CYNIC, SADIST, REX MUNDI - July 5, 2009 - AN Club

__Εεετσι. 8)

__Οχι ρε συ, σίγουρα ο (ιδρυτικός) πυρήνας είναι οι “αγία τριάδα”, αλλά ο Timon είναι μια χαρά μέλος, έχει γράψει στον νέο δίσκο και κιθάρες και [growl] φωνητικά. Και στο myspace τους, έχουν και τον Robin (μπάσο) ως band member (με την σημείωση “live” μιας και η άλλη παιχτούρα/μουσικάρα που αναρωτιέμαι αν θα αξιωθώ να θαυμάσω από κοντά, δυστυχώς δε μπορεί να τους ακολουθεί στις συναυλίες), “απλά” προς μεγάλη τύχη των απανταχού μουσικόφιλων [χεχε] όλα τα μέρη του μπάσου +chapman stick, τα έχει γράψει και ηχογραφήσει ο Malone.

__Εδώ εμένα μου φάνηκε το αντίθετο…! Δε θα αγόραζα cd τους (ούτε θα κατέβαζα για ν’ ακούω), αν και είναι πολύ καλοί μουσικοί, αλλά live εντάξει, του άντεξα αρκετά ευχάριστα. Δηλαδή ήταν κούλ προς το κοινό (κι ας είμασταν δυό χούφτες), ωραίο feeling, πολύ καλοί τέχνικα στο live (αλλά με πολύ βαβούρα στον ήχο)… με δύο μπύρες μια χαρά πέρασε η ώρα μου -αλλά στο σπίτι, με καμία μπύρα! :lol:

__Συμφωνώ και επαυξάνω και για τον ήχου του μπάσου. Ισως επειδή είναι άταστο (ΣΟΥΠΕΡ σέξυ όπως λέει και ο Agitator) και ως τέτοιο έχει έναν πιο “gentle” ήχο… Τα λέγαμε μετά με τον Robin, ανέφερα αυτό για τον ήχο και μου λέει “πάλι? σ’ αυτόν πέστα χαχα!” και μου έδειξε τον τεχνικό του ήχου τους! χαχαχαχα!!

__Εεεετσι (part II :p). 8)

__Συμφωνώ και πάλι! Αν και θα έλεγα “χάιλατ των χάιλαιτ”, όλη η συναυλία ήταν σε ΑΛΛΟ επίπεδο, όλη highlight, αλάνθαστη… Ενα καλλιτέχνημα, μια εμπειρία! Οσο για το μεγαλύτερο σόλο όλων των εποχών, σχεδόν συμφωνώ! Το σχεδόν όχι για τα νέα σόλο του Trace In Air (που είναι Υ-πέροχα, μοναδικά!), όσο ως αμφιβολία μήπως το εξωγήινο και τρομερά ευφάνταστο σόλο του Veil Of Maya είναι πιο πάνω… :-k

__Εεεεετσi (part III: the final chapter :lol:). 8)

__Αν και βασικά, μόνο τσιρίδα είναι ο τραγουδιστής… Οκ όμως, κορυφή σ’ αυτό που κάνει. ΤΡΕΛΟ ρισπέκτ στο γκερλφρεντ σου! Και ναι, αυτό που λες για το ετερόκλητο κοινό το είδα και εγώ και πολύ χάρηκα. Δίπλα μου καθόταν μία κοπέλα (είχε έρθει και μόνη της παρακαλώ!) που αν την έβλεπες στο μετρό, ποτέ δε θα συμπέρενες πως ακούει cynic & metal (είχε έρθει και στην πρώτη τους συναυλία όπως μου είπε), πόσο μάλλον sadist που τους ήξερε απ’ έξω! ή μια άλλη πολύ όμορφη κοπέλα που καθόταν απέναντί μου και ήταν πολύ περιποιημένη αλλά όχι σε “μέταλ ύφος” ή άλλα τυπάκια με πουκαμισάκια, βερμουδίτσες, πολύ τους χάρηκα όλους αυτούς. “Σκεπτόμενο μέταλ” όπως έλεγαν και οι Spiral Architect -χαχαχαχα!!

