Darren White (ex-Anathema, The Blood Divine κ.τ.λ.)

Αναφερομαι στον πρωτο τραγουδιστη των Anathema, μετεπειτα των The Blood Divine και Dead Men Dream, και ειναι κριμα που οι DMD δε προλαβαν να βγαλουν κατι επισημα επειδη τα demos τους τα σπανε. Πλεον παιζει στους Serotonal, ενα γκρουπ που δεν εχει ακουστει κι εγω δεν εχει τυχει να πολυτσεκαρω. Γενικως αγαπαμε την ερμηνεια του, και μιας και οι The Blood Divine προσφατα αναφερθηκαν ειπα να ανοιξω αυτο το θρεντ.

Επισης, και το πιο σημαντικο:

[CENTER]

…και φυσικα:

[/CENTER]

Sleepless=:bow2: :bow2: …(Πολύ απλα το καλύτερο κομμάτι Anathema ever…) Επίσης εχω την αίσθηση οτι αν δεν είχε φύγει ,το Silent Enigma θα ακουγόταν καλύτερο με τα φωνητικά του…:-k Βlood Divine,ok καλή μπαντα αλλα δεν κοβω και φλεβες…

Ο Darren δινει ρεστα σε εναν πολυαγαπημενο μου δισκο. Ισως τον αγαπημενο μου απο τους λατρεμενους μου Anathema:

Πω… “Serenades”… :respect:

… η εποχή που άκουγα, ακόμα και εγώ, Anathema! 8)

Ήταν ωραία μπάντα κάποτε ρε γαμώτο… :roll:

…και το Sleepless όντως μεγάλο έπος! :metal:

Πω ρε ChrisP… Kingdom, We The Gods και τα σχετικα. Εχω παρα πολυ καιρο να το ακουσω…

[SIZE=“4”]ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ![/SIZE] 8) 8) 8)

αυτο λεω και εγω στον Ανγκμαρ, αλλα περα βρεχει! :lol: :lol:

κατα τα αλλα, ναι, μεγαλη αδυναμια ο Darren, φωναρα, εκφραστικοτητα, παθος, αγαπαμε γενικως. Ηταν ο καλυτερος τραγουδιστης των Αναθεμα επισης.
The Blood Divine λατρευω τον πρωτο δισκο, το δευτερο ειναι σαφωσ κατωτερο, αλλα οκ, τρωγεται αμα πεινας.
Μακαρι να βγει απο τα αζητητα που εχει πεσει τα τελευταια χρονια και να ακουστει παλι…για να δουμε…

Ακομα ειναι.
Αληθεια.
:stuck_out_tongue:

Πλάκα πλάκα, στο φετινό live (Rockwave) μου αρέσανε περισσότερο από πριν 3 χρόνια π.χ. :yes:

Αν και δισκογραφικά τους έχω παρατήσει εδώ και χρόνια, κάπου στα τέλη '90s, στο Judgement! :-k

Δεν υπαρχει περιπτωση να σου αρεσουν τα επομενα. Δηλαδη βαζω και στοιχημα.

Ok, πολύ καλοί οι πρώτοι δίσκοι των Anathema, και ναι, συμφωνώ και γω, το The Silent Enigma θα ακουγόταν ακόμα καλύτερο με τη φωνή του Darren, η μουσική εξάλλου ήταν προσαρμοσμένη για τα δικά του φωνητικά. Και ναι, το Sleepless είναι υπέρτατη κομματάρα.

ΑΛΛΑ

Τα μεγάλα έργα των Anathema ήρθαν μετά, κατά τη γνώμη μου. Δεν ξέρω πως θα ταίριαζε ο Darren White στο συγκρότημα που έβγαλε το Judgement.

ΘΕΟΣ!!!

ΦΩΝΑΡΑ!!!

ΠΡΟΣΚΥΝΑΜΕ!!!

βασικα εντελως αλλη μπαντα οι anathema των πρωτων δισκων με τους anathema των επομενων.
οπωτε δεν ξερουμε πως θα χαν εξελιχθει τα πραγματα,αν δεν ειχε φυγει ο darren!
παντως οπως και να χει και οι 2 περιοδοι τους ειναι γαματες,με εξαιρεση την τελευταια (μετα - judgement), οπου ειναι απλα καλη.
το πρωτο blood divine ειναι πορωση μονο και μονο για την φωναρα του!!

αυτα :slight_smile:

Ωραίο θέμα.
Μέγιστος ο Darren, αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς απο ότι βλέπω και χαίρομαι :slight_smile:
Στο Serenades και ειδικά στο Pentecost, που κάνει κατάθεση ψυχής, αποδεικνύει το πιόν του. Γενικά το παλικάρι αυτό που τον χαρακτηρίζει είναι η χροιά του και οι τόνοι συναισθήματος που βάζει στην ερμηνεία του. Γράφει και κάτι στίχους ο άτιμος σκέτη “χαρά” :slight_smile:
Α! ναι και το Awaken είναι κορυφαίο.
Ήταν ό,τι πρέπει για το ύφος που είχαν οι Anathema μέχρι και το Silent Enigma, στο οποίο ο Vincent δίνει ρέστα παίδες και δε με χαλάει καθόλου που δεν τραγουδάει ο Darren σε αυτό το δίσκο.
Επίσης, θα συμφωνησω οτι δεν κολλάει καθόλου με το στυλ των Anathema απο το eternity μέχρι σήμερα.
Είναι προφανές αυτό πιστεύω.
Φανταστείτε τον να λέει π.χ. τα Lost Control και One Last Goodbye!!!

Angmar, είσαι ωραιός :smiley:

Θενκ γιου βερυ ματς.:smiley:

Προσωπικο γουστο. Για μενα π.χ. το Judgement ως δισκος ουτε για πλακα δε φτανει το Silent Enigma.

Γι’ αυτο ισως και το αγαπημενο μου Anathema ειναι το Eternity, μιας και λειτουργει ως ‘‘συνδετικος κρικος’’ μεταξυ των δυο εποχων, με το 80% του βαρους βεβαια να πεφτει στη δευτερη.

@ Σιγκναλ: Διαφωνω. Το A Natural Disaster ειναι πραγματικα τεραστια δισκαρα. Βασικα πρωτα το λατρεψα, και μετα δεθηκα. Ειναι χαλαρα στους αγαπημενους μου εβερ δισκους.

βαλε οπου judgement -> a natural disaster και οπου silent enigma -> judgement (πχ)

Καλα ναι δε λεω. Σε καταλαβαινω. Μιλαω καθαρα για το γουστο μου, και εδω που τα λεμε το Judgement παιζει να ειναι στα λιγοτερα αγαπημενα μου. Οχι οτι δε μ αρεσει, αλλα σιγουρα προτιμω τα Alternative 4, Eternity, The Silent Enigma, ίσως Pentecost (εχω καιρο να το ακουσω, πρεπει να το φρεσκαρω) και τελος το A Natural Disaster θα ελεγα πως παιζει να ειναι εξ ισου καλο.

Γι αυτο και στα reviews μου βλεπεις οτι μιλαω σε πρωτο προσωπο. Μερικα πραγματα, όπως και να χει δε τα θεωρω δεδομενα και γι αυτο δε μιλαω σε γενικοτερο τονο.

Bump :!:

καινούργιο κομμάτι από [B]Serotonal [/B]