Dead Congregation - Promulgation of the Fall

Ο δίσκος θερίζει !!! Από προχθές παίζει ασταμάτητα . Αναζωπύρωσε το ενδιαφέρον μου για το death metal γενικά. :respect:

[SPOILER]Και δεν έχω ακούσει το πρώτο τους :tomato: . Όταν ξεπεράσω το σοκ αυτού του δίσκου θα πάω προς τα πίσω[/SPOILER]

δισκαρα!ανυπομονω ακομα περισσοτερο για το αυριανο live.

death never whispered your name in the shadows not out of fear not because you won but to punish and humiliate you the one who didnt even deserve to die the absolute nothing…CURSED TO LIVE DESIRING TO END CURSED TO LIVE DESIRING TO END CURSED TO END!!!ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΝΟ DEAD CONGREGATION να περασετε καλα οσοι τους δειτε αβριο και μεθαυριο μαγκες :slight_smile:

Ελάτε όμως και στο σημερινό pre-show να γουστάρουμε :!:

Pre-show σημερα live αυριο μαζι με Cruciamentum & Grave Miasma.
Ο μοναδικος λογος που ζηλευω τους Αθηνεζους.Αυτα τα ρημαδια τα λαηβ.

Είναι ένα σκαλί πάνω από Graves Of The Archangels. Μουσικά είναι ακόμα πιο ώριμο συγκεκριμένο πνευματικό και φυσικά σολιστικά το πάνε αλλού τα παιδιά συμφωνώ με ChrisP! :smiley: Απλά και μόνο αυτό αρκεί για να φτιάξουν ένα μοντέρνο Α-ΡΙ-ΣΤΟΥΡ-ΓΗ-ΜΑ!!

Πλησιάζοντας τη πρώτη δεκαετία ζωής τους οι Dead Congregation ήδη θεωρούνται από τις καλύτερες Death metal μπάντες της τελευταίας δεκαετίας (για Ελλάδα το κερδίσανε με το Graves και με το παραπάνω). Και συμφωνώ απόλυτα, μαζί με Grave Miasma από τα αφεντικά του σημερινού Death metal :slight_smile:

Το άκουσα για σήμερα πρώτη φορά πριν πάω στο live. Πάτωμα. Νομίζω αφήνει πίσω ακόμα και το υπερέπος Archangels. Μόνο οι ίδιοι οι Dead Congregation καταφέρουν ίσως κάποτε να ξεπεράσουν αυτό το αριστούργημα.

Τελειώνει η πρώτη ακρόαση, μάλλον μιλάμε για απίστευτο δίσκο, αν και δεν λέω και τίποτα καινούριο. Όλα ακούγονται όπως θα έπρεπε και όπως τα περίμενα. Δεν βρίσκω λόγο σύγκρισης με το Graves of the Archangels, δε θα μπορούσα να ξεχωρίσω το ένα από τα δύο για κανένα λόγο. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα ακολουθήσει τεράστιο λίωσιμο…

Πω ρε μαλάκα μου, τι εθισμός είναι αυτό το μπάσιμο του “Immaculate Poison” με το μυστήριο ριφάκι στο 20ο δευτερόλεπτο :!:

Γενικά όποτε παίζει ο δίσκος (πλέον και σε LP), όσο διαρκεί σβήνει σταθερά οτιδήποτε άλλο έχει κυκλοφορήσει φέτος (και πέρσι και,).

μηπως τους παραθεοποιεις επειδη ειναι ελληνες και σπανια βγαζουμε κατι τοσο δυνατο στο ελληνικο ντεθ? η υπερτατη ριφαρα του τραγουδιου αλλα και ολοκληρου του αλμπουμ ξεκιναει παντως στο 0’:53’’ και δυστυχως δεν την ξαναπαιζουν κιολας!

