Death Μetal κυκλοφορίες

Screamo μπαντες:

Circle Takes The Square: το As The Roots Undo ειναι μια δισκαρα του ειδους μεν, αλλα δυσκολο στο ακουσμα δε. αλλου screamocorίζει, αλλου mathcoreιζει. τα φωνητικά σκισμένα οσο δε παει και το κλιμα χαοτικο. το τελευταιο κομματι του δισκου που εχει και μπολικη isis-ίλα ειναι στα αγαπημενα μου ever κομματια (γενικα μιλωντας!).

The Fall Of Troy: αν και οι περισσοτεροι τους θεωρουν ως μια progressive/post-hardcore μπαντα, ο πρωτος τους (ομωνυμος) δισκος ηταν αρκετα χωμενος στο ιδιωμα του screamo. δισκαρα λεμε. το doppelganger επισης σπερνει, και εκει ηταν που αρχισαν να απομακρυνουν τα χαρακτηριστικα του ιδιωματος. το τριτο τους ειναι ψιλοαλλη φαση και δε με τρελανε κιολας.

1000 Travels Of Jawaharlal: το Owari Wa Konai του 2004 είναι ένα καλο δισκακι του ειδους. οχι τιποτα σουπερ ουαου, αλλα παρολα αυτα it’s worth checking it. πιασαρικα θεματακια, ως επι το πλειστον σκισμενα φωνητικα με μια ισορροπια ανάμεσα στο μελωδικο και core στοιχειο.

αν μου ρθει και καμια αλλη αξιολογη μπαντα θα την αναφερω…

δηλαδη αν σου πω τι αγορασα σημερα θα με υποδεχτεις με ροπαλο… ωχ…:frowning:

τσεκαρε το γνωστο τοπικ σε 2 λεπτα

Το εχω λιωσει τωρα τελευταια, λιγο παραξενο βεβαια το τελευταιο tour με τους thursday μιας και δεν εχουν καμια σχεση.

Εχουν κανει και split με τους θεους pg. 99

Ακουσα τα 2 τραγουδακια και μαρεσαν πολυ.Τελικα εχω μια κυκλοφορια με screamo στοιχεια.
Buried Inside - Chronoclast.Η μηπως οχι ?
Ευχαριστω για τις προτασεις και θα τις ψαξω περαιτερω.

αυτο που λες το αλμπουμ μου το χε προτεινει ενας φιλος που καιγεται με ακυρα συγκροτηματα. καπου πριν 1μιση με 2 χρονια νομιζω. μου το δινει και λεει “ακου το τελευταιο κομματι του δισκου. θα σε πεισει”

ε απο τοτε ακομα συνεχεια το ακουω. :stuck_out_tongue:

Δεν θα τα ελεγα scremo τα φωνητικα, πιο πολυ hardcore.
Για μενα δεν εχουν καμια σημασια οι ταμπελες, αυτο που μετραει ειναι να σ’αρεσει αυτο απο ακους :slight_smile:

Έπαθα την πλάκα μου με τους God Forbid. Όλοι τους οι δίσκοι έχουν φάει λιώσιμο τις τελευταίες μέρες. Θα προτείνω την τελευταία τους κυκλοφορία, όπου παίζουν metalcore με μπόλικες Nevermore επιρροές:

IV: Constitution Of Treason

φοβεροι.αν και ειναι καποιες στιγμες στο αλμπουμ που δεν κολαει ολο το θεμα.στο συνολο του παντως ειναι σουπερ.
αγαπημενο μου αλμπουμ τους το determination με τις sepultura,slayer,at the gates επιρροες να δινουν και να περνουν!!!περιεχει και τον υμνο broken promise που κατεδαφιζει κτιρια.οσοι ειμασταν Machine head,πηραμε μια γευση τι εστι god forbid!!!

βασικα οι buried inside παιζουν ενα πραγμα πειραματικου hardcore metal με στοιχεια απο noisecore και grindcore!!!το λες hardcore και τελειωνεις.αλλα απο την αλλη το περιοριζεις πολυ.

περαν της γαματης εμφανισης, τους συμπαθησα πολυ. τι παλικαρι ρε αυτος ο τραγουδιστης. καθοταν εκει στην εισοδο στις τουαλετες (μιας και το κλαμπ ηταν φισκα οσο δε παει) και χαιρεταγε/μιλαγε με τον κοσμο.

Βασικα ειναι θεοι.Τωρα τι μουσικη παιζουν δεν με πολυενδιαφερει.
Απλα το ειπα αυτο,γιατι απο τα 2 τραγουδια το ενα ειχε παρομοια φωνητικα με αυτα των
Buried Inside.

Ακουστε και το καινουριο album των The Tony Danza Tapdance Extravaganza

Grind mathcore θα ελεγα οτι παιζουν… ισως συμφωνησετε αμα τους ακουσετε

http://www.myspace.com/tonydanzatapdanceextravaganza

Νομιζω δεν εχουν αναφερθει.

μια απο τις πρωτες τρελαμενες μπαντες που πιστευω οφειλει παρα πολλα η Math
oise\grind\core σκηνη ειναι οι naked city του θεοπαλαβου σαξοφωνιστα John Zorn!!!
αυτο το παλικαρι λοιπον μαζι με καποιους μουσικους απο την αφροκρεμα της τζαζ σκηνης της νεας ϋορκης των τελων του 80 ηχογραφησανε καποια αλμπουμς για να τεσταρουν τα ορια της μουσικης υπο το πρισμα μιας “ροκ” μπαντας.
το αποτελεσμα ειναι μια μιξη speed,thrash,hardcore,jazz,grind, και γενικα οτι κουλο και ακυρο μπορει να φανταστει κανεις.προσθεστε και στα φωνητικα εναν ημιπαρανοικο ιαπωνα ονοματι Yamatsuka Eye ο οποιος επι το πλειστον δεν τραγουδαει αλλα κανει οτιδηποτε ηχο μπορει να φανταστει κανεις με το στομα του και παιρνετε την ιδεα.ιδιαιτερα ο δισκος torture garden οπου παιζουν κομματια απο αλλους δισκους τους σε πιο hardcore φορμες ειναι απιστευτος.
καπου εκει τριγυριζει και ο μιχαλακης και ισως εμπνεεται κατα ενα μερος για τον Κο Μπανγκλ!εξου και η παραγωγη του δισκου απο τον κυριο zorn!
στην συνεχεια κυκλοφορησανε και δισκους σε αλλη φαση πιο ambient!
αλλα οι πρωτες κυκλοφοριες τους στα τελη των 80’ς και αρχες των 90’ς ειναι μοναδικες.

edit : http://www.myspace.com/nakedcitytheband

Xμμμ, μάλλον εδώ πρέπει να τους ποστάρω… Oι Sculptured, του mainman των θεών Agalloch. Προγκρεσιβο-ντεθ-αβαν γκαρντίζουσα κατάσταση. Περιμένουμε σύντομα και καινούριο δίσκο μετά από 7 χρόνια παύσης. Εξαιρετικοί

Good news 8) Agalloch 8O

Για το 666ο ποστ μου ειπα να επαναφερω ενα πολυ αγαπημενο μου τοπικ και να εκθειασω
μια απο τις αγαπημενες μου Death Metal μπαντες.Ο λογος για τους Malevolent Creation.
Μια μπαντα που πιστευω οτι εχει αδικησει τον εαυτο της πρωτον και δευτερον δεν εχει την
δημοτικοτητα που της αξιζει.Οι 2 παρακατω δισκοι τους ειναι απλα τελειοι.Με φοβερες εναλλαγες,
πολυ καλη τεχνικη και με εν γενει γαματα τραγουδια.
Μιλαμε για τα :
The Fine Art Of Murder ( 1998 )

The Will To Kill ( 2002 )

Δυο ποιοτικοτατες δουλειες για οποιον θελει να ακουσει καλο US death metal.

Deathster δεν τα έχω ακούσει τα συγκεκριμένα, αλλά πως και δεν πρότεινες το κλασσικό τους ( ten commandments ) ? Επειδή είναι αρκετά γνωστό , ή επειδή αυτά που λες τα θεωρείς καλύτερα???

Ε τα 2 πρωτα ειναι κλασσικουρες.Το retribution ειδικα το θεωρω στα καλυτερα Death Metal albums ever.
Προτεινα αυτα τα 2 μπας και τα ακουσει κανενας.Το Fine art ειδικα το ομωνυμο εχει μια πολυ αρρωστη
ατμοσφαιρα.Γενικα ειναι 2 φοβεροι δισκοι απο μια μεγαλη μπαντα.Μαρεσουν παρα πολυ σαν δισκοι και ειδικα
το Fine Art ειχε παει απατο.Πολυ λιγους ξερω να το εχουν ακουσει.Το αλλο ολο και καποιος το εχει ακουσει.
Παντως ακουσε τα.Πιστευω οτι θα σαρεσουν.

Ten Commandments και Eternal FTW…:smiley:

δεν πιστευω να υπαρχει αμφιβολια απο κανεναν για το ποιον του ten commandments!!! :slight_smile:
τα συγκεκριμενα 2 δισκακια που προτεινε ο deathster,ειναι κορυφη.ΣΠΕΡΝΟΥΝ!!!
θυμαμαι οταν πρωτακουσα το the will to kill ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο!!τι ειναι αυτο λεω??
ΤΕΛΕΙΟ!!!US FUCKING DEATH METAL!!!ετσι οπως πρεπει να παιζεται!!!