Deep Purple 'Infinite" (2017)

ποιος ειναι ο τελευταιος δισκος που θυμομαστε για καλους μουσικους λογους απο τους Purple (δεν λεω να ειναι αριστουργημα, μας εχουν δωσει παρα πολλα τετοια ετσι κι αλλιως) ;

ΥΓ @chinaski γραφω καπως παραξενα σαν να θελω να αμφισβητησω κατι ; Συμφωνω σε ολα οσα ανεφερεις για την επιρροη - επιδραση που εχουν οι Purple στη σκληρη μουσικη και τους λατρευω .

Όχι ρε, απλά απάντησα σε αυτό το [quote=“drenie, post:18, topic:59538”]
Τους αφαιρει κατι απο τον μυθο τους ;
[/quote]

Για εμένα μάλλον οι μπανάνες είναι το τελευταίο καλό τους, αλλά προσωπικά ο τελευταίος δίσκος που ασχολήθηκα περισσότερο μαζί του όταν βγήκε είναι το The Battle Rages On - με τα υπέρ και τα κατά του βέβαια

1 Like

Δεν μπαίνω καν σε κουβέντα περί αφαίρεσης από το μύθο τους. Ισχύουν αυτά που είπε ο Κώστας βασικά.

Νομίζω ότι το τελευταίο πραγματικά καλό άλμπουμ τους είναι το “Purpendicular”.

Δεν θυμάμαι αν είπα ότι μου άρεσε το “Now What?” αλλά κι αυτό από τότε που βγήκε έχω να το ακούσω.

Live πάντως το 2014 που τους είδα ήταν πολύ καλύτεροι από ότι περίμενα.

Γενικά, στα προηγούμενα άλμπουμ μου φαινόταν πολύ πεσμένος ο Gillan, αλλά εδώ μου φάνηκε απάλευτος.

Όσον αφορά στο ότι είναι 70, τι να κάνω; Να πω “αχ μωρέ δεν μου αρέσει, αλλά δεν πειράζει γιατί είναι λογικό να μην μπορεί πλέον;”

ενταξει εγω ρωτησα . Δεν λεω οτι ισχυει. δεν εχω ακουσει τον δισκο.

Να το πω διαφορετικα …

Και το 13 + το the End E.P. των Sabbath δεν μου ειπε τιποτα περα απο 1-2 τραγουδια (ισως η τελευταια προσπαθεια με τον Dio Να μου αρεσε περισσοτερο) αλλα ουτε προσθεσε ουτε αφαιρεσε και κατι απο αυτο που ειναι οι sabbath, δηλαδη τον μυθο τους.
Αν ειχαν και τον Ward Μαζι τους στον δικσο και στην περιοδεια θα ειχαν κλεισει την καριερα τους ιδεατα για μενα.

Αυτο θα ηθελα και απο τους Purple . Να κλεισουν ιδεατα.

Δε γίνεται :yum:!

ενταξει οσο γινεται ρε και εσυ !

εχω να πω οτι μου εχουν αρεσει πολυ και τα 2 κομματια που εχουν βγει! δεν βλεπω καποια διαφορα στην φωνη του Gillan σε σχεση με τους 2-3 τελευταιους δισκους.

Το Now What μαζι με το Purpendicular τους θεωρω ως τους 2 καλυτερους δισκους απο το 84 και μετα παντως!

Μου αρέσουν πολύ και τα 2 τραγούδια που έχουν βγει μέχρι στιγμής. Ειδικά το δεύτερο το “All I Got Is You”. Εν τω μεταξύ διαβάζω κριτική όλου του δίσκου στο Rock Overdose και του έχουν βάλει χαμηλό βαθμό. Ο ένας συντάκτης 60 και ο άλλος 65. Δεν ξέρω τι λέει ο υπόλοιπος δίσκος, πάντως τα 2 αυτά τραγούδια είναι τουλάχιστον 8αράκια.

