Deep purple 70-73 vs rainbow 75-78

Χαλαρά Rainbow. Κρίμα που δεν έγινε ένα re-union τόσα χρόνια…

πραγματικα live οι purple ηταν απιστευτοι…:slight_smile:

Οχι, ομολογω οτι δεν εχω πολυασχοληθει μαζι τους (απλα δεν εχει τυχει) οποτε παιζει να χεις δικιο. Απλα με τα πρωτα ακουσματα οι Rainbow με τραβηξαν ενω οι Purple οχι. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν τους θεωρω μεγαλη μπαντα…

Eγώ πραγματικά δεν μπορώ να επιλέξω ανάμεσα τους. Αν έβαζες οποιαδήποτε άλλη περίοδο θα ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Πραγματικά εδώ όμως μιλάμε για την πιο δημιουργική περίοδο ενός μεγάλου ( και αγαπημένου μου ) καλλιτέχνη, και συνεπώς μπορώ να επιλέξω. Πριν 10 χρόνια θα ψήφιζα Rainbow, απλώς και μόνο επειδή δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με τους Purple. Τώρα απλώς αδυνατώ να ψηφίσω.

RAINBOW!
με διαφορα κιολας! στους μοβ ειναι κ εκεινος ο Vliman! :lol:
επισης κ το down to earth ειναι απιστευτος δισκαρος!
αντε να δουμε κανα reunion!:lol:

RAINBOW με διαφορά!!

Η φωνή του Dio είναι φοβερή και δένει απίστευτα με τη μουσική! Οι Deep Purple έτσι κι αλλιώς δεν μου αρέσουν τόσο πολύ.

Απεριόριστος σεβασμός στους Purple, αλλά για μένα, σε οποιοδήποτε Poll υπάρχει η ερώτηση "Rainbow VS ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ"¨η απάντηση θα είναι Rainbow!
Θεωρώ ότι είναι το καλύτερο συγκρότημα όλων των εποχών. Διαθέτουν τον κορυφαίο κιθαρίστα ever, την κορυφαία φωνή ever, ένα από τους καλύτερους drummer που υπήρξαν, και έγραψαν τα καλύτερα τραγούδια στην μουσική που λατρεύω.

Rainbow απο εμένα.

Ωχ, θ’ αρχίσει τα ban ο Κόζης αν συνεχίσουμε έτσι!!! #-o :lol:

Και εσύ;8O
Μου κάνει εντύπωση γιατί ένας από τους λόγους που προτιμώ Mk II είναι πως είναι πιό “bluesy” ενώ στους rainbow o Blackmore έψαξε περισσότερο τις ευρωπαϊκές-νεοκλασσικές επιρροές του…

βασικα δεν μπορω τον gillan(vliman) με τπτ!:stuck_out_tongue:
το νεοκλασικο γενικα ειναι απο τις μεγαλες μου αγαπες αρα λογικο να μου αρεσουν πιο πολυ οι Rainbow!

Το “Down To Earth” είναι του '79 ρε άμπαλε. Που θες να μιλήσεις και για τους Purple. Ουστ.

Η επιλογή είναι φυσικά Purple.

  1. Γιατί αυτοί ήταν πρώτοι.
  2. Γιατί έγραψαν πιο αναγνωρίσιμα κομμάτια (και ανάμεσα σε αυτά το πιο χαρακτηριστικό rock κομμάτι όλων των εποχών).
  3. Γιατί πειραματίστηκαν περισσότερο.
  4. Γιατί ήταν συγκρότημα και όχι η μπάντα του Blackmore.
  5. Γιατί επηρέασαν περισσότερο κόσμο.
  6. Γιατί έτσι λέω εγώ.

συμφωνω 100% φιλε…εισαι μεσα στο μυαλο μου…και γνωριζω και πολλα αλλα ατομα που εχουν αυτη την αποψη…

Rainbow στο άνετο… δεν υπάρχει άλλο συγκρότημα που να συμπεριλαμβάνει τόσο μεγάλα ταλέντα στο χώρο του metal και δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ ξανά!Όσο για σένα Cozy που λες ότι ήταν η μπάντα του Blackmore, η μόνη διαφορά ήταν ότι έβαλε και το όνομα του στους Rainbow.Ποια η διαφορά αν λέγονταν Ritchie Blackmore’s Deep Purple?? Δεν νομίζω να φαινόταν παράξενο σε κανέναν όπως δε φαίνεται παράξενο και για τους Rainbow. Αν ήταν πάντως να γράφουν όλα τα συγκροτήματα τέτοια επικά κομμάτια με τόσο μοναδικές εκτελέσεις από μοναδικούς μουσικούς δε θα είχα πρόβλημα να τα λέγανε και Cozy’s Deep Purple ή Cozy’s Rainbow. Για την αναγνωρισιμότητα που λες μη μπερδεύεσαι τόσο πολύ με την εμπορικότητα των κομματιών σε συνδυασμό με την εποχή… Ποτέ δεν είπα και ούτε θα πω ότι οι Purple δεν είναι τέλειο συγκρότημα, το αντίθετο. Απλά δεν συγκρίνονται.

