Darkest Hour / The Ocean. 14/02 /2010. An club

ειναι γεγονός πως ο πολύς κόσμος δεν ξέρει το πόσα έξοδα εχει ενα live…
αλλά είναι γεγονός και οτι πλέον τα σκέφτεσαι τα 28 ευρό…

Άρα λοιπόν κάποιος που δεν γνωρίζει πόσα και ποιά είναι τα έξοδα, πως εκφέρει άποψη;
Έτσι λέμε κάτι και ότι γίνει;

Εγώ πάντως αυτό που δυστυχώς βλέπω, είναι ότι όταν δίνεις σε κάποιον κάτι παραπάνω απ’ το συνηθισμένο (για το λιγότερο δυνατόν κόστος), αντί να το εκτιμάει, σε βρίζει.

Και είμαι ένας από τους πολύ λίγους που το έχουν κάνει αυτό αρκετές φορές, δίχως να έχω λάβει την παραμικρή αναγνώριση. Το αντίθετο μάλιστα, αρκετοί με βρίζουν (ανώνυμα πάντα!!!) και στο τέλος πληρώνω και από την τσέπη μου.

Συνήθως ένα show με κάποιο ονόμα μεσαίου βεληνεκούς (με ένα ξένο όνομα) κοστίζει γύρω στα 25 ευρώ (η οποία τιμή περιλαμβάνει κρατήσεις ύψους 23% επί του παρόντος, συν την προμήθεια πώλησης των εισιτηρίων, όταν και εφόσον ο εκάστοτε Διοργανωτής τα κάνει όλα νόμιμα. Αυτό το λέω για να κλείσουν κάποια στόματα επιτέλους!!!), άρα λοιπόν που είναι το ακριβό εισιτήριο, όταν κάποιος σου προσφέρει 2 ονόματα ισάξια, ως co-headliners, με 3 ευρώ επιπλέον, στο αντίτιμο που θα πλήρωνες για μία και μόνο μπάντα;

Και για όλους αυτούς που βρίσκουν τα λεγόμενά μου παράξενα, ξαναλέω και πάλι ότι μιά δοκιμή (δηλαδή να διοργανώσετε μία συναυλία) θα σας πείσει!!! Όπως πείστηκαν και πολλοί άλλοι ονειροπόλοι που νόμιζαν ότι θα τα κατάφερναν με χαμηλές τιμές και τελικά έφαγαν τα μούτρα τους και αναθεώρησαν τις απόψεις τους.

Και όσον αφορά την κρίση, αυτή πλήττει αυτούς που δεν καταφεύγουν στην εύκολη λύση της συνεχούς επαναλήψης και μόνον αυτούς. Γιατί απ’ ότι βλέπεις ο Έλληνας αρέσκεται στο να βλέπει κάποια λίγα ονόματα 50 φορές και εκεί βέβαια ως δια μαγείας εξαφανίζεται η κρίση!!!

Και τέλος σχετικά με την ημερομηνία, σίγουρα είναι χειρότερα μια καθημερινή απ’ ότι μία ημέρα μέσα στο Σαββατοκύριακο, αλλά η απλή λογική λέει ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό για τον λόγο αν το κάθε συγκρότημα περιόδευε μόνο τα Σαββατοκύριακα, τότε η περιοδεία του θα διαρκούσε τουλάχιστον 2 χρόνια, πράγμα ανέφικτο και το κόστος αυτής θα εκτινασόταν στα ύψη. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση την Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011, παίζουν οι ACCEPT, γεγονός που σημαίνει ότι κάποιοι ενδεχομένως να ήθελαν να παρακολούθησουν και τις 2 συναυλίες, σωστά;

φίλε Exodus…

η αναγνώριση δεν έρχεται γιατι πολύς κόσμος βλέπει απλα την μπάντα/καλλιτέχνη και δεν ξέρει και πολύ ποιος την φέρνει, με τι θυσίες και γενικά το πως γίνεται το κάθε Live…
δεν είναι θέμα αχαριστίας…θέμα μη γνώσης είναι

οπότε μην τρελαίνεσαι με αυτούς που δεν ξέρουν και πολλά…αν δεις κάποιον που είναι γνώστης των καταστάσεων και λέει τα ίδια τότε ναι…

Ρε μάγκες, ολίγον τι ανούσια συζήτηση δεν έχει ανοίξει; Θέλω να πω, αν κάποιος θέλει να πάει σε ένα live τα ακουμπάει και πάει. Αν δε θέλει, κάθετε σπίτι του και τελειώνει η υπόθεση.

Όχι δεν είνα καθόλου ανούσια η συζήτηση,πολύ καλά κάνουν και το συζητάνε

…ειδικά όταν ο ίδιος ο διοργνωτής της συναυλίας απαντάει στα posts.

