Diary Of Dreams / Fields Of the Nephilim live dates

τελικα θα ειμαι και εγω μεσα αυριο με συγκρατημενη αισιοδοξια…:-k αντε να δουμε…

Το λοιπον. Εντυπωσεις απο χτες:

Οι Opened Paradise ανελαβαν να μας ζεστανουν και τα καταφεραν σε καλο βαθμο. Τους βοηθησε βεβαια και ο ικανοποιητικος ηχος (μετα το πρωτο κομματι). Ο τραγουδιστης τους εχει πολυ ωραια goth χροια στη φωνη και ειναι το δυνατο τους χαρτι. Χρειαζονται ομως λιγο φρεσκαρισμα στις ιδεες τους, ισως στα riffs ισως με καποια πιο ιδιαιτερα πληκτρα. Εχουν μελλον παντως. Μετα απο 45 λεπτα μας αποχαιρετησαν…

Και στις 11 ακριβως ηρθε η ωρα γι αυτο που ολοι περιμεναμε. Η μηπως οχι? Δεν ξερω αν περιμενετε μια goth-rock συναυλια, ομως αγαπητοι μου γκοθαδες οι Fields ειναι πλεον μεταλλα! Ομως αυτο δε μας χαλασε καθολου. Ισα ισα. Σχεδον καθ’ ολη τη διαρκεια του (80λεπτου) σετ οι κιθαρες θεριζαν, τα τυμπανα εσπερναν και ο McCoy περισσοτερο βρυχοταν παρα απηγγελνε. Πωρωση στα Moonchild, Penetration (death metal!!), κατανυκτικη διαθεση στο Requiem, εκπληξη με το Dawnrazor (τα εσπασε!!) και προσκυνημα με Last Exit For The Lost και Psychonaut (στο καπακι). Ο McCoy σε τρελη φορμα (γουσταρα που δεν απευθυνθηκε ουτε μια φορα στο κοινο), οι υπολοιποι μουσικοι εξαιρετικοι, ο ηχος οπως επρεπε, το (οχι ιδιαιτερα πυκνο) κοινο ανταποκριθηκε (απο γκοθαδες μεχρι μεταλλα και απο 18χρονα μεχρι 40ρηδες) και γενικα ηταν μια obscure γιορτη και μια απο της καλυτερες συναυλιακες εμπειριες που εχω ζησει προσωπικα…

Ομολογω οτι εχοντας λιωσει το DVD με τα εκπληκτικα live του 1988 και του 1990 ειχα μια μικρη αμφιβολια σχετικα με το κατα ποσο θα εβλεπα Fields ή Carl McCoy & session players. Η απαντηση ηταν ξερη και αδιαμφισβητητη. ΝΑΙ, ΕΙΔΑΜΕ FIELDS OF THE NEPHILIM!

Φωτογραφιες οσονουπω…

Χμ, μάλλον καλά μου ακούγονται τα παραπάνω!! Για να δούμε τι θα δούμε και μεις σήμερα λοιπόν! :smiley:

Και οπως σας υποσχεθηκα:

Opened Paradise:

Fields Of The Nephilim:

Λοιπόν! Εντυπώσεις και απο τη δεύτερη μέρα! Οι Opened Paradise ήταν όντως πολύ καλοί, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα είπε ο Κρισπ, ήταν ό,τι χρειαζόταν πάντως για support στους fields.

Όσο αφορά τους Fields… Ναι, είδαμε Fields of the Nephilim!! Και ήταν απλά εξαιρετικοί! Ήχος κρυστάλλινος, ατμόσφαιρα σκοτεινή, κατανυκτική και ταξιδιάρικη σε σημεία, δυναμική σε άλλα, ένας McCoy απλά επιβλητικός (μου έκαναν εντύπωση τα άσπρα μάτια - αν πρόσεξα καλά βέβαια με τόσο κόσμο μπροστά μου), η εκτέλεση των τραγουδιών-ύμνων ήταν άψογη πέρα για πέρα και η διάρκεια ήταν η αναμενόμενη. Μόνο παράπονο μου το σετλιστ, όπως και να χει αρκετοί απο μας θέλαμε να ακούσουμε περισσότερα απο τα κλασικά τους κομμάτια, αν και τα καινούργια τραγούδια δεν υστερούν σε σχέση με τα παλιά φυσικά… Άλλα όπως και να χει, απο τα κλασικά τους αγαπήσαμε τους Fields. Άσε που νομίζω τελικά πως της Παρασκευής το σετλιστ ήταν καλύτερο, αν αληθεύει αυτό που άκουσα, οτι δηλαδή έπαιξαν και τα τελευταία 2 κομμάτια του Elizium! Ή δεν ισχύει?