RAINBOW ρε!!!

με έπεισες και ψήφισα Deep Purple …

Deep Purple και δη το Made in Japan…

νομιζα οτι ησουν 100% blues maniac…:-k :-k :stuck_out_tongue: :smiley:

αλλα ρε φιλε στο νεοκλασσικο στυλ επεσε πολυ κακοποιηση…απο τον malmsteen και μετα,και τους εκατομμυρια κιθαριστες που τον αντεγραψαν ακουμε το ιδιο πραγμα…ταχυτατα sweep picking χωρις feeling χωρις τιποτα…πλεον εχει γινει διαγωνισμος ταχυτητας και τεχνικης και η μουσικη στην απεξω…δεν λεω εντυπωσιακο ειναι αλλα κατα τη γνωμη μου ανουσιο αν δεν συνοδευεται απο ομορφη μουσικη…#-o

απορώ γιατί χαλάτε τον χρόνο σας τζάμπα…

η απάντηση είναι απλή και εύκολη…

φυσικά και RAINBOW… γιατί εκτός όλων των άλλων…

οι RAINBOW είχαν και κιθαρίστα και τραγουδιστή στη σύνθεση τους… . και τι τραγουδιστή… που εκτός του ότι γνώριζε πως να τραγουδά, να συνθέτει και να ξέρει να γράφει μουσική, δεν ξεχνούσε και τους στίχους των τραγουδιών όταν ήταν στην σκηνή, ούτε στρίγκλιζε …

οι δε κακόμοιροι PURPLE είχαν μόνο κιθαρίστα… και αν δεν τον είχαν και αυτόν… σήμερα δεν θα τους θυμόταν κανείς…

άλλωστε οι προωπικές τους καριέρες τα λένε όλα… Ο Blackomre με RAINBOW και ο Gillan με την δική του μπάντα. Ο ένας έβγαλε all time classics και o άλλος απλά έβγαλε (κάτι…)

.+_

καλα ρε μην βαρς ενα λαθος καναμε!:stuck_out_tongue: :lol:

συμφωνω απολυτα! μονο ο jason becker εκανε κατι παραπανω!

να κ ενας που επιτελους με καταλαβε!:smiley:

ειχαν κ ενα LORD που ηταν ειναι κ θα ειναι ο καλυτερος ροκ πληκτρας εναν PAICE που ειναι κορυφαιος ντραμερ! κ εναν Glover που ηταν ενα μεγαλο μυαλο σε θεματα παραγωγης ηχοληψιας κ γενικα μουσικης!

παντως επειδη εχει πεσει πολυ θαψιμο στον gillan,πιστευω οτι ο gillan 70-73 γαμουσε και εδερνε…και μονο στο made in japan να ειχε τραγουδησει παλι αυτη θα ηταν η γνωμη μου…ξεχωρα οτι επειρεασε ολους τους μετεπειτα υψηφωνους με τα φωνητικα του…π.χ. ακους τα φωνητικα του στο in rock ειναι σαν να ακους τον dickinson στο the number of the beast…

βεβαια απο κει και περα οτι και αν εκανε ειναι απογοητευτικο…η φωνη του χαλασε τελειως…αλλαξε χροια απεκτησε περισσοτερο γρετζο… στο born again των sabbath τραγουδαει απαισια, στο perfect strangers που ειναι μουσικα super δισκος τραγουδαει παλι χαλια ηπροσωπικη του καριερα μετρια,και τωρα ειναι σε ενα group που παιζει διασκευεs purple…

και συγνωμη δηλαδη αν δεν μας αρεσει ο gillan τι να πουμε και για τον ozzy[-X [-X :?

τελος παντων θεωρω οτι ο gillan τοτε ηταν μοναδικος…

είναι μυθικές οι κόντρες Blackmore / Gillan ειδικά την τελευταία περίοδο που ήταν μαζί στους Purple… είχε γίνει κόλαση…

αλλά ακόμα και ο Gillan να ήταν καλός τραγουδιστής, χωρίς τον Blackmore οι PURPLE δεν θα ήταν αυτό που έγιναν…