Die Hard

μονο το ενα λεει. [-Xπου οδεύουμε σαν ανθρώπινο είδος…

Αυτή η νέα γενιά…[-X

Ευτυχώς κάτι δεινοσαυρικοί τύποι αποφάσισαν να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό, κάναν το Expandables και τουλάχιστον έστω και τώρα μαθαίνει ο κόσμος την αλήθεια!

Και γω άργησα να τα δω, θα εκπλαγείτε πόσες ταινίες δεν είχα δει στα νιάτα μου.
(Εδώ το Κοναν είδα πρώτη φορά πριν 2-3χρόνια και δεν το εκτίμησα).

Το πρώτο είναι θρυλικό, η καλύτερη χριστουγεννιάτικη ιστορία και η καλύτερη σκηνή - ατάκα ([I][B] I’m gonna fuckin’ cook you, and I’m gonna fucking eat you![/B][/I]) :lol::lol::lol:
Ειδικά μετά όταν κατεβαίνει ο κόσμος και το πρώτο πράγμα που δείχνει είναι το πλάνο με τον άλλον κρεμασμένο στις αλυσίδες είναι αξεπέραστο. :lol::lol::lol:

Το δεύτερο επίσης γαμάτο (εννοείται), με τοπ σκηνές στο αεροπλάνο.

Το τρίτο ήταν το μοναδικό που είχα δει μικρός και το ξαναείδα προχθές, συγκίνηση. Φοβερό δίδυμο με τον Τζάκσον, τρεχαλητό και σκηνές εξω φρενών (εκεί που τον πετάει το νερό πάνω με την λάσπη και ΕΤΥΧΕ να περνάει ο Τζάκσον εκείνη την ώρα :bow: )

Και το τέταρτο μου άρεσε, έχει άλλη αισθητική πλέον, ο σκηνοθέτης δεν έχει το χιούμορ ττων προηγούμενων ταινιών αλλά οι ατάκες του έμπειρου και φιλόσοφου πια Μακλεην μένουν απαράμιλλες! (με το ελικόπτερο, [I][B]“I ran out of bullets”[/B][/I]). Επίσης στα θετικά ότι είναι ο μόνος σταρ πλέον και η χημεία με τον συνοδοιπόρο του είναι πολύ καλή. Γενικά η ταινία είναι ο old school John vs τεχνολογίας, απλά συγκινητικός.

Αντε με το καλό το 5ο σε 40 μέρες περίπου.

Νομίζω το πρώτο θα ψηφίσω.

το [B]1ο [/B]ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ([I]αξεπέραστες σέκανς με το ασανσέρ, το φλεγόμενο ελικόπτερο, άλμα του Τζον από οροφή[/I]) αλλά ψήφο στο [B]4ο[/B] ([I]διότι ξέρω δε θα το κάνουν πολλοί[/I]…).