Παρά τις ελλείψεις λοιπόν, υπήρξαν στιγμές όπως το Watchman, το Psychonaut και - φυσικά - το Last Exit For The Lost, όπου απλά παραδώσαμε ψυχή… Και προσωπικά όταν σκέφτομαι πως το συγκεριμένο συγκρότημα ούτε που περίμενα πως θα έβλεπα κάποτε live, και μόνο το οτι άκουσα ζωντανά αυτούς τους ύμνους απο τους Fields of the Nephilim (και όχι τους McCoy et al) μου αρκεί…

edit: o κόσμος επίσης ήταν αρκετός, πρέπει να γέμισε το gagarin…

Για εχθες, ειλικρινα δεν εχω λογια. Αφου δεν επαθα εμφραγμα… παλι καλα. Καπου στο Last Exit ημανε στο τσακ.

Κορυφαιες στιγμες Psychonaut & Mourning Sun, το οποιο παιζει και να ναι το αγαπημενο μου (τοπ 3 παντως ανετα), και δοξα το θεο που το ακουσαμε.

Επισης, φιλος που πηγε διημερο μ’ ειπε πως η δευτερη μερα ηταν πολυ καλυτερη… Σας αφηνω, πα να βαλω Fields.

Edit: Με μια επιφυλαξη (κυριως για τη σειρα), το set list της δευτερης βραδιας:

Shroud (Exordium)
Straight To The Light
Zoon (Part 3) (Wake World)
Penetration
The Watchman
Requiem (Le Veilleur Silencieux)
Xiberia (Seasons in the Ice Cage)
Dawnrazor
Psychonaut
Last Exit for the Lost

Moonchild
Mourning Sun

πολυ ωραια βραδια η χθεσινη!!οι opened paradise ηταν καλοι ομως απο το 4ο κοματι και μετα αρχισαν να με κουραζουν…οι fields σαν αποδοση ηταν φοβεροι και με τελειο ηχο!!!το σετ λιστ θα μπορουσε να ηταν καλυτερο βεβαια…ελειψαν πολα κοματια πχ shine,for her light κλπ και η διαρκεια θα μπορουσε να ηταν σαφως μεγαλυτερη μονο 1:20 ελεος!!παντως σε γενικες γραμες πιστευω οτι οσοι βρεθικαμε χτες στο gagarin (ημασταν αρκετοι μιας και το club ηταν φισκα) ειδαμε μια ιστορικη συναυλια απο μια ΜΕΓΑΛΗ μπαντα!

Πραγματικα,φοβερο live.Μοναδικο μου παραπονο το σχετικα μικρο setlist (για ενα τοσο ακριβο εισητηριο) και η απουσια του elizium απο αυτο. (μα ουτε ενα κομματι; :frowning: )
Κατα τ αλλα ηταν απιστευτη εμπειρια.
Δεν θυμαμαι να εχω ευχαριστηθει τοσο πολυ ενα κομματι οσο το last exit for the lost χτες.Ηταν απλα απεριγραπτο…

Καλά μόνο σε εμένα φάνηκε χλιαρό το λαιβ???Ειχε σίγουρα τις καλές στιγμές του αλλα σε γενικες γραμμές για πρωτο λαιβ(δευτερο δηλ. ) στην Ελλάδα δεν τρελάθηκα…Εννοειται οτι αν επαιζαν παραπανω κομμτια θα ειμασταν μεχρι το πρωι-επος το καθενα…Θα συμφωνήσω οτι το Last Exit k Moonchild ηταν οι καλύτερες στιγμες αλλα παρολαυτα η αισθηση που μου αφησε φευγοντας ηταν λιγο μιιιιιεεεχ…:-k

