Dark Tranquillity : 21/05 Principal, Θεσ/νικη & 22/05 Gagarin, Αθηνα

Μπαντάρα που τη ματώνει τη φανέλα!!
Εκεί θα είμαστε ξανά!!

Αν πρόκειται για φήμη ακόμα,

θέλω να πω τα εξής.
Νομίζω ότι οι DT έχουν κορεστεί εδώ και αρκετό καιρό βγάζοντας δίσκους που ανακυκλώνουν το γνωστό τους στυλ, το οποίο φλερτάρει όλο και πιο πολύ με την ‘ατμοσφαιρική’ πλευρά τους έχοντας κάποια ξεσπάσματα που όμως δεν διατηρούν αυτή τη συμπαγή εικόνα που είχαν στα 90’s. Τελευταίος πολύ καλός δίσκος για μένα είναι το Damage Done, με ριφάρες, κοψίματα, ωραίες μελωδίες και αλλαγές ταχύτητας σε σωστές δόσεις. Τα επόμενα είναι αναμασήματα του ίδιου πράγματος, άλλοτε επιτυχημένα, άλλοτε όχι.

Κι αυτός ο Stanne… οκ, καλό παιδί, αλλά γελάει τόσο που έχει γίνει ο Σάκης Ρουβάς του NWOSDM. Στο λάιβ που τους είδα πρόσφατα με Insomnium χαριεντιζόταν υπερβολικά με το κοινό, σε σημείο παρεξήγησης ναούμ.

Βέβαια, και μόνο για το punish my heaven πάλι θα πήγαινα σε live τους, αλλά δεν μπορώ να μην τα πω τα από πανω, θα σκάσω…

Παροτι θα ‘ρθει ο Ντουντ να μας βρισει περι Φιξιον,θα συμφωνησω μ’αυτο που λες(Νταματζ Νταν τρελη αδυναμια).Στο λαιβ θα παω,δεν ημουν το 07’(δεν ειχα προσβληθει απ’τον ιο dt τοσο γερα ακομα μπακ δεν)και ειναι αυτοι που μου μενουν να δω απ’το τριο του Γκετεμποργκ.Eγω θελω να παραγγειλω ενα Tongues για το λαιβ,ευχαριστω.

ρε παιδιά σόρρυ κιόλας εσείς οι Θεσσαλονικείς αλλά έχω την εντύπωση ότι όσοι είστε και γράφετε εδω μέσα (100-200 άτομα?), είστε και που πάτε στις συναυλίες…

καλά κάνετε και γκρινιάζετε αλλά δεν εξηγείται αλλιώς ότι το 80-90% των συναυλιών που γίνονται πάνω μπάινουν μέσα με τα μπουνια…είστε άτυχοι απλά που ζείτε σε μια πόλη που δεν έχει κοινό να υποστηρίξει αντίστοιχες επιχειρηματικές προσπάθειες και απλά οι περισσότεροι διοργανωτές δεν υπολογίζουν τη Θεσσαλονίκη σαν αγορά για το προιόν που πουλάνε…sad but true…

Με γερή δόση πικρίας οφείλω να συμφωνήσω ως προς τα τελευταία album …περίπου.

Το Character πέρα από κάποιες κομματάρες (Am I 1? συγκαταλέγεται εύκολα ανάμεσα στα καλύτερα κομμάτια τους από Damage Done και δώθε) παραήταν επίπεδο και προβλέψιμο.
Το Fiction το βγάζω απ’έξω, τον θεωρώ πολύ μεγάλο δίσκο ακόμα και για την ηλικία των DT, δεν είναι τυχαία άλλωστε η επιτυχία του. Απλά και πάλι δεν συγκρίνεται με μεγαλεία του παρελθόντος, είναι η εδραίωση των [I]άλλων[/I] DT, κρατάει όμως μία πολύ σωστή ισορροπία.
Το Void μου αρέσει το μισό, είναι η μεγαλύτερη αλλαγή που έκαναν εδώ και καιρό, αυτή η όλο και πιο αμερικανίζουσα σουηδίλα νομίζω ότι τους αδικεί και τους εκθέτει σε κάποιο βαθμό.

Όπως και να’χει, θα είμαστε εκεί γιατί το αξίζουν για πολύ περισσότερους λόγους :smiley:

Ευσεβείς πόθοι ε…:?
Άντε να πω κι εγώ ένα The Emptiness From Which I Fed να το ξεμπουρδελέψουμε τελείως :stuck_out_tongue:

αν είναι να κάνουμε ευχές εγώ θα ήθελα το gallery με guest την Eva Marie Larsson, πλιζ και θενξ.

λογικά το σετλιστ θα είναι βασισμένο στο τελευταίο τους, ελπίζω να μην ξεχάσουν το arkhangelsk.

νταξ, δε διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό. ο ήχος από το haven και πέρα δεν χαρακτηρίζεται από ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις και το τελευταίο τους είναι πιθανότοτα ο πιο αδύναμός τους δίσκος (με το χαβεν να ακολουθεί για τα γούστα μου). damage done & fiction είναι δισκάρες όμως, ενώ και το character δεν το λες και μέτριο…

λογικά (εξαρτάται πολύ και από την τιμή :P) θα πάω στο λάηβ, μόνο σε ένα παλιό rockwave τους έχω δει…

Το παίζανε στην τελευταία περιοδεία (με προηχογραφημένα φωνητικά φυσικά), μεγάλες στιγμές…

Εντωμεταξύ είναι ιδέα μου ή εκτός από το rockwave όποτε παίζαν Ελλάδα είχαν άσχημο ήχο; Και στο Woodstock, και στο Gagarin δυο φορές, τα υπόλοιπα συγκροτήματα πάντα είχαν καλύτερο ήχο. Μπροστά τα πλήκτρα, θαμμένες κιθάρες και ψιλοξενέρωμα στο τέλος.

το ξέρω, γι’αυτό έκανα συγκεκριμένη ευχή, θέλω την Larsson, ούτε προηχογραφημένα ούτε την Scabbia ούτε την Nell. :slight_smile:

οτι λεει ο μπασταρντ και Lethe και Mine is the Grandeur και of Melancholy Burning και Therein και Edenspring οπωσδηποτε.

Πόσο πρόσφατα?
Ρίξε ένα setlist σε spoiler να πάρω μια ιδέα

[SPOILER]http://www.setlist.fm/setlist/dark-tranquillity/2010/the-underworld-london-england-bd53d1a.html[/SPOILER]

Συνέλθετε το character είναι μέγιστη δισκάρα!!!

Έτσι…αλλά και το Damage Done+Gallery
…μακάρι να τα βολέψω και να πάω…έχει να κάνει και με τον χρόνο, και όχι μόνο τα φράγκα
:):!:

:-k
Tα ίδια παίζουν ακόμη, με κάποιες διαφορές βέβαια, οπότε παρόμοιο setlist θα δούμε και μεις φαντάζομαι

  1. Το 2007 που παίξανε ήταν απλά μηχανές. Ο ντράμερ μέσα σε μιάμιση ώρα πρέπει να έχασε μισό χτύπημα στο ταμπούρο με το ζόρι.

  2. Το Fiction είναι τρελή δισκάρα-αντάξια του παρελθόντος τους

  3. Εγώ θέλω να ακούσω το Static! (Πώς γίνεται τέτοια κομματάρα να την έχουν αφήσει έξω από δίσκο ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω)

εγω θα γουσταρα κανα

scythe rage and roses (που το χανε παιξει ρε γαμωτο σε μια απο τις τελευταιες περιοδειες τους!)
tongues
on your time
exposure
το new build δεν το παιζουν πλεον?

γενικα εχουν πολλα ωραια κομματια
ελπιζω να φτιαξουν ενα ωραιο setlist

Στην τελευταία τους συναυλία το Φεβρουάριο, άλλαξαν ένα κομμάτι στο encore, από την ίδια υπέρτατη δισκάρα και τα δύο κομματάρες για μένα. Τι θα κάνουν στην επόμενη περιοδεία είναι άγνωστο.

Όντως ο drummer πρέπει να είναι ο τεχνικά πιο άρτιος απ’ όλους στο συγκρότημα. Στο ηχητικό ναυάγιο του Woodstock (γενικά η γραφικότητα και τα δύο βράδια τότε είχε χτυπήσει κόκινο) ήταν ο μόνος που είχε διασωθεί.

Exei vgei kanena event re paidia pouthena sxetika? Giati oute sto site tous to exoun!!!

~Τα greeklish απαγορεύονται~