Dave Matthews Band

Ας μιλησουμε για αυτην την μπανταρα απο την Αμερικη που εδω στην Ελλαδα ειναι αγνωστη και παρεξηγημενη. Mε μπροσταρη τον Dave Matthews (Noτιοαφρικανικης καταγωγης) πλαισιωμενο απο φοβερους, απιστευτους, απαλευτους μουσικους, θεωρειται μια απο τις καλυτερες jam μπαντες οχι μονο της εποχης μας, αλλα γενικα. Εχει βγαλει 6 studio albums απο το 1994 με κορυφαιο κατα την γνωμη μου το Crash του 1996 και φετος μαλλον θα βγαλει τον 7ο. Εκει ομως που πραγματικα αυτη η μπαντα μεγαλουργει ειναι στα live της. Συναυλιες που ξεπερνανε πολλες φορες τις 3 ωρες με διαφορετικο σετλιστ καθε φορα και διασκευες (πχ Cortez The Killer απο Neil Young και All Along The Watchtower απο Dylan).
Απο τα αναριθμητα live που εχουν κυκλοφορησει (φυσικα δεν τα εχω ακουσει ολα) συστηνω την δωρεαν συναυλια που εδωσαν στο Central Park στην Νεα Υορκη και κυκλοφορει σε 3πλο CD και DVD

Δυστυχως στην Ευρωπη ερχονται σπανια και οταν ερχονται εννοειται πως δεν ερχονται στην Ελλαδα, αλλα θελω να πιστευω πως καποια στιγμη θα τους δω live

Mule, Daz που ειμαι σιγουρος πως το εχετε υποψιν το συγκροτημα για πειτε γνωμες! (By the way αν τους εχετε δει live σας μισω!)

Μερικα videos

Two Step

Crash Into Me

The Space Between

Where Are You Going

All Along The Watchtower

Ants Marching

Eπισης ο Dave Matthews εχει κυκλοφορησει και solo album με τιτλο Some Devil. Αρκετα καλη δουλεια, παρτε μια γευση

Gravedigger

Some Devil

Mπράβο που άνοιξες θρεντ για τον Dave Matthews Γίάννη!

Μου είναι συμπαθής, η μπάντα του είναι καλή και έχει συνεργαστεί με μουσικούς που εκτιμώ πάρα πολύ.
Είναι σαφώς υποτιμημένος στην Ευρώπη (και εντελώς άγνωστος στην Ελλάδα) ενώ στην Αμερική είναι τεράστιο όνομα και ξεπουλάει στάδια ευκολότερα από άλλες μπάντες της jam σκηνής με πολύ μεγαλύτερη ιστορία.
Τη δεκαετία του '90 είχε τεράστια απήχηση σε ένα κοινό από φοιτητές καί νέους και άρχισε να φέρνει αυτόν τον κόσμο σε jam fetivals κλπ. Ξαφνικά εκεί που έβλεπες χίππηδες και Deadheads γέμισε ο τόπος κολλεγιοκόριτσα. :smiley:
Και αυτό δεν είναι καθόλου κακό 8), απλά κάποιοι από το παραδοσιακό κοινό της jam σκηνής γκρινιάζουν για εισητήρια συναυλιών που και ακριβότερα είναι και εξαντλούνται γρηγορότερα (γεγονός… :roll:) λόγω του πλήθους των οπαδών του DM.

Καμία αναφορά στον dave Matthews δεν θα ήταν πλήρης αν δεν γραφτεί και το όνομα του συνεργάτη του Tim Reynolds που τον βοήθησε πολύ ειδικά στο ξεκίνημα της καριέρας του.

Προσθέτω στα βιντεάκια του Γιάννη μερικά ακόμα:

Cortez the Killer στο Central Park με τον Warren Haynes καλεσμένο. Κορυφαίο.

Πάλι με τον Warren στο Hartford του Cοnnecticut το καλοκαίρι του 2006. Η κοινή περιοδεία με τους Gov’t Mule τότε ήταν μία από αυτές τις περιπτώσεις που το κοινό των Mule γκρίνιαζε για τις τιμές και την εξάντληση των εισητηρίων από τους 'Dave fans"

DMB με Warren & Tim Reynolds

Και η ώρα να με μισήσεις Γιάννη :stuck_out_tongue: όταν τον είδα στο Farm Aid του 2007.
Εδώ πάιζει το Melissa των Allman Brothers με Gregg Allman και Warren Haynes

Kαι εδώ από την ίδια μαγική βραδιά, ενώ παίζει με τον Tim Reynolds

Giannako den mporeis na me misiseis giati eimai such a sweetheart kai agapoulis…:p:lol:

:lol::lol:

Ασε ρε τα μελια και πες τπτ για τον καλλιτεχνη:p.