Opened Paradise δεν ειδα γιατι ειχα μια δουλεια και αργησα να παω…

Fields Of The Nephilim…[SIZE=“4”]ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ[/SIZE]

Εγώ πήγα τη δεύτερη βραδιά και πραγματικά οι Nephilim ήταν καταπληκτικοί. Γούσταρα άγρια που έπαιξαν από το ‘‘Zoon’’, κάτι που δεν περίμενα. Εννοείται ότι στο ‘‘Psychonaut’’ ανατριχιάσαμε και για το ‘‘Last exit for the lost’’ δε θα πω τίποτα. Όσοι το έχουν ακούσει γνωρίζουν, και το να το ακούς live είναι άλλο πράγμα. Δυστυχώς δεν έπαιξαν τίποτα από το ‘‘Elizium’’, αλλά τι να κάνουμε…

χμμμ… διφορούμενες οι εντυπώσεις για τους fields απ’ ο,τι βλέπω.

για να μην ξεχνιόμαστε όμως: μια βδομάδα ακριβώς έμεινε:

[CENTER][/CENTER]

:smiley:

Χμ, επειδή ενδεχομένως δεν θα μπορέσω να πάρω εισιτήριο πριν την Κυριακή και θα το πάρω από την είσοδο στο μαγαζί που θα παίξουν ξέρει κανείς αν θα υπάρξει περίπτωση sold-out (που δεν νομίζω αλλά ποτε δεν ξέρεις…)

Αυτο ακριβως αναρωτιομουν κ γω…αλλα δεν νομιζω.Δεν εχει ακουστει κατι τετοιο.

Αν παίζαν κάπου που είχα ξαναπάει px Gagarin θα σου απάνταγα ότι προφανώς και δεν θα είναι sold out, αλλά το Οξυγόνο δεν ξέρω καν τι χώρος είναι, οπότε επιφυλάσσομαι κάπως. Αλλά μπα δεν νομίζω…

Στο Οξυγόνο πώς πάμε ακριβώς?
Κατεβαίνουμε στη στάση του μετρό Νέος Κόσμος ή δεν βολέυει εκεί?
Υπάρχει κάποιο λεωφορείο που βγάζει απ’έξω?

έχω την εντύπωση ότι η στάση φιξ είναι πιο κοντά από την στάση νέος κόσμος.

όσοι δεν έχουν πάρει εισιτήριο παραθέτω απόσπασμα από μία ανακοίνωση:

Κατ’ αρχήν, να σας ενημερώσω οτι η προπώληση πήγε super και να είστε αύριο προετοιμασμένοι για καυτή ατμόσφαιρα!
Έχουν μείνει κάποια λίγα διαθέσιμα εισιτήρια τα οποία πλέον μπορείτε να τα προμηθευτείτε μόνο από το Dark Sun (Θηβών 42, Περιστέρι) απόψε και στο ταμείο του Οξυγόνου αύριο. H τιμή τους παραμένει στα 25 ευρώ.

ρε μιλάμε τι θεΐλα ήταν αυτή…

Το μόνο που θα πω είναι ότι τα κομμάτια τους ακούγονται πολύ περισσότερο πορωτικά στο live. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αν και η κιθάρα δεν παίζει τον πρωταγωνιστικό ρόλο, είναι στην ουσία αυτό που απογειώνει τα κομμάτια τους. Περίεργο, ο κιθαρίστας χωρίς να παίζει έναν συγκεκριμένο ρυθμό (δλδ χωρίς να παίζει καποιο ριφφ ή κάποια ακολουθία ακόρντων), έκανε τις ηχητικές παρεμβάσεις του κεντώντας γραντζουνίσματα στην κιθάρα και το αποτέλεσμα μόνο αν πάτε σε μια συναυλία τους θα μπορέσετε να το καταλάβετε. Η διαφορά με τις στούντιο εκτελέσεις είναι απίστευτή. Δλδ γενικά ακούγονται πολύ πιο ροκ όταν παίζουν live. Ο Hates είναι η πιο επιβλητική φιγούρα που έχω δει live μιλάμε. Συν ότι είναι πανύψηλος!!! Πρέπει να την κάνω τώρα μιας κ έχω μάθημα, τα υπόλοιπα αργότερα…

Ρε τρία encore παίξανε!!!