__Τώρα να μην κάνω quote και όλα όσα γράφεις για το μέγεθος των καλλιτεχνών που αυτοί μας τίμησαν με την παρουσία τους, αλλά και το πόσο έδειχναν πραγματικά να εκτιμούν τη δική μας παρουσία εκεί (και ήμασταν και τόσοι λίγοι!!)… Τα λες τέλεια. Μα να σε ευχαριστεί ο Paul και να σου λέει πόσο σημαντικό είναι να βρίσκεται εκεί και να μοιράζεται τη μουσική του με ανθρώπους που πραγματικά την καταλαβαίνουν… τι λέμε τώρα. Υπέροχοι άνθρωποι, ταπινοί και όχι “σεμνότυφοι” και λοιπές αηδίες! Και ο μπασίστας, πολύ cool (και όχι το παίζω cool -αλλά down to earth και ανθρώπινος). Ο Timon ευδιάθετος, σεμνός, κουβεντιάσαμε και όταν είδε ότι αγόρασα το cd τους (που παίζει και ο μπασίστας και μου το υπέγραψε κι αυτός), εκεί να δείτε πως έκανε! “Σε ευχαριστώ που αγόρασες το cd μας!”… Σχεδόν ντράπηκα γι’ αυτό που μου είπε (και φυσικά του απάντησα πως εγώ τον ευχαριστώ για την βραδιά και πως άκουσα στο myspace τους μερικά κομμάτια, μου άρεσε και το πήρα σήμερα με την ευκαιρία γιατί την καλή μουσική πρέπει να την στηρίζουμε). Για τον Sean είναι ακριβώς πως τα λες -σαν παιδάκι από κοντά. Απλός, φιλικότατος, ομιλητικός και ευδιάθετος. Κοσμεί το χώρο και πάνω και κάτω απ’ τη σκηνή. Τέλος ο Paul… και πάλι τί να πω…; Τελειώνει το live και λέει, “hang out with us, let’s have a beer together!”… Δεν έμεινα για μπύρα (εεεε, ντρεπόμουνα…) αλλά από το λίγο που μιλήσαμε και τον είδα… Αψογος. Οπως και στις συνεντεύξεις τους. Απλός αλλά όχι απλοϊκός, φιλικός, ΚΑΘΟΛΟΥ διεκπαιρεωτικός (όχι μόνο μουσικά αλλά και με τους φανς μετά). ΑΨΟΓΟΣ.

__Καλώς μας ήρθες φίλε, σ’ ωραίο θέμα διάλλεξες να πρωτογράψεις -ρισπέκτ! χαχα! Κατα τ’ άλλα τα λές μια χαρά, έτσι ακριβώς είναι.

__Ωωωχχ… Τον ξέρω αυτόν τον τύπο. Μεγάλος Βλάκας.

Υ.Γ. όταν είπε ο Paul (αντιλαμβανόμενος μάλλον πως είναι μικρή η διάρκεια του setlist τους), “μάλλον πρέπει να σας παίξουμε και μερικές διασκευές”, λέω μέσα μου, κάνε πλάκα να χώσουν κανα Lack of Comprehension από ή τίποτα άλλο από Human να μας βαζεύουν τα μυαλά απ’ το πάτωμα, αλλά τελικά είπε πως καλύτερα να σας παίξουμε κάτι απ’ τον πρώτο μας δίσκο, παρόλο που δεν τα παίζουμε και δε τα έχουμε προβάρει καλά κλπ -οπότε πετάγεται ο Sean και λέει, “τι δε θα παίξουμε διασκευές?!” χαχα! Βέβαια μετά, μας είπε πως δε θα θέλαμε να παίξουμε κάτι από την εποχή με τον Chuck, δε θα θέλαμε να το εκμεταλευτούμε εμπορικά… [SIZE=“4”]![/SIZE]

Υ.Γ. 2 ναι, όντως ξελαρυγκιαστήκαμε και το φχαριστηθήκαμε. σε 1-2 φάσεις σταμάτησε κιόλας να τραγουδά για να μας ακούσει /τραγουδήσουμε εμείς… Σε συναυλία CYNIC τώρα, που δεν είναι να δίνεις μικρόφωνο σε κοινό και τραγούδια που έχουν γραφτεί για “ωωω” και “αγαπούλες”… Μαγική βραδιά…

όποιος θέλει να θυμηθεί το θεικό αυτό live μια θεά το ανέβασε όλο στο youtube. ε ρε πούστη μου.

Άψογα! Και επιβεβαίωση του σετλίστ που είχα ανεβάσει.:smiley:

Thanx για το λινκ άνθρωπε!8)

__Elpatron THANX!! 8) Θα την τσεκάρω σύντομα όλη (κρίμα που δεν την ανέβασε σε HQ!!), άκουσα το κομμάτι απ το οποίο έδωσες link και ξαναθημήθηκα πόσο τέλεια περάσαμε!! 8)

__Βασικά τραβούσε (με τριποδάκι παρακαλώ) και ένα παλικάρι απ’ τα δεξιά της σκηνής (φαίνεται η κάμερά του σε κάποια στιγμή στο Evolutionary που πόσταρες, όταν πάει να κάνει ζουμ στον μπασίστα). Τραβούσε απ’ τα πλάγια και από ψηλά και κοντά -λογικά θα πρέπει να είναι μούρλια το βεντεάκι του, μακάρι να το μοιραστεί μαζί μας!

__Ρε Red Rum, δε το έπιασες το υπονοούμενο με το spoiler μου στο προηγούμενό post μου ε; ΜΙΛΑ ΡΕ! :smiley: Ήμασταν δίπλα - δίπλα όταν πήγαμε να μας υπογράψει cd κλπ. Εγώ ήμουν το παιδί με την custom μπλούζα (μάγκες, την έχει πιάσει, έχει το dna του πάνω η μπλούζα, την πουλάω 1.000.000 ντάλαρς, κιθαρίστες ίσως πάρετε κάτι απ’ τη μαγία του, σκεφτείτε το! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: )…

__Εξού και οι φωτογραφίες με την περί ου ο λόγος μπλούζα και τα cd [το ένα υπογεγραμμένο από Paul, Sean & Timon (3 στους 4, άντε να βρούμε και τον Malone τώρα! βασικά ας τον απολαύσουμε live και “κλάιν” για τις τζούφρες) και το άλλο από Timon & Robin].