Αμα φτασει 10 ποστς απο διαφορετικους users το τοπικ, θα πρεπει η didi να τους φερει για συναυλια:lol:

Φιλαρακια απο Πορτογαλια τους ειδανε Μαιο 2007 στην Λισσαβωνα και επαθαν πλακα. 22-23 τραγουδια πανω απο 3 ωρες. Ανεβηκε και ο Morello για 2 τραγουδια στην σκηνη8O. Ψηνομουν να παω (εχω και μια αδυναμια στην Λισσαβωνα), αλλα το λεφτοδεντρο ειχε μαραθει, λογω αλλου επικειμενου (τοτε) ταξιδιου. Ισως να εχασα μια μεγαλη ευκαιρια:-k

Μule στην συναυλια που ειδες με τον Dave Matthews, απλα συμμετειχε? Ηταν σολο συναυλια? Η κανονικο οργιο ολοκληρης της DMB? Λεγε, πεθαινουμε ρεεε!!!:!:

Thanks που μου τους μαθατε :slight_smile:

Ειναι και συμπατριωτης μου, ενας λογος ακομα να τον τιμησω…

Προσφατα μπηκα στο λουκι με τζαμς κλπ (περισσοτερο χεντριξοπραματα) και αρχιζω να εκτιμω τετοιου ειδους καλλιτεχνες

Exoume milisei gia tis “jam” bands me ton Mule kai dyskola tha breis pera apo ton Atlantiko megalo koino mias kai einai Amerikaniki istoria kai giayto blepeis kai ton Mule xomeno bathia se aytin tin istoria (apo oti exo katalabei prepei na exei zisei kapoia xronia stin Ameriki).
Prepei na einai kanadyo akoma san ton Cozy kai ton Hokam pou tha sou milisoun gia DMB opote dyskola tha ftasoume tous 10 :lol:
Pantos ena xaraktiristiko ayton ton bands einai oti sta live einai kalyteroi kai ta cd einai apla synodeytika. O DM exei apodeiksei mia xara tis ikanotites tou on stage. Ara prepei na estiazei kapoios na akouei ta live esto kai audio (better than nothing :p).

Ήταν στο Farm Aid του 2007, ένα φεστιβάλ που ο Matthews συνδιοργανώνει κάθε χρόνο μαζί με τον Neil Young, τον Willie Nelson και τον John Mellencamp. Περισσότερα για αυτό και τις διοργανώσεις κάθε χρονιάς μπορείς να βρεις εδώ:
http://www.farmaid.org/site/c.qlI5IhNVJsE/b.2723673/k.8C39/Past_Concerts.htm
Το 2007 έπαιξε ένα ακουστικό σετ 45-60’ -δεν θυμάμαι ακριβώς- μαζί με τον Tim Reynolds, αλλά στο φεστιβάλ όλοι σχεδόν ανταπέδιδαν εμφανίσεις και στην διάρκεια sets άλλων ή διάφοροι συνδυασμοί έβγαιναν ανάμεσα στα sets. Σε μία τέτοια φάση είναι που έπαιξε το Melissa με τους Allman και Haynes.

BTW & slightly off topic: Προσυπογράφω όσα γράφεις για την Λισσαβώνα. Και εμένα με εξέπληξε ευχάριστα, ωραία πόλη χωρίς να έχει ιδιαίτερη φήμη. Αξίζει να την επισκεφθεί κανείς ακόμα και αν δεν είναι να σηκώσει Ευρωπαϊκό :p:lol:

Σωστά τα λέει ο Daz και είναι κρίμα γιατί η Ευρώπη στερείται έτσι σε μεγάλο βαθμό καλή μουσική και -κυρίως- καλές συναυλίες. Οι χώρες που -συγκριτικά με την υπόλοιπη Ευρώπη- υπάρχει κάπως μεγαλύτερο ενδιαφέρον για την jam σκηνή είναι η Γερμανία και η Ολλανδία. Όταν βέβαια οι μπάντες αυτές έρχονται και παίζουν σε αυτές τις χώρες, πάιζουν σε κλαμπάκια τη σιτγμή που στην αμερική παίζουν αμφιθέατρα ή και στάδια. Αυτό είναι μία καλή ευκαιρία για να τις δεί κάποιος σε μικρό χώρο. :wink:

μμ δεν θελω να κανω τετραπλο ποστ στο Αλτερνατιβ Θρεντ…

Νεο αλμπουμακι λοιπον, δροσερη καλοκαιρινη αψογιά

Big Whiskey and the GrooGrux King

http://www.rocking.gr/live/Dave_Matthews_Band_Amos_Lee_@_Nassau_Veterans_Memorial_Coliseum_Uniondale_Nea_Yorki_IPA_031110/8690/

Αφορμη να πουμε και καμια κουβεντα για αυτην την μπανταρα