Μετά μετά τα υπόλοιπα την κάνω.:smiley:

Δυστυχως δεν μπορεσα να παω,αν και το ηθελα…πες οτι ηταν χαλια…πες οτι καλα εκανα που δεν πηγα:) Δεν μπορει,κατι θα πηγε στραβα…ο εξαερισμος ανυπαρκτος εεεεε?κ ο ηχος αισχος εεε??ποια κομματια ειπανε???:frowning:

Αρχικά, να πω ότι οι Decode που ανοίξαν την συναυλία αφήσαν πολύ καλές εντυπώσεις. Παίζουν electro - pop και μου θύμισαν μπάντες όπως οι And One και Covenant. Mια πολύ καλη έγχωρια μπάντα γενικώς που σίγουρα εμένα θα με έχουν οπαδό τους.

Οι DOD βγήκαν με τον πιο πένθιμο τρόπο, παίζοντας το Nekrolog 43 που είναι από τα πιο “κηδεία” κομμάτια τους. Απίστευτη ατμόσφαιρα. Ο Hates να κουνιέται ρυθμικά, να παίζει air - drums, να πειράζει τον “μοικάνο” κιθαρίστα και άλλα τέτοια που σε εμένα χτυπάγανε πολύ cool! Από τον τελευταίο δίσκο, δίνεται η πασα στον πρώτο τους και συγκεκριμένα στο False Affection, False Creation όπου εκεί έμεινα με την εκτέλεση του κομματιού, η οποία στηριζόταν πολύ στα κιθαριστικά μέρη. Τα πρώτα κοπανήματα αρχίσαν στο The Plague που πήρε την σκυτάλη, το single από τον τελευταίο δίσκο. Γενικά από εκτελεστικής πλευράς ήταν άψογοι, και ο Hates είναι ένας frontman υψηλότατου επιπέδου (στέκει και κυριολεκτικά αυτό!! ). Φάνηκε να το διασκεδάζει από την ανταπόκριση του κοινού, καθώς στο πρώτο encore μας αποχαιρετά λέγοντας “Athens… beautiful as always!”.

Λοιπόν τα κομμάτια που ακούστηκαν (χωρίς να είμαι βέβαιος για την σειρά κάπου στα μεσαία τραγούδια) ήταν τα εξής:

Nekrolog 43
False Affection, False Creation
The Plague
Chemicals
She
Son of a thief
Giftraum
Unwanted?
hypo)cryptick(al
Traumtanzer
Menschfeind
AmoK
Soul Stripper
Kindrom

ButterFly: Dance!
The Curse

Panik?

She and her Darkness

Εντάξει, μια χαρά ήταν το σετλιστ, οι Diary έχουν και 10 άλμπουμ στις πλάτες τους και ο καθένας μας σίγουρα θα μπορεί να παραθέσει λίστες με τα κομμάτια που θα περίμενε να ακούσει… Εγώ πάντως έφυγα με την αίσθηση ότι είδα μια συναυλία αντάξια του ονόματος ενός από τα πιο σημαντικά γκρουπ που εμφανίστηκε τα τελευταία 15 χρόνια πέριπου.
Τώρα όσον αφορά το Oxygono, να πω ότι είχα ξαναπάει πιο παλια και δεν θυμόμουν ότι ήταν ο συγκεκριμένος χώρος. Κάπου το 98 - 99 πηγαίναμε εκεί, αλλά τότε λεγόταν “City Groove” και γινόταν ο χαμός με τα disco house και όλα τα έκτροπα που παίζανε τότε! (άσχετο). Τεσπά ο χώρος δεν είναι και ότι καλύτερος για live των DOD, καθώς είναι πολύ μικρός και είχαμε ψιλοπατικωθεί, αλλά εντάξει δεν παθαμε κ τίποτα.

φίλε / φίλη lida: σόρρυ άλλα εχασές :frowning: :frowning: :frowning:

εδιτ: ξέχασα!!! αμάν τι πάθαμε… στην είσοδο ήταν ποσταρισμένη μία αφίσα για live των Diorama στη Θεσ/νική τον Μάιο…