Diamanda Galas

Den xerw posoi apo dw gnwrizete poia einai k ti exei kanei edw k kamposa xronia alla apo ti lene exei apisteyto larygi k apo kafriles vgazei apisteytes korones k mporei k kanei diafora alla apisteyta xwris na xreiastei mhxanhmata pou xrhsimopoioun alloi gnwstoi kafroi singers.Ektos apo grylismata k korones apo ti ematha tragoudaei jazz k oti koulo mporeis na fadasteis…Einai Ellhnida…Saradara…Einai psycho…:stuck_out_tongue: k gnwsth sto exwteriko…Akoma k oi Cradle of Filth dld o Dani hthele na synergastei mazi ths alla ekeinh de mporouse logw kapoiwn ypoxrewsewn…Egw padws pou thn akousa k se kafriles k se kathara fwnhtika den ethousiathka para me ekane na gelasw…K malista akousa polla tracks apo to kainourgio ths cd de mporw na pw pws me enthousiase…Malista anarwtithika mpas k mono egw den akouw kala???Gi ayto peite mou k seis ti gnwmh exete gi aythn…

http://www.diamandagalas.com ayto einai k to site ths…Exei k samples akouste k peite…Akouste to SAN PETHANO…Egw lythika sto gelio padws… :wink:

Δεν ακους εσυ καλα… 8)

βεβαια θα μου πεις γουστα ειναι αυτα…

isws na mou fainete paraxenh… :wink:

vasika gia mena einai mia apisteuti mousikos-kala gia foni den to sizitame,ektasi,xroia xromata ola einai monadika!apla an den eisai proetoimasmenos na akouseis kati pragmatika akraio,den nomizo na sou aresei-ksero mega kafrous pados pou den adexoun na tin akoun vradi giati tromazoun!(kai ego to idio 8) )

kala k egw thn fovhthika mou thymizei magissa… :stuck_out_tongue: apla opws proeipes den eimai proetoimasmenh gia aythn…

kala k egw thn fovhthika mou thymizei magissa… :stuck_out_tongue: apla opws proeipes den eimai proetoimasmenh gia aythn…[/quote]

nai re,teleios!emfanisiaka eidika…gaaamise ta!

Eγω θα ρωτησω κατι αλλο … μικρη πως σου ηρθε και ασχοληθηκες μαζι της … ? αν και ξερω την απνατηση σου … για πες … :wink:

Apla akouga na lene oti exei “trelo” larygi gi ayto asxolhthika me aythn…Xereis mpampa me ti asxoloumai k psaxnw synexeia gynaikeies fwnes sth metal skhnh alla oxi apla vocs…Aythn mou th systhse enas filos pou me vohthaei opote thelw sta vocs, k mou evale na akousw…Isws meta apo kairo na m aresei alla k pali de mou akougete kala…Mou vgazei poly kakia h fwnh ths… :wink:

Όταν την πρωτοάκουσα χέστηκα πάνω μου από το φόβο.Κι εγώ άκουγα για το φαινόμενο Diamanda kατέβασα λοιπόν εντάξει ωραία φωνή μπράβο αλλά δεν με εμπνέει να κάτσω να ακούσω.Και δεν είναι η φωνή της που με χαλάει όσο η μουσική.Όσο για τη φωνή αν συνεχίσει να ουρλιάζει έτσι σε συνδυασμό με τα κλάσσικά φωνήτικά θα έχει πάθει μεγάλη ζημιά στις χορδές.

Μακραν απο τις πιο παρανοικες γυναικειες φωνες που υπαρχουν

Τόσα χρόνια και ακόμα να αξιωθώ να την ακούσω την εν λόγω κυρία…(Πρέπει να έχει έρθει και για live παλιότερα μου φαίνεται…:-k )

Έχω ακούσει ένα δίσκο της (δε θυμάμαι ποιον) και δε μ’ άρεσε, οπότε από τότε δεν ξανασχολήθηκα.

Tο σκότος προσωποποιημένο…Μου αρέσει τρελλά…

Dιαστροφη :? :?

Αλλα φωνη οχι μλκιες

Εχω ακουσει ελαχιστα , αλλα ηταν καλη φαση …
:smiley:

Προς το παρον δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη,γιατι δεν εχω ακουσει τη πλειοψηφια της δισκογραφιας της.Αλλα απο αυτα που με προσπαθεια ακουσα,δεν μου αρεσε.Και για να ακριβολογω…ενα κομματι ακομα και θα πεταγα το P.c απο το μπαλκονι…:lol:θελει μεγαλη αντοχη!!!

Έρχεται στις 2 μαϊου για συναυλία στο Παλλάς. Εγώ πάντως δεν την χάνω.

Diamanda Galás Guilty, Guilty, Guilty

Η Diamanda Galás, μία από τις πιο σπουδαίες avant-garde καλλιτέχνιδες της εποχής μας, έρχεται στο Παλλάς για μία συναυλία την Παρασκευή 2 Μαίου.

