Danger Danger, House Of Lords, Blue Tears in Athens?

συμφωνω απολυτα με την αποψη των διοργανωτων , και να τους πω οτι 300 δεν
ειμαστε μονο , παρα πολλοι δεν το ηξεραν , και επισης δεν βολευε η μερα ,ομως
υπηρχε παλμος , και το σημαντικοτερο υπαρχει ‘πυρηνας’ του μελλωδικου ροκ ,
αντιθετα με αυτο που πιστευοταν μεχρι τωρα ,

επειδη αναφερεστε στους ‘μεταλλοπατερες’ ,
για μενα οι ‘μεταλλοπατερες’ ειναι αυτοι

  • που παιρνουν για μια προσκληση οπως μας ειπαν ,τηντελευταια στιγμη ,

  • κρινουν ‘αυστηρα’ και με σοβαροφανεια μουσικους , ενω δεν ξερουν ποσες χορδες
    εχει η κιθαρα , και κουνανε το κεφαλι τους στο solo drums ,λες και ξερουν αν
    ηταν καλο

  • στις συναλιες (που μπαινουν με προσκληση) , καθονται και συζητανε κοντα στο
    μπαρ η την καντινα , για τα ‘του συναφιου’ τους , ενω την αλλη μερα θα γραψουν
    την κριτικη της συναυλιας . (ακουει το υποσυνειδητο τους )

  • ηταν αυτοι που καποτε μας πασαραν σαν 'Ξενους ’ τους Flames

-ειναι οι γνωστοι μας ‘δειγματακηδες’

φυσικα θα υπαρχουν και εξαιρεσεις , μακαρι να uπαρξει κιαλλο firefest

αυτα τα ολιγα
aor

Εβιτα εμεις τα ειπαμε και τηλεφωνικα την επομενη μερα οποτε ξερεις οτι συμφωνω 1000 % μαζι σου … !!!

Τελη αυτο δεν ειναι rock n’ roll… αλλα η καταντια μας αν και ξερω οτι το ειπες ειρωνικα γιατι μονο ειρωνια και αδιαφορια πρεπει να εισπραξουν μερικοι που ισως ετσι τους κανει να βαλουν μυαλο …

Αορ δυσκολα το λεω αυτο σε αλλα ατομα λογω εγωισμου μου βεβαια αλλα οι αποψεις μας ταιριαζουν , και δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω γιατι θα πονεσουν μερικοι με αυτα που θα πω.
Α και κατι αλλο , που το θυμηθηκες αυτο με τους Flames ρε ??? παντως σε αυτο σε διαβεβαιωνω οτι τα παιδια απο την μπαντα το μαθανε για την συνεντευξη οταν κυκλοφορησε το περιοδικο . και ειχαν παθει κατι μεταξυ σοκ και νευρικου γελιου

Rock n’ roll είναι μόνο η Εβίτα εννοούσα…

συμφωνω απολυτα με την αποψη των διοργανωτων , και να τους πω οτι 300 δεν
ειμαστε μονο
-Αντε 600.

Παρα πολλοι δεν το ηξεραν

  • Απο πού θα το μάθαιναν ? Βάλτε καμιά διαφήμιση ΡΕ!
    Επισης δεν βολευε η μερα
  • Δικαιολογίες.

υπηρχε παλμος ?
10 BPM ?

υπαρχει ‘πυρηνας’ του μελλωδικου ροκ
300 άτομα ?

επειδη αναφερεστε στους ‘μεταλλοπατερες’ ,
για μενα οι ‘μεταλλοπατερες’ ειναι αυτοι

  • που παιρνουν για μια προσκληση οπως μας ειπαν ,την τελευταια στιγμη ?
    ΜΠΑ.

  • κρινουν ‘αυστηρα’ και με σοβαροφανεια μουσικους , ενω δεν ξερουν ποσες χορδες
    εχει η κιθαρα , και κουνανε το κεφαλι τους στο solo drums ,λες και ξερουν αν
    ηταν καλο
    Των HOL ήταν. συνήθως 6, 7 αν είσαι ή κουλός ή πολύ καλός.

  • στις συναλιες (που μπαινουν με προσκληση)
    -38e.
    καθονται και συζητανε κοντα στο μπαρ

  • ΜΕ τέτοια μανούλια HELL NO ! η την καντινα ? (για φαί πήγες ?)

για τα ‘του συναφιου’ τους

  • τουλάχιστον δεν φεύγουν οπώς κάποιοι EKDIDOMENOI νεο-μεταλλό-πατέρες, πρίν τελειώσει η συναυλία.

ενω την αλλη μερα θα γραψουν την κριτικη της συναυλιας . (ακουει το υποσυνειδητο τους )
Ασχολίαστο.

  • ηταν αυτοι που καποτε μας πασαραν σαν 'Ξενους ’ τους Flames
    Ασχολίαστο.

-ειναι οι γνωστοι μας ‘δειγματακηδες’
Που πουλάνε και promos… ? 2e kai 6e ?

φυσικα θα υπαρχουν και εξαιρεσεις , μακαρι να uπαρξει κιαλλο firefest

  • Όντως και μακάρι.

Πόλλοι απο αυτούς όμως που του έχετε αποδώσει τον όρο, κατέχουν. Αλλοί, πάλι ΟΧΙ!

Κριτίκες που προβάλλουν την εξέλιξη οχι σαν φυσική πορεία αλλά σαν πανάκεια, που δέξια, αριστερά και στη μέση, θριαμβολογούν περι αριστουργημάτων, κτλ κτλ, αγνοώντας Ιερά τέρατα του παρελθόντος, σαν δεινόσαυρους. Που παρουσιάζουν το ρόκ σαν μια μόδα, σαν κάτι trendy και οι συγγραφείς αυτών, είναι για πολλές σφαλιάρες.

Ευησυχασμένοι ακροάτες, δίσκων του μήνα, πατέρων του metal, αυτοί που θεωρούν φοβερά τα 65 λεπτά των Sabbath και highlight της συναυλίας τςν nightwish - τον κατασφαγιασμό του High Hopes, είναι για γέλια,ίσως και για κλάμματα…

κάποιος που πλήρωσε κανονικότατα - έχει γράψει κριτική - αλλά με αυτά που βλέπει του μπαίνουν σκέψεις.

Karja γαμώ τα nickname…

Εγώ παραμένω καλοπροαίρετος… Και να πω τη μαύρη μου αλήθεια, γουστάρω που όλη αυτή η φάση του μελωδικού hard rock και aor πλέον είναι undreground… Εντάξει δεν είμαστε παραπάνω από 600, αλλά γουστάρω που βλέπω τύπους να ταξιδεύουν από την άλλη άκρη της Ελλάδας για να δουν μπάντες οι οποίες ήταν είναι και παραμένουν μεγάλες αλλά λιγότερο διάσημες από παλιά… Όσο για τα υπόλοιπα συμφωνώ με όλους σας… Mεταλλοπατέρες υπάρχουν, αλλά δεν είναι πλέον τόσο επικίνδυνοι… Σε κάτι που είναι τόσο underground δεν μπορούν να κάνουν κανένα κακό απ’ όσο έκαναν… Αυτοί που είναι να πάνε στις συναυλίες θα πάνε… Άσε που αν συνεχιστεί έτσι η φάση του χρόνου θα έρθουν διπλάσιοι και του παραχρόνου ακόμα περισσότεροι…
Άντε να έρθουν οι Bon Jovi το καλοκαίρι για να το βουλώσουν και οι μεταλλοπατέρες…
Όσο για το παλικάρι που έγραψε την κριτική ένα δύο λαθάκια είναι θεμιτά…
Εδώ βλέπουμε σε dvd τραγικά λάθη σε τίτλους από τις ίδιες τις μπάντες… Χέζω όλους τους ξερόλες και όσους το παίζουν εγκυκλοπαιδιστές της μουσικής…
ΟΥΣΤ

Βαζεις και τον ευατο σου μεσα … ???

Βαζεις και τον ευατο σου μεσα … ???[/quote]

Ως κερόλα ναι, ως εγκυκλοπαιδιστή όχι, δεν έχω δείξει τέτοια δείγματα νομίζω…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δεν νομίζω οτι είναι κακό να ξερείς πολλά. Γιατί πρέπει να σε κάνει αυτό μισητο/η σε καποιούς ? Ζηλειά ? Αν ακούσω κάτι απο το 2ο Aerosmith - να μην ξέρω τι είναι ?
Τα Best of και τα προγράμματα κασσέτα στα club - είναι βαρετά.

Σκεφτείτε το κι αλλιώς. Η απαξίωση, κάποιων να την ψάξουν λίγο παραπάνω - οδηγεί σε νούμερα όπως 300 ατομα στο FF. Απαξίωση και επιβολή συγκροτημάτων απο περιοδικά κτλ κτλ… ICED EARTH vs NEVERMORE ?! μετά οι NEVERMORE έγιναν ΘEOI ε?
Που είναι πλέον οι ΘΕΟΙ ΙΕ ? Πολλοί θεοί…! Λίγοι πιστοί ! Δέν μπορώ να διαβάζω άλλο για αριστουργήματα-πατάτες, γιαυτό εδώ και κανα χρόνο έκοψα το HAMMER !

Σωστά είναι όλ’ αυτά αλλά όπως έχει γίνει η μουσική βιομηχανία για να είσαι ενημερωμένος δεν θα πρέπει ν’ ασχολείσαι με τίποτε άλλο απ’ το να αγοράζεις να κλέβεις και ν’ ακούς μουσική… Πολλή παραγωγή ρε παιδί μου και στην πλειοψηφία της άχρηστη…

Αν δεν τα ακούσεις πώς το λές οτι δεν αξίζουν, έτσι δογματικά ?
Γιαυτό “WΕ NEED” τους μεταλλοπατέρες. Σταματούκο,Φατούρο, Πρασούλα και άλλους.
Να είναι σαν τηλαυγείς φάροι στη θάλασσα της μετριότητας και να μας φωτίζουν με το Απολλώνιο φώς τους.

Ακούω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω να τα εμπεδώσω… Με 2,3 ακροάσεις τι να καταλάβεις. Μια ιδέα παίρνεις…

Σταματούκος, Φατούρος (κι ας λέει μαλακίες για το Norum), Πρασούλας rules…

Άλλοι είναι γλόμποι και πορτατιφ…

Συνηθως οι ‘μεταλλοπατερες’ ειναι πληρως ενημερωμενοι , για τις περισσοτερες
παραγωγες, ποιοι παιξαν session σε καθε cd , ποιος ηταν παραγωγος , τι περιπου
στυλ ειναι ,ποια εταιρεια , αλλα ξεχνανε,οι περισσοτεροι, ενα πραγμα , να ακουσουν καλα το καθε cd !

Δηλαδη χανουν την ουσια , εχουν εγκυκλοπαιδικη γνωση , αλλα δεν προλαβαινουν
να εμβαθυνουν , καλυτερα να ακους λιγοτερα αλλα να τα 'καταλαβαινεις ’ .

Κιαυτο γιατι νομιζουν οτι η ‘αξια’ τους θα φανει ,οταν πουνε σε ενα κυκλο , κατι
το ‘εξεζητημενο’ και εκτος των συνηθισμενων ,κατι που τις περισσοτερες φορες
γινεται για ‘φιγουρα’ .

ειναι ‘συλλεκτες’ δειγματων , οχι ομως και ακροατες ,τουλαχιστον οχι προσεκτικοι ,
οποτε και οι γνωμες τους ειναι αναλογες .

οι προσωπικες αποψεις δεν ειναι κατ αναγκη και σωστες ,

aor

Χμ, δεν νομίζω οτι έχεις δίκιο φίλε ΑΟR. Αν κάποιος έχει πολλούς δίσκους, δεν νομίζω οτι θα τους μαζεύει για μόστρα.

‘συλλεκτες’ δειγματων … Χαχα, καποιοί δε τα πουλάνε στο ROCK CITY… ε ?

Αν οι προσωπικές αποψείς δεν ειναι σωστές και δεν μπορούμε να δεχθούμε οτι υπάρχουν αντικειμενικές αλήθειες, τότε χρειάζεται η “γνώση” ενός ειδικου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση - ενός μεταλλοπατέρα.

Μα δεν έχεις χιούμορ αγαπητέ, ένας απλός είρων είσαι που κηρύττει την άγνοιά του και προσπαθεί να την παρουσιάσει σαν “ΑΠΟΨΗ”.
Ακόμα να σου υποδείξω οτι ΔΕΝ είμαι αυτός που νομίζεις.
Στην πυρά, ρίχναν οι παπάδες, βιβλία και δίσκους.
Ι m not a Savior, I’m a Saint and a Sinner!

Ποια άγνοια ρε αμοιβάδα; Αυτό γουστάρω να ακούσω, αυτό θα ακούσω. Σιγά μη σε προσλάβω κιόλας.

Με το να προσβάλεις κάποιον με άκυρους και ατυχείς χαρακτηρισμούς δεν επιτυγχάνεις, να τύχεις συμπαθειας.

Με το να εκφράσει κάποιος, εστω και με κάπως “απόλυτο” τρόπο την αποψη του, δε σε υποχρεώνει να την ασπαστείς.

Ας γυρίσει όλο αυτό το topic ΟΝ TOPIC. Τώρα.