Darkthrone - Underground Resistance

Καινουριο αλμπουμ Darkthrone. Aν και κατεβηκε χθες, σημερα το πρωτοακουω. Εχει ζουμι…

εμπνευση στον ηχο ανεμπνευση στη συνθεση. κλασικο νταρκθρον τελευταιας εξαετιας, με τη διαφορα οτι εδω επεσε περισσοτερη δουλεια σε πολλους τομεις. μου εμεινε το Valkyrie, το οποιο ειναι πραγματι η πιο ξεχωριστη του συνθεση (που λεει και ο ρα) κι ενα ριφφινγ προς το τελος του The Ones You Left Behind. θελω να κραξω κι εδω το φοαντ καθως ειναι οτι πιο κουραδενιο εχει φτιαξει ο φενριζ στολισμενο με μουσικη. αυτα.

Έφτασε στα χέρια μου το βυνίλιο και του έδωσα όσες περισσότερες ακροάσεις πρόλαβα.
Ο δίσκος κινείται -αναμενόμενο- στο ύφος του Circle the Wagons, ίσως ένα βήμα παραπέρα.
Εντύπωση μου έκανε η βελτίωση στα φωνητικά του Fenriz!
Νομίζω πως τα 3 κομμάτια τα οποία συνέθεσε αυτός είναι και οι κορυφαίες στιγμές του άλμπουμ.
Από τις συνθέσεις του Nocturno Culto ξεχώρισα το εναρκτήριο Dead Early.

Όσους τους αρέσει η τελευταία περίοδος των Darkthrone ή όσοι δεν ψάχνουν την πρωτοτυπία, αλλά την καλή μουσική, νομίζω θα το εκτιμήσουν!

Απο που το προμηθευτηκες και ποσο αν επιτρεπεται? 8)

Aπό το site της peaceville. Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 20-22 ευρώ με τα μεταφορικά.

Τhanks!

To Valkyrie γαμαει ε!

Κατα τα αλλα τα αναμενομενα. Ωραιο, διασκεδαστικο μεταλ, ιδανικο για μπυρες, αλλα δεν κοβουμε και τις φλεβες μας.

Δεν κόβουμε φλέβες αλλά προσωπικά το χω λιώσει, το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό άκουσμα και ότι πιο ενδιαφέρον έχουν βγάλει στα τελευταία χρόνια. Κάθε κομμάτι έχει κάτι να προσφέρει, αν δεν είναι από την αρχή ως το τέλος κομματάρα (Dead Early, Valkyrie, Leave No Cross Unturned - μα τι γαμάτος τίτλος και παραλλαγή [αντί cross, stone] - ) έχει κάτι να προσφέρει, ένα ριφφ, ένα ρεφραίν.

…το πιο αγαπημένο, μέχρι τώρα:):!:

Κάνα-δυο σκαλιά κάτω απ’ το προηγούμενο έπος.

Τα κομμάτια του Nocturno είναι όλα ένα κι ένα, απ’ του Fenriz ωραία τα κουπλέ στο [I]“Valkyrie”[/I] και το [I]“Leave No Cross Unturned”[/I] που θα έπρεπε όμως τελικά να είναι μικρότερο.

Μια χαρά, παρολαυτά, όταν μια μπάντα στο εξακοσιοστό της άλμπουμ έχει μέσα ένα [I]“Come Warfare, The Entire Doom”[/I] δε θες κάτι παραπάνω.