Deep purple 70-73 vs rainbow 75-78

Οι γυναικες τους κανουν κουμαντο μωρε? Ειδαμε τον ozzy πως τον κατεντησε η γυναικα του, τον blackmore οτι
θελει τον κανει η γκομενα…:lol:

Τελικά λίγοι “μεγάλοι” κρατάνε χαρακτήρα…

Κρίμα για τον Blackmore πάντως να άγεται και να φέρεται κατ’ αυτόν τον τρόπο…
Με τέτοιο ένδοξο παρελθόν.

Η Night βέβαια ωραίο γκομενάκι είναι:D

Αυτό που κάνει ο Blackmore τώρα μπορεί να μη μας αρέσει, μπορεί να μην είναι μουσικά καλό (αυτό δεν μπορώ να το κρίνω γιατί δε γνωρίζω το συγκεκριμένο είδος μεσαιωνικό-folk κτλ, αν και μου αρέσουν οι δίσκοι του) αλλά το βρίσκω πολύ τίμιο… Δηλαδή ο άνθρωπος δείχνει πως ό,τι κάνει το κάνει επειδή αγαπάει τη μουσική (και γιατί όχι, και την Candice) και όχι για τα λεφτά. Αυτή η αγνότητα λείπει παντελώς από τη μουσική στις μέρες μας.
Respect λοιπόν στον Ritchie!:smiley:

Όσον αφορά τα τελευταία του Blackmore, έχω ακούσει under a violet moon και δεν μου προκαλεί κάποιο εμετικό συναίσθημα. Ίσα ίσα που όταν θέλω να ακούσω κάτι χαλαρό είναι ότι πρέπει.

σε γενικες γραμμες ειναι μουσικη γαι παιδακια(με μερικες εξερεσεις)! αλλα μερικα ακουγονται ευχαριστα!

+200:wink:

+200

ενα απο τα αγαπημενα groups με διαφορα κιολας του Blackmore ειναι οι Jethro Tull. Το minstrel in the gallery τον ειχε σοκαραει! γενικα του αρεζε παντα αυτοι η φαση των Tull με το μπερδεμα τον παραδοσιακων κ Αναγεννησιακων(κ οχι μεσαιωνική στο μεσαιωνα ηταν εποχη σκοταδισμου) μουσικων δρομων. μου φανηκε αρκετα περιεργο που ο Ian επαιξε στο πρωτο αλμπουμ γιατι γενικα το εχει γραμμενο(οπως ολους μας βεβαια!:lol: ) παντως απο αυτα που ξερω πρεπει να ειναι ο μοναδικος που ο Ritchie κανει τουμπεκι μπροστα του!:lol:

[/B]

Χαχαχαχαχα, όντως εντελώς Sharon Osbourne κατάσταση!!! :smiley: :smiley: :lol: :lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

deep purple

:rockon:

RAINBOW

  • γιατί ο κοντός είναι αλλιώς… Όσο για τον Ritchie, είναι κωλοχαρακτήρας και εγωίσταρος (αλλά τα κομμάτια που γράφει γ ^$%^#!!!

Τι ειπες για τον [SIZE=“7”]RITCHIE BLACKMORE[/SIZE] ρε; Προσεχε πολυ, γιατι αν τα παρει ο [SIZE=“7”]STARGAZER[/SIZE], και ριξει την οργη του πανω σου, θα παρακαλας για συγχωρεση γονατιστος :bow2:

To DVD rainbow munich 1977 το εχει δει κανεις?:-s

Pali margatiria tou styl…oi Purple eixan mono ki8arista ktl…

Kapoioi ta grapsan alla h epanalhpsh edw mporei na kanei kai ligo kalo se kapoious
a8lious kai anikanous na akoun ayth th mousiki…

  1. Jon Lord
  2. ian Paice

O Glover htan metrios…

Oson afora ton Gillan , se ekeinh thn periodo htan MEGALOS…an kapoioi 8ewroun
oti tsirize…as akousoun tis psiles notes sto MADE…kai an mporoun as tis vgaloun
polloi sto studio oxi sto live…opws kai to paixnidi me thn ki8ara tou Ritchie :wink: de xreiazetai
na leme kommatia…

Twra…milame gia ton koryfaio HARD ROCK disko…IN ROCK…milame gia tous
apisteytous ymnous gia ton kalytero live kai oxi mono disko sthn istorio ths mousikis…

MEGALOI oi RAINBOW…alla den ti8ete kan zhthma sygkrishs…mono oi ZEP kai oi SABBATH sygkrinontai me ekeinous tous DEEP PURPLE , kanenas allos !

δεν παει ετσι ομως…διαφωνω…δεν σημαινει οτι αυτες οι μπαντες επειδη ειχαν τοτε τη μεγαλυτερη επιτυχια απο πλευρας εμπορικοτητας και φημης, οτι ηταν και μουσικα οι καλυτερες και δεν συγκρινονται με αλλες…

βαλε scorpions με roth που τοτε εσπειραν…αν και εκεινη την εποχη δεν ειχαν μπει καν στα charts εγω εκεινη τη περιοδο τους την συγκρινω με οποιοδηποτε αλλα group…
βαλε thin lizzy
βαλε ufo
βαλε rainbow που ετσι κι αλλιως ειναι η αγαπημενη μου μπαντα…
βαλε uriah heep
βαλε acdc

και μερικες ακομα

no greeklish man … θα φωναξω τον jon lock :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ρε starstruck δε μου παει η καρδια να ψηφισω…οποτε δεν ψηφιζω!!!ο,τι λενε οι πολλοι…

Deep Purple

Deep Purple

θεωρω πολυ γελια(συγνωμη κιολας)αφτα που λενε και γραφονται εδω για γκιλαν και περπλ.
ειναι ενα απο τα πιο επιδραστικα γκρουπ στην ιστορια της ροκ.ειδικα εκεινη την περιοδο εσπερναν.
η μουσικη τους εχει περασει στην ιστορια και οχι αδικακαι οποια κι αν ειναι η αποψη του καθενος δεν πρεπει να τα διαλυει ολα.ον τοπικ΄εχω ψαξει πιο πολυ περπλ αλλα νομιζω οτι οι ρεινμποουηταν καλυτεροι σαν συνολο.τεσπα θα πω περπλ

Αυτο.