CYNIC, SADIST, REX MUNDI - July 5, 2009 - AN Club

Μα γαμω το κερατο μου αυτοι οι Συνικ 2 φορες μεσα στην εξεταστικη πεσανε ρε πουστη μου. :frowning:

Έφτασε η μέρα,επιτέλους συναυλία,μετά απο την εξεταστική!Για καλό καλοκαίρι:DΈχω το εισητήριο Νο103,δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι…

104 εδω!!!:stuck_out_tongue:

Τι να πω που χω ακομα εξεταστικη…

104;8)Ελάτε,αποκαλυφθείτε και οι υπόλοιποι 102:p
Να ευχαριστείς την τύχη σου που βρήκες χρόνο μέσα στην εξεταστική για να έρθεις στη συναυλία.Που έπεσε Κυριακή κτλ.Γιατί,απ’οτι καταλαβαίνω και απο το nick σου,είναι σημαντικό για εσένα να πας στη συγκεκριμμένη:)

Σιγα μην κωλωσω απο τις εξεταστικες… Κ αυριο δινω μαθημα, αλλα στ @@ μ

Λοιπον οσοι βρεθηκαν χθες το βραδακι στο Αν ειχαν την ευκαιρια να δουν τους πραγματικα μεγαλους Cynic.
Tους ειχα δει και πριν 2 χρονια στο ιδιο κλαμπ αλλα η χθεσινη εμφανιση τιθεται εκτος συγκρισης!!!

Καταρχας ειχαν μακραν τον καλυτερο ηχο και αποδοση απ’ ολες τις μπαντες που επαιξαν,καλα για την χειρουργικη ακριβεια με την οποια ο Masvidal εκτελουσε τα μερη του νομιζω ειναι περιττο να μιλησω.
Θελω να πω οτι για παραδειγμα ακομα και ο κιθαριστας των Sadist ηταν φοβερος αλλα το αντιστοιχο του Masvidal ηταν το κατι αλλο…καθαρος, αψεγαδιαστος ηχος και δεδομενης της δυσκολιας των κομματιων αλλα και του οτι τραγουδουσε ταυτοχρονα.Για να ειμαι ειλικρινης οταν ειδα το rack system της μπαντας ψιλο-ψαρωσα…ηταν πραγματικα huge!!! μεγαλο μερος του κρυσταλινου ηχου πρεπει να οφειλεται και σ’αυτο αν και οι τυποι ειναι τετοιου επιπεδου μουσκοι που με οτι εξοπλισμο και να χαν παλι ηχο θα βγαζαν.
Επισης στα πολυ θετικα προσμετρω το οτι αυτη τη φορα δεν χρειαστηκαν sampler για τα μπρουταλ φωνητικα μιας και ο sessioνας κιθαριστας τα πηγε μια χαρα σ’αυτο το ρολο.

Για τους Sadist δεν εχω να πω πολλα!!!Καλοι μουσικοι αλλα το υλικο τους live δεν πολυλεει!!!Μου φανηκαν βαρετοι μετα το 20λεπτο και πιστευω οτι ανηκουν στη κατηγορια μπαντων που ναι μεν εχουν καλους δισκους,εχουν προσοντα αλλα το υλικο ειναι τοσο πολυπλοκο που οταν ο αλλος δεν σε ξερει καλα και ερχεται για πρωτη φορα σε επαφη με τη μουσικη σου, δεν μπορει να συγκρατησει τιποτα ιδιαιτερο.Συν του οτι ο ηχος (τουλαχιστον εκει που καθομουν εγω) μου φανηκε πολυ μπουκωμενος για να ευχαριστηθω το γκρουπ.Respect φυσικα γιατι κουβαλουν κι αυτοι μια ιστορια στη πλατη τους αλλα μεχρι εκει.

