Deep Purple, 24/7 στην Αθήνα

Ωραιότατοι οι Deep Purple χτες βράδυ… Πρώτη φορά τους έβλεπα, αφού κάθε φορά που έρχονταν κάτι γινόταν και δεν τα κατάφερνα. Ο Ian Gillan παραμένει μεγάλος ερμηνευτής, για τον Glover τι να πεις… Κι ο Steve Morse απίθανος κιθαρίστας. Αυτό το medley του ειδικά…

Μαζέψανε και πολύ κόσμο.

Και μ’ άρεσε πάρα πολύ το καινούριο τραγούδι! Τόσο ώστε να κοιτάξω να πάρω το cd, ενώ δεν είχα ενδιαφερθεί ως τώρα.

Να πω οτι ηταν κλασεις ανωτεροι απ τους Scorpions το θεωρω δεδομενο…

H SYNAVLIA HTAN TRELA!!!TOUS EIDA GIA PRWTI FORA K ME EDYPOSIASE H ENERGEIA K H ZWNTANIA TOUS.AN K TO EISITHRIO HTAN KAPWS…TA AKSIZAN TA LEFTA TOUS!TWRA AN KAPOIOI LENE PWS AYTOI DN EINAI OI PURPLE…KAKO TOU KEFALIOU TOUS…ME POIO DIKAIWMA TO LENE AYTO!OI PURPLE EXOUN PERASEI ARKETES DIAFOROPOIHSEIS STO STYL TOUS K AYTO GIATI EXOUN ALLAKSEI POLLES FORES SYN8ESH…PURPLE DN EINAI MONO TO MARK 2 H ESTW TO 3…H TWRINH TOUS SYN8ESI EINAI KATI “KAINOURGIO” KATI “FRESKO”(LEME TWRA…10 XRONIA+ EINAI MAZI…)POU EINAI ANTAKSIA THS ISTORIAS TWN PURPLE K POU VGAZEI AKSIOPREPESTATOUS DISKOUS K POLY POIOTIKOUS…MAKRYA APO TA TRENDS…ONLY FUCKING ROCK N ROLL.!!!BRAVO TOUS GIA XTES…(OI ENGINE EPISIS HTAN KATAPLIKTIKOI!!!MPRAVO K SE AFTOUS)

klaps pou den phga…Mprabo sto koino ths athinas omws pou sthrixe para thn apagorutikh timh.An erxontan thesnikh tha eixe 1000 atoma.(O sfakianakhs eixe 4000 kathe mera ta xw pei xana oti eimaste psiloaparadektoi edw…)

και εγω για πρωτη φορα τους ειδα και η συναυλια μοθ αρεσε παρα πολυ…
Επισης πολυ καλοι ηταν οι ελληνες που ανοιξαν την συναυλια…(δεν το περιμενα)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
you made my day!!!

Sorry φιλε rudolf αλλα αφου πηγα και στους δυο…Οι Scorpions με πολυ προσπαθεια μου αρεσαν…Οι Purple με ενθουσιασαν…Αυτο συνεβη επειδη οι μεν Scorpions εδωσαν μια καλη αλλα επαγγελματικη και ανευρη συναυλια ενω οι purple μια δυνατη και απροβλεπτη συναυλια…Ετσι ενιωσα εγω τουλαχιστον… :roll:

Χαίρομαι που το αγαπημένο μου συγκρότημα σας άρεσε! Ήταν όντως ωραία, απλά όπως είδατε και στην κριτική, έχω βαρεθεί πια το “Black Night”, το “Space Truckin” και κάποια άλλα. Πότε θα έρθει η μέρα που θα παίζουν μόνο περίοδο Morse να γουστάρουμε;;;
Τα καινούργια τραγούδια που ακούστηκαν πάντως ήταν 4! Το “Things I Never Said” υπάρχει μόνο στην Ιαπωνική έκδοση και στην limited tour edition του “Rapture Of The Deep”. Η δεύτερη μπορεί να βρεθεί στο γερμανικό amazon και αξίζει πάρα μα πάρα πολύ…
Αν δεν έχετε κανένα δίσκο με το Morse πάντως αγοράστε οπωσδήποτε το “Purpendicular”. Για μένα είναι μέσα στους 5 κορυφαίους δίσκους των Purple!!!

Πεσ’τα ρε Κωστή. Δεν ξέρω αν είναι στους 5 καλύτερους (που μάλλον είναι δλδ), αλλά το αριστούργημα “Some Times I Feel Like Screaming” ή το “Loosen My Strings”, ακόμα και το “Cascades I’m Not Your Lover” είναι κομμάτια που δεν γράφονται από τυχαίους.
Δεν τους είδα φέτος, μιας και το 50άρικο δεν είναι εύκολο πράγμα να το ξαναδώσει κανείς μετά τον Waters, αλλά συμφωνώ ότι πρέπει να αλλάξει λίγο το setlist. Υπάρχουν οι άπειρες κομματάρες να παίξουν, ακόμα και από το Perfect Strangers. Να δούμε αν θα ακούσουμε ποτέ πχ το “Wasted Sunsets” ή το “A Gypsy’s Kiss”.
Τέλος ,και το “Purpendicular” έχει ένα επιπλέον κομμάτι στην ιαπωνική (νομίζω) έκδοση. Το “Don’t Hold Your Breath”.

[deep Pur.le) λέμε.

Ontws o Morse exei ferei aera ananewsis stous purple…Kai oloi oi diskoi pou vgalan me ayton htan trela…Egw padws pou tous eida gia prwti fora goustara na akousw ta palia…Tin epomeni as paiksoun oti 8eloun…Ena parapono pou exw apo aytous einai oti paizoun spania tragoudia apo tis alles periodous pou den htan o Gillan tragoudistis…*a goustara poly na akouga to Burn oso dyskolo k an einai gia ton Gillan…

Εγώ πάντως ρε μάγκες, όσο συμπαθής κι αν είναι ο Morse, ότι έχουν βγάλει με αυτόν είναι -προσωπικά μιλάω- άθλιο.
Δε μπορώ να ακούσω ούτε νότα…
Και με Bolin έκαναν δισκάρα με κομματάρες και όχι σαν Any Fool Kno That…΄
Εννοείται βέβαια επειδή φέρουν το όνομα Deep Purple έχω όλους τους δίσκους και σα γνήσιο θύμα θα πάρω και τον επόμενο… 8)

Kooopse kati…oxi kai a8lio…ok mallon pefteis k sy stin apopsi oti einai kainourio apo ena istoriko sygrotima einai sigoura kako…mporei k oxi…sy ksereis…padws einai poly sini8ismeno kati tetoio k na sou pw to exw psilovare8ei…8a mou peis gousta einai ayta…

παιδια τι να πω…διαβαζω τα προηγουμενα ποστς και τρελενομαι…
και τους ειδα απ’εξω στο θεατρο γης πριν 1 η 2 χρονια και ηταν αυτο που περιμενα ακριβως.ανιαρη συναυλια παιγμενη χωρις ενεργεια και παθος και που να τα βρουν αλλοστε αν το κανουν για δουλεια(αγγαρεια θα λεγα εγω,αυτο δεν ειναι η δουλεια που την εχεις βαρεθει??) πλεον…οποιος και να παιζει τα ιδια κομματια ξανα και ξανα για χρονια τα βαριεται.

και ουτε συζητηση για αλλαγη στο σετ λιστ. που να μαθουν παλι κομματια? εχουν ξεχασει να παιζουν 1ον και 2ον βαριουνται τοσο πολυ…και τοσα χρονια μπαντα που νομιζει λεω νομιζει οτι ειναι ονομα στον ροκ χωρο (η μαλλον εμεις νομιζουμε,αυτοι μπορει να το ξερουν οτι πλεον δεν περνανε και γι αυτο δεν κανουν τπτ ανατρεπτικο) θα μπορουσε να κανει οτι θελει και να παιξει οτι θελει και να μην πει κανενας τπτ.αλλα οχι…woman from tokyo, smoke κτλ…και μετα λεει ο ακατανομαστος οτι κουρασαν το pupendicular και το abandon…χαχαχαχα

και μετα τα 50 ευρο!!! παμε καλα?
38 για Rush στο ΑΚΡΙΒΟ Milano και κουβαλανε τα παντα μαζι τους και η σκηνη ειναι τεραστια και γιγαντοοθονες με βιντεος, φωτιες προβολεις και δεν συμαζευεται.και παιζουν και 3 ωρες…και οι ελληνες που ειναι βοδια και μαζευονατι απο πριν ( κι εγω το κανω μην παρεξηγουμαι) και σμπροχνονται προς την εισοδο μεχρι να μπουνε μεσα…και γινεται χαμος (και καλοκαιριατικα ακομη χειροτερα) θαρρεις και θα εχει καμια διαφορα!!!

paidia geia sas,prwth fora pou grafw edw!!!diavasa polla mnm edw mesa k diafwnw ws pros thn track list twn purple!!!gia mena kala kanoun k paizoun mono palia kommatia,giati kaka t psemata einai 8eika se sxesh me tou morse.k tou morse pali maresoun,alla mprosta stalla den kanoun!!!oson afora t kainourgia kommatia twn 8ewn einai poly kala k xoun to diko tous groove,alla o ritchie k o lord htan syn8etes stous purple,pragma topoio twra leipei apautous!!!h synaulia htan 8eikh,apisteuth,trela8hka akoma mia fora,opws k sthn 8esallonikh(2005)!!!deep purple gia panta…makari autoi oi an8rwpoi n epaizan goa panta!!!

drummer mipws eisai apo trikala;

[quote=“dyingfreedom”]

Πεσ’τα ρε Κωστή. Δεν ξέρω αν είναι στους 5 καλύτερους (που μάλλον είναι δλδ), αλλά το αριστούργημα “Some Times I Feel Like Screaming” ή το “Loosen My Strings”, ακόμα και το “Cascades I’m Not Your Lover” είναι κομμάτια που δεν γράφονται από τυχαίους.
Δεν τους είδα φέτος, μιας και το 50άρικο δεν είναι εύκολο πράγμα να το ξαναδώσει κανείς μετά τον Waters, αλλά συμφωνώ ότι πρέπει να αλλάξει λίγο το setlist. Υπάρχουν οι άπειρες κομματάρες να παίξουν, ακόμα και από το Perfect Strangers. Να δούμε αν θα ακούσουμε ποτέ πχ το “Wasted Sunsets” ή το “A Gypsy’s Kiss”.
Τέλος ,και το “Purpendicular” έχει ένα επιπλέον κομμάτι στην ιαπωνική (νομίζω) έκδοση. Το “Don’t Hold Your Breath”.

[deep Pur.le) λέμε.[/quote]

Δισκάρα το Purpendicular