Diamanda Galas Live @ Pallas Theatre, 24 Nοεμβρίου

Αντιφάσεις μεταξύ 1ου σου πόστ και απάντησης. Τέλος το off topic.

Μόλις γύρισα! :smiley: Η γυναίκα δεν υπάρχει μιλάμε!
Συγκλονιστική για ακόμα μια φορά! Λιγότερο επιθετική από την προηγούμενη εμφάνιση της αλλά εξίσου εξαιρετική! Το setlist ήταν θεϊκό με αποκορύφωμα (κατά την γνώμη μου) το “Μ’αεροπλάνα και βαπόρια” οπού έπεσε το Παλλάς από τα χειροκροτήματα! Μικρο σε διάρκεια αλλά βέβαια είμαι σίγουρος ότι και 4 ώρες να έπαιζε δεν θα ήταν αρκετές!

Και το πιο σουρεαλ σκηνικό που έχω ζήσει σε συναυλία! Ήμουν 3η σειρά, μπροστά μου ακριβώς ήταν οι Rotting Christ , πιο μπροστά η Τσανακλίδου δίπλα ο Γιάνναρης και πίσω η Ευσταθία, ότι να ναι :lol:!

Ε θα μας ξανάρθει κάποτε φαντάζομαι. Απο τα λάιβ που ήξερα απο πριν πως θα λυπηθώ που δεν πήγα. :frowning:

Απερίγραπτη.

Το να βλέπεις την καλύτερη τραγουδίστρια έβα μόνη στη σκηνή με ένα πιάνο, είναι απλά μαγική εμπειρία…

Σχεδόν η καλύτερη συναυλιακή εμπειρία που έχω ζήσει, μετά από τους Ulver.

Σημειωτέος ο διάλογος που έλαβε χώρα πίσω μου πρωτού την αρχή της συναυλίας! Κάποιος έλεγε πως το 1981 που πρωτοβγήκε το The Litanies of Satan σε βινύλιο το είχε πάρει, και καθώς ήταν με 2 φίλους στο σπίτι το έβαλε να το ακούσουν. Και ο ένας σε κάποια φάση έπεσε κάτω και ξέρναγε, και ο άλλος ξαφνικά δεν ένιωθε καλά και έφυγε! Αργότερα λέει που ήταν μόνος το έβαλε να το ξανακούσει, και μιας και του φάνηκε κάπως το όλο πράγμα το έκαψε το βινύλιο στην πυρά.

:lol: :lol: :lol:

Φανταστική για μία ακόμη φορά - δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν το τί σημαίνει να βλέπεις την Diamanda Galas live! Το setlist ήταν όντως μικρό, αλλά πάντα περίπου τόσο παίζει, θα ήταν αδύνατον να τραγουδήσει με αυτή τη φωνή για περισσότερη ώρα. Highlights για μένα τα See That My Grave Is Kept Clean, Heaven Have Mercy, Άνοιξε Πέτρα (τι ανατριχίλα, Χριστέ μου!) και φυσικά το Gloomy Sunday. Κόσμος πολύς, αν και δεν ήταν sold out αυτή τη φορά. Πάντως, ellanor, δεν χρειάζεται να φοβάσαι, είναι σίγουρο ότι θα ξανάρθει σύντομα!

Έλα! Και εγώ 3η σειρά ήμουν, κέντρο ακριβώς, και είχα τους RC στα αριστερά! Πρέπει να καθόμασταν σχεδόν δίπλα! :lol:

Ορίστε??? Καλά, εσύ θα μας τρελάνεις τελείως!! Που ακριβώς τις είδες τις αντιφάσεις, για εξήγησε μου!!
Και μία συμβουλή: αν διαφωνείς με την γνώμη κάποιου, μάθε να το εκφράζεις με επιχειρήματα και όχι με εξυπνάδες και ειρωνίες όπως έκανες στο πρώτο σου πόστ!