Τελος ελπιζω αυτοι που θα κλεγονται σε λιγο καιρο γιατι δεν εχουν δει Cynic (τη στιγμη που εχουν παιξει ηδη 2 φορες στην Ελλαδα) να μην ζητανε σε κανα χρονο να τους ξαναφερει καποιος διοτι φανηκε ποσο πολυ καιγονταν να τους δουν.Χαμηλη προσελευση και αν σκεφτει κανεις μπροστα σε ποσο κοσμο επαιζε η μπαντα καθε βραδι σ’αυτη τη περιοδεια (ως support στους Dream Theater) και σε ποσο επαιξε χθες θα καταλαβει γιατι δεν πρεπει να ξαναγινει τεοιου ειδους λαιβ στο Τζατζικισταν!!!

Κάτι ήξερα που πριν δύο χρόνια επέλεξα να μην τους δω λοιπόν (λόγω του ότι τα φωνητικά ήταν κασέτα). Θεωρουσα ότι για μια μεγάλη μπάντα είναι ανεπίτρεπτο αυτό. Εχτές λοιπόν αποζημιώθηκα. Απίστευτες εκτελέσεις, με όντως άψογο ήχο. Μόνη ένσταση ότι τα growls ήταν λίγο πιο πίσω απ’ ότι έπρεπε ηχητικά. Ο Paul Masvidal έβγαλε τρομερό συναίσθημα με τις ερμηνείες του, κιθαριστικά αλάνθαστος. Ο Sean Reinert, που μας έχει χαρίσει τόσες χαρές με το Human αλλά και τα δικά του άλμπουμ, μηχανάκι χωρίς να ενδιαφέρεται να ψαρώσει κόσμο με το παίξιμό τους. Από κοντά και ο Tymon στην κιθάρα, πολύ καλός κι ενσωματωμένος πλήρως στη μπάντα. Κι ο μπασίστας αρκετά καλός στον πλέον δύσκολο ρόλο. Μου άρεσε πολύ που τα καθαρά φωνητικά του Πολ ήταν μισά vocoder, μισά ανθρώπινα. Αν δεν κάνω λάθος, μας φιλοδώρησαν με όλο το καινούριο άλμπουμ και τα 6/8 του Focus (δεν έπαιξαν δυστυχώς το Uroboric Forms και νομίζω το Sentiment).

Eντάξει, χαιλάιτ τα Ιntegral Birth και Ηοw Could I? (o Tymon στάθηκε πολύ καλά στο μεγαλύτερο μέταλ σόλο όλων των εποχών), αλλά και τα υπόλοιπα δεν πήγαν πίσω. Ο κόσμος αν και λίγος, καμιά 150αριά, ανταποκρίθηκε πολύ όμορφα - ο Μasvidal, που είχεάριστη επαφή μαζί του απέδινε τα εύσημα συνεχώς. Cynic ftw!

Rex Mundi δεν πρόλαβα, οι Sadist, πολύ καλοί οργανοπαίχτες και καταπληκτικοί σ’ αυτό που κάνουν (τεχνικό death κι εκείνοι) με κράτησαν σε εγρήγορση. Ο κιθαρίστας τους, μεγάλος παίχτης, είχε και τα πλήκτρα και πραγματικά έσκιζε.

Και ευτυχώς δούλευε λιγάκι ο εξαερισμός και δεν ψοφήσαμε εντελώς, έτσι cynic?

Mπορω να πω πως τα πες παρα πολυ καλα!!! :stuck_out_tongue:

σετλιστ: ολο το καινουριο και ολο το focus εκοτς uroboric και sentiment σωστα!!! Αν θυμηθω σειρα θα την ποσταρω

Πω ρε φιλε…Επρεπε να παω ρε…Cynic απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα!

Επιβεβαιώθηκε πάντως οτι οι τύποι είναι εξωγήινοι. Δεν υπάρχει περίπτωση.

Παιξανε ολο το καινουριο αλμπουμ?:stuck_out_tongue:

Είναι πολύ καλά μεταμφιεσμένοι αλλά όχι, ούτε κι εμένα ξεγέλασαν.
Είναι απλά από κάποιον άλλο πλανήτη…

Έφτασεεε… Aν δεν κάνω λάθος έχουμε και λέμε:

Nunc Fluens
The Space for this
Evolutionary Sleeper
Veil of Maya
Celestial Voyage
I 'm but a Wave To…
Adam’s Murmur
King of Those Who know
Textures
The Eagle Nature
The Unknown Guest
Integral Birth
Nunc Stans
How Could I?