O μύθος που ακολουθεί τη Diamanda Galás τη θέλει να υποδύεται ακόμη και τον ίδιο τον διάβολο προκειμένου να αφυπνίσει μία κοινωνία που κοιμάται και υποκρίνεται ότι όλα πηγαίνουν καλά. Οπλα της η φωνή της που καλύπτει με ευκολία τέσσερις οκτάβες και μία βαθιά παιδεία γύρω από την avant-garde σκηνή των τελευταίων 40 χρόνων. Προκλητική, αμφιλεγόμενη, θεατρική, δραματική, σκληρή, κυνική, ωμή, επιθετική, οραματίστρια, η Diamanda Galás σοκάρει το κοινό εδώ και περίπου τριάντα χρόνια.

Κάτοικος της Νέας Υόρκης από το 1989 με ελληνικές ρίζες, μελέτησε από πολύ νωρίς την κλασσική μουσική και την τζαζ, συνοδεύοντας την gospel χορωδία του πατέρα της, ενώ στα 14 της εμφανίστηκε ως σολίστ πιάνου με την Συμφωνική του San Diego.

Tη δεκαετία του ?70, η Galás έπαιξε πιάνο σε σκηνές κοντά στο San Diego και το Los Angeles με μουσικούς όπως ο Bobby Bradford, ο Mark Dresser, ο Roberto Miranda, ο Butch Morris και ο David Murray. Η πρώτη της παράσταση δόθηκε στο Φεστιβάλ της Αβινιόν το 1979, στην όπερα του Vinko Globokar Un jour comme un autre. Εχει ερμηνεύσει επίσης Ιάννη Ξενάκη.

Η πρώτη της δουλειά είναι το άλμπουμ The Litanies of Satan (1982). Αργότερα δημιούργησε το Plague Mass, ένα ρέκβιεμ στα θύματα του AIDS. Το 1994 συνεργάστηκε με τον μπασίστα των Led Zeppelin, John Paul Jones για το ροκ άλμπουμ The Sporting Life.

Τις τελευταίες δύο δεκαετίες ασχολείται με τη μουσική και το θέατρο. Εχει κυκλοφορήσει τα άλμπουμς The Singer (1992), μία συλλογή από gospel και blues, το Vena Cana (1993) που αναφέρεται στο Aids και την κατάθλιψη, το Schrei 27 (1996), το Malediction and Prayer (1998) που περιλαμβάνει jazz και blues ακούσματα καθώς επίσης και ποιήματα για τον έρωτα και το θάνατο των Charles Baudelaire, Pier Paolo Pasolini και Miguel Huezo Mixco, το άλμπουμ La Serpanta Canta (2004), μία συλλογή με μεγάλες επιτυχίες και το Defixiones, Will and Testament (2004), ένα ογδοντάλεπτο αφιέρωμα στους Αρμένιους, Ελληνες και Ασσύριους που ήταν θύματα της Τούρκικης γενοκτονίας της περιόδου 1914-1923. Η Galás έχει προσφέρει τη φωνή και τη μουσική της σε ταινίες μεγάλων σκηνοθετών όπως το Dracula του Francis Ford Coppola?s film, το Natural Born Killers του Oliver Stones?, το El Immortal (The Immortal) της Mercedes Moncada Rodriguez?s, καθώς επίσης και σε φιλμ των Wes Craven, Clive Barker, Derek Jarman, Hideo Nakata και άλλων.

Το 2005 της απονεμήθηκε το ιταλικό Βραβείο Demetrio Stratos International Career Award.

Το τελευταίο της αλμπουμ Guilty, Guilty, Guilty κυκλοφόρησε πρόσφατα και περιλαμβάνει μία συλλογή τραγικών και εγκληματικών love songs.

Τιμή εισιτηρίων : 80, 70, 60, 50, 45, 40 και 35 ευρω
Η ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΑΡΧΙΣΕ : Βουκουρεστίου 5, Αθήνα, Τηλ. 210-3213100
Ημέρες και ώρες λειτουργίας ταμείων:
Δευτέρα έως Σάββατο, 9.00 ? 21.00 και τις Κυριακές 12:00-20:00
Για αγορά εισιτηρίων με πιστωτική κάρτα : 210 81 0 81 81
Για κρατήσεις μέσω Internet www.ellthea.gr
Και στη FNAC (The Mall)
Παραγωγή: Ελληνική Θεαμάτων

[SIZE=“5”][SIZE=“4”]ΚΑΛΑ ΡΕ ???
Στα “διάφορα” ???[/SIZE][/SIZE]
#-o #-o #-o

Kαπου ακουσα οτι ερχεται για live…:-k

Edit:Παραβλεψις παραπανω post…:lol: