Dead Moon

Eνα θρεντ για το αγαπημενο στη χωρα μας (κατι που εχουν αποδειξει οι sold out εμφανισεις τους)garage/rock n’ roll συγκροτημα.Το μονοφωνικο οσο δε παει τριο εδω και καποια χρονια εχει διαλυθει(ευτυχως καταφερα και τους ειδα)αλλα και παλι αξιζοει μια αναφορα μιας κι εχοει τη δικια του μεγαλη ιστορια στο ειδος.

Eιναι ντροπη για το φορουμ, το θρεντ αυτης της ΜΠΑΝΤΑΣ να μην εχει καμια απαντηση.

Δεν εχω να πω πολλα γι’ αυτους, αφου ετσι κι αλλιως δεν τους εχω ακουσει οσο πρεπει.

Εχω ακουσει μονο το Defiance και ενα best-of.

Θα περιοριστω σ’ αυτο (αν και μερικοι μπορει να το βρουν καπως ασχετο, αλλα για τα δικα μου αυτια στεκει):

[B]Αν οι AC/DC αποφασιζαν να προσεγγισουν καπως το πανκ, θα ηταν οι Dead Moon.-[/B]

(Προς θεου, δεν αναφερομαι στις πιο ταξιδιαρικες στιγμες των Dead Moon, αλλα στο groove και τον rock ‘n’ roll ηχο και των δυο)

Τεράστια μπαντάρα, αλλό ένα μεγάλο διαμαντί που ανέδειξε το αγαπημένο Portland. [B]Strange Prey Tell[/B] από μένα.

Πλέον συνεχίζουν ως pierced arrows, μιας και ο ντραμμερ τους αποχωρησε πριν λιγα χρονια, κι εχουν 2 αλμπουμ στο ενεργητικο τους με τη “νεα” συνθεση. Αξιοσημειωτο ειναι πως τα 2 μελη της μπαντας ειναι παντρεμενα αν δε κανω λαθος!

Ακομα μουτζωνω τον εαυτο μου που δεν ειδα ποτε dead moon, αναμεσα στις πολλες επισκεψεις τους στη χωρα μας.

εδώ έχει πάει άπατο το θρεντ των Cramps τι να λέμε. Και φαντάσου ότι οι Dead Moon είναι από τις λατρείες της εγχώριας σκηνής! Εγώ βασικά αγνοούσα εντελώς την ύπαρξη του θρεντ. οπότε thumbs στον iron_aris για το bump!

Δεν μου κολλάει τόσο πολύ ο χαρακτηρισμός σου, αν και μπορώ να φανταστώ ότι το αναφέρεις λόγω των φωνητικών ίσως (;). Τεσπά. Γκαραζιά, πανκίλα, και αντρικά πράγματα γενικώς. ομολογώ ότι εδώ και χρόνια έχω κολλήσει στα πρώτα 4 άλμπουμ τους και δεν έχω ακούσει τα επόμενα πλήν σκόρπιων κομματιών. Αλλα πρέπει να το διορθώσω κάποια στιγμή. Δυστυχώς δεν τους είδα ποτέ λάηβ, πιστεύω ότι θα μέτραγε αρκετά. Ελπίζω να καταφέρω κάποια φορά να δω Pierced Arrows.

Τεσπά, και τί δεν θα δινα να ήμουν σε καμιά συναυλία από εκείνες που δωσανε μαζί με τους τύπους που είναι στην παρακάτω φώτο όλοι μαζί, τότε που οργώνανε τας ευρώπας :stuck_out_tongue:

Νταξ, ισως δεν κολλαει στους περισσοτερους αυτος ο χαρακτηρισμος.

Δεν ξερω πως μου κολλησε.

Αλλα λιγο τα (ανδρικα) φωνητικα, που θυμιζουν Bon, λιγο το μεστο γκρουβατο παιξιμο τους, λιγο η ροκ ‘ν’ ρολ φαση που χαρακτηριζει τη μπαντα και εγιναν στο μυαλο μου οι AC/DC, σε προσπαθεια τους να παιξουν πανκ.

Οπως και να 'χει, δεν εχουν σημασια οι χαρακτηρισμοι.

Σημασια εχει οτι ειμαι και γω μαλακας που δεν ειδα τους Pierced Arrows πριν 2 χρονια στην Πατρα, οπως και το οτι δυσκολα θα τους δουμε να παιζουν μαζι με τους Last Drive. :stuck_out_tongue:

Θα τους ακουσω οπως τους πρεπει τον επομενο καιρο.

Κι ενα δωρακι --> [B]click me[/B]

Πεθαίνω με μπλούζες στη φώτο Παναγιώτη!

Eraserhead, Danzig, Eat The Rich, Sex Murder Art

Καλά ρε, που ήταν καταχωνιασμένο αυτό το θρεντ.
Fred Cole στις αιώνιες φιγούρες του ροκ εν ρολλ.
Αυτό που είπε ο Παναγιώτης, ΑΝΤΡΙΚΙΑ πράγματα.

Όσο γι αυτό που λέτε για AC/DC κλπ, ε κάθε σοβαρή ΡΟΚ μπάντα προσπαθεί να παίξει σαν AC/DC :stuck_out_tongue:

Α, έχουν και “μπαλάντα” http://www.youtube.com/watch?v=RSkN_Gw7sLo&feature=related 8) (εννοείται γουστάρουμε φάλτσα)

Συναγωνιστές, χαίρομαι που εκτιμάτε τα ΑΝΤΡΙΚΙΑ πράγματα. Καλά όχι ότι είναι και ξέμπαρκος ο χαρακτηρισμός του iron_aris, αφού έτσι και άλλιως

απλά, έχουν πολύ ιδιαίτερο, γνήσιο, και δικό τους ήχο για να τους λέμε οι τάδε του τάδε είδους, για αυτο το είπα…

Και ένα από τα καλύτερα logo ever:

το έχω για κάλυμμα στο πικάπ μου :slight_smile:

ον τοπικ:
ΑN Club [B]24/9/1999[/B] χαλαρά στα καλύτερα live της ζωής μου (και έχω δει εκατοντάδες)

και όμως έχω χρόνια να παίξω τα βινύλια τους :oops:

[I]α, σαπόρτ ήταν οι INVISIBLE SURFERS (Παναγιώτη ξέρεις αν συνεχίζουν ακόμη γιατί εχω μείνει στις τότε κυκλοφορίες? κάτι 7αρια και ενα Lp το 2002 νομίζω)[/I]

MindcrimeK, για άλλη μια φορά σε βρίσκω πολύ σωστό:!:

Οι invisible surfers έχουν βγάλει ένα ακομα άλμπουμ το 2009!