DEUTSCHE ASSAULT FESTIVAL - May 25, 2007

Jimkaras, καλά τα λες εσύ, αλλά πόσοι νομίζεις είμαστε αυτοί που ενδιαφερόμαστε πραγματικά για την μουσική και δεν το κάνουμε για να “πουλήσουμε μούρη στην παρέα μας” ή για διάφορους άλλους λόγους; :-k

Λίγοι! :wink:

Ε αυτοί οι λίγοι, θα πηγαίνουμε στα lives που μας αρέσουν (μικρών ή μεγαλών groups) και θα γουστάρουμε!
Όποιος δεν θέλει (ή δεν ξέρει), δεν έρχεται! :wink:
Aπλά τα πράγματα! :yes:

Επισης εγω μπορω να αρχισω να γκρινιαζω γιατι στα Live των post rock σχηματων παει λιγος κοσμος και πολλες μπαντες δεν τις βλεπουμε καν στην Ελλαδα, επειδη ο Ελληνας ειναι κολλημενος με classic rock/metal αλλα δεν το κανω γιατι δεν εχει νοημα…

Νομιζω οτι υποτιματε και λιγο το metal κοινο οταν κανετε γενικευμενες κρισεις του τυπου “ο κοσμος παει οπου του πουνε τα περιοδικα”. Ενω και καλα εσεις ειστε οι ψαγμενοι. Ελιτισμος…

χμ, ναι αλλά αν μιλήσουμε για ποστ-ροκ, γιατί να μη μιλήσουμε και για το Σαββόπουλο… ?
ΡΟΚ ΜΕΤΑΛ είναι λίγο πολύ το θέματικό πεδίο ενασχόλησης ενός μέσου που θέλει να λέγεται
ROCKING και όχι POST ROCKIN ! αλλά το rock στο rockin - τουλάχιστων απο θέμα forumαριων
είναι στη σκιά…

Δεν νομίζω να περάσαν πραγματικά ΚΑΛΑ … αυτοί που έιδαν τον νικολό των paradise lost,
να ψυχοραγεί για να βγάλει ένα λάιβ. Θα μου πείς πολλοί δεν το ήξεραν καν οτι το λαιβ μπορεί
και να μην γινότανε… τυχαίο παράδειγμα…
η δεν μπορείς να πάρεις στα σοβαρά κορασίδα η οποία σου λέει οτι άσμα των σαμπαθ το λεεί πιο καλά ο βιλέ
“σφύρα να στον” β(γ)άλω…
τέσπα…

δεν είναι ελιτισμός να λές οτι θές να πηγένει κόσμος σε πιο πολλά λαιβ…
τουναντίων …

και φυσικά βρίσκω πολύ γραφικά τα άτομα που θα σου πούν το άλφα ή το βήτα για την τάδε και τη δείνα μπάντα, χωρίς να την έχουν ακούσει ή δεί…

ποιοί είναι οι αυτοί οι UNRULY CHILD ??? νομίζω οτι έχω ακούσει και έιναι χάλια…(με νάζι…)
ναι go back to your paradise city little bitch, που τρελένεσαι με bach,
αλλά δεν ξέρεις οτι το can’t stand the heartache είναι skid row !
SUCK MY ROLLEYS !!!

δεν είναι δυνατόν - να βλέπει το νεωφώτιστο μεταλλά, ροκά - να του πασάρει κάποιος
αντι για ενα παλιό SEPS, πχ, ένα KILLSWITCH ENGAGE !!! και να του λέει οτι το ΜΑΜΑΕΙ κιόλας!
γνωστός δισκοπώλης, έδωσε ενα ακριβό νεο προιόν, για να ξεστοκάρει,
και επειδή στο παλιό έχει 1ε αντι για 3 κέρδος… και στην ουσία, πέρασε στο παιδάκι,
την ιδέα οτι το end of heartache είναι καλύτερο απο το ARISE !!!
ΡΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ?!

καλώς η κακώς πήγαμε απο τα 80ς στα 90ς και όχι απο τα 90ς στα 80ς…
Χωρίς να σημάνει οτι το πισωγύρισμα είναι καλό ή κακό… κάπου πρέπει να μάθεις και
τα πράγματα με μια σειρά… και εμείς έχουμε πεί μακακίες μικροί για μεγάλα γκρουπ,
αλλά μετά δείξαμε τον δέοντα σεβασμό… !

αυτά !

