David Lynch: Ο αναρχικός κινηματογραφιστής των ονείρων

παντως και το mulholland ασχολιωτανε με τη βιομηχανια του θεαματος

Εγώ νομίζω ότι ο Lynch εμπνέεται από εικόνες και όνειρα. Πολλά από τα υπερβατικά στοιχεία (και συλλογισμούς) που προκύπτουν στις ταινίες του πιστέυω ότι δεν γίνονται “επιτυδευμένα” αλλά προυπήρχαν αυτόνομα στο αρχικό ερέθισμά του.

Γιε, μ’αρεσει αυτο! Γιατι θα οδηγηθει πιο κοντα στην λυτρωση απο το προβλημα του αλλα ταυτοχρονα θα συνεχισει να κανει αμαρτιες. Επισης την επισκεψη την θεωρω τοπ σκηνη κι εγω. Σαν προοικονομια η ολη φαση με τα κοτοπουλα…

Το ζουμι το λες, ειναι εργαρα. Και γενικα ο σουρρεαλισμος η ο Λυντς αν θες πιο ειδικα δεν ειναι η τεχνη η οποια πρεπει να ερμηνευτει μεχρι το κοκκαλο για να σ’ αρεσει, μονο να γινεται κουβεντα. Θεωρητικα εμπνεεται απο τα ονειρα και το υποσυνειδητο, οποτε “πρεπει” να μιλησει στο υποσυνειδητο του κοινου.

Ισχύει αυτό… Βέβαια προσωπικά μ’ άρεσει να τις ψιρίζω πολύ τις ταινίες του και να προσπαθώ έστω και λίγο να μπω στο μυαλό του σκηνοθέτη…Βέβαιως αυτό ίσως να είναι και αδύνατο. Και όχι ίσως, άλλα μάλλον. Αλλά ακόμη και αυτή την ψευδαίσθηση ότι πλησιάζω λίγο την σκέψη του σκηνοθέτη την γουστάρω…Ταυτόχρονα όμως στην αναζήτηση αυτή επειδή ακριβώς δεν ξέρεις και τι είναι σίγουρο, δίνεις και τις ερμηνείες που σε εκφράζουν!

Και το πιο σημαντικό είναι να τα κουβεντιάζουμε έτσι ωστέ να δούμε και πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας

Σχετικά με μια σκηνή:

Αυτό που είπες για το κοτόπουλο και μένα μ’ αρέσει…Και όντως όταν το πιρουνιάζει η μάνα κάνει σαν να πεθαίνει/πνιγεται…Χωρις να είμαι σίγουρος κάπως έτσι με την γλώσσα έκανε και το μωρό όταν πέθαινε…

Να διαβασεις το “Κυνηγωντας το μεγαλο ψαρι” τοτες. Γραφει για το πως συλλαμβανει και αναπτυσσει τις ιδεες του. Και ειναι ομορφα γραμμενο, σε κανει να σκεφτεσαι κι εσυ. Ο μονος τροπος για να ερθεις κοντα του, γιατι οπως ξερομεν δεν δινει εξηγησεις.

εδιτ/ δινει κι ενα spoilerακι για το eraserhead :stuck_out_tongue:

Πάντως και το Blue Velvet εγάμησε! Το όλο concept με τα έντομα ήταν και γαμώ…

Πάντως την εποχή εκείνη τα αίσχη του Frank Booth (Dennis Hopper) πρέπει να θεωρούνταν πανπροκλητικά…

Προσωπικά ενώ ήταν τέλειος, δεν μου βγάλε αυτό το προφίλ του υπερvillain που είχα ακούσει πριν το’ δω, γιατί στις μέρες έχω ακούσει τρεισχειρότερα αίσχη και εγκληματα…

Πάντως και αυτή η ταίνια του ήταν γαμάτη

Εντάξει, αν δεν είναι αυτός ο πιο παρανοϊκός και διεστραμμένος κακός, ο οποίος βρίζει ασύστολα, βιάζει τη Ροσελίνι χώνοντας ενα κομμάτι μπλε βελούδο μέσα στο ΜΠΙΠ της, μαστουρώνει διαρκώς εισπνέοντας κάτι από μια φιάλη υγρααερίου και σκοτώνει χωρίς κανέναν απολύτως οίκτο ξεφωνίζοντας ένα κάρο καμένες ασυναρτησίες, τότε ποιος είναι;;;

Kαλά ναι… Είναι όντως απίστευτα τρομακτικός. Βασικά η ανωμαλία του είναι πιο τρομακτική από οτιδήποτε.

