Deep Purple - Rapture Of The Deep

σε ενάμιση μήνα λοιπόν κυκλοφορεί το νέο cd επονομαζόμενο Rapture Of The Deep των Deep Purple!!! πιο συγκεκριμένα στις 21 Οκτωβρίου !!! για να δούμε τι καινούργιο έχουν να μας δείξουν οι αθάνατοι Deep Purple !!! :slight_smile: α,και κάτι άσχετο , το εξώφυλλο του cd το έχει σχεδιάσει Έλληνας ! ο ίδιος που σχεδίασε το Abandon…Αυτό δεν είναι και τόσο καλό γιατι το εξώφυλλο του abandon δεν είναι και το καλυτερο δυνατο :ρ πάντως πιστεύω ότι αυτό το cd θα είναι πολύ καλοδουλεμένο και φοβερό όπως άλλωστε ήταν το Bananas ! :wink:

Όχι μόνο το Abandon αλλά και το (χμμμ…) πρωτότυπο Bananas. Μην ξεχνάμε όμως ότι ο Ioannis έχει σχεδιάσει εξώφυλλα για πάρα πολλούς καλλιτέχνες όπως King Crimson, Allman Brothers, Lynyrd Skynyrd και Blue Oyster Cult, και αν δεν κάνω λάθος έχει επίσης φτιάξει πολυσυζητημένα covers γιά τους Scorpions και τους Pink Floyd… Δεν είναι τυχαίος καλλιτέχνης. Προσωπικά το Abandon μου άρεσε σαν εξώφυλλο… Όποιος δεν έχει δει το cover για το Rapture of the Deep:

Όσο για το δίσκο, καλά λόγια ακούγονται, εγώ καλό το περιμένω αλλά ας το ακούσουμε πρώτα και βλέπουμε. Δεν πιστεύω να είναι Purpendicular, παρόλα αυτά. Δυστυχώς η πορεία τους δεν με αφήνει να είμαι τόσο αισιόδοξος.

Ante na doume.
Wraio to ekswfullaki.En antithesei me thn malakia ekswfullo tou bananas.
O diskos tha gamei logika. Makari.

Η κριτική πάντως αυτή μου έχει ανοίξει την όρεξη… 8)
http://www.thehighwaystar.com/specials/rotd/daniel.html

Α! Και για όσους κατέχουν τη Γερμανική… http://www.the-aviator.de/

Το ακουσα αμιξάριστο ακόμη, στα μέσα Ιουλίου.Εδώ και λίγες μέρες που έχω τηνκανονική έκδοση, μπορώ να πω ότι είναι ίσως το πιο ασυνήθιστο άλμπουμ των DP μετά το Come Taste The Band. Βαρύ, σκοτεινό, παράξενο, αν εξαιρέσεις 1-2 μάλλον συνηθισμένα κομμάτια, νομίζω ότι θα κρατήσει απασχολημένο τον ακροατή για πολύ καιρό. Ο Don Airey θα εκπλήξει πολύ κόσμο, τώρα που νιώθει άνετος ως μέλος του γκρουπ ξεδιπλώνει τρομερό ταλέντο, και η φωνή του Gillan είναι στρατοσφαιρική σε απόδοση. Το δε ομώνυμο τραγούδι είναι το καλύτερο που έχουν κάνει εδώ και 20 χρόνια. Κοντός ψαλμός αλληλούια, σύντομα θα βγει και θα αποφασίσει ο καθένας μόνος του. Πάντως είναι πολύ διαφορετικό από το Bananas.

Πωωωω…τώρα μας έβαλες φωτιά! Γουστάρω!!! Καλά, αυτοί οι άνθρωποι δεν θα βγάλουν ποτέ δίσκο που να μοιάζει με τον προηγούμενό του…Άντε ωραία!!

Cozy πρόσεχε τι λες… Πάντα σε παρακολουθώ…

Anyopomonw

γουσταρω αγρια!!! :wink: :wink: :wink: :wink:

tetoia lege na goustaroume :slight_smile:

Γουστάρω τρελά και διπλά.

kala trela gousta ,twra trelathika ante na bgei.to purpendicular einai gia mena tromero album an to kainourgio einai sto idio motibo-me tis klassikes ekplixeis pou mas epifylasoun PANTA- tha eimai euxaristhmenos.basika oi purple einai oi theoi mou oti kai na bgaloun tha to agorasw k tha to liwsw.
alla exoun kairo na grapsoun enan YMNO,teleutaios htan to sometimes… kai to fingers to the bone htan theiko alla oxi ymnos.
tha ithela na yparxei mia KOMMATARA sto raptures.

A o blackmore tha piasei epitelous hlektrikh sta xeria tou?

“A o blackmore tha piasei epitelous hlektrikh sta xeria tou?”
Πιάνει και τώρα…3 ή 4 φορές σε κάθε συναυλία των Blackmore’s Night… 8)
Σόβαρα πάντως, βλέποντας το καινούργιο του DVD κατάλαβα ότι μάλλον δεν πρόκειται ποτέ να ξαναπαίξει rock. Εκτός αν χωρίσει με την Candice, τα πάρει στο κρανίο και κάνει reunion με τον Dio…(Και μετά ξύπνησα…)

Paides ontos oi kritikes mexri stigmhs sou anoigoun thn oreksh!Oso gia to eksofyllo,pisteyo den einai k oti kalytero!Kati alla pou eixan bgei san ypotithemena eksofylla htan pio oraia alla telospanton,shmasia exei to periexomeno pou pisteyo opos panta tha aksizei!Ante na doume…

!!! παιδια ακουστε αυτο : πήγα στο λεξικό μου που έχω στον υπολογιστή και πάτησα rapture και μου έβγαλε ότι υπάρχει η έκφραση rapture of the deep (ολόιδια με τον τίτλο του cd!!) και τι σημαινει θελετενα μαθετε ετσι? σημαίνει νάρκωση αζώτου σε μεγάλα βάθη !! :o what about this? μου φαινεται πολύ περίεργο και αποκλίεται να αγνοούσαν την φράση…ετσι νομίζω τουλάχιστον,αρα έγινε σκόπιμα,γιατι ομως?συμβολιζει τπτ???

Υπάρχει και άλλο άλμπουμ με τίτλο Rapture of the Deep, βρίσκεται στο Amazon.com και περιέχει ήχους φαλαινών κτλ. Μάλλον δεν είναι τόσο καλό όσο το άλμπουμ των Purple :wink:

Άσχετο: Στάθη…μήπως (είπα “μήπως”!!) δεν τους φέρατε Αθήνα το καλοκαίρι έτσι ώστε να έρθουν στην περιοδεία για το Rapture το 2006;;; 8) (Μάλλον βλέπω όνειρα πάλι ε;:wink: )

You never know, Cozy, you never know… :wink:

Το ένα ήχους φαλαινών και το άλλο ήχους δεινοσαύρων.αχαχαχα.
Πότε βγαίνει ακριβώς ρε Στάθη; Μου άνοιξες την όρεξη με τα σχόλια σου από την προακρόαση. Είναι όντως σκοτεινό;
(Πάντως το ξαναλέω, το Bananas ήταν καταπληκτικό, ελπίζω αυτό να ναι καλύτερο)