Χαχα, κοίτα να δεις! :lol:

Πάντως συμφωνώ για See That My Grave Is Kept Clean και Heaven Have Mercy καθώς και 8 men and 4 women που άνοιξε την συναυλία, από τις πιο δυνατές στιγμές!

Ναί, ήταν το κάτι άλλο πραγματικά!! Βέβαια, εγώ θα πέθαινα αν άκουγα και κανά Judgment Day, αλλά αυτά τώρα είναι λεπτομέρειες… :smiley:

Πολύ χαίρομαι. 8) Όσο αφορά τον κόσμο που ήταν πολύς, φανταστείτε, ήταν και Τρίτη…

Το καλό είναι ότι ξεκίνησε με πολύ μικρή καθυστέρηση οπότε 10:30 είχε ήδη τελειώσει. Ήταν μία από τις λίγες φορές που πάω σε συναυλία και γυρνάω σπίτι πρίν τις 12! :stuck_out_tongue:

Eγω που τους είχα σχέδον μπρόστα μου…οχι τίποτα αλλο δεν μπόρουσα να δω κιολας και στραβολαίμιασα…[-X…
δεν υπάρχουν λόγια για να περιγραψεις το χθεσινο live…αχ.:):smiley:

Ελπιζω να ξαναρθει να τη δουμε κι εμεις:-s.

Όσο δέος εκπέμπει επί σκηνής άλλο τόσο σε υποβάλει και εκτός. Είχα την τύχη να την συναντήσω λίγο πριν αποχωρήσει από το ξενοδοχείο.

Στην αρχή ήμουν ψαρωμένος φοβούμενος πως δεν θα έχει όρεξη για πολλά αλλά πραγματικά μου απέδειξε πως είναι σπουδαία καλλιτέχνιδα και άνθρωπος πάνω από ολα. Της αρέσει να μιλάει ελληνικά και η αλήθεια είναι πως τα έχει βελτιώσει σε μεγάλο βαθμό.

Το γεγονός ότι δέχθηκε να βγάλει μία φωτογραφία αν και μου ξεκαθάρισε πως δεν το συνηθίζει δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Απίστευτος άνθρωπος κάνει την διαφορά από το πρώτο δευτερόλεπτο εντός και εκτός σκηνής. Περήφανη για τις ελληνικές ρίζες της και τον κόσμο που κυριολεκτικά την λατρεύει.

Πολύ μικρός να σχολιάσω αυτό που ζήσαμε. Χωρίς να θέλω να ρίξω το επίπεδο, μιλάμε για καλλιτεχνικό οργασμό και squirt πάνω στο κοινό

re paidia pragmatika den katalavainw pws xetrela8hkate oloi me authn thn synaulia ths!!! egw thn vrhka metriotath kai thn exw dei kai thn prohgoumenh fora sto pallas kai pio palia sthn lurikh!! pros theou den perimenw panta na exei thn teleia apodosh panta se ayto pou kanei! antrwppos einai kai auto pou kanei me thn fwnh ths einai axiothaumasto . alla eke pou frikara entelws einai oti den vghke na upoklh8ei re paidia thn bizarame 10 lepta synexea me anoixta fwta kai den vghke oute gia mia upoklhsh? na euxaristhsei to koino pou thn timaei kathe fora? Pws thn exei dei etsi perish se synaulia sto Londino ths eixan vgalei trapezaki na moirazei autografa kai se mas eixe apagorepsei na ths poume mpravo apo konta? 9 entolh ths kalhtexnidos mou eipe mia kopela sto pallas pou douleue ekei) dhladh ti mas thewroun zwa edw sthn Ellada? Alla telika nomizw opou vriskoun ta kanoun!! den xerw egw den emeina katholou eyxarhsthmenos oute apo thn synaulia oute apo thn symperifora! kai allh fora tha to xanaskeftw an tha ksasw 60 euro gia na mou kanei ntivilikia mia kata ta alla pragmatikh diva!!!