Devil Doll

Ωπ, δεν ήξερα ότι υπήρχε topic γι’ αυτούς!

Απίστευτα ξεχωριστή μουσική. Βασικά δεν έχω ακούσει τίποτα παρόμοιο με αυτούς. Είναι μία μικρή μεγαλοφυία ο Mr. Doctor.

Την περισότερη φήμη την έχει το ‘‘Dies irae’’ απ’ ό,τι βλέπω, αλλά για μένα το καλύτερο είναι το πρώτο, το ‘‘The girl who was… death’’ (βασικά υποτίθεται ότι είναι το δεύτερο, το πρώτο δεν το κυκλοφόρησε αλλά το κράτησε για τον εαυτό του κλπ.). Βρίσκω ότι αυτό είναι το μοναδικό, ίσως, κομμάτι του Mr. Doctor που δεν κάνει καθόλου κοιλιά, πουθενά, Από την αρχή μέχρι το τέλος έχει 653625 γαμάτες ιδέες, ατμόσφαιρες, διαφορετικά στυλ τραγουδιού. Αντίθετα στα επόμενα σε αρκετά σημεία θα βαρεθώ, αν και πρέπει να παραδεχθώ ότι το ‘‘Dies irae’’ είναι και αυτό σχεδόν άρτιο, και είναι τόσο πομπώδες και επικό σε σημείο. Αλλά πιστεύω ότι το πρώτο είναι πιο ωραίο γιατί περιέχει πιο πολλές μουσικές, π.χ. και γρήγορα σημεία, πιο rock κλπ.

Όσο για τη φωνή του τυπά τι να πει κανείς; Ο τρόπος που ψιθυρίζει σου σηκώνει την τρίχα. Διαστροφικός, τρομαχτικός, μόνο αν τον ακούσεις θα καταλάβεις τι εννοούνε όσοι μιλάνε για ΤΗ θεατρική ερμηνεία.

By the way, πώς λέγεται η μουσική τους; Avant- garde;

δεν θυμάμαι ποιος απο εσάς, αλήτες. μου είχε πει να το ακούσω asap όταν είχα ρωτήσει τι είναι αυτό(The Girl Who Was… Death), αλλά ας πει κάποιος με τι να συνεχίσω…

*στο metal-archives λέει…

According to the official fanclub, [B]there are several unreleased Devil Doll albums[/B], including full-length versions of the tracks from “Eliogabalus”, an alternate version of “Dies Irae” that was lost in a fire at the Tuba Studio, and a 1987 LP called “Mark of the Beast”. There is no way to verify this information, but it’s canon nonetheless and may be of interest to the reader.

In an interview with Burrn Magazine on October 10 2008, Mr. Doctor revealed that he [B]is still writing and recording Devil Doll music, but has no interest in releasing it.[/B]

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τους συγκεκριμένους, ωστόσο το στυλ που παίζουν μου έξαψε την περιέργεια…

Θα τους ψάξω λοιπόν και κάποια στιγμή θα επανέλθω…

Bump. Τι κειμήλιο είναι αυτό το διαολισμένο “The Girl Who Was…Death”;

Αλήθεια, πως λέγεται??
μόνο εμένα μου σκάει ροκ όπερα όταν ακούω το “the girl”?