Deep purple 70-73 vs rainbow 75-78

για πειτε ακουω,ειναι δυο group που αγαπαω πολυ…το αγαπημενο μου group ever οι rainbow εναντιον ενος αλλου αγαπημενο μου group…

gillan vs DIO

paice vs powell

[SIZE=“5”]RAINBOW!!! ΡΕ ΡΕΜΑΛΙΑ[/SIZE]

Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη περίοδος των Rainbow με όποιο κλασσικό hard rock group και αν συγκριθεί (εκτός των Zeppelin), υπερτερεί σημαντικά. Οπότε πολύ απλά… Rainbow

Rainbow, πολύ πιο κοντα στα γούστα μου. Παρ’όλα αυτά δεν τρελαίνομαι και για τις 2 μπάντες.

Επειδή ποτέ η ΜΚ 2 των Purple δεν ήταν η αγαπημένη μου (προτιμώ πολύ περισσότερο την ΜΚ 1 και την ΜΚ 3), ψηφίζω άνετα RAINBOW 75-78! 8) 8) 8) 8) 8)

RAINBOW και απο μένα :P:P:P:P:P

[SIZE=“5”]Deep Purple[/SIZE] άνετα.

Gillan/Blackmore/Lord/Glover/Paice.
In Rock
Fireball
Machine Head

Ε, δε θέλει ρώτημα: Rainbow.-

αυτο, + Who Do We Think We Are

καποια στιγμη θα γραψω αναλυτικοτερα για τα δυο groups…:slight_smile:

Και γω υποστηρικτης του Ουρανιου Τοξου δηλωνω!!

rainbow.ανετα κιολας νομιζω

Οι Περπλ ειναι οκ, τεραστιο γκρουπ, ρισπεκτ κλπ. Αλλα δε μου αρεσουν ιδιαιτερα με εξαιρεση μερικα τραγουδια.
Οι Ρεηνμποου ειναι μεσα στα 5-6 αγαπημενα μου γκρουπ, διαχρονικα. Οποτε…

Rainbow δαγκωτό!

δεν εχω χρονο αυτη τη στιγμη να γραψω περισσοτερα,αλλα θεωρω οτι ο blackmore στο προσωπο του DIO βρηκε το καταλληλο τραγουδιστη και σαν φωνη αλλα και σαν στιχουργο για να παιξει την καλυτερη μουσικη της ζωης του…η χημεια τους ηταν απιστευτη…stargazer,gates of babylon,kill the king…και οταν μπηκε και στο group ο powell επαιξαν το απολυτο hard rock…8) να προσθεσω οτι εκτος απο τους 3 εξαιρετους studio δισκους τα 2 Live (rainbow on stage,live in germany)ειναι φανταστικα…κριμα που αυτη η μπαντα δεν συνεχισε γιατι ο ritchie ηθελε να παει σε πιο commercial πραγματα…

long live rock and roll ρε!!!:metal: :drunk: ελπιζουμε σε reunion αλλα δεν προκειται να γινει…

για τους purple νομιζω πως εχουν χιλιοειπωθει εδω μεσα…ανεξαρτητα απο τις μουσικες προτιμησεις του καθενος μαζι με τους led zeppelin και τους black sabbath,ειναι σιγουρα τα πιο σημαντικα και επιδραστικα groups για την εξελιξη rock/hard rock/heavy metal μεχρι σημερα…σαν καλυτερη τους στιγμη θεωρω το αριστουργημα που λεγεται made in japan…

Νομιζω οτι οι rainbow εποχης DIO ειναι απλα Σ Υ Γ Κ Λ Ο Ν Ι Σ Τ Ι Κ Ο Ι8O Δυστυχως καποτε ολα τα καλα τελειωνουν… βεβαια για 1 και μονο εμφανιση η εστω μικρη περιοδεια θα μπορουσαν να το κανουν το reunion, το’χει ακομα ο ritchie…:roll:

ναι αλλα για να κανουν πρεπει να τελειωσει ο dio την περιοδεια με heaven and hell,μετα να αρχισουν τις προβες…στο τελος ο DIO θα φτασει τα 70…:lol: :slight_smile:

Δεν τολμώ να φανταστώ τη ΜΟΥΣΙΚΗ χωρίς Dio, απλά δε γίνεται!

Rainbow! Απιστευτες κομματαρες στους 3 πρωτους δισκους (αλλα και στους επομενους κι ας μην ειναι της παρουσης)…

Οι Purple αντιθετα ποτε δεν με συγκινησαν ιδιαιτερα…

Έχω πάθει πλάκα με το πόσο άνετα επικρατούν οι Rainbow σε δημοψήφισμα που τους συγκρίνει με την θεωρούμενη πιο “κλασσική” περίοδο Purple8O

Mε άπειρο σεβασμό σους Rainbow εκείνης της περιόδου ψήφισα Purple…

Ίσως μία καλύτερη σύγκριση να ήταν ΜkΙΙΙ Vs Rainbow:-k

live έχεις δεί;
Πίστεψε με κάνει την διαφορά!