Να σου πω την αλήθεια αυτό που είπες για τους Scorpions το σκεφτόμουν να το γράψω στην προηγούμενη απάντησή μου αλλά τελικά αποφάσισα να μην το γράψω! Οι Scorpions είναι μια περίεργη περίπτωση. Όλος ο μεταλλικός τύπος τους θάβει αλλά για κάποιον πραγματικά ανεξήγητο λόγο πάνε πολύ καλά. Ίσως γιατί όπως είπες ο κόσμος ξέρει ότι θα περάσει καλά. Δεν παίζουν πολλές μπάντες minimum 2 ώρες (και μάλιστα πέρσυ παίξαν 2 1/2 ώρες!). Πραγματικά είναι ανεξήγητο. Ίσως να μην υπάρχουν οπαδοί τους στα περιοδικά! Πάντως σίγουρα έχουν πολλούς οπαδούς γενικά.

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος να γνωρίζει και να γουστάρει ένα συγκρότημα και να μην πάει να το δει live. Δηλαδή δεν υπάρχουν 500 Αθηναίοι που να ακούνε Zed Yago ή Mad Max ή Paradox ή Wizard?

Οι σκορπιονς εχουν την ιδιαιτεροτητα οτι απευθυνονται σε ευρυτερο κοινο, και οχι μονο σε ροκ και μεταλ…
καποιος που ειχε χορεψει στην δεκαετια του 80 το στιλ λοβινγ γιου και σημερα μπορει να ακουει χαρη κωστοπουλο ειναι πολυ πιθανο να παει να δει και τους σκορπιονς. και αυτο εξηγει γιατι ενω τα μεταλ περιοδικα θαβουν τους σκορπιονς παρολα αυτα δε επηρεαζει την περασει τους στον κοσμο…

Σε οτι αφορα αυτο που ειπε ο κρις, που βρησκει ελιτισμο το οτι αναφερομαστε σε συγκεκριμενες συναυλιες και οτι κανουμε λαθος που λεμε οτι υπαρχει κοσμος που πηγαινει μονο στις πολυδιαφημισμενες ή στις σιγουρες σολντ αουτ συναυλιες… θα ηθελα να μου πει μια συναυλια που εγινε απο μια μπαντα που δεν ειναι επικαιρη, και που μαζεψε πολυ κοσμο… θα σας θυμισω κατι, οταν ειχαν ερθει οι νεβερμορ πρωτη φορα στην ελλαδα ήταν με τους αναιλειτορ και παιζαν σαπορτ, πριν τελειωσουν το σετ οι νεβερμορ ο κοσμος φωναζε να βγουν οι αναιλειτορ και ο γουορελ επεσε στο πατωμα και ειπε οτι θα συνεχισει οταν σταματισει ο κοσμος…
Φαινεται μετα απο αυτο το σκηνικο τους λυπηθικε ο χακος και αρχισε να τους σπρωχνει τρελλα, ωσπου μετα απο 2 χρονια ή 3 ερχονται παλι οι νεβερμορ και γινεται το αδιαχοριτο…

Να σημειωσω οτι το 89 οι σανκτιουαρι ειχαν ερθει να παιξουν μαζι με τους φειτζ γουορνινγκ σε εναν κινηματογραφο στην πατησιων και ειχαν παιξει ΧΕΝΤ ΛΑΙΝΕΡΣ…
αυτα φιλε κρις για να εμπεδωσεις οτι τελικα μαλλον ο κοσμος πηγαινει εκει που τον σπρωχνουν και το χειροτερο ειναι πως δεν το καταλαβαινει…

με iced earth ήταν οι νεβερμορ…

Δεν πιστεύω ότι το να λέμε μια γνώμη για μια συναυλία είναι ελιτιστικό. Εγώ προσωπικά πηγαίνω σε όλες τις συναυλίες που παίζουν συγκροτήματα που μου αρέσουν. Και μάλιστα έχω δώσει 7000 δρχ (που ήταν πολλά χρήματα τότε) για να πάω να δω τους Inner Wish (Έλληνες) που παίζαν support σοτυς Therion (που σιχαίνομαι) και μόλις τους είδα έφυγα! Όπως πήγα να δώ Sabbath με Tony Martin (Θεός) στο Manchester έτσι πήγα και τα έσκασα για να δω το πρώτο reunion με Ozzy στο Birmingham (1997 αν δεν με απατά η μνήμη μου). Και χωρίς να είμαι οπαδός αυτής της περιόδου. Όπως θα δώ σε μεγάλες αρένες τους Maiden και τους Scorpions έτσι θα δώ και τους Krokus ή τους Zed Yago με τους Mad Max στο Αν αλλά και ντόπιες συναυλίες με Marauder, Powercrue, κλπ. Εγώ εστίασα στο πόσο εύκολα μπορεί ένα περιοδικό να σπρώξει μια μπάντα! Μην ξεχνάς ότι οί Hammerfall έγιναν γνωστοί σε μία νύχτα όταν από το πουθενά πήραν εξώφυλλο στο MH/HM με 4σέλιδη (ή 6σέλιδη δεν θυμάμαι καλά τώρα) συνέντευξη και ολοσέλιδη διαφήμηση! Αυτά που λέει ο φίλος ο Jimkaras δεν απέχουν πολύ από την πραγματικότητα. Σε αρκετά σημεία έχει δίκιο.

