Dane - Akerfeldt - Gindenlow

Οι τρεις για μένα κορυφαίοι τραγουδιστές (και όχι μόνο - μορφές θα έλεγα της σύγχρονης “μεταλ” σκηνής)…Μεγάλα έως αναντικατάστατα κεφάλαια των συγκροτημάτων των οποιών ηγούνται…Οι μπάντες τους έχουν βγάλει απο τους καλύτερους “σύγχρονους” δίσκους…Δεν είναι απλά τραγουδιστές ταυτόχρονα μουσικοί, στιχουργοί, θεατρικοί ερμηνευτές κλπ κλπ…ποιον προτιμάτε??Με ελάχιστη διαφορά άφησα πίσω Keenan & wilson…εγώ ακόμα δεν μπόρώ να ψηφίσω…ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ!!ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!!

akerfeldt ανετα…

τον dane δεν τον μπορω με τιποτα ομως :smiley:
:tomato:

εδιτ
στο ιδιο επιπεδο με μιχαλη ειναι και ο wilson

Dane επίσης άνετα.

τουλαχιστον συμφωνουμε πως ο patton τους εχει ολους ανετα :p:p

Χωρίς πολλή σκέψη, Akerfeldt.

Είσαι οφφ και σ’αγαπώ

<-------------------------:slight_smile:

1.Έχει φωνάρα όπως και οι άλλοι 2, και Brutal και καθαρά είναι άψογα.
2.Εναλλάσει τα φωνητικά του με αηδιαστική ευκολία.
3.Παίζει από τις καλύτερες κιθάρες στον χώρο, το ίδιο καλά και εύκολα εναλλάσει τα ριφφ με τα ακουστικά όπως και με την φωνή του.

Στιχουργικά ο Dane και οι άλλοι 2 υπερτερούν βέβαια.
Προτιμώ Dane από τον άλλον, μαρέσει πολύ επίσης.

Οι πρώτες ψήφοι με ανάγκασαν να ψηφίσω αυτόν που έκλινα περισσότερο…Daniel Gindenlow γιατί εκεί που το progressive χρειαζόνταν την τονωτική του ένεση για να μην καταντήσει γραφικό και γελοίο αναμάσημα ήρθε αυτός και η παρέα του και μας έδωσαν στην αρχή της δεκαετίας 3 δίσκους που ξεχύληζαν απο συναίσθημα, λυρικότητα, προοδευτικότητα, πραγματικούς και σύγχρονους προβληματισμούς…Daniel απλά ένα τεράστιο Ε υ χ α ρ ι σ τ ώ!Το avatar του Scourge είναι ελάχιστα μα ελάχιστα πίσω για τους λόγους που πολύ σωστά προανέφερε…με τον dane απλά ανατριχιάζω σε σημεία που τον ακούω…απο πολύ κοντά και αυτος…αυτά απο μένα!

Δεν ψηφίζω :stuck_out_tongue:

Χμ, ανάμεσα στον Dane και τον Gildenlow (ο Akerfeldt δε μου κάνει και πολύ εντύπωση) θα ψηφίσω τελικά Gildenlow. Οι ερμηνείες του είναι τόσο μοναδικά τέλειες, όταν τον είχα ακούσει στο ‘‘Be’’ ανατρίχιαζα σε κάθε κομμάτι. Ο νέος Geoff Tate; Δεν ξέρω, πάντως ο τύπος εκτός από φωνάρα παίζει να είναι και ο πληρέστερος συνθέτης της εποχής μας. Ταλέντο.

Από την άλλη ο Dane είναι επίσης πολύ αγαπημένη φωνή. Δραματικός όσο κανένας άλλος, σου βγάζει συναίσθημα που ελάχιστοι άλλοι μπορούν. Δηλαδή, ακούς αυτό το γαμημένο το ‘‘Forever’’ και λες: ‘‘ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ’’.

Άντε να ψηφίσω τον Gildenlow αφού είναι πίσω απ’τους άλλους…

Και οι 3 τεράστιοι πάντως

Τρεις από τις εξαιρετικά αγαπημένες μου προσωπικότητες στη μουσική σκηνή. Τους λατρεύω τόσο όσο ελάχιστους άλλους.

Daniel :slight_smile:

είναι όντως καταπληκτικοί και οι 3 και πολύ αγαπητοί.

αλλά αν τα βάλετε όλα κάτω πραγματικά δεν μπορεί να συγκριθεί ο Daniel. σαν γνώσεις, μόρφωση, προσωπικότητα, συνθετικά, καλλιτεχνικά…

gildenlow με χιλιαααα8) αν κ μου φαινεται χοντρη ψωναρα#-o τους αλλους δεν τους ακουω.

Το ήξερα οτι σας χτύπησα σε ευαίσθητο σημείο με αυτό το poll!Τα ίδια τραβάω κ εγώ…

Gindenlow…Εκφραστικότητα,πάθος,συναίσθημα…Ισως η καλύτερη φωνή του progressive metal σημερον…(με τον Rusell Allen…)