Aπίστευτο, τώρα που το γράφω καταλαβαίνω τι είδα.:slight_smile:

Καταρχην… καλησπερα σε ολους:)
Επισκεπτομαι αρκετα συχνα το φορουμ και μετα απο καιρο αποφασισα επιτελους να εγγραφω. Οποτε, καλως σας βρηκα:D
Λοιπον, στο θεμα μας. Την πρωτη επισκεψη των Cynic στην Αθηνα την ειχα δυστυχως (ή ευτυχως…!) χασει, λογω (τι αλλο) εξεταστικης.
Την δευτερη φορα δεν μπορουσα να την αφησω να παει χαμενη και αποζημιωθηκα με το παραπανω.
Δεν νομιζω οτι χωρανε πολλα λογια. Ηταν μια συναυλια μαγικη. Απ’ολες τις αποψεις. Αισθανομαι πολυ τυχερος που ειδα ζωντανα αυτη την μπαντα, εστω και για μια φορα στη ζωη μου. Ως γνωστον δεν εχουμε πολλες τετοιες ευκαιριες, ειδικα στην Ελλαδα. Οσο για το μελλον… να ευχομαι ή να ελπιζω σε επανακαμψη? Ο χρονος θα δειξει. Προς το παρον, θα εχουμε να θυμομαστε τη χθεσινη βραδια. Παντα τετοια.

@Red Rum: Το setlist ειναι κατα 99% αυτο που αναφερεις, απ’οσο τουλαχιστον θυμαμαι. Και ναι, ειναι απιστευτο!

Ευχαριστώ δημόσια το γκέρλφρεντ μου που έτρεξε και μου έκανε δώρο το εισιτήριο για χθες και έτσι μεσολάβησε για την μοναδική εμπειρία που βιώσα.
(Ευτελής πληροφορία: Είχα το εισιτήριο Νο.0002 ? geek! :bounce:)

Είδα Sadist, πολύ καλοί, τραγουδιστής ωραία τσιρίδα, κιθαρίστας ?πολυεργαλείο?? γενικά ωραίο ζέσταμα.

Cynic: Εξωγήινοι, ω ναι.
Ήχος πάρα πολύ καλός, η απόδοση της μπάντας?.

?

?.περιμένετε να την σχολιάσω;;;;;;

Τα brutal φωνητικά από τον βου κιθαρίστα βγήκαν μια χαρούλα.
Ο μπασίστας είχε (και φυσικά όργωνε) ένα σούπερ?σέξι άταστο πένταρι (οκ ναι, μπασίστας είμαι).
Ο Reinert στα τύμπανα, πρέπει να βαριέται πολύ?αφού ο άνθρωπος ξέρει:
Ξέρει πως ότι ήταν να παιχτεί στο τεχνικό metal το έχει παίξει ο ίδιος, σε playback και reverse?
Στυλ, ακρίβεια, δύναμη, ερμηνεία, ένταση? τα επέδειξε ΟΛΑ, επιβεβαίωσε τις προσδοκίες μας 101%.
Περιττό να πω πως όποιος φιλόδοξος ντράμερ της πιάτσας δεν είδε τους Cynic χτες βράδυ, έχασε πάρα, πάρα πολλά?

Κατά άτυπο κανόνα, στην εμφάνιση ενός καλλιτέχνη, είναι το κοινό που τον τιμά με την παρουσία του, καταβάλοντας ένα αντίτιμο για την παρουσία του και επικροτώντας την ερμηνεία με ένα ελάχιστο χειροκρότημα.
Στην περίπτωση του Paul Masvidan (και των Cynic εν γένει) συνέβει το σπάνιο αντίστροφο:
Ήταν αυτός ο ίδιος καλλιτέχνης που μας έκανε την τίμη να παίξει την μουσική του ενώπιον μας…
Δεν υπερβάλλω, ο άνθρωπος έχει δημιουργήσει ένα ολόκληρο …σύμπαν μέσω της μουσικής του και παίζοντας μας δείχνει μικρές εκλάμψεις αυτού!
Για να το πω και πιο απλά, μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση, πως τόσοι ετερόκλητοι άνθρωποι βιώσαμε μία κοινή συναισθηματική εμπειρία, ο καθένας με τον τρόπο του, με κύριο καταλύτη τον Masvidal επί σκηνής.
Δεν περίμενα να είναι τόσο μεταγωγικός και ταυτόχρονα σχεδόν αφανής με την ταπεινότητα που τον χαρακτηρίζει.

Ήταν εμπειρία το χτεσινό live και η ιδέα να χαιρετίσω τον Paul μετά την εμφάνιση με αντάμειψε με ένα από τα πιό πολύτιμα αναμνηστικά γνωριμίας με υπέροχους ανθρώπους. The guy is the shit!
Ο κος Reinert στην σκηνή άφηνε να φανεί μια αμυδρή υποψία -ΠΑΝΑΞΙΑΣ!- έπαρσης… αλλά από κοντά ήταν απλώς ένας προσφιλής, δεκαοκτάχρονος metalhead…:slight_smile:

Xμμμ…οκ σωστός κατά το ήμισυ, αλλά μ’ αυτό που είπες, προβλέπω όχι και τόσο φιλικές επισκέψεις στον ύπνο σου…


Κατά τ’ άλλα δε διαφωνώ, ο Masvidal εμένα μου φάνηκε τρομερά κουλ όταν συνεχάρη έναν τύπο που πήγε γι’ αυτόγραφο και είχε φτιάξει custom δικό του t-shirt με το cynic λογότυπο.

Α, και τα σάμπλς που έπαιζε ανάμεσα στα κομμάτια με κάτι που έμοιαζε με αποσπάσματα από ψυχανάλυση (είναι γνωστή η αγάπη του για τον εσωτερισμό και τη μεταφυσική) κολλούσε όμορφα με την ηχητική πανδαισία της μπάντας.

Εδίτ: τα συγχαρίκια μου στο dj που ξεδιάντροπα ανάμεσα σε Sadist και Cynic πέταξε Turbonegro. Παλικάρι είσαι πολύ μπροστά ε.

Χαχαχα…αμά δεν ρίξεις και λίγο λάδι στη φωτιά…8)

Ρε παίδες, προσκυνούμε ταπεινά Hoglan, αλλά:
Δεν έχει αλλά, είναι ο Sean Reinert. Άλλο φρούτο, σχολή, επιδραστικός.
Ο Atomic Clock είναι απλά ένας από τους καλύτερους thrash/speed τεχνικούς drummers.
Απλά.:expressionless:

Οκ, θα κλειδώσω καλού-κακού.:roll:8)

Εντάξει…σοκ και δέος. Με διαφορά, καλύτερη εμφάνιση απο την προηγούμενη, το νέο υλικό αποδίδεται άψογα επι σκηνής και το δίδυμο Sean/Paul τα έσπασε κανονικά! ΜΕΓΑΛΟ κρίμα ο λιγοστός κόσμος που πήγε να δει αυτή την υπερμπάντα, ξεφτίλα εντελώς πραγματικά.

Σώπα ρε. Εμείς που είμασταν εκεί ξέρουμε. Σε συναυλία Cynic (!) ο κόσμος τραγουδούσε τα λόγια. Αυτό. Το κρίμα σ’ αυτούς που δεν ήρθαν.

Κρίμα που έχασα Cynic αλλά αυτή την περίοδο κάνω φριχτή οικονομία.

Χθες που ήμουν κέντρο για μια δουλειά σκέφτηκα να ξηλώσω την αφίσα της συναυλίας να την βάλω στο δωμάτιό μου αλλά ρε γαμώτο νόμιζα ότι δεν είχε γίνει ακόμα! Ελπίζω αν βρω καμία όταν κατεβώ κέντρο πάλι …

Λογικά θα τους πετύχω κάπου έξω τους Cynic άμα πάω με το καλό στο εξωτερικό.

Σε συναυλία Cynic (!) ο κόσμος τραγουδούσε τα λόγια.

8O !