Πάντως για τους Scorpions δεν συμφωνώ 100%. Αυτοί που έρχονται για καμια μπαλλάντα θα πάνε σε μια συναυλία. Και όχι κάθε χρόνο! Εδώ έχουμε το κουφό να γεμίζουν 4 συνεχόμενες χρονιές τον Λυκαβυτό και το Καραισκάκη (με 2 από τις χρονιές αυτές να παίζουν και Θεσσαλονίκη). Απλά ύπάρχει πολύς κόσμος εκει έξω που τους γουσταρει (και ένας από αυτούς είμαι εγώ!!!:slight_smile: ). Ίσως να μην τους γουστάρουν αυτοί που γράφουν στα περιοδικά! Τι να πω!

Όλοι ξέρουμε πως γεμίζουν οι Scorps 4 συνεχόμενες χρονιές :wink:

Αν καταλαβατε οτι ως ελιτισμο εννοουσα το να λετε γνωμες για συναυλιες ξαναδιαβαστε το ποστ…

και εμενα καμπει μου αρεσουν οι σκορπιονς, και γενικα τους παραδεχομαι σαν μπαντα, γιατι ειχαν και παρα το μεγαλο της ηλικιας τους εχουν ακομα ενστικτο, και πραγματικα δεν εχω προβλημα να ερθουν και 10 φορες και να γεμισουν το καραισκακη…

Εξαλου ειναι οριτζιναλ και σεβονται τον κοσμο που τους βλεπει, και γιαυτο ο κοσμος μπορει να παει και να τους δει περισσοτερες απο 2 φορες…

Το ζητουμενο αυτο ειναι! Κανουμε μια συζητηση που την διαβαζουν αρκετοι και το θεμα ειναι να βγει κατι απο αυτη…

Καταρχην δεν ειναι απαραιτητο οταν παει καποιος σε μια πρωτοκλασατη συναυλια οτι θα περασει και καλα…

2ο εχει αποδειχθει οτι ο κοσμος παρασιρεται απο τα μιντια και απο το εκτοπισμα του ονοματος μιας μπαντας και θα παει να τους δει ανεξαρτητα αν γνωριζει αρκετα γιαυτη… και καντε ενα πειραμα, οταν θα παιξει καμμια επικαιρη μπαντα ρωτηστε 5-10 ατομα που βρειτε στην συναυλια να σας πουν την δισκογραφια της μπαντας…
η προβλεψη μου ειναι πως 3-4 θα γνωριζουν…

3ο Συγκροτηματα απο το παρελθον με ενδιαφερουσα δραση, αλλα οχι επικαιρα οσες φορες ερχονται για λαιβ 9 στις 10 ευχαριστιεσαι την συναυλια, υπαρχουν καποια ελαχιστα παραδειγματα που τελικα φανικε να ειναι αρπακτη η φαση και η πλακα χωρις να εχουν τα συγκροτηματα κανενα ιδιαιτερο οφελος…

4ο Σε αυτες τις πιο αντεργκρουντ συναυλιες συνηθως το εισητηριο ειναι φθηνοτερο και ο κοσμος λιγοτερος οποτε ειναι πολυ πιθανο να ευχαριστιθεις την συναυλια…

5ο Επιδει σε αυτα τα λαιβ ο κοσμος που πηγαινει ξερει τι θα ακουσει και γουσταρει τρελλα που θα δει μπαντες που τις ακουει χρονια, δημιουργειτε ενα κλιμα και ενας παλμος στην συναυλια που πραγματικα αξιζει τον κοπο να τον ζεισεις…

6ο Οσοι γενικα εισαστε δισπιστοι για λαιβ τετοιου ειδους να ειστε σιγουροι οτι εσεις χανετε γιατι περα απο τα παραπανω, πληρωνετε 25 ευρω για να δειτε μια συναυλια που διαρκει 4 ωρες και οχι 1 ωρα σαν ανχωμενη μαλακια…

PARADOX - MAD MAX - ZED YAGO - WIZARD ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΑΝ ΚΛΑΜΠ

ΒΑΛΤΕ ΤΑ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙΑ…

Οι πόρτες ανοίγουν στις 19.00 και το πρώτο συγκρότημα θα εμφανιστεί στις 19.30.
Aftershow party θα πραγματοποιηθεί στο Τexas Club

Θυμίζω

PARADOX- MAD MAX- ZED YAGO - WIZARD για πρώτη φορά στην Ελλάδα

Τα συγκροτήματα θα παίξουν χορταστικά περίπου μια ώρα το καθένα και αν τους φτιάξετε τη διάθεση θα σας κάνουν όλα τα χατήρια :wink:

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙ!!!

Σημεία προπώλησης

Ticket House- Sirens Records- An Club- Eat Metal

Έτσι είναι. Μάλιστα σε τέτοια lives είναι σίγουρο ότι θα δεις φιλαράκια! Ήδη έχω αρχίσει να οργανώνομαι για το Σάββατο. Zed Yago και Mad Max ρεεεεε!!!:smiley:

Ελπιζω να εχει κανα official merch η συναυλια να παρουμε και τιποτα καλο!!Ποτε θα τους ξαναδουμε ετσι κι αλλιως…

1 + ΣΗΜΕΡΑ

Moλις επεστρεψα!!Μια πολυ καλη οικογενειακη συναυλια εγινε σημερα στο Αν!!Σιγουρα οσοι ημασταν εκει το ευχαριστηθηκαμε!!Ολες οι μπαντες πραγματικα τα εδωσαν ολα και εδειχναν πολυ χαρουμενοι που βρεθηκαν στην Ελλαδα…
Οι Wizard μου αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις!
Οι Zed Yago ηταν αρκετα καλοι…αν και δεν ειμαι ο μεγαλυτερος φαν τους!!
Οι Μad Max ισως δεν κολλαγαν στην ολη φαση αλλα ειναι καλοι σε αυτο που κανουν…
Και τελος οι Paradox…τι να πουμε γι αυτο το Live?Κολαση…πραγματικα θερισαν οι Γερμανοι Thrashers…στανταρ απο τις πιο αδικημενες μπαντες του Thrash!!Εκοψαν κωλους κυριολεκτικα με σετ βουτηγμενο στα 80ς,απιστευτα κεφια απο ολη την μπαντα…
Απο αυτα που θυμαμαι στανατ επαιξαν:
Paradox,Kill That Beast,Pray To The Godz Of Wrath,Heresy,Crusaders Revenge το καινουριο κομματι απο το νεο δισκο το οποιο απλα γαμαει,Path of Denial και το Collision Course…αν καποιος θυματε καποιο αλλο ας το προσθεσει…!!
Μακαρι να ξαναερθουν γιατι πραγματικα τετοια ριφ σε Live ειχα πολυ καιρο να ακουσω…
Μην ξεχασω το απιστευτο Stage Diving σε ολη την διαρκεια του σετ των Paradox που μου θυμισε αλλες εποχες…

ναι αλλά σε 140 άτομα ???
άντε στο NWOBHM fest να δούμε κανέναν παραπάνω… αντε να σοβαρεβόμαστε…

Πάνω από 200 άτομα σε τέτοιου είδους συναυλίες δεν πρόκειται να μαζευτούν… Και καλύτερα δλδ για εμάς πού πηγαίνουμε, για να είμαστε και πιο άνετα στα clubs πού διοργανωνονται…

ναι αλλά με 140 δε βγαίνει - θελεις τουλάχιστον 300 για να βγείς… να μη μιλήσουμε και για κερδος εε… ?!
και με 300 άτομα καλά θα ήταν… αλλά που είναι ? ΟΕΟ ?

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ live! Δεν έχω να πω τίποτα άλλο!!! Μέχρι και οι Wizard ήταν πολύ καλοί που δεν τους είχα ακούσει. Καλά για Zed Yago και Mad Max ας μην μιλήσω καλύτερα … αφού τους γουστάρω τρελλά και τους δύο! Αλλά πραγματικά αν όλες οι Thrash μπάντες παίζαν σαν τους Paradox θα άρχιζα αν ακούω Thrash στα γεράματα!!! Κάπου έχω καταχονιασμέους τους 2 πρώτους δίσκους τους και θυμάμαι ότι μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση κάπου εκεί στα μέσα με τέλη του 80. Αλλά τώρα που τους είδα έπαθα πλάκα! Καιρός για επανάληψη! Αλλά κλασικά … το αρνητικό της υπόθεσης ήταν για μια φορά ακόμα ο κόσμος! Ούτε 200 δεν ήμασταν! Πως θα ξαναφέρουν τέτοια συγκροτήματα αν δεν συνδράμουμε και εμείς … αλλά δυστυχώς αυτή ειναι η Metal παιδεία μας. Ούτε 25 euro δεν δίνουμε για μια συναυλία 5 ωρών!!!

Σε οτι αφορα την συναυλια, ηταν γαματη απο ολες τις πλευρες, και τα συγκροτηματα παιξαν γαματα, και ο ηχος ηταν γαματος… ΑΛΛΑ εγινε αυτο που ολοι γνωριζαμε απο πριν… ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΣΜΟ…

Οποτε οτι και να πουμε πανω σε αυτο νομιζω οτι ειναι πλεον ματαιο…