DEUTSCHE ASSAULT FESTIVAL - May 25, 2007

αν υπαρχει προβλημα, και αν δε σας αρεσει οταν καποιος μιλαει και προσεγγιζει θεματα που δεν σας αρεσουν αυτο καλο ειναι να το ξερουμε

μπορείς να μου εξηγήσεις από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα?

έχεις 4 ποστ κ όμως κάνεις κρίσεις για τους πάντες

απο αυτο που ειπες…
τι ενοουσες που δεν καταλαβα?

εννοώ ότι

Α. τα χώνεις σε κάργια ως άντι-80s όταν το παιδί έχει πλακωθεί όσο λίγοι για το αγνό χέβυ μέτσαλ εδώ μέσα

και

Β. τα χώνεις σε όλο το φόρουμ για ένα συγκεκριμένο τόπικ. αν δεν σου αρέσει μην το διαβάζεις κ μην ποστάρεις.

οχι ρε φιλαρακο δε τα λες καλα…
απο την στιγμη που γραφτικα στο φορουμ και θα το διαβασω και θα λεω και την αποψη μου οπου και οπως θελω ιδιως σε οτι δε μου αρεσει.

Μου αρεσει που αναρωτηθηκες απο που εβγαλα το συμπερασμα!!!

γουατέβερ

απλά διάβασε τους κανόνες αν δεν το έχεις ήδη κάνει, γιατί η πείρα μου μου λέει ότι θα ξανασυναντηθούμε οι δύο μας σύντομα, και όχι για καλό

αναφορικά με την συναυλία, να πάτε και να περάσετε όμορφα

yes sir

Φίλε θα αποπειραθώ να σου μεταφράσω, χωρις βέβαια να είμαι ειδικός καργιολόγος (πως λέμε καρδιολόγος?)

Λοιπόν:

1. αυτο το πράμα ZED YAGO δεν θα είναι --> Επειδή όντως δεν είναι οι καλοί γνωστοί Zed Yago, αλλά αλλαγμένοι στο 100%
2. κατα τα άλλα γάμαουαζ --> Δηλαδή τα υπόλοιπα τα γουστάρει…
3. Έχουμε 2008, αυτά τα 80ς πρέπει να πεθάνουν --> Πρέπει να πεθάνουν τα 80s συγκροτήματα που σήμερα αυτοξεφτιλίζονται…
4. η μουσική παιζόταν απο ανθρώπους… …ντράμακλας δεν παίζει το 1/10 --> Στα 80s ο ντράμερ είχε τη δυνατότητα να δώσει το στίγμα του, ενώ σήμερα μας κατακλύζουν κάφροι υπερτεχνίτες που γ$%%^νται στα blastίδια…
5. και κυρίως τραγουδιώταν… …ή pitch shifters --> Το αντίστοιχο του από πάνω όσων αφορά τους τραγουδιστές. Σαφής αφορισμός στις σημερινές μπάντες που χρησιμοποιούν εφέ για να αναδείξουν ατάλαντους τραγουδιστές…
6. το denim & leather έγινε - - φουστανέλες, φραμπαλάδες και 2 ξώβυζες κυράδες, σειρήνες …και σατανοντίβες… --> Αυτό θα μπορούσε να είναι και παροιμία. Αναφέρεται στους Saxon (που είναι στην εντελώς αντίθετη πλευρά των μπαντών παραγράφου 3) και την τραγική τους αντίθεση με σημερινά συγκροτήματα που στις τάξεις τους έχουν αδερφές (Him), γυναικεία φωνητικά και πολύ αφοσίωση στα εφέ και στο σατανικό image, παρά στη μουσική (και που να προσθέσω δεν είναι καν μέταλ)
η Υβόννη δεν είναι Γιούττα --> Η Yvonne Durand δεν είναι Jutta Weinhold. Αυτό μάλλον θα ήταν το μόνο που κατάλαβες…:wink:

