Deep Purple 'Infinite" (2017)

1 Like

Και μπαίνει χαρακτηριστικός ήχος Ian Paice, το hammond του Airey ξεκινά να βρυχάται από πίσω… Ε ρε γλέντια, κρίμα να μην τον είχαν γνωρίσει τον Ezrin μια δεκαετία πριν…

Το bananas και το rapture σιγουρα θα ακουγοταν πολλλυυυυ καλυτερα

Νέο δείγμα: https://www.youtube.com/watch?v=wvqzXsFpj-8

Ω ρε μάνα μου!!!

το ακουσα και εγω εχθες και φαινεται πολυ ενδιαφερον…

Πρώτο ολοκληρωμένο δείγμα στις 20 Ιανουαρίου 2017!

Επίσης, έχει επιβεβαιωθεί ότι η παγκόσμια περιοδεία για το άλμπουμ θα είναι η τελευταία τους. Βέβαια δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει για το συγκρότημα αυτό…

ε οκ ποσο ακομα να το πηγαιναν ετσι και αλλιως; ο τιτλος του δισκου μου δειχνει οτι θα ειναι ο τελευταιος μαλλον

Τελικά ήρθε πιο νωρίς το πρώτο δείγμα!

Time for Bedlam: www.youtube.com/watch?v=IfmXD90VWsg

Ημερομηνία κυκλοφορίας δίσκου: 7 Απριλίου 2017

1 Like

πολυ γαματο κομματι…αν κινηθει σε τετοια επιπεδα ο δισκος,θα σπερνει…

Tρελή κομματάρα.-

Εξαιρετικό πρώτο δείγμα. Και μόνο που έρχεται η κυκλοφορία-αφορμή να ξαναβγούν στο δρόμο, αρκεί για να μας κάνει να χαμογελάσουμε!

2η κομματαρα!!!

Ο Στάθης έγραψε ένα review σήμερα: http://www.rocknrollmonuments.gr/articles/item/896-deep-purple-infinite.html

Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω το Birds of Prey! Βέβαια προσωπικά θεωρώ τελείως ανούσια τη διασκευή σε Doors, λες και δεν είχανε δικό τους υλικό να βάλουν…

το σκεφτομουν πολυ αυτο με την διασκευη…απο οτι ειδα ειναι στο τελος…Ο 1ος δισκος του ηταν ο μισος με διασκευες…και βασικα αυτη ηταν και η αρχικη ιδεα πισω απο την δημιουργια του γκρουπ…Μηπως απλα θελουν να τελειωσουν οπως αρχισαν;

Χτες το άκουσα μια ολόκληρη φορά από αρχής μέχρι τέλους και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάτσω να το ξανακάνω αυτό στον εαυτό μου.

Χαρά στο κουράγιο όποιου αντέχει να ακούει τον Gillan να κάνει ότι τραγουδάει.

Μουσικά το άλμπουμ είναι άρτιο, με τον Airey να είναι ο μόνος που έχει κάποιες καλές ιδέες και τον Morse να έχει ελάχιστες στιγμές που ξεχωρίζει (ευτυχώς που έχει τους Flying Colors πλέον). Γενικά δεν βρήκα κανέναν λόγο να το ξανά ακούσω.

Το “Birds Of Prey” είναι σίγουρα η πιο ενδιαφέρουσα σύνθεση, άντε και το “The Surprising”.

τοσο χαλια ;

δεν θα πω τη λέξη χάλια, γιατί είναι υποκειμενικά κάποια πράγματα. αλλά, η αλήθεια είναι ότι με έκανε να θέλω να το κλείσω. με το ζόρι άντεξα, χαχα

ενταξει δεν ειμαι σε ολα τρελος. Μονο για τους Metallica , τους Α7Χ , την σειρα προτιμησης στους alter Bridge, την απολυτοτητα στην βαθμολογια δισκων μεγαλων συγκροτηματων, εεεεεε σε αυτα τα λιγα ειμαι τελικα λιγο μουρλος.

Τελος παντων για να κανω καλυτερα την ερωτηση. Πιστευεις συμφωνα παντα με τα γουστα σου και με αυτο που ακουσες οτι κακως το κυκλοφορουν ; Τους αφαιρει κατι απο τον μυθο τους ; Θα ηταν καλυτερα να κανουν ενα farewell tour τυπου Sabbath ;

Δεν ζηταω αντικειμενικη κριτικη , αλλα την αποψη σου , την οποια οπως και να εχει την εκτιμω γιατι βρισκω να συμφωνω - ταυτιζομαι σε πολλα απο αυτα που γραφεις.

Δηλαδή σου άρεσε το Now What?! και δε σου άρεσε αυτό; Από ποιο σημείο και μετά θεωρείς ότι δεν αντέχεις τους δίσκους των Purple ή τη φωνή του Gillan;

Εγώ πάντως στα δύο δείγματα που έχουν βγει θεωρώ ότι μια χαρά ακούγεται. Στα live είναι άλλο θέμα.

Και μην ξεχνάμε ότι είναι 70+ πια, ε; Είναι λογικό ότι δε θα τραγουδάει με τον ίδιο τρόπο όπως πριν 30 χρόνια ξέρω γω…

Ένα συγκρότημα που έχει κυκλοφορήσει τόσες δισκάρες, που έχει τραγουδιστή που επηρέασε τόσους μετέπειτα metal αοιδούς (πχ Dickinson), που επηρέασαν μουσικά τόσο πολύ τις 80s metal μπάντες (ρώτα τον Lars)…και δίσκο μόνο με φλογέρα να έβγαζαν που ηχογράφησαν πάνω στα κατσάβραχα βοσκώντας κατσίκια, δεν θα αφαιρούσε τίποτα από τον μύθο τους. Σε 10 χρόνια (ή μάλλον έξι μήνες) κανείς δεν θα τον θυμάται έτσι κι αλλιώς.

Τον άκουσα μια φορά στα πεταχτά χθες και δεν μου έμεινε κάτι…σίγουρα δεν μιλάμε για αηδία, αλλά ούτε για κάτι φοβερό. Επιφυλάσσομαι για την ώρα να πω…θα επανέλθω όταν έχω κατασταλαγμένη άποψη

2 Likes