κατ εμε το αλμπουμ αν και σε καποιες επι μερους παραμετρους υπερτερει του ντεμπουτου τους, συνολικα χανει για λιγο. ισως λογω της λιγοτερης ποικιλιας (ολα τα κομματια πανω κατω ιδια διαρκεια περα απο ενα), ισως λογω της σαπιας μεν παραγωγης αλλα με λιγοτερη ατμοσφαιρα πλεον… nigredo και immaculate poison τα καλυτερα κομματια για μενα συν η εξαιρετικης ροης πρωτη 3αδα κομματιων που ακουγεται σαν ενα!

H πρώτη τριάδα κομματιών είναι όντως ένα. Κανονικά και με τον νόμο. Τώρα γιατί έσπασε στα τρία δεν το ξέρω, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία.

Δεν ακούω κάπου σάπια παραγωγή (τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου ώς “σάπια παραγωγή” δηλαδή κάτι σε στυλ “The Sun Of Moloch”). Ειδικά στο LP (αλλά και στο CD) όλα ξεχωρίζουν ωραιότατα. Πηχτή και βρώμικη ναι.

Λιγότερη ποικιλία και ατμόσφαιρα από το “Graves”; Δε νομίζω. Εκεί όλος ο δίσκος πήγαινε πάνω-κάτω στο ίδιο μοτίβο (καβλερό μοτίβο φυσικά), κυρίως λόγω του ότι τα τύμπανα έπαιζαν σχεδόν συνέχεια σε μπλάστμπιτ ρυθμούς. Εδώ έχεις δυναμικές, αργά περάσματα, leads. Με τίποτα λιγότερη ποικιλία και ατμόσφαιρα.

Τέλος αν ήταν θέμα αποθέωσης επειδή είναι έλληνες, θα το κάναμε μόνο εμείς και όχι όλα τα ξένα μέσα που επίσης γράφουν διθυράμβους.

επειδη στα αλλα εδωσες τις απαντησεις σου, θα σταθω στα της ποικιλιας μονο. απο τις διαρκειες και μονο των κομματιων φαινεται μια διαφορα απο αλμπουμ σε αλμπουμ. το νεο αλμπουμ εχει 6/7 τραγουδια 4-5 λεπτων. το προηγουμενο ειχε απο διλεπτα εως 9 λεπτα, ειχε ενα εντυπωσιακο ιντρο, ποιοτικοτερο του ομοτιτλου του φετινου δισκου (το οποιο ειναι φοβερο παντως), ειχε την ατμοσφαιρα που εδιναν οι εκκλησιαστικες ψαλμωδιες που σου δημιουργουσαν ενα φοβερο αισθημα οταν ακουγες το αλμπουμ. στα τραγοιυδια σιγουρα οι συνθεσεις δειχνουν οτι τα μελη του συγκροτηματος εχουν εξελιξει τον τροπο που γραφουν τα τραγουδια αλλα αυτο με τις διαρκειες κουραζει λιγο.

Τι να πω, προσωπικά όταν ακούω κάτι που μου ασκεί έλξη δεν κοιτάω παράλληλα το ρολόι μου, η αίσθηση του χρόνου (και ενίοτε του χρόνου) πάει λίγο στην άκρη. Επομένως με απασχολεί τι είναι αυτό που ακούω, και στο “Promulgation” αυτό που ακούω είναι σίγουρα πολύ πιο διαφοροποιημένο σε σχέση με τον προκάτοχο. Οι εκκλησιαστικές ψαχλμωδίες καλές είναι, αλλά είναι και εύκολη λύση και έχουν παραφορεθεί τελευταία. Το ζουμί είναι οι κιθάρες και τα τύμπανα και εκεί γίνεται το σώσε.

[https://www.youtube.com/watch?v=SWPnZObZ-8o

:bow2::bow2::bow2:](https://www.youtube.com/watch?v=SWPnZObZ-8o)

Έχει κανείς καμία insider πληροφορία για το πότε ακριβώς θα πάρει μέρος η συναυλία φέτος το φθηνόπωρο στην Αθήνα;