Πιστεύω μετά από αυτό να κατάλαβες ότι δεν είστε σε αντίπαλα στρατόπεδα…
(γμτ, ολόκληρο μυθιστόρημα έγραψα…)
Όσο για μένα? Eίμαι τάβλα στα κρεβάτι κ πολύ δύσκολα θα μπορέσω να πάω…

Πολυ καλη μεταφραση Zed!!
Τρελη ξενερα να περιμενεις μια συναυλια τοσο καιρο και οταν φτανει η ωρα να συμβαινει οτιδηποτε και να μην μπορεις να την απολαυσεις…[-X

Άστα να παν… Το ίδιο έπαθα και με Helloween. Με ματιάσανε?Δεν ξέρω…
Εν κατακλείδι, ελπίζω η συναυλία να έχει όσο κόσμο της αρμόζει (αν και δεν το βλέπω…)

Όσο για σένα Τζιμ, σίγουρα δεν είσαι ο μόνος που γκρινιάζεις γι’ αυτό το θέμα. Δεν κάνουμε κάτι έτσι όμως. Το καλύτερο είναι (εγώ αυτό κάνω) να τσιγκλάμε τους φίλους μας και να τους εφοδιάζουμε με υλικό… Γιατί πολλές φορές χάνονται καλές συναυλίες λόγω άγνοιας… Αν κάποιος πχ δεν έχει ακούσει Death SS και δει την ανακοίνωση της συναυλίας, είναι λογικό να τους περάσει για death(!)

υγ: Μπράβο κ στο rocking που δίνει εισιτήρια…

ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΙΣΩ ΟΤΙ Η ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΖΕΝΤ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ ΟΠΟΤΕ ΠΕΙΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ.

απο την αλλη ζεντ ειπες μια μεγαλη κουβεντα, οτι οπως το βλεπεις, η συναυλία δεν θα εχει την προσελευση που θα της αρμοζε…
αυτο το προβλεπω και εγω, και δεν ειναι μονο οτι παιζουν 4 συγκροτηματα τα οποια απλα μια μεγαλη μεριδα του μεταλ κοινου αδιαφορει να τα ξερει ποσο μαλλον να τα δει και ζωντανα, υπαρχει και το θεμα της τιμης του εισητηριου που ειναι στα 25 ευρω και που ειναι μεγαλο κινητρο για καποιον ασχετα αν του αρεσουν ή οχι να παει εστω απο περιεργεια να δει αυτες τις μπαντες.

γιαυτο γκρινιαζω και στεναχωρισα και τον σεριφη του φορουμ με τα προηγουμενα ποστ μου.
παντως πλακα πλακα ο μοντεχριστος απο ισοβιτης εχει γινει σεριφης, ρε τι σου κανει η τεχνολογια…
ασχετο…

καποιοι λοιπον αυτα τα φαινομενα με την πολυ περιορισμενη προσελευση του κοσμου σε τετοιες συναυλιες, τα ξεπερνανε αδιαφορα, εγω ρε παιδια απο την αλλη δε μπορω να το χωνεψω…

και βεβαια καποιοι σεριφιδες θα πουν οτι φιλε αυτο ειναι προβλημα σου, οποτε αμα δε μπορεις να χωνεψεις πιες καμμια σοδα…
μα το προβλημα ειναι η σοδα ρε παιδια ή τα σκατα που τρωμε??