Δεν αντιλέγω, αλλά έχει νόημα εφόσον μία τέτοια κουβέντα ξεκινάει από “υγιείς” βάσεις. Τώρα πιστεύετε οτι θα βγει άκρη εδώ μέσα. Όπως και να’χει ρε παιδιά, δε γίνεται ούτε ο Κατινάκης να κάτσει να κάνει λεπτομερή ανάλυση του τι ξοδεύει σε μία συναυλία, ούτε κάποιος από εμάς, όσο και να το έχει ψάξει, μπορεί να γνωρίζει επακριβώς τι παίζει πίσω από κάθε live από τη στιγμή που δεν έχει διοργανώσει ποτέ ένα.

Για αποφυγή κάθε παρεξήγησης, ούτε κράζω, ούτε τίποτα. Απλά βλέπω οτι η κουβέντα κινείται αλλού και με λάθος τρόπο.:slight_smile:

αν καποιος απο μας εχει διοργανωσει μπορει να μιλησει ?

και ρε εξοντους θες να σου πω ποσες φορες εχουν ερθει οι “διαφορετικες μπαντες” του συγκεκριμένου live ? δεν φερνεις τους Red Fang ξερω γω …άραξε

τεσπα στην τελική επειδή υπάρχει κ άλλη κρίση πέρα απο την οικονομική, θα ταν αρκετά τιμητικό για την νοημσύνη κάποιου όταν κάτι “δεν βγαίνει”, να μην το κάνει… και οχι να το υποστηρίζει σαν πράξη καλοσύνης και αγνότητας.

τέσπα βαριέμαι…

Βεβαίως και ξέρω. Οι Darkest Hour έχουν έρθει δύο φορές Ελλάδα και άλλες δύοοι The Ocean (τις οποίες τους είχα φέρει εγώ). Μην το ψάχνεις, γιατί είμαι γνώστης του χώρου από όλες τις πλευρές. Μήπως θέλεις να σου υπενθύμισω τις μπάντες που έχουν έρθει πολλές φορές και θα συνεχίσουν να έρχονται και τις οποίες βλέπεται συνέχεια;

Μήπως θέλεις να σου δώσω μια λίστα με τα live που έχω διοργανώσει από το 1998 και έπειτα και μπήκαν μέσα, ενώ ήταν ONOMATA που έρχονταν για πρώτη φορά στην Ελλάδα; Απλά θα απογοητευτείς!!!

Το ότι κάποιοι από εμάς, συνεχίζουν ακόμα την προσπάθεια, και φέρνουν και νέα ονόματα (για πρώτη φορά στην χώρα μας) παρά τις αντίξοες συνθήκες θα έπρεπε να το εκτιμάς και όχι να το χλευάζεις, εκτός αν σου αρέσει να βλέπεις μόνο WASP, BLIND GUARDIAN, IRON MAIDEN, PARADISE LOST, ANATHEMA, KREATOR, ICED EARTH, κ.λ.π.

Όλοι αυτοί που φωνάζουν προκειμένου να έρχονται νέα ονόματα στην χώρα μας, είναι οι πρώτοι που θα τα αγνοήσουν, όταν θα έρθουν. Και έχω πολλά παραδείγματα επ’ αυτού.

Όλοι όσοι κόπτονται για νέα ονόματα, την σκηνή κτλ, σήμερα παίζει live στο AN με τους Strength Approach, που ναι μεν δεν είναι νέο όνομα, αλλά δυστυχώς δεν είναι και πολύ γνωστοί στην Ελλάδα.
12 ευρώ εισιτήριο.

  • 4 local μπάντες support.

Δεν κάνω διαφήμιση, απλά μου την σπάει που όλοι γκρινιάζουν και όταν πρέπει να στηρίξουν δεν είναι πουθενά.
Η σκηνή δεν χτίζεται με τις συναυλίες ‘μεγάλων ονομάτων’ που στην τελική ζητάνε τον κώλο τους, οπότε να πάνε να γαμηθούν και ας μην έρθουν ποτέ, αλλά με τα local shows και τα δεκάδες τίμια και γαμάτα groups του εξωτερικού που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από κάτι μπάντες που πλασάρονται για ‘μεγαθήρια’, επειδή τους έχουν παίξει 5 περιοδικά και είναι σε μια μεγάλη εταιρία.

Αλλά τζάμπα κάθομαι και γράφω, ξέχασα ότι είμαστε στην Ελλάδα και εδώ αυτά δεν ‘πουλάνε’. Εξοργίζομαι όμως με την απάθεια και τον ωχαδερφισμό / συμβιβασμό που έχουμε μέχρι και στην [I]hardcore / metal / punk / ξέρω εγώ τι[/I] σκηνή. Να μου πεις υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα την σήμερον ημέρα να ασχοληθούμε από τα συναυλιακά δρώμενα, οπότε σταματάω εδώ.

