Death Breath

Για όσους δε γνωρίζουν οι Death Breath είναι ή Old School Death Metal μπάντα που έφτιαξε το 2005 ο Nicke Andersson (ex-Nihilist,ex-Entombed,Ex-Hellacopters)! τους είχα ακούσει τυχαία πριν 2 χρόνια στο myspace χωρίς να ξέρω ποια είναι τα μέλη τους ή τι ακριβώς παίζουν και έφαγα μεγάλο κόλλημα! Ο λόγος γι’αυτό ήταν το Coffins Of The unembalmed Dead που το θεωρώ κορυφαίο κομμάτι! όσοι γουστάρετε Autopsy,έχετε τον πρώτο δίσκο τον Death δίπλα στο εικονοστάσι του σπιτιού σας (αυτό ακούγεται λίγο αντιφατικό , διάολε) και γενικά είστε στη φάση Old School DM πρέπει να τους τσεκάρετε! Να πω την αλήθεια προσωπικά τους προτιμώ από τους Autopsy αν και είναι επηρεασμένοι από αυτους!Τους γουστάρω γιατί συνδυάζουν καφρίλα και humor σε μεγαλες δόσεις! Έχουν βγάλει 1 δίσκο και ένα EP το Death Breath και Let It Stink (όσοι μισείτε το εξώφυλλο του Let It be των Beatles ρίχτε μια ματία στο Ep των Death Breath) και δείτε αυτό :

Αρχές του 2009 κυκλοφορούν και το νέο τους δίσκο κατα πάσα πιθανότητα!

Απλά τέλεια μπάντα.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι ανάμεσα στους 3 τραγουδιστές (μαζί με τον κιθαρίστα Robert Pehrsson που κάνει πολλά φωνητικά) είναι και ο πρώην Repulsion Scott Carlsson που απ’ότι φαίνεται θα είναι και μόνιμος τραγουδιστής τους, αν και δεν τραγουδάει όλα τα κομμάτια στα live - μόνο τα “δικά του”…

Απ’ότι φαίνεται δεν είμαστε πολύ αυτοί που τους ξέρουμε … ή όχι ??? :-k

ΝΑΙ! Μετά από κάτι μήνες απουσίας ουσιαστικών νέων, χθες τελείωσαν την πρώτη ηχογράφηση για το νέο τους άλμπουμ! Αναμένουμε(ω) λοιπόν μεσα στα τέλη 2009/αρχές 2010 να βγει!

Nicke και ξερο ψωμι οτι βγαζει γαμαει… βεβαια στους χελακοπτεραδες εχει ξεπατικωσει κοσμο και ντουνια αλλα το κανει με στυλ και ανεση και γραφει χιταρες…:wink:
10ιντσο Let it stink…ολα τα λεφτα:wink:

Eννοείται οτι γουσταρουμε Death Breath αλλα να μη τα παραλέμε. Οχι και περισσοτερο απο Autopsy.

Έχω στη κατοχή μου ένα 7-αράκι που είχαν βγάλει. Αξιοπρεπέστατο old school.

Αξίζει να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα;

Nαι ρε για πλάκα. Το σωστο να λέγετε.

Εγώ προφανώς και θα σου πω να τους ψάξεις! Ήταν από τα πρώτα Old School Death Metal συγκροτήματα που άκουσα και αυτό που γουστάρω είναι ότι δεν έχουν πολλά αργά σημεία. Η μουσική τους ξεχειλίζει από μακαβριότητα περισσότερο από κάποια τραγούδια πρώιμων Entombed (μόνο το Clandestine έχω).Φαντάσου τραγούδια των Autopsy αλλά χωρίς να έχουν πολλά πολύ αργά σημεία (βλ. In The Grip Of Winter).

Coffins of The Unembalmed Dead
Heading For Decapitation
Twisted In Distaste
:wink:

αν το βρεις τσιμπα το picture LP του stinkin up the night παραδοξως:-k παιζει καλυτερα απο το μαυρο βινυλιο:wink:

Thanx!

Picture βινύλιο να παίζει καλύτερα απο μαύρο; :-k Σπάνιο φαινόμενο!

κοιτα γενικα αυτο ειναι μυθος, και για να γινω πιο σαφης το συγκεκριμενο εχει πιο καλο bright στις ψηλες συχνοτητες και πιο βαρβατες και καθαρες χαμηλες.

ε ρε καψιμο που εχω φαει:lol::lol::stuck_out_tongue:

Ε, ναι, είσαι λιγάκι καμένος - και καλά κάνεις!:lol:

Μύθος ξε-μύθος όμως, αρκετά από τα δικά μου pictures έχουν λίγο “θολό” ήχο, ενώ έχουν επίσης και την τάση να δημιουργούν εμπόδια στη βελόνα του πικ - απ, με αποτέλεσμα αυτή να ξεκινάει τα άλματα!

Όλα αυτά, στο παλιό μου πικ - απ. Στο καινούριο δεν ξέρω, δεν έχω κάνει κανένα crash test.

κοιτα εγω κοιταω πια εκδοση παιζει καλυτερα! ας ειναι και λευκη με σταφιδες που λεει ο λογος χαχα…:stuck_out_tongue: τι βελονα- πικ απ εχεις? θα ανοιξω ενα τοπικ για βινυλιοσυζητησεις εξτριμ χαχα:p

Είχα ένα Τechnics SL BD22d, που με υπηρέτησε πιστά για μια δεκαετία. Το πήραν τα χρόνια όμως, το μοτεράκι του κάηκε, χειρουργείο δεν το σήκωνε, οπότε αναγκάστηκα να pull the plug.

Εδώ και 6 μήνες έχω ένα Stanton T-62, με ότι έχει από τη ¨μάνα¨ του. Άξιο μηχάνημα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Είμαστε όμως εντελώς off-topic!

btw, outlaw, ξέθαψα αυτό το thread! Θα καταθέσω άποψη!

όχι ρε παιδιά! Μην τη μεταφέρετε αλλού τη συζήτηση. Πρέπει να ανεβεί ο αριθμός των απαντήσεων στο thread! :stuck_out_tongue:

Άντε να ρθουν κι από Ελλάδα με Autopsy!! 8O8O:D

E καλά δεν είναι και τοοοοοοσο μακαβριοι! Εχουν και πολλές τζούρες ροκ ν ρολλ μεσα απο το πανκ. Ειναι γαματοι μωρε. Αλλα οσο και να τον αγαπάω τον Nicke και να του πέσει του πούστι που θα πει κακο λόγο για τους Hellacopters, δεν ειναι τόσο μακαβριοι όσο οι Murder Squad.

Μήπως υπερβάλετε λιγάκι?
Συμπαθητική μπάντα οι Death Breath, αλλά προτιμώ να τους βλέπω σαν tribute στο παλιό, καλό, σάπιο Autops-ικό death παρά σαν κανονική μπάντα γιατί τότε θα έπρεπε να παραδεχτώ ότι κινούνται στην μετριότητα.
Για τον φίλο που ρωτά αν αξίζει να τους τσεκάρει. Αν έχεις ακούσει τα άπαντα των Aytopsy, τα 2 πρώτα Obituary, το Scream Bloody Gore, το Left Hand Path των Entombed και άλλες σχετικές κλασσικές σαπίλες, τότε ναι τσέκαρε άφοβα. Σε κάθε άλλη περίπτωση μάλλον βιάζεσαι.
Α και captain_clegg ξέρεις από καλό λάδι. Και τα δύο δισκάκια των Murder Squad είναι πολύ καλά.

θελω φεστιβαλ στο ΑΝ με…
hellacopters
death breath
entombed
solution
nihilist
και να παιξει ο Νικε με ολους!!! ενα τετραωρο τουλαχιστον!! μεχρι να φτυσει το γαλα της μανας του!!
και ολα αυτα γιατι…

σπιτι θα αγοραζα με τοσα που εχω ξοδεψει για το πονηματα του:lol::lol::lol::stuck_out_tongue:

:thumbup: Ε ναι…ευχαριστώ για το credit