εχει αλληγορικη σημασια αυτο που λεω μη το παρει κανεις οπως το βλεπει…

Ο σεριφης που προτεινει να πιεις την σοδα, ειναι ουσιαστικα συνενοχος μια καταστασης για την οποια δεν γνωριζω κατα ποσο τον κοφτει… και εκει ειναι το δικο του προβλημα… οτι θελει να βρισκετε σε μια φαση αρχηγος “Σεριφης” που δεν τον νοιαζει στην ουσια το αποτελεσμα αυτου που υποτιθεται οτι πρεσβευει, αλλα αυτο που τον ενδιαφερει ειναι να κανει τον μπραβο σε ενα μαγαζι που μαζευει καποιο κοσμο και νιωθει οτι ολοι τον βλεπουν με εβλαβεια…

Εσυ ζεντ που θεωρεις οτι η συναυλια που συζηταμε ειναι γαματη, τι κανεις γιαυτη?
απλα θα πας να την δεις… και καλα θα κανεις…
αλλα απο κει και περα δε τρεχει τιποτα…

γιαυτο τον λογο και καποια συγκροτηματα τα βλεπουμε στην δυση της καριερας τους και οχι νωριτερα…
γιατι υπαρχει ενα μαρκεντινκ απο διαφορους που αμφιβαλω οτι ενδιαφερονται για το μεταλ, οι οποιοι καθοριζουν σε ποιες συναυλιες θα εχει κοσμο, και σε ποιες οχι…

ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ…

απο την αλλη πως γινεται να ξερουμε απο πριν ποιες συναυλιες θα ειναι σολντ αουτ και ποιες θα εχουν λιγο κοσμο αυτο ειναι πραγματικα αξιοπεριεργο, ιδιως οταν κατα 90% πεφτεις μεσα…

ειναι οπως με το λοττο που απο τις αρχες δεκεμβριου ολοι ξερουμε οτι μεχρι την πρωτοχρονια θα εχει ΤΣΑΚΠΟΤ…

Σωστά με μετέφρασε ο Zed.

Όμως ειρωνεύομαι την ατάκα “Έχουμε 2008 - αυτά τα 80ς πρέπει να πεθάνουν…” που έχει γίνει ψωμοτύρι απο πολλούς, διοτι απλούστατα θεωρώ οτι η καλή μουσική δεν έχει σχέση αν γράφτηκε το 1955 ή το 2022 ! Αυτα είναι μόδες, που έρχονται και παρέρχονται… το μέταλ όπως το όρισαν οι PRIEST και οι MAIDEN κτλ κτλ κτλ μένει… και αυτό αποδήχτηκε περίτρανα στη ROCKLAHOMA, στο HARD ROCK HELL κτλ κτλ κτλ …

Τα μόνα 80ς ή και 90ς που δεν μπορώ να πολυχωνέψω είναι τα κάλτ, αλλά ανίκανα … κακότεχνα συγκροτήματα …που όμως οι οπαδοί τους έχουν την απαίτηση να τα αξισώσεις με την ελίτ του είδους τους…
πχ. ένα καράφαλτσο επικό - αν το βάλω δίπλα στους MANOWAR - στους OMEN - στους PANZER … ε θα σου πώ ότι είναι ΓΤΠ ! διοτι καταφανέστατα θα είναι …

Απο την αλλή παρότι το assault είναι καλο και άγιο…ξέρεις οτι θα πάμε 100-200 άτομα, να δούμε το VOSS-ko. να δούμε κάτι σαν ZED YAGO, τους paradox - που επειδή τους είχα δει 99 μπορώ να πιστοποιήσω οτι κόβουν !$!@$#$# ! και τους πολύ πιο TRUE απο πολλά TRUE, WIZARD… με νορμάλ εισητήριο… τι να κάνουμε … τόσοι μείναμε που γουστάρουμε… εδώ οι πιο πολλοί ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΔΙΣΚΟΥΣ !!!
ΣΕ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ?
Πάνε οι αγνές οι εποχές - και για να μην μας λένε παρέα ροκο-μεταλλοπατέρες καλύτερα να κάμνωμε τις ΠΑΠΙΕΣ ! Ο κόσμος δεν θέλει υποδείξεις… αστον λοιπόν όταν και εάν αποφασίσει να ακούσει κάτι άλλο… να ακούσει κάτι άλλο… οι δίσκοι θα είναι εκεί απαιχτοι και σκονισμένοι… !

np. AIRTIME - The River runs Deep (rick emmet on vox) ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ φετινή κιολας !

