Def Leppard

Τους θεωρώ απίστευτα υπερτιμημένους. Τους έχω δώσει πολλές ευκαιρίες αλλά δε μου λένε τίποτα.

[B]Δίσκο με νανουρίσματα θα βγάλουν οι Def Leppard[/B] #-o

http://www.cosmo.gr/Music/World/322398.html

Νομίζω ό,τι καλύτερο έχουν βγάλει από το '99 (και δη το “Paper Sun”) και μετά.

Θεωρω το On Through the Night αψογο δισκο και μου αρεσαν οτι κυκλοφορησαν μεχρι και το 93 που η συλλογη Retro Active εκανε την εμφανιση της και το βιντεοκλιπ με την διασκευη των Sweet,Action μου εγινε πλυση εγκεφαλου απο το MTV.Μετα τελος.

Hard Rock ηχος με προσωπικο ηχο που καταλαβαινεις οποιο τραγουδι και να σου βαλουνε,οτι ειναι Def Leppard.Ο νεοαποκτηθεντας Phil Collen δεν συνισφερει καθολου συνθετικα(ενω ο Pete Willis βοηθα και σε συνθεσεις και στο παιξιμο) αλλα και παλι το μεγαλο ατου αυτου του δισκου ειναι η ΦΩΝΑΡΑ του Joe Elliott και οι κιθαρες.Αχ αυτες οι κιθαρες (οπως και τα πιασαρικα ευκολομνημονευτα πολυφωνικα ρεφρενακια).Υπηρχε φλογα τοτε(και ελλειψη προβληματων οπως το ατυχημα του Allen και ο θανατος του βασικου κιθαριστα και συνθετη).Photograph,Too Late for Love(μπαλλαντα(?)χιταρα με σολο για μαθηματα,Rock of Ages(με την εισαγωγη να την εχουν δανειστει και οι Offspring)με χαρντ ροκ κλιμα,ακρως διασκεδαστικο χωρις φιλοσοφικες αναζητησεις παρα για τις χαρες της ζωης.Εν τω μεταξω εχει πολυ επιτυχημενο ρυθμο αφου επαιζε το ποδι μου στο ρυθμο χωρις να το ελεγχω και θελοντας μαλιστα να το σταματησω.Απο κει και περα υαπρχουν τα συναυλιακα Rock! Rock! (‘Till You Drop) και Stagefright(με αρκετα χεβι ηχο που θυμιζει το παρελθον τους) και το Comin’ Under Fire που παλι το βαρος της ποιοτητας σηκωνουν οι Elliott και ο αημνειστος Clark.

Αρκετά καλό τραγούδι…λίγο τα ‘‘τσα’’ μου την σπάνε αλλά εντάξει τα προσπερνάμε…δυνατό ρεφρέν και πρίν από αυτό έχει ωραία μελωδία.

Περιμένω του χρόνου (μάταια…) με το νέο album την επιστροφή τους σε πιο hard rock φόρμες στυλ Pyromania…
Πάντως το είχαν δηλώσει πρόσφατα ο Collen και ο Campbell οτι συζητούν κάτι τέτοιο για το επόμενο album…

  1. Για εμένα οι Def Leppard ειναι η αγαπημένη μου rock μπάντα με απίθανα ξεσηκωτικά κομμάτια για πολλές μπύρες :stuck_out_tongue: Επίσης έχουν βγάλει μια ωραία ταινία για την ιστορία τους :smiley: . Μακάρι να βρισκόμουν μια φορά σε live τους . :drunk:

Σαν χθες “έφυγε”, σχεδόν πριν 30 χρόνια, ο Steve Clark.

Νεότατος και “προδομένος” από τις εξαρτήσεις του (κατά κύριο λόγο το αλκοόλ).

Παρακάτω, το αγαπημένο μου κομμάτι από τους Βρετανούς.

6 Likes


38 χρόνια :metal:

4 Likes

Παιζει να βαλω αυτον τον δισκο να ακουσω μετα
Γιατι πρεπει να θυμηθουμε παλι κατι και απο αυτους

Εν τω μεταξυ το metal archives γραφει ημερομηνια κυκλοφοριας 17/01/83 και το wikipedia γραφει 20/01/83

Αν θυμαμαι καλα μου ετυχε ξανα μια τετοια περιπτωση στο παρελθον

1 Like


35 Χρόνια :metal:

5 Likes