Deep Purple - Rapture Of The Deep

παντως παραξενευτηκα που ηρα8αν κυπρο και δν πηγαν και ελλαδα… :?

Ήρθαν και Ελλάδα.
Θεσ/νίκη και Ηράκλειο.

You never know, Cozy, you never know…

Χμμμ…
Κάτι ξέρεις και δεν το λες… :smiley:
Για να δούμε… :smiley:

Απίστευτη δισκάρα.
Μάλλον καλύτερο από το Bananas. Πόσο θεος είναι ο Morse.
Πραγματικά δεν έχω λόγια.
Άντε να βγεί να το αγοράσουμε.

Στο www.melodicrock.com/minibytes.html μπορείτε να ακούσετε δείγματα από 5 τραγούδια του Rapture of the Deep. Αν όλος ο δίσκος είναι έτσι, τότε μιλάμε για την κυκλοφορία της χρονιάς!

__Μπράβο ρε Σωτήρη!! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!! Λοιπόν παιδιά, ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! Ιδού τα τραγούδια που υπάρχουν ως preview (ένα λεπτό μόνο…):

. Money Talks (κλασσικό κομμάτι, σε πιο βαρύ ύφος με εκπληκτικό riff και δέσιμο στον ήχο! To αγαπημένο μου μεχρι στιγμής -ό,τι πρέπει για single!!)
. Girls Like That (ωραίο riff κι εδώ, πολύ ωραίο groove, τραγούδι που ακούγεται πολύ ευχάριστα!)
. Wrong Man (αρκετά προβλέψιμο τραγούδι, λίγο πιο βραύ απ’ ότι θα περιμέναμε. Καλό…)
. Rapture Of The Deep (ωραίο, με ωραίες ιδέες και πλήκτρα!)
. Clearlt Quite Absurd (λυρικότατη μπαλάντα χωρίς να γίνεται μελό. Μπάσο Gillan και κιθάρα εξαιρετικά!)

__Πραγματικά, αν και μου είχε αρέσει η δουλειά που έκαναν στο “Bananas” (ας μην αναφέρω όμως τίποτα για την “μάνα” της εταιρίας που το κυκλοφόρησε… αυτό το copy control μου προξενεί πρόβλημα, γιατί το cd-player μου είναι πολύ καλό (963SA) και ευαίσθητο…), δεν περίμενα να ενθουσιαστώ με την καινούργια τους δουλειά! Νομίζω πως είχαν πολύ καιρό να βγάλουν τέτοιο δίσκο! MUST BUY! 8)

Y.Γ. χάλι εξώφυλλο! Ωραία ιδέα, απαράδεκτο layout κλπ… Εκτός απο την εικόνα, τα άλλα φαίνονται ευτελέστατα… κρίμα.

Είναι σίγουρα ότι καλύτερο έχουν να κυκλοφορήσουν από το Purpendicular.
Το ομώνυμο είναι συγκλονιστικό τραγούδι με φοβερά πιασάρικο ρυθμό.Και γαμώ.

Με μιάμιση ακρόαση δυστυχώς μου φάνηκε μια κλάση κάτω από το Bananas. Το ομώνυμο είναι εξαιρετικό αλλά δεν παύει κάτι να μου θυμίζει… Επίσης μου άρεσε κάπως η μπαλάντα (λίγο καλύτερη από το Haunted του Bananas) και το τελευταίο κομμάτι ήταν πολύ καλό. Κατα τ’ άλλα τα περισσότερα τραγούδια δεν μου φαίνεται πως έχουν λόγο ύπαρξης, κυρίως το Money Talks (sorry Shadowcaster εδώ διαφωνούμε!) που στιχουργικά θυμίζει το Love Don’t Mean a Thing από το Stormbringer. Δε θέλω να πω μεγάλη κουβέντα γιατι δεν το έχω ακούσει αρκετά (και την έχω πάθει πολλάκις στο παρελθόν) αλλά μου έκατσε άσχημα ο δίσκος.