__Πιο μετά θα ανεβάσω και κανα-δύο πολύ-πολύ μέτριες (κινητό) φωτογραφίες των Sadyst & των Cynic, πιο πολύ για όσους δεν είδαν Sadyst, μιας και για Cynic υπάρχουν πλέον βιντεάκια… :wink:

#-o(Bλακεία που με δέρνει). Τώρα θυμήθηκα ποιος είσαι, κι έσπαγα το κεφάλι, γιατί μπορεί να θυμόμουν το σκηνικό, αλλά από φάτσα προσπαθούσα. Εμείς περιμέναμε δίπλα με τον τρελό το σίνικ. Αυτός φορούσε μια μπλούζα Rage for order κι εγώ μια μπάρονες.

Βτγ, γ@μάτα τα λάφυρα!

παρακαλώ χρέος μου :lol:

“__Ετσι - έτσι, να αλληλουποστηριζόμαστε, άντε ν%”

[SIZE=“5”]EDIT:[/SIZE]

__FTOY!! Κράσαρε το forum ή κάτι τέτοιο και μία εμφάνιζε την απάντηση (οπότε και απάντησε ο Red) και μία (και τελειωτική) την εξαφάνισε!

__Τέλος πάντων, για την ιστορία, έγραφα κάτι του τύπου:

[I]"__Ετσι - έτσι, να αλληλουποστηριζόμαστε, άντε να το θεωρήσει χρέος του και ο τύπος που τραβούσε απ’ τα πλάγια να μοιραστεί μαζί μας το βίντεο τώρα! :smiley: και μετά ένας /μία σκηνοθέτης να το θεωρήσει χρέος της /του να μοντάρει τα δύο διαφορετικά βίντεο σε ένα για super boodleg της συναυλίας! :stuck_out_tongue: :lol: :smiley: 8)

__Ναι Red, απίθανα λάφυρα! Στην αρχή πήγα να του δώσω στιλό να υπογράψει στο πίσω μέρος του cd και αυτός βγάζει ένα ασημένιο μαρκαδοράκι και μου λέει “έχω αυτό δω, νομίζω θα είναι καλύτερα να σου υπογράψω εδώ αν θες” και υπογράφει στο ολόμαυρο εσώφυλλο -ΤΕΛΕΙΟ και δεν “χάλασε” και το υπέροχο artwork του οπισθοφύλλου. 8)"[/I] Τέλειος τύπος, και τι να πεις για την ευγένειά και το ότι νοιάζεται για αυτούς που αγαπούν την τέχνη του…;! Τα λέμε στους FNM!! EPIC! 8)

__Agitator ευχαριστούμε για την κουβέντα που μοιράστηκες μαζί μας! Ωραίο ανέκδοτο (ανέκδοτη ιστορία ντε!). Και φυσικά καταλαβαίνουμε ότι δε το κάνεις από ποζεριά, άλλωστε, βασικά σ’ ευχαριστούμε που είπες κάτι (και με τόσο ωραίο τρόπο) που νομίζω το 99% αυτών που ήταν εκεί μέσα το πιστεύουν! :wink: 8)

Ρε συ έτσι την έχω πάθει άπειρες φορές! Έχω μαύρο μαρκαδόρο, και τελευταία στιγμή καταλαβαίνω ότι το άρτ είναι επίσης μαύρο, οπότε σιχτιρίζω που δεν έχω ασημί! Άψογος ο Πολ!
Τώρα που στάμπαρα αν σε δω FNM θα σου μιλήσω:)

Μετά το live πήγα να πάρω αυτόγραφο απ’τον Reinert: Τον ρώτησα πόσο απίθανο είναι πραγματικά να παίξουν ποτέ κάτι από το “Human”…
Μου εξήγησε αναλυτικά υπό ποιές συγκεκριμένες προϋποθέσεις θα μπορούσε να λειτουργήσει ένα οποιασδήποτε φύσεως tribute στην μουσική του Chuck και άφησε να εννοηθεί πως θέλει και ο ίδιος να αποτίσει έναν μουσικό φόρο τιμής στον εκλιπόντα. Αυτά σε πολύ χαλαρό κλίμα μέχρι που στο τέλος τελείως αυθόρμητα του λέω: “You and Paul are actually two of the few I can think of, that can pay justice to Chuck’s music…” (το αγγλικό ε;)
Εκεί πάνω ο μέγαλος σοβαρεύει αμέσως… και ίσα που βγάζει ένα thank you… …συγκινήθηκε!!!
(Φρίκαρα φυσικά)… του είπα οτί το εννοώ αυτό που του λέω, αλλάξαμε θέμα κλπ κλπ…

Ήταν μια μοναδική στιγμή και ήθελα να την μοιραστώ:wink: - - - δεν ποζεριάζω…:roll: