Death vs morbid angel

Άσε ρε που οι death μεταλλάδες ψηφίζουν Morbid Angel. :stuck_out_tongue: Καλοί και αυτοί αλλά για μένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Death και Chuck δαγκωτό!

Η βασικη διαφορα δεν ειναι ποια ειναι πιο death metal , ποια ειναι πιο τεχνικη κ ποια ειναι πιο πρωτοπορα
που ειναι λιγο για τον πουτσο δικαιολογιες φανατικων οπαδων με τους μεν ή τους δεν .

Η ουσια ειναι οτι οι Morbid Angel εχουν δημιουργησει ενα ειδος μουσικης , οπου δεν υπαρχουν καποια τεχνικα riff κολλημενα με υπερπολυπλοκο τροπο αλλά δημιουργειται μια αισθηση συνεχως ρεουσας υπερκοσμιας ενεργειας , οποιος εχει διαβασει Lovecraft θα καταλαβει τι εννοω .

Αντιθετως οι Death εχουν ασχοληθει με πιο απτα κ προσγειωμενα θεματα , τοσο απο αποψη στιχων οσο κ τεχνικης. Επιπλεον στο Spiritual Healing εχουν ορισει το πως θα επρεπε να ειναι το death metal. Ο Shuldiner ηταν ενα ατομο αποκλειστικα αφιερωμενο στην εξελιξη της μουσικης του .

Aν κρινουμε απο την οπτικη του death metal πρεπει να βαλουμε Morbid πρωτα, Death δευτερους κ Obituary μετα. H σωστη ομως απαντηση στο πολλ ειναι να ακουσει καποιος απειρες φορες ολους τους δισκους απο M.A. και Death .

Ωραία το έθεσες!

Σιγα μην κατσω να σκεφτω ποια απο τις 2 μπαντες ειναι καλυτερη.Η καθε μια χαραξε το δικο της δρομο.
Και οι 2 μπαντες ηταν πρωτοπορες και καμια μα καμια αλλη δεν προκειται να της φτασει.

Νομίζω ότι εδώ δεν τίθεται θέμα αντικειμενικής αξίας(μιας και με τον τρόπο τους ήταν και οι 2 το ίδιο τεράστια Groups) αλλά κατά πόσο είσαι στρατευμένος Death Metalάς ή Metalάς που ακούει και πολύ Death Metal. Το συγκεκριμμένο poll είναι σαν ένα αντίστοιχο Metallica Vs Slayer για το Thrash όπου ο βαμμένος Thrashάς θα ψήφιζε Slayer χωρίς δεύτερη σκέψη και ο άλλος Metallica. Μιας και ανήκω στη 2η κατηγορία θα ψηφίσω Death χωρίς 2η σκέψη αφού και περισσότερο μου αρέσουν μουσικά αλλά και γιατί ο μακαρίτης ήταν η αγαπημένη μου μουσική Persona ever.

Δηλαδη, δεν ακούς Death Metal?? Μα πώς τολμάς !8O:-k:wink:[-X#-o

Γμτ δε το πιστεύω ότι θα το πω αυτό αλλά morbid angel. δε ξέρω, λατρεύω τους death,αλλά το blessed are the sick δε θα το ξεπεράσεω ποτέ μάλλον…

Οι δυο μεγαλες μου αγαπες ειναι αυτες. Τους Death τους αγαπησα για τον Chuck και την κιθαρα του και τις φοβερες μελωδιες τους και τους Morbid για την ταχυτητα του Pete και τη φωναρα του Vincent. Αν και είναι διαφορετικά στυλ για να συγκρίνεις(οι Morbid είναι πιο brutal), ψηφίζω Death.

Death for me!!

Ακυρο το ποστς και αυτος που το έκανε, ακυρο