__Don’t worry παιδιά! Είναι πολύ λογικό να μην συμφωνούμε πάντα, άλλωστε εγώ δε μπορώ να εκφέρω αντικειμενική γνώμη, σιγά τι άκουσα; Ενα λεπτό απο πένε τραγούδια, 5 λέπτα σύνολο!! :wink: 8)

http://www.edel.de/realsounds/deep_purple/

Απιστευτο το ομωνυμο!!
Η ειναι κομματαρα ή ειμαι κουφος!Αντε να βγει να γουσταρουμε…

Καλό μου ακούγεται… Βέβαια και το Bananas μια χαρά ήταν…Αξιοπρεπέστατοι, ποτέ δεν έχουν γράψει μαλακίες… Βέβαια μην περιμένετε να σπάσουν δεσμά και να οδηγήσουν τη μουσική σε νέα μονοπάτια… Αυτό το έκαναν τη δεκαετία του 70’s και σ’ αυτούς και καναδυό άλλους οφείλει την ύπαρξη της η πιο γνήσια μουσική που έχει βγει ποτέ…

Ακουσα τον δισκο των Purple και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα. Δεν εχει να πρσοφερει κατι καινουργιο στην μουσικη αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια (δεν περιμενω απο ενα συγκροτημα με ιστορια 30 χρονων να φερει ξανα την επανασταση στην μουσικη), κλασσικος δισκος Deep Purple με τις γνωστες καλες του στιγμες. Οι οπαδοι τους σιγουρα θα τον λατρεψουν. Επισης η παραγωγη ειναι παλι σε υψηλα επιπεδα (αυτο ελειπε!!!)

Πολυ καλό,το πήρα και το έχω καραλίωσει!!
Όλα τα τραγούδια έχουν καλές στιγμές και μερικά σκίζουν,καλά το ομώνυμο είναι απιστεύτο.Μπράβο τους γιατί ηχογραφουν οτι γουσταρουν αυτοί και πειραματιζονται συνεχως.
Πιστευω πολυ καλυτερο του bananas,το οποίο ηταν μεν καλό αλλά δεν είχε ξεσπάσματα και ήταν πιο μονοδιαστατο σε σχεσή με το rapture…
Ανετα θα γουσταρουν όσοι είναι fan του συγκροτήματος

Re paides!Sthn polh mou den mporesa na bro thn periorismenh ekdosh!Exei erthei sthn ellada ayth h ekdosh?Eide kaneis an to exei sth Thes/kh na petaxto…?

Φιλε εγω το πηρα την απλή γιατί στη λάρισα που σπουδάζω αυτή βρήκα μόνο.
Όχι οτι εψαξά πολύ με το που το είδα το πήρα.Αν είσαι κοντά πηγαινέ στη θεσνίκη που θα υπάρχει στάνταρ.

Ο δίσκος δεν μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο μάλλον απελπιστικά μέτριος θα έλεγα και αν και τον έχω ακούσει καμιά 15αρια φορές δεν μπορώ να πώ ότι με έχει συγκινήσει

H limited edition den exei erthei sthn Ellada,kai mallon de tha prolavei na erthei,einai 5000 antitypa gia olh thn Evrwph.Synistw online stores. BTW, vghke kai se 2plo vinylio.

Einai gegonos oti den exei erthei h periorismenh ekdosh sthn ellada?exo brei thn aplh ekdosh alla den thn phra,perimeno na bro thn periorismenh.Opos kai na exei eyxaristo!Ego ayrio tha kano th bolta mou sth Thes/kh k elpizo na to bro!Den mporei re paidia!

Σε ποιο δισκάδικο το βρήκατε; Την προηγούμενη εβδομάδα στη Θεσ/κη δεν είχε έρθει και σήμερα στην Αθήνα δεν το βρήκα ούτε στο Μετρόπολις ούτε στο PMW.