Deep Purple

αυτο δεν το ξερω με σιγουρια για τους αλλους.
παντως to group του Vliman κανει αρεκτα μεγαλυ περιοδια

Σαφέστατα!
Δεν είναι και για τα μπάζα το Purpendicular, άλλωστε βρίσκεται κάτω από την ταμπέλα Deep Purple, αλλά… αλλά.

Εννοείται ότι πρώτη φορά τ’ ακούω αυτό και λογικά οφείλεται στο ότι το άκουσες εν τη γεννέσει του.

Κορυφαίο θεωρώ το Machine Head μακράν (δε χρειάζεται ανάλυση πιστεύω…) και ακόμα θυμάμαι μικρός που το άκουγα σε κασέτα και τους ανακάλυπτα!
Ωραίες εποχές!

Εννοείται ότι έχω ακόμα αυτήν την κασέτα και είναι κειμήλιο στην καρδιά μου!

Το Purpendicular ειναι μια χαρα δισκος! Αλλα δεν εχει να κανει η ταμπελα!:wink:

Είναι κάποια συγκροτήματα που και η μαλακία τους είναι αξιόλογη. :wink:

Aξιόλογη Μαλακία δηλαδή?..

#-o :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

:lol: Άλλο εννοούσα βρε! :stuck_out_tongue: :lol:

Το “Purpendicular” είναι ο αγαπημένος μου δίσκος για πολλούς λόγους, κανένας εκ των οποίων δεν έχει να κάνει με συναισθηματικά δεσίματα τύπου “Πρώτος dp δίσκος που αγόρασα” κτλ.
Με λίγα λόγια: είναι ο πιο ανοιχτόμυαλος, πολυσυλλεκτικός, συναισθηματικός και προοδευτικός που έχουν κάνει ποτέ.

1 Like

Επίσης απορώ που απαξιώνεις (αλήτη Gigatron :lol: ) τόσο εύκολα τους δίσκους με τον Morse γιατί ο καθένας τους έχει μέσα κομματάρες. Ακόμα και το “Abandon” που θεωρείται μέτριο, έχει το “'69”, το “Don’t Make Me Happy”, το σχεδόν metal “Seventh Heaven” και το “Fingers To The Bone” που είναι αριστούργημα. Το δε “Rapture…” έχει το ομώνυμο και το “Before Time Began” τα οποία είναι αμφότερα έπη!!

Cozy, ένα θα σου πώ! Κάτω τα χέρια από τον Turner! :x

Τι να σου πω, έχω κάτσει κάτω να τα ακούσω πολλάκις και έχω βασανίσει τον εαυτό μου, αλλά δε μου βγαίνει ρε παιδί μου!

Άντε στην καλύτερη να πω ότι είναι απλώς καλά κομμάτια τα οποία ανέφερες.
Δεν πρόκειται με την καμμία να μου τη βαρέσει και να πω “κάτσε να βάλω τώρα να ακούσω το 69”.

Αλλά το ξαναλέω, δε φταίει ο κατά τ’ άλλα συμπαθέστατος Morse.

Ερώτησις: Σε ποια σειρά προτίμησης τοποθετείς τα Machine Head πρώτα και In Rock, Βurn ύστερα;

Κοίτα, εντάξει καμιά φορά υπερβάλω και για πλάκα. Ο Turner είναι καλός τραγουδιστής, έχει βγάλει καλούς AOR δίσκους, όλα με τους Rainbow ήταν γαμάτα, αλλά δεν ήταν για Purple. Θεωρώ ξεπεσμό για τους dp το ότι έπαιξαν AOR και είχαν κομμάτια σε “μπουρδελέ” στυλ (“Love Conquers All”) και με γελοίους τίτλους/ στίχους (“Too Much Is Not Enough”). Πέραν αυτών όμως, όσο αντικειμενικά και αν το δω, το “S&M” δεν έχει αξιόλογα κομμάτια, με μοναδικές εξαιρέσεις τα “King Of Dreams” και “The Cut Runs Deep”. Για μένα το “S&M” ήταν το δημιουργικό ναδίρ των dp. Σκέψου μόνο το ότι το και “και καλά” κατώτερο “The Battle Rages On” είχε τα ομώνυμο, το “Anya” και το “Solitaire” που είναι 10 κλάσσεις ανώτερα από κάθε κομμάτι του “S&M”.

Χμ, δεν είμαι σίγουρος. Προσκυνώ το “Burn” και το “Mistreated” αλλά τα υπόλοιπα από το δίσκο δε με τρελαίνουν. Θεωρώ το “Come Taste The Band” το καλύτερο που έβγαλαν με DC/ Hughes. Όπως επίσης και το “In Rock” πέραν του “Child In Time” και του “Into The Fire” δε με αγγίζει ιδιαίτερα. Από την άλλη το “Machine Head” έχει μόνο ύμνους και αυτό αποδεικνύεται από το ότι ακόμα και σήμερα το παίζουν σχεδόν ολόκληρο. Γενικά οι Purple είχαν ανέκαθεν το κακό ότι οι δίσκοι τους είχαν μεν 3-4 κομματάρες αλλά είχαν και 2-3 fillers. Λίγοι είναι οι δίσκοι τους που δεν έχουν αδύνατα σημεία. Πάρε και το “Perfect Strangers”. Έχει κομματάρες αλλά κάτι “Hungry Daze”,
“Mean Streak” κτλ τι τα ήθελαν;
Οπότε: “Machine Head”, “Burn”, “In Rock”.

Δε νομίζω ποτέ κανείς να έχει πει ότι είναι “και καλά” κατώτερο το “The Battle Rages On” από το S&M, τη στιγμή που είναι οπαδός τους…

Πρέπει να είναι και πολύ μάπας!:lol:

το BURN ειναι κορυφαιος δισκος κατ εμε…ο συνδιασμος των φωνητικων coverdale-hudges πολυ καλυτερος απο gillan…o ian paice δινει ρεστα σε ολο το δισκο…στο burn απο τα καλυτερα παιξιματα ολων των εποχων…
το ιδιο και στα lay down stay down,you fool no one,might just take your life…
μετα τα συνδιαζει ολα μεσα hard rock,rock and roll,blues με πολυ καλο τροπο…
κανενα κομματι δεν υστερει…το sail away και το you fool no one τα αγαπημενα μου…

ανετα εφαμιλλο και για μενα καλυτερο των machine head,in rock,fireball…

το come taste the band καλος δισκος αλλα τιποτα το super,το purpledicular καλος δισκος για την εποχη του και αυτος…
αλλα δεν μπορω να τον ακουσω…[-X

γενικα θα μεινουν στην ιστορια για τα burn,machine head,in rock, fireball, και απο κοντα ακολουθουν stormbringer,we do we think we are(πολυ καλοι δισκοι αλλα υποτιμημενοι οι 2 τελευταιοι)

Το παιξιμο του Paice στο τραγουδι Burn ειναι μεσα στα καλυτερα που εχω ακουσει.

+1 :wink:

Ντροπη!!Σε λενε και led_zeppelin[-X :wink:

Deep Purple = In Rock + Machine Head + Made in Japan

Led Zeppelin for ever!

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:

Black Sabbath = Heavy Metal

Συνεχίστε.