εγώ δεν κατάλαβα… έχει διαρρεύσει??? :stuck_out_tongue:

οχι απλα εχουν δημοσιευτει 2 κομματια…

The truth is out there…

στείλε ωρέ!

Κακογέρασαν, χειρότερα από όλους τους παλιούς.

ο ορισμός της χρυσής μετριότητας

Mid tempo κομματια,τεμπελης gillan στα vocals,ψοφια drums,μετρια παραγωγη.Καλυτερα να περιμενουμε νεο uriah heep.:smirk:

μαλλον ειμαι ο μονος που του αρεσε…Αν εξαιρεσω την διασκευη δεν μπορω να πω οτι υπαρχει κομματι που δεν μου αρεσε…

διαβασα το review…θα διαφωνησω εντονα στο σημειο που λεει για χειροτερους δισκους κτλ…σε καμια περιπτωση το Come taste the band και το Purpendicular δεν ειναι οι πιο αδυναμοι δισκοι τους…μαλιστα το Purpendicular για μενα ειναι το καλυτερο με διαφορα απο το 84 και μετα…

απόψεις είναι αυτές…αλλά δεν λέω πως είναι κακοί δίσκοι ε

Ξεκίνησα κι εγώ την ακρόαση, καλό ακούγεται αλλά θα δούμε. “Φοβάμαι” ότι θα μου αρέσει επειδή κρατάω μικρό καλάθι μετά από όσα διάβασα! :smile:

Αλλά ρε Κώστα (δε σε ξέρω και προσωπικά, ελπίζω να μην πειράζει η άνεση) το “Purpendicular”; Ο καλύτερος δίσκος μετά το 1984, καλύτερο κι από το “Perfect strangers”, το εννοώ! :slight_smile:
Το “Come taste the band”; Εξαιρετικό, το καλύτερο με Coverdale/Hughes! :slight_smile:

Αλλού είναι οι αδύναμοι κρίκοι για μένα (“Battle rages on”, “House of the blue light”, “Abandon”, “Rapture of the deep” - το τελευταίο λόγω χάλια παραγωγής βασικά). Επιστρέφω στην ακρόαση, είναι πάντα ωραίο να έχεις ένα νέο δίσκο Purple να ακούσεις.

Να νιώθεις άνετα δεν έχω θέματα. Το “Come Taste…” καλύτερο όμως από Burn και Stormbringer? Wow που είπε και ο Γιάνης…

Ξαναλέω, μου αρέσουν αυτοί οι δίσκοι κάποιοι περισσότερο κάποιοι λιγότερο, αλλά το ότι είναι το Purpedicular καλύτερος post 1984 δίσκος (και που πιθανότατα να είναι) δεν λέει κάτι αυτομάτως για την ποιότητά του. Anyway…ίσως ήταν λάθος ο τρόπος που το διατύπωσα. Γεγονός παραμένει πως με ταλαιπώρησε πολύ το να γράψω το κείμενο…μέτριο με κάποιες καλές στιγμές (τα άλμπουμ όχι το κείμενο :stuck_out_tongue:)

1 Like

χμ αν πω οτι το Purpendicular ειναι ο μοναδικος δισκος απο το 84 και μετα που συγκρινεται ανετα με τα 70’s θα ειναι πιο κατανοητο;Σε τοσο μεγαλη εκτιμηση τον εχω αυτον τον δισκο!

το come taste the band επισης τον θεωρω παρα πολυ καλο αλλα σιγουρα οχι καλυτερο απο Burn/Stormbringer!

στα του νεου δισκου θεωρω οτι το μεγαλο μειονεκτημα ειναι η διασκευη στο τελος!(ειναι παραδοξως και το μεγαλυτερο σε διαρκεια κομματι) θα προτιμουσα να εβαζαν μια εισαγωγη η κανενα 3λεπτο Jam-αρισμα.Θα ηταν πιο solid το ολο πραμα…