Τον έχουν βάλει πάντως στην λίστα με τους 100 super villains ταινιών…Δεν θυμάμαι θέση

Στο νούμερο 36… :wink:

Με ψήσατε να δώ όλες τις ταινίες με αυτά που λέτε στις προηγούμενες σελίδες :smiley: έχω επηρεαστεί και από τον αδερφό μου που γενικά είναι φαν του Lynch…εγώ είχα δεί πρίν αρκετά χρόνια το The Elephant Man και θυμάμαι ότι μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση…αλλά θέλω να το ξαναδώ…πάντως μου κίνησε την περιέργεια το Inland Empire…θα δώ σίγουρα Μπλέ Βελούδο και Mulholland Drive για τα οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γενικά…

τον χουπερ θελω να τον θυμαμαι ετσι :stuck_out_tongue:

Ξανάδα το mullholand drive κι έχω να πω το εξής: ότι εκτός του ότι είναι ΕΠΙΚΟ όσο και να το κατανοώ/εξιχνιάζω βρίσκω σημεία που παραμένουν κάπως ανεξιχνίαστα…

Επίσης κάτι που δεν ήξερα είναι το εξής. Επειτα από πίεση της εταιρίας διανομής ή παραγωγής, επειδή ο κόσμος δεν καταλάβαινε πολλά πράματα και οι πωλήσεις δεν πήγαιαναν καλά, ο Lynch αναγκάστηκε να δώσει 10 στοιχεία (clues) για την καλύτερη κατανόηση της ταινίας, τα οποία έχουν πολύ ενδιαφέρον…

[I]1. Pay particular attention in the beginning of the film: at least two clues are revealed before the credits.

  1. Notice all appearances of the red lampshade.

  2. Can you hear the title of the film that Adam Kesher is auditioning actresses for? Is it mentioned again?

  3. An accident is a terrible event?notice the location of the accident (and when the location turns up again).

  4. Who gives a key, and why?

  5. Notice the robe, the ashtray, the coffee cup.

  6. What is felt, realized and gathered at the club Silencio?

  7. Did talent alone help Camilla?

  8. Note the occurrences surrounding the man behind Winkies.

  9. Where is Aunt Ruth?[/I]

Προσωπικά δεν έχω πιάσει πολύ,

Τί σχέση μπορεί να’ χει ο μακρυμάλλης που σκωτώνει ο εκτελεστής με την φαντάστική rita (μιας και συζητάνε για το ατύχημα), και diane (που είναι νεκρή) ή με την πραγματική diane. Διότι ενώ νόμιζα ότι το ονειρό της περιελαμβανε άσχετες μεταξύ τους σκηνές οι οποίες θέλουν να πουν κάτι διαφορετικό, σιγά σιγα όμως ανακαλύπτω πως καθετι συνδέεται και βγάζει ενα συνολικότερο νόημα νοημα

Επίσης διάβασα κάποια λίγο τραβγηγμένα από διάφορους σχόλια σχετικά με το δέκατο στοιχείο, σχετικά δηλαδή με την θεία ρουθ… Διαφωνώ με αυτά αλλά με’ βαλαν σε μια σκέψη.

Ας πούμε η τελευταία σκηνή της ταινίας είναι η γρία με τα μπλε μαλλιά, και το τελευταίο στοιχείο του Lynch είναι η θεια ρουθ. Μηπως είναι το ίδιο πρόσωπο? Προσωπικά δεν το νομίζω μιας και έχω ψιλοξεκαθαρίσει στο μυαλό μου την θεία ρουθ…Βέβαια την μπλε γυναίκα ακόμη την ψάχνω

Ακόμη ενδιαφέρον παρουσιάζει η σκηνή με την αλυσίδα τηλεωνημάτων που καταλήγουν στην diane

Πείτε τιποτα να κανουμε συζητησούλα

μετά από τόσα χρόνια που πέρασαν, η μόνη σκηνή που θυμάμαι είναι με την ναόμι να τρίβεται. εκεί είναι όλο το ζουμί πιστεύω :-s

Πραγματικά την πρώτη φορά καύλωσα σε κείνη την σκηνή. Από τα πιο σέξι λεσβιακά που έχω δει σε ταινία

Ψηθηκα να την κανω μια επαναληψη. Για τα στοιχεια, οχι για το λεσβιακο :stuck_out_tongue:

νταξ

το πρωτο clue
απο τι θυμαμαι ειναι οτι

δειχνει μια σκια να πλησιαζει ενα μαξιλαρι
δηλαδη καποιος ετοιμαζεται να κοιμηθει
οπωτε σχεδον ολη η ταινια εχει να κανει με ενα ονειρο
προφανως της αποτυχημενης σταρ που ονειρευεται οτι γινεται μεγαλη σταρ

εδιτ:
τα στοιχεια αυτα τα μοιραζαν μαζι με το dvd στο βιντεοκλαμπ
σε μια ωραια εκτυπωμενη μαυρη καρτελα
πιθανοτατα λειτουργησε και σαν διαφημιστικο κολπο

Δευτέρο clue του πρώτου clue

[SPOILER]Oι χορευτές στην αρχή είναι ο διαγωνισμός jitterbug στον οποίο λέει πως κέρδισε η dian, (ψέμα η αλήθεια κανείς δεν το ξέρει), με όμως ένα τρομακτικό μυστήριο, το εξής:

Ενώ το όνειρο ξεκινάει αμέσως μετά, στο τέλος της σκηνής με τους χορευτές είναι η ονειρική betty που πανηγυρίζει και όχι η diane. Αυτό φαίνεται στο τέλος στα credits, οπού οι ηθοποιοί εμφανίζονται με σειρά εμφάνισης και δείχνει πρώτα: Betty - Naomi watts[/SPOILER]

Νομίζω πολύ το επεξεργάζεστε. Όλη η αλήθεια βρίσκεται στο ποστ του dude :stuck_out_tongue: