Death Μetal κυκλοφορίες

οχ παιζει καινοργιος δισκος απο τους θεους???θα τρελαθω

prosatanic για μενα ακου το cursed πρωτα ναι

Παρων.Το ακουω απο το μακρινο και-εγω-δεν-θυμαμαι-ποτε.
Απλα τα πραγματα.Αν σ’αρεσουν οι Asphyx σ’αρεσει και το αλμπουμ
των Soulburn μιας και προκειται για την ιδια μπαντα αφου οι ιδιοι 3
επαιξαν και στο αλμπουμ των Asphyx On the Wings of Inferno.

Θα σου πρότεινα και εγω να ακούσεις πρώτα το ‘[B]‘Οdium’’[/B], μετά το [B]’‘Eternal Fall’’ EP [/B]και μετά το [B]’‘Cursed’’,[/B] ότι έχουν κυκλοφορήσει είναι πολύ καλό!!!(Ακόμα και το ‘[B]‘Feel Sorry For The Fanatic’’ [/B]αξίζει αλλά άλλη φάση εντελώς…)

Όπως στα είπε ο Deathster, αν σου αρέσουν οι [B]Asphyχ[/B] θα σου αρέσουν και οι [B]Soulburn[/B]…Για να καταλάβεις το ‘‘Feeding On Angels’’ θεωρείται μέρος της δισκόγραφίας των Asphyx (αν τσέκαρεις το official site τους θα το δείς…)

Δεν μ’αρεσουν οι Asphyx ιδιαιτερα ειναι η αληθεια αλλα 8α το τσεκαρω ετσι κι αλλιως.Θενξ φορ δε ινφο :slight_smile:

Είχα διαβάσει πρίν από κάνα μήνα ότι πρόκειται να κυκλοφορήσει η δισκογραφία των Order From Chaos σε Box-set LP, και τελικά ισχύει !!!:yahoo:

Επιβεβαιωμένο και από τον Yosuke,θα κυκλοφορήσει το 2011, καταστροφή !!!:lol:

xmm, λοιπον λιγο κοπροφαγια για να γουσταρουμε αγιες μερες

Κι ομως οι [B]Soulburn[/B] μ’αρεσαν περισσοτερο απο [B]Asphyx[/B].
Kαι για το τελος.το λογκο τους μονο σε μενα θυμιζει αυτο των [B]Unleashed[/B]? :-k

Πως και δεν έχει πει ακόμα κανείς γνώμη για καινούριο Sinister; Το ακούω εδώ και λίγες μέρες και δε βλέπω να μου κάνει ιδιαίτερο κούκου. Απλά καλό με μερικές στιγμές μόνο που κάνει μπαμ.

Aφού σου άρεσαν οι [B]Soulburn[/B], τσέκαρε και τους [B]Pentacle [/B]του Wannes Gubbels, έχουν δύο πολύ καλά άλμπουμ!!
Να σου πώ την αλήθεια το logo τους δεν μου θυμίζει Unleashed…

Το έχω ακούσει 1-2 φορές αλλά δεν μου έχει και ιδιαίτερη εντύπωση ,αξιοπρεπέστατο μου έχει φανέι αλλά μέχρι εκεί πρός το παρόν - θέλω και άλλες ακροάσεις για να βγάλω συμπέρασμα…

Αυτό είναι που με ξενερώνει. Κάποτε αυτή η μπάντα γαμούσε ό,τι έβρισκε στο πέρασμα της και έχει καταλήξει να ακούγεται απλά καλή.:frowning:

Συμφωνώ ότι στα '00s είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα, αλλά μην ξεχνάς ότι έχουν κυκλοφόρησει και αρκετές δουλειές με τα project τους ( [B]Infinited Hate, Blastcorps, Ηοuwitser, Supreme Pain[/B] κτλ.) και τα περισσότερα από αύτα ήταν αρκετά καλά άλμπουμ.Λογικό να μην έχουν την δυναμική και την έπνευση που είχαν παλιότερα, και δεν νομίζω πως θα πρέπει να περιμένουμε δίσκους επιπέδου Cross The Styx και Hate!
Πάντως το καινούργιο θα το ακούσω αρκετές φορές πρίν βγάλω τελικό συμπέρασμα…

Γενικά τα 00’s δεν τους πάνε, όμως κατά την ταπεινή μου άποψη το “Creative Killings” ήταν ένα πάρα πολύ καλό άλμπουμ.

Γενικά όπως λες πάντως, έπαιξαν σκηνικά με τα projects τους κλπ. Αυτό πιστεύω οτι τους έφαγε και έμειναν αυτοί κάπως “πίσω” αν μπορούμε να το πούμε έτσι.

Προσωπικά από τα '00s άλμπουμ τους ξέχωρισα το [B]Afterburner[/B], τα υπόλοιπα (εκτός του [B]Savage Grace[/B]),τα θεωρώ απλά αξιοπρεπή…

Καλά, γενικά μετά το 2000 δεν παίζει κάτι υπεργαμάουα από δαύτους. Γι’αυτό τους φάγανε στη στροφή οι Thanatos.:stuck_out_tongue:

Ρε γμτ εμενα γτ μου μοιαζουν.Απ’την πρωτη φορα που το ειδα μου το θυμισε.Τεσπα,σοβαρη συζητηση…απλα να περνα η ωρα :stuck_out_tongue:

Βασικά το logo των Nihilist θυμίζει.

[B]Dragged Into Sunlight[/B] - “Hatred For Mankind” (2008 )

To αλμπουμ αυτό κόπηκε αρχικά σε λίγα αντίτυπα το 2008 από την καρα-kvlt Mordgrimm records (βλ. πρώιμες δουλειές Anaal Nathrakh, Arkhon Infaustus, Osculum Infame, το πρώτο Covenant κλπ.), αλλά οι πρώτες κόπιες κυκλοφόρησαν μέσα στο 2009, κάνοντας γρήγορα sold-out. Το καλοκαίρι που μας πέρασε ο Tim της Parasitic records (drummer των the Howling Wind και Aldebaran) τους υπέγραψε και το επανακυκλοφόρησε (φροντίζοντας παράλληλα να εξαφανίσει τα dl links από το διαδίκτυο, αλλά τελικά ένα του ξέφυγε χεχε). Έχει δημιουργήσει ένα μεγάλο cult status στο underground (googlάρετε τον τίτλο και θα καταλάβετε).

Από το Liverpool οι τύποι αυτοί, παίζουν ένα θορυβώδες κράμα death/grind/blackmetal, η πιο σωστή περιγραφή που πέτυχα ήταν ένα “Nihilistic metal” κάπου, χοντρικά έχουμε σκοτεινό και brutal death metal a-la [B]Incantation/Immolation[/B] με μηδενιστική black metal αύρα και riff-ολογία και θολή θορυβώδη παλαιο-grind ηχητική (σα να ακούς παλιά κασέτα [B]Brutal Truth[/B]).
Πίσω από τα τείχη θορύβου κρύβονται οι μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά, με πρώτη και καλύτερη την εκτεταμένη χρήση spoken word samples (στο εναρκτήριο “Boiled Angel” θα βρείτε το ίδιο εκείνο sample του Charles Manson που είχαν χρησιμοποιήσει και οι Skinny Puppy στο “Worlock”), λίγες καλά κρυμένες Carcass-ικές μελωδίες, doom κοψίματα και μια-δυο noise πλάτες σαν κερασάκι στην τούρτα.

Αμφιταλαντεύτηκα αρκετά αν είναι κυκλοφορία για εδώ ή το black metal thread, βασικά το attitude είναι μηδενιστικό σε βαθμό παρεξήγησης (βλέποντας τη φωτό τους πέρασα για nsbm μπάντα αλλά μάλλον καμία σχέση), αλλά τελικά το deathgrind στοιχείο νίκησε.

Begotten-ικό βίντεο για το “Buried with Leeches” εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=gkuzfnZGM9M&feature=player_embedded

Το συγκεκριμένο άλμπουμ το ανακάλυψα πρίν από κάνα δίμηνο και μετά από κάποιες ακροάσεις δεν έχω βγάλει ακόμα τελικό συμπέρασμα αν μου αρέσει ή όχι…:-kΠάντως σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για αδιάφορο δίσκο (κάθε άλλο θα έλεγα) και είναι σίγουρα από τα πιο ‘‘σάπια’’ άλμπουμ που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό !!!:thumbup:

Και :

πραγματικα μας εφτιαξες τη μερα !

Ναι, αδιάφορο δεν πρόκειται να αφήσει κανένα, βασικά είναι ό,τι πιο brutal (με την κυριολεκτική έννοια, όχι τη ‘μουσικολογική’) έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρό, κι εγώ δεν είμαι σίγουρος αν “μ’άρεσε” σίγουρα με εντυπωσίασε πάντως. Το αξιοπερίεργο είναιπως υπεύθυνος για αυτό το χαοτικό ήχο είναι ο Billy Anderson (γνωστός guru αναλογικός τύπος) που έκανε το mastering, ενώ τίτλος και εξώφυλλο τα λένε όλα.

[SPOILER]

Επειδή τα dl links είναι κομένα, όποιος το θέλει ας ψάξει στο soundweave

[/SPOILER]