Deep Purple/B. Παπακωνσταντίνου - Greek Tour 2011

Δε μπορώ όμως θα το πω, χωρίς όμως να πηγαίνει σε κανέναν συγκεκριμένα. Τόσες μέρες κράζετε για το 35άρι των Blind Guardian που με εξαίρεση ίσως το προηγούμενο album όλα τα άλλα ΣΠΕΡΝΟΥΝ και η μπάντα ακόμα δίνει στον κόσμο!

Για τους Deep Purple (που υπεραγαπώ) που ότι και να βγάλαν εδώ και πόσα χρόνια είναι ψιλοπατάτες και πλέον ο Gillan δεν βγάζει φωνή είναι λογικό;

Ή το άλλο; Toν Coverdale τον κράζουμε επειδή γέρασε και δεν βγάζει φωνές των 80’s αλλά τον Gillan όχι;

(Σαν τον Γρηγοριάδη στην διαφήμιση με την Κοκκινοσκουφίτσα νιώθω τώρα :stuck_out_tongue: :p)

Ολεεεεεεεεεεεεεεεε Πατρα!!! Ανυπομονω να τους δω!!!:smiley: θα ειμαστε ολοι εκει!!!

Δεν γκρινιαξα ποτε ουτε για Γκαρντιαν ουτε για Περπλ. Το ξεκαθαριζω :stuck_out_tongue:

Απλα θεωρω ρε συ οτι πιανεις μη συγκρισημα μεγεθη. Αλλη ιστορια, αλλη μουσικη, αλλη μουσικη επιρροη εχουν ασκησει οι μεν αλλη οι δε, μεχρι και τα venues ειναι εντελως διαφορετικα!

Τι αλλο θα δουμε ακομα #-o

Off topic βέβαια, αλλά η διαφορά είναι ότι ακόμα και ο coverdale των 80’ς, δεν έπιασε ποτέ τον Gillan των 70’ς.

Και που ήταν το πρόβλημα;…επίσης που ακριβώς είναι το πρόβλημα τώρα;

Μια χαρά μου φαίνεται το πακέτο, και με τους Scorpions, μια χαρά στάθηκε ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου…όπως και 01\09\2005 μια χαρά είχε σταθεί και ο Αλκίνοος, και είχε αντιμετωπίσει με χιούμορ, τις λίγες καφρίλες εναντίον του:):!:

Μόνο που εσύ φίλε Astaldo στο πρώτο post σε αυτό το topic απάντησες κατευθείαν για την τιμή…

Τα 35 για Guardian ή τα 45 για Manowar τα λες μια χαρά αλλά τα 38 τσιμπημένα…

Απλά έχω δει αρκετούς,όταν έρχεται μια μπάντα που επειδή τη γουστάρουν να δέχονται τα πάντα…και στις υπόλοιπες συναυλίες γκρίνια…
Πιάστηκα από το post σου,δεν έχω κάτι συγκεκριμένο μαζί σου…ίσα ίσα που σε αρκετά που “έχωνες” στο topic των Guardian συμφωνούσα… :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Και βασικά απορώ πως δεν έχει γίνει ακόμα post για το “ξεπούλημα” των Purple η κανα ακόμα πιο ευφυέστατο post του στυλ…“αντε την επόμενη φορά Deep Purple στο Νευρωκόπι με support τη Θώδη” :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Χαθήκαν τα καλά αντανακλαστικά στο forum… [-X [-X [/SPOILER]

Αν μου περισσευαν λεφτα να κανω και τη διαδρομη θεσσ-γιαννενα θα πηγαινα!:slight_smile:

Ακουω (ακουγα) πολυ π[ερισσοτερο Γκαρντιαν, αλλα σαν στατους μπαντας ειναι προφανως 2-3 κατηγοριες απο το μεγαθηριο Purple.

Διωξτε τον παπαροκωνσταντινου, φερτε τους spitfire.

Η τελευταία πατάτα των Purple ήταν το 1991 και είχε τίτλο Slaves and Masters. Το The Battle Rages On του 1993 μπορεί να ήταν πολύ λίγο για τις ικανότητές τους, αλλά ήταν αξιοπρεπές. Τώρα από το '93 και μετά, αν κάποιος μπορεί να δεχτεί ότι υπάρχουν Purple χωρίς τον Blackmore (και γιατί να μην υπάρχουν αφού υπήρξαν Purple χωρίς τον Gillan, Sabbath χωρίς τον Ozzy, κλπ.), οι δίσκοι ήταν από κορυφαίοι (Purpendicular, Bananas), αρκετά καλοί (Rapture of the Deep), μέχρι απλά συμπαθητικοί (ABandOn). Πατάτα δε νομίζω ότι μπορείς να τους χαρακτηρίσεις.

Ο Gillan μέχρι πριν από λίγα χρόνια ήταν μια χαρά. Ο Coverdale το απέκτησε το πρόβλημα όταν θέλησε να μιμηθεί τον Robert Plant ('80s). Για λίγο καλά ήτανε, αλλά μετά δεν του έβγαινε του κακομοίρη. Επίσης, ο Gillan ποτέ δεν πείραξε live στο studio, ούτε αφήνει το κοινό να τραγουδάει το μισό τραγούδι, κλπ. Κουτσά-στραβά, ακόμα και στις κακές του μέρες, τα καταφέρνει.

Το πρόβλημα και τότε και τώρα, είναι το ετερόκλητο κοινό. Σα να λέμε ότι θα τραγουδήσει η Έλλη Κοκκίνου με τον Γιάννη Μαρκόπουλο.
Scorpions-Παπακωνσταντίνου: τους Scorpions τους ακούνε πολλοί περισσότεροι από τους Purple, άρα αρκετά διαφορετικό κοινό μεταξύ τους οπότε υποθέτω ότι θα υπήρχαν περισσότερα κοινά. Π.χ. δεν μπορώ να φανταστώ κοριτσάκια που κατά τα άλλα δεν έχουν μεγάλη σχέση με το ιδίωμα, να πηγαίνουν στους Purple για να ακούσουν hard rock, αλλά μπορώ να τα φανταστώ να πηγαίνουν Scorpions για τις μπαλάντες και για τον Παπακωνσταντίνου.

Όσο για τον Αλκίνοο το 2005… δε θυμάμαι να το είχε αντιμετωπίσει με χιούμορ, μάλλον με τσαντίλα θα έλεγα. Δε φαντάζομαι κανένας Cure-freak να είχε όρεξη για τον Αλκίνοο, και αυτό φάνηκε από την πλήρως αδιάφορη στάση του κοινού.

Astaldo νταξ ισως εχεις λιγο δικιο για την τιμουλα…θα μπορουσε να εινια 30 ξερωγω…αλλα οχι και πατατες τα αλμπουμ της περιοδου Morse!! νταξ και ο Gillan ειναι κλασης ανωτερος του Coverdale και παρολο τις δυσκολιες εχω την εντυπωση οτι στεκεται με μεγαλυτερη αξιοπρεπεια!

οσο για το Νευροκοπι και σαππορτ την Θωδη τα περιμενω να τα ακουσω…

[B][SIZE=“6”]ΝΑΙ ΓΑΜΩ, ΝΑΙ!!![/SIZE][/B]

Κάγκελο από την αρχή μέχρι τέλος… Μεγάλες αδυναμίες και τα δύο ονόματα οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην είμαι μέσα…

Ξέρουμε αν οι τιμές που λέει για Σ.Ε.Φ ισχύουν και στις υπόλοιπες συναυλίες?

Αν ο Παπακωνσταντίνου είναι το τίμημα για να δώ τουλάχιστον δύο φορές (Ναό και Πάτρα) ακόμα τους Purple, so be it!

Eλπίζω μόνο να μην επηρεάζει αυτό τη διάρκεια του σετ των Purple!

Για Θεσ/νίκη και Γιάννινα, θα εξαρτηθεί από δουλειά.

για μένα το μόνο θέμα είναι…
[I] [B][SIZE=“6”]παίζουν το Child in time??[/SIZE][/B] [/I]
…ή όχι πια?

[SIZE=“7”]Όχι, εδώ και πολλά χρόνια[/SIZE]

Είναι απλά μία από τις καλύτερες live μπάντες στον κόσμο και χωρίς αυτό!
Να μην τους χάσεις, έλα και θα πάθεις πλάκα

Nα δημιουργηθεί άμεσα Poll: Σε ποιο τραγούδι θα έχουμε ντουέτο;

  1. Smoke On The Water
  2. When a Blind Man Cries
  3. Black Night
  4. Perfect Strangers
  5. Άλλο
    :stuck_out_tongue:

Εχμ, με τη φωνή που είχε ο Gillan στο τελευταίο live, φοβάμαι ότι το ντουέτο μπορεί να είναι εις βάρος του…

και οι deep purple κανουν την ιδια δουλεια με τους Scorpions τωρα :stuck_out_tongue:

Εγώ σύντροφοι προτιμώ να σκάσω Γιάννενα λόγω Γάκη (ναι ρε, μη γελάτε, τον Βασίλη τον αγαπώ τον εκτιμώ, αλλά έχω χάσει τον λογαριασμό). Αυτό που με προβληματίζει (όπως και τους περισσότερους υποθέτω) είναι η απόδοση της μπάντας. Τη μοναδική φορά που τους είδα ήταν έξω, το 2004, και το κοινό ήταν τόσο ξενέρωτο, που και η δική τους εμφάνιση ήταν… επαγγελματική να πω; ξενερωμένη να πω; δε ξέρω… όχι ότι θα περίμενα από αυτούς. Αρκεί να σας πω ότι για δεύτερο encore εκείνη την περίοδο είχαν το “black night” με διαφορετικό guest κάθε φορά και εκεί δεν το έπαιξαν καν. Την επόμενη, μερικά χιλιόμετρα νοτιότερα το έπαιξαν με τον θεό Uli!!! :frowning: . Αυτό που σκέφτηκα τότε ήταν ότι αυτή η συναυλία (Deep Purple, Peter Frampton, Thunder) στην Ελλάδα, όχι μόνο δεν θα είχε 3-4.000, αλλά θα γινόταν και μάχη!!! Τα φώτα αυτών που τους έχουν πρόσφατους παρακαλώ…