Εγώ πάντως γουστάρω που θα πάω να δώ έστω και αυτούς τους Zed Yago αλλά και τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ Mad Max και τους πολύ καλούς Paradox. Τα κομμάτια είναι που μετράνε στην τελική. Είναι ότι καλύτερο μπορούμε να δούμε το 2008 αφού την δεκαετία του 80 δυστυχώς δεν τους έφερε κανείς. Και από την εμπειρία μου σε τέτοια lives μπορώ να πω ότι θα περάσουμε πολύ καλά. Και White Lion που ήταν μόνο ο Tramp περάσαμε καλά και Skid Row ήταν εκπληκτικά και Krokus ήταν υπέροχα. Γενικά σε τέτοια clubάκια οι μπάντες δίνουν τον καλύτερο ευατό τους. Ας πάμε λοιπόν για να γεμίσει το μαγαζί και να ξαναφέρουν και άλλα τέτοια συγκροτήματα που μόνο στο εξωτερικό μπορούμε να δούμε!:slight_smile:

Λες τελικά να είμαι καργιολόγος?

Δεν είναι μεγάλη κουβέντα είναι πικρή διαπίστωση :frowning:

:lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

Επέτρεψέ μου να σε διορθώσω. Ο Μοντεχρήστος είναι ποντίκι.

Όπως σε είπα και παραπάνω ψήνω τους φίλους μου που ακούνε μέταλ και πασάρω υλικό. Αυτό βέβαια το κάνω και εκτός συναυλιών… Άνοιξα και το παρόν thread. Αν υπήρχανε αφίσες ευχαρίστως να τις κολλήσω. Το να πάρω datsun και τηλεβόα μάλλον θα ήταν υπερβολικό…
Το βάρος βέβαια για την διαφήμιση είναι του διοργανωτή…Δεν μένω Αθήνα εδώ κ 4 μήνες, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν 3-4 αφίσες στα εξάρχεια. Το “αυτοί που ασχολούνται θα το ξέρουν ήδη” δε λειτουργεί πάντα… [-X

Όσον αφορά τον σερίφη, χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κάποιον, εγώ ξέρω ότι αν δεν ήτανε αυτός (ή μάλλον αυτοί) θα είχαμε θέματα 20 σελίδων με 2 ουσιαστικά ποστ. Εξάλλου μπορείς να το συζητήσεις… Θα προτιμούσες να είναι οι mod αδιάφοροι (ή τεμπέληδες) και να γράφει ο καθένας το μακρύ κ το κοντό του ελεύθερα?

Το θέμα με την προώθηση μιας συναυλίας είναι μια μεγάλη κουβέντα! Πως περιμένουν να μάθει ο κόσμος για συναυλίες όταν οι ίδιοι δεν τις προωθούν. Εγώ πχ είμαι τόσο πορωμένος που πήγα και είδα Kip Winger στα Γιάννενα, Tyketto/Bonfire στην Θεσσαλονίκη, Roth Θεσσαλονίκη και το πρωί επέστρεψα Αθήνα για να τον δώ και εδώ! Όταν είχαν έρθει οι LA Guns στην Θεσσαλονίκη δεν το είχαν πει πουθενά και δυστυχώς δεν ανέβηκα! Μάλιστα το έμαθα πολύ καιρό μετά ότι παίξανε! Εγώ θα ανέβαινα για να τους δώ αλλά δεν το ήξερα! Πως λοιπόν περιμένουν οι διοργανωτές να πάμε σε συναυλίες που δεν ξέρουμε ότι υπάρχουν! Το καλό βέβαια είναι ότι σήμερα με τόσα sites στο internet κάπου θα το πάρει το μάτι σου αλλά πριν μερικά χρόνια μόνο από αφίσες και ραδιόφωνο και fanzines ανακαλύπταμε τέτοια lives. Από την άλλη βέβαια είναι και ο Έλληνας οπαδός που δεν πατάει σε τέτοια lives και όλο τον χρόνο γκρινιάζει ότι βλέπει τα ίδια και τα ίδια με ακριβό εισητήριο. Όταν όμως για 25 euro μπορεί να δει 4 αξιολογότατες έως εκπληκτικές μπάντες δεν πάει! Τι να πούμε … είμαστε περίεργος λαός!

ζεντ ο μοντεχριστος το ποντικι που λες, σχεδον σιγουρα το βαφτισε ο αρκας λογο της ιστορια του κομη μοντεχριστου… την οποια φανταζομαι την γνωριζεις…

Τσεκαρε μετα απο την ενημερωση που θα κανεις στους γνωστου σου που ψηνεις, αν ποιοι στο τελος θα πανε στην συναυλια και μετα ελα να μου πεις αν τελικα φταιει η προωθηση και οχι η μαλακια του κοσμου…
Αυτο το λεω συνεχεια και το θα το ξαναπω, Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΟΠΟΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΟΣΜΟ… ή μηπως αμφιβαλλεις?

Δεν γινεται ενας διοργανωτης να βαζει 25 ευρω εισητηριο, να εχει να πληρωσει καμμια 20αρια αεροπορικα εισητηρια, καμμια 10αρια δωματια για διαμονη και απο οτι ξερω για 2 διανυκτερευσεις, το φαγητο των 20+ ατομων, το πως θα τα μεταφερει, και να ριξει και λεφτα και στην διαφημιση…
Συνηθως τετοιες συναυλιες βασιζονται στο φιλοτιμο των μεταλαδων που θα εκτιμισουν το φτηνο εισητηριο και θα πανε να δουνε την συναυλια και να γουσταρουνε…

Στα περιοδικα 2 που εχουμε δηλαδι, υπαρχει στα λαιβ η συναυλια, ή μηπως θεωρεις οτι ειναι απο τις στηλες που δεν τις ψαχνουν μολις παρει καποιος το περιοδικο?

με 25 ευρω ειδαμε τους ΕΠΙΚΑ και κανενας δεν ειπε κουβεντα, ουτε η τιμη τους ξυνισε, ή μηπως ειχε κανει καμμια φοβερη προωθηση η εταιρια που τους εφερε?

Οποτε δεν ειναι θεμα προωθησης, αλλα ζητημα επιλεκτικοτητας που δυστηχως δεν παιζει εδω και καμποσα χρονια, οταν απο 4 συναυλιες τον χρονο, ξαφνικα γίνονται καμμια 50αρια…

και σε οτι αφορα τους mods που ειπες, αν συμφωνεις με τον τροπο που με αντιμετωπισε ο σεριφης, ουτε τον χουλιγκαν εκανα, ουτε μολοτοφ πεταξα, ειπα απλα την αποψη μου…

Αμφιβαλλω εγω.
Ο κοσμος πηγαινει εκει οπου εκ των προτερων ξερει οτι θα περασει καλα…

Δεν έχω χρόνο να γράψω αρκετά…Όσο για τον Μοντεχρήστο δεν κατάλαβα ότι εννοούσες τον original… :wink:

Συμφωνώ ότι φταίει και ο κόσμος που δεν στηρίζει τέτοιες προσπάθειες. Κάποτε παρακαλάγαμε για κανένα live και τώρα απλά δεν πατάμε. Κρίμα πάντως.
Επειδή γνωρίζω αρκετά παιδιά που φέρνουν τέτοιες μπάντες ξέρω ότι αρκετές φορές μπαίνουν μέσα και το κάνουν από ΑΓΝΗ ΑΓΑΠΗ για την μουσική. Μόνο και μόνο γι’αυτό το λόγο θα πρέπει να πηγαίνουμε όλοι σε lives συγκροτημάτων που γουστάρουμε. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.
Όσο για τα περιοδικά ας μην μιλήσω καλύτερα γιατί θα ακούσω πολλά μπινελίκια! Πάντως αν δεν έχουν δωρεάν εισητήριο δεν πάνε!

Δυστυχώς θα διαφωνήσω! Ο κόσμος πάει όπου του πούνε να πάει. Δεν μιλάω για όλους αλλά η μάζα δυστυχώς έτσι λειτουργεί. Και θα σου φέρω 2 παραδείγματα. Στους Bonfire στην Θεσσαλονίκη ανεβήκαμε περίπου 200 Αθηναίοι. Περάσαμε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ! Ήταν από τα καλύτερα lives της χρονιάς. Όταν ξαναήρθαν οι Bonfire στην Αθήνα είχε 400-500 άτομα!!! Δηλαδή δεν βρέθηκαν 800 με 1000 άτομα να γεμίσουν το Gagarin? Αλλά ούτε μεγάλη διαφήμηση είχε ούτε τίποτα. Σε αντίθεση με πολυδιαφημησμένη συναυλία πολύ γνωστού συγκροτήματος (για να μην λέμε ονόματα και τα ξαναακούσω) με πανάκριβο εισητήριο (αν θυμάμαι καλά 60 euro) πήγαν αρκετές χιλιάδες άτομα για να δούνε show 60 λεπτών!!! Πολύ γνωστοί μου που πήγαν έμειναν απογοητευμένοι. Μόλις ξαναήρθαν μερικά χρόνια μετά ξαναπήγαν αρκετές χιλιάδες άτομα, ξαναπλήρωσαν το πανάκριβο εισητήριο και ξαναείδαν το τεράστιο 60λεπτο show! Δυστυχώς φίλε μου ο κόσμος (και μιλάω για την μάζα) πάει εκεί που του λένε τα περιοδικά και η διαφήμηση.Θα φέρω δύο ακόμα παραδείγματα που δεν έχουν σχέση με συναυλίες αλλά με την επιροή περιοδικών στην μάζα. Θυμάμαι πριν πάρα πολλά χρόνια οι Rotting Christ (που δεν μου αρέσουν) είχαν κυκλοφορήσει ένα δίσκο (πρέπει να ήταν το EP Passage to arcturo αν δεν με απατά η μνήμη μου. Έχουν περάσει πολλά χρόνια. Το 1991 πρέπει να ήταν). Το MH/HM το είχε θάψει! Με τον καιρό οι Rotting Christ έγιναν γνωστοί έβγαλάν δίσκους και η συγκεκριμένη κυκλοφορία από μάπα έγινε cult και επκληκτική! Δεν θα πω αν είναι καλή ή όχι. Τα παιδιά που ακούνε Black Metal μπορούνε να έχουν μια πιο σωστή άποψη από την δική μου που δεν ακούω. Το θέμα είναι ότι αν η μπάντα δεν γίνονταν γνωστή και δεν είχε την προώθηση που είχε (και καλά την είχε) η κυκλοφορία αυτή θα ήταν ακόμα στα φτυάρια και όλοι θα την έθαβαν. Τώρα θεωρείται πρόδρομος της μπάντας! Το ίδιο είχε γίνει και με τους πολυαγαπημένους μου Solitude Aeturnus. Όταν είχε βγει το Into The Dephts Of Sorrow το ΜΗ/ΗΜ το είχε βαθμολογήσει με ένα ωραίο 7/10 όπως και το δεύτερο Beyond The Crimson Horizon! Δεν πίστευα στα μάτια μου από την βαθμολογία! Μετά βέβαια που έγιναν πιο γνωστοί οι 2 πρώτοι τους δίσκου σε αφιερώματα για το Doom έγιναν κλασσικοί και θεμέλιοι λίθοι στο σύγχρονο επικό Doom Metal! Δηλαδή δίσκοι του 7/10 (που ενοείται ότι δεν είναι αυτή η αξία τους!!!) είναι all time classics! Δηλαδή οι δίσκοι του 9/10 και 10/10 τι είναι? Και μπορώ να βρώ πάρα πολλά παραδείγματα από τον χώρο. Δυστυχώς τα περιοδικά και η διαφήμηση κάνει την μάζα να ακολουθεί … και αυτό πιστεύω θα συμβεί το Σάββατο. Θα είμαστε οι ίδιοι 200!

Το πιστευεις και για τους Scorpions αυτο? :-k
Θα επιμεινω οτι ο κοσμος παει εκει που ΞΕΡΕΙ οτι θα περασει καλα.

Τωρα το γιατι ολοι ξερουν οτι θα περασουν καλα στους Maiden η στους Helloween και οχι στους Paradox και στους Zed Yago αυτο ειναι αλλο θεμα.

Εγω εκρινα το γιατι ο κοσμος δεν παει σε αυτες τις συναυλιες. Γιατι πολυ απλα δεν γνωριζει τις μπαντες, αρα δεν ξερει και αν θα περασει καλα…

Δεν διαφωνω οτι ο μουσικος τυπος προωθει συγκεκριμενα πραγματα απο συγκεκριμενες εταιρειες…

Δεν συμφωνω κρις μαζι σου, στους ΜΑΙΝΤΕΝ, ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ, ΠΑΡΑΝΤΙΖ ΛΟΣΤ, κΤΛ. ο κοσμος πηγαινει για να μην λειπει απο αυτες τις συναυλιες, διοτι ετσι οπως του εχουν περασει στο φτωχο του το μυαλο τα μιντια, δεν γινεται να χασεις μια τετοια συναυλια, δε θα εισαι ΙΝ… απο την αλλη νιωθει πρεστιζ καποιος οταν βρεθει σε ενα λαιβ ενος μεγαλου συγκροτηματος, ασχετα αν σκυλοστριμοχνεται, ασχετα αν δεν μπορει να δει καλα, ασχετα αν πρεπει να περιμενει στην ουρα κανε μισαωρο και βαλε, μπορει να φευγει ο αλλος απο το σπιτι του με σκοπο να περασει καλα, αλλα τελικα ολοι ξερουμε, οτι ψιλοβασανιζομαστε στις μεγαλες συναυλιες…

Φυσικα, για να μην δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις, δεν λεω σε καμμια περιπτωση οτι ο κοσμος δεν πρεπει να πηγαινει στα λαιβ μεγαλων συγκροτηματων φυσικα και να πηγαινει… αλλα οχι μονο σε αυτα… γιατι αν υποθεσουμε κρις πως ο κοσμος πηγαινει σε μεγαλα λαιβ γιατι ξερει οτι θα περασει καλα, τοτε αυτος ο κοσμος περναει καλα περα απο τις δυσκολιες, 3-4 φορες τον χρονο… δε μου φαινεται αρκετος καιρος για να περναει καποιος καλα…

Το θεμα ειναι οτι ο κοσμος πρεπει να ξεκολλισει απο την ελιτιστικη νοοτροπια του “πηγαινω” σε αυτο το λαιβ γιατι θα ειναι γαματο… και δεν πηγαινω στο αλλο το λαιβ γιατι δεν εχω ακουσει αρκετα τι παιζει το συγκροτημα…
καργα εμπιθρι ειναι το ιντερνετ μπορεις να κατεβασεις οτι γουσταρεις και να τα ακουσεις μεχρι να ερθει το λαιβ, και που ξερεις μπορει να ανακαλυψεις και καμμια αξιολογη μπαντα, που μπορει οι συντακτες του χαμερ να μην την γνωριζουν ή να μη την γουσταρουν.

Αυτο το σκεπτικο δεν νομιζω πως ειναι εις βαρος του μεσου οπαδου, αλλα προς το συμφερον του, αν βεβαια ενδιαφερεται και γουσταρει την μουσικη του, και δεν την ακουει μονο για να πουλαει μουρη στην παρεα του…