινγκ χιλ ειναι καλτ
ο will ferrel ειναι ΚΑΛΤ

απλα αυτο το “κατι” ενισχυεται οταν η ταινια ειναι low budget και ολα τα συναφη!!!
του τεστιν ο BRUCE CAMPBELL στο EVIL DEAD!!!

o Monsieur γκουσκουνης? :stuck_out_tongue:

Σύμφωνα με τον ορισμό του καλτ που χρησιμοποίησε ο manson21,

τότε ΚΑΛΤ είναι αυτό:

[CENTER]

[/CENTER]

καρακαλτ

τουτο δω το παλικαρι ειναι ο ορισμος του καλτ,του κιτσ κ ολα τα παρεμφερη :stuck_out_tongue: …κ μεγας καφρος βεβαια…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

[SIZE=“4”]Iron Maiden 1st time live in greece '88[/SIZE]

Mini documentary about the first visit of iron maiden in athens ( nea philadelpheia ) 1988 by public television.Very cult times for the greek metalheads in the 80’s.
kapou fainete kai i semina digeni
ti epohes re pousti mou…
kai tora 20 xronia meta “somewhere back in time tour '08”

Μια χρονομηχανή παρακαλώ ΤΩΡΑ…:!:

Εγω δεν ειχα καν γεννηθει να πουμε!!!:frowning:

cult είναι κάποιες κυκλοφορίες που έδωσαν πνοή σε ένα παρηκμασμένο είδος. Μιας και επηρεάστηκα απ’τις φωτό του μέγιστου panagiotis(προσκυνώ την κασσέτα και τα απίστευτα flyers!!), ποστάρω 1 φωτό με κάποιες κυκλοφορίες που αναβίωσαν το Death Metal. Παρακαλώ τον panagiotis και όλους τους υπόλοιπους να ποστάρουν κι άλλες φωτογραφίες τέτοιων ιστρικών αντικειμένων ανεξαρτήτου είδος, φυσικά!!

γιατι εχετε ερθει εδω?

παντως οχι για να δω τα μουτρα σου…:!: :!: :!:

double post ! grrr

#-o πω ρε φιλε με επηξες τωρα!Και τα 4 ειναι φοβερα απ’οτι εχω ακουσει.
Μονο το Repugnant εχω ακουσει τα υπολοιπα δεν βρισκονται ουτε σε mp3!
Respect και στις 4 μπαντες!

Υ.Γ. Πρεπει να την εχεις ξετιναξει την Nuclear Winter Records!

πιστεύω ότι το ίφριτ είναι καλτ από μόνο του

omg!!!
υπηρχε τετοιο πραμμα στο γιουτουμπε;;;
αυτο κι αν ειναι καλτ!!!
μα καλα…τι τον ρωτουσε τον ερμο τον χαρις η σκυλα;;; θα τα επαιξε ρε σεις…στο Ιρακ θα νομιζε πως ηταν…