Κατά τα άλλα, γαμώ το Darkest Hour / The Ocean.
Και εγώ ακριβό το βρίσκω το εισιτήριο, αλλά εγώ είμαι και ‘κολλημένος’.
Πάντως, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πάω.

Τα έχουμε ξαναπεί…Αν ήταν τίποτα Madball, Terror, Hatebreed τίγκα θα ήταν…Όχι ότι έχουν τίποτα κακό αυτοί αλλά η σκηνή πάει μπροστά με στήριξη σε νέους “Madball” κλπ. Αλλιώς να γίνουμε μεταλάδες να πληρώνουμε το ένα 60άρι πίσω από το άλλο χωρίς να μας νοιάζει ποιός φέρνει ποιόν, αν μπαίνει μέσα κλπ. Μετά μας λένε ότι δεν υπάρχει hardcore σκηνή στην Ελλάδα και τσινάμε…Αφού έτσι είναι… Δε γίνεται οι No Turning Back να είναι “άδειοι” και να λέμε οτί ακούμε hardcore γιατί πήγαμε στους Hatebreed (βάλτε τυχαίο όνομα χιλιοπαιγμένης σουπερ σταρ μπάντας) π.χ. Εκεί ολοι θα πάνε και καλά θα κάνουν. Αν όμως ακούς hardcore και όχι “και” hardcore στήριξε μια φάση με ότι αυτό συνεπάγεται…

Η μικρή / ασήμαντη άποψή μου…

[προβληματισμένος mode]

Γαμώτο δε ξέρω αν θα πάω τελικά:( Ντάξει ήθελα να δω τίγκα [B]darkest hour[/B], αλλά οκ τους εχω δει, και ήταν και γαμάτα τότε. Ωστόσο συνηδητοποίησα ότι θέλω να δω πάρα πολύ και [B]ocean[/B] ρε πούστη μου.

Δεδομένων όμως, των 28 ευρώ (+τα κτελ πάτρα-αθήνα, αθήνα-πάτρα), ότι θέλω περισσότερο να πάω 15 μέρες πριν [B]Venerea[/B] (12 ευρώ), 15 μέρες μετά [B]Casualties[/B] (18 ευρώ), και τέλος δεδομένης και της εξεταστικής (που σημαίνει ότι δε μπορώ να φύγω 3 φορές σ’ ένα μήνα απο’ κει που σπουδάζω), [B]μάλλον το κόβω να μη πηγαίνω…[/B]:frowning:

[/προβληματισμένος mode]

http://www.myspace.com/theoceancollective/blog/541781301

ATHENS SHOW CANCELLED
Our show in Athens on February 17th in support of Darkest Hour was cancelled by the promoter for reasons beyond our control. We will return to Athens with a headlining show in June instead. We’d like to apologize to our Greek fans who already bought a ticket, but there’s nothing we can do from here. See you out there in June!

τουλαχιστον να μην πεσει παλι μεσα σε εξεταστικη…:papas:

Να φανταστώ? Ότι όσοι είχαν πάρει εισιτήριο για Ocean [B]δεν [/B]θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω, ε? Και επίσης να φανταστώ ότι η τιμή του εισιτηρίου [B]δεν [/B]θα πέσει, ε?

για κάποιο λόγο την περίμενα αυτή την εξέλιξη.

(Ευτυχώς δε θα’ χω και τύψεις γιατί θα τους έχανα.)

Ο κόσμος όμως πρέπει να πάρει τα λεφτά πίσω.

Τραγικότητες.

Πρέπει να πω ότι χάρηκα λίγο, γιατί θα τους έχανα.
Ελπίζω να μπορέσω τον Ιούνιο.

θα μας απαντήσει ο διοργανωτής τι γίνεται τώρα? αν και ομολογώ ότι δεν έιχα πάρει εισιτήριο το σκεφτόμουν λόγω darkest hour. πρέπει να πέσει η τιμή του εισιτηρίου τουλάχιστον στα 20 χωρίς Ocean.

Eυελπιστώ ότι θα πάρουμε πίσω τα λεφτά … αν θεωρούσαν τους the ocean , απλά μια σαππορτ μπάντα , δεν θα είχαν στην αφίσα και το εισιτήριο θέμα απ το Anthropocentric… αλλά απ τους υπεργαμάτους headliners Darkest Hour … έβαλαν αυτό που θα πουλήσει περισσότερο …

Τώρα ο Exodus γιατί δεν απαντάει? Εάν δεν πέσει η τιμή του εισιτηρίου πραγματικά ντροπή! Και όσοι θέλουν να πάρουν τα λεφτά τους πίσω!