Devil Doll

Ισως να μην ειναι και πολυ του ειδους. Παντως ειναι μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες και θα ηθελα να μου πειτε και εσεις την γνώμη σας.

Οριστε μερικά κομμάτια που μου αρεσουν πολύ.



Και ενα μικρο κειμενακι για το τι ακουτε.

Οι Devil Doll ειναι μια μπάντα απο την Ιταλία και την Σλοβενια που δημιουργήθηκε απο τον Mr. Doctor, το 1987.
Οι επιρροες τους ειναι απο την gothic rock σκηνή, την κλασσική μουσικη αλλά και την παραδοσιακή σλοβένικη μουσική.

Μέλη:
Mr. Doctor - vocals
Francesco Carta - piano
Sasha Olenjuk - violin
Bor Zuljan - guitar
Jani Hace - bass
Roman Ratej - drums
Davor Klaric - keyboards
Michel Fantini Jesurum - pipe organ

Albums:
The Mark of the Beast
The Girl Who Was… Death
Eliogabalus
Sacrilegium
The Sacrilege of Fatal Arms
Dies Irae

Ολα τους τα album έχουν βγεί σε περιορισμένο αριθμό εκτος του The Mark Of The Beast, που υπάρχει μόνο μια κοπια του. Και όλα κάτω απο μικρές δισκογραφικές.
Το τελευταιο τους album θα κυκλοφορουσε το 1997 αλλα τελικα δεν κυκλοφορησε ποτε.
Η μπάντα δεν εχει διαλυθει επισημα αλλα τίποτα δεν έχει εκδοθει μετα απο το Dies Irae.

So what do you think?

:-s

Έχουν αναφερθεί ξανά κάπου, έτσι τους έμαθα εγώ. Πολύ καλή μπάντα πάντως.

Το ειδα! Βασικα μου αρεσει πολυ και το στορι τους…ειναι σπουκι και ετσι!

Eίχα κατεβάσει δισκογραφία πριν κάνα μήνα, δε την έχω αγγίξει ακόμα.

Γιατι καλε?? Ε ευκαιρια να το κανεις!Ειναι πολυ ρισπεκτ μπαντα αν σου αρεσει αυτο το ειδος μουσικης…
Παλια μου ειχαν δωσει να ακουσω και επειδη ειχα τρομαξει τους ειχα λιγο στην μπουκα αλλα αλλαξα ακουσματα μεγαλωνοντας…και πλεων τους λατρευω!

Δε παίζει ρόλο το είδος.
Πες μωρέ και με ποιό σιντί να ξεκινήσω, και τους ακούω σήμερα κιόλας.

Εγώ θα σου έλεγα με το Dies Irae…ειναι και το αγαπημενο μου…αλλα και το The Girl Who Was… Death είναι επος…

Areldia, respect! Φοβεροί και τρομεροί οι Devil Doll, από τα πιο ξεχωριστά συγκροτήματα της δεκαετίας του ‘80. Είχα κατεβάσει δισκογραφία πριν από κάτι μήνες και παρ’ όλο που τότε ήμουν σε εντελώς διαφορετικό μήκος κύματος (άκουγα epic/heavy/doom σαν τρελός) τους άκουσα αρκετά και γούσταρα κάργα, αυτός ο Mr. Doctor τρελή μούρη! Εξυπακούεται δε, ότι τώρα όσο θα πλακώνει σιγά σιγά η βαρυχειμωνιά, θα είναι ακριβώς η κατάλληλη στιγμή για Devil Doll! :twisted:

A, να προτείνω κι εγώ το “Dies Irae” για όποιον θέλει να ασχοληθεί. Από τις μεταγενέστερες κυκλοφορίες τους και για πολλούς δεν έχει το βάθος και την ανατριχίλα ενός “The Girl Who Was… Death” ή ενός “Eliogabalus”, αλλά είναι σαφώς πιο βατό, και κυρίως είναι το μόνο που μπορείς να το ακούσεις σχετικά εύκολα καθ’ ότι είναι χωρισμένο σε μέρη και δεν είναι ΕΝΑ (1) κομμάτι όπως όλα τα υπόλοιπα! 8O Βέβαια κι αυτό ακόμα σαν ένα ενιαίο κομμάτι ακούγεται :D, αλλά γουορέβα…

κ α τ α π λ η κ τ ι κ ή μπάντα…αγαπημένα:The Girl Who Was… Death & The Sacrilege Of Fatal Arms…

Οπως το λες! Οσο πλακώνει η βαρυχειμωνια ειναι οτι πρεπει! Να βρεχει και να ακους Devil Doll!!! Να γινει και καμια διακοπη ρευματος, να νιωσεις!!!:wink:
Αυτα ειναιιιι!!!

Το “The Girl Who Was… Death” ειναι masterpiece, δεν υπάρχει!

Στο Part 13 & 14 απο το Dies Irae που εχω βάλει και λινκ ειναι απλα ασυλληπτοι στιχοι…
Γενικα ειναι ασυλληπτο όλο αυτο που κάνανε…
Και λες μετα… twisted mind? Η κατι αλλο?:-k

όπως λέει και στο ωπισθόφυλλο του The Sacrilege Of Fatal Arms:

A warning to the curious…this music can alter your mental health :wink:

O:) :wink:

Ρε, άμα γίνει διακοπή ρεύματος πώς θα ακούς εσύ Devil Doll; :lol: :stuck_out_tongue:

Mp3 Player ρε!!:stuck_out_tongue:

Ωωωω είσαι καλή εσύ… :wink: :smiley:

Ε κανουμε κατι, να το κανουμε και σωστα!!!:stuck_out_tongue:

τρομακτικοι αλλα οχι πολυ του γουστου μου…

Bump. Επειδή είναι κρίμα τρεις σελίδες θρεντ και το μισό να είναι διάλογος/προσπάθεια για πέσιμο Γράχκου-Αρέλδιας (ποιος σε ποιον δεν κατάλαβα) :p,
Περιμένουμε νομιστεράκι και λοιπούς γνωστούς αγνώστους για αποθέωση.
Μέχρι τότε ας πούμε ότι η μουσική που γράφει ο μίστερ Δόκτορας είναι μια μίξη progressive rock με ορχηστρική μουσική. Πέρα από ταμπέλες, το βασικό της χαρακτηριστικό είναι η έντονη σκοτεινή ατμόσφαιρα, τα ιδιαίτερα φωνητικά του Δόκτορα, τα μεγάλα σε διάρκεια κομμάτια και η γενική αίσθηση ότι κάτι μεγαλύτερο από σένα λαμβάνει χώρα μέσα σ αυτούς τους δίσκους μουσικής.
Τώρα αν το όλο αντιεμπορικό του θέματος (πρώτος δίσκος σε ένα αντίτυπο, ανωνυμία του Δόκτορα κτλ.) τους έχει προσδώσει μεγαλύτερη αξία από ότι έχουν ή το αντίθετο, είναι θέμα του καθενός.

Γαμώ τις μουσικές.
Τα χω όλα τα cd τους, εκτός βέβαια απ το πρώτο.
Deckard απ’ όσο ξέρω (wikipedia) ο Mr. Doctor είναι συγγραφέας βιβλίων και πριν μερικά χρόνια κυκλοφόρησε ένα βιβλίο που έγραφε το πραγματικο του όνομα. Για την ιστορία απλά.

Μόλις πάτησα στο Google devil doll για να βρω το site τους και μου βγαλε πρώτο αποτέλεσμα μια γκόμενα…

Ορίστε το fan site της μπάντας :

http://www.devildoll.nl/

Τί λες εκεί πέρα ρε μαλάκα.

[SPOILER]Εννοείται η Αρέλδια σε μένα.[/SPOILER]

Φ-α-ν-τ-α-σ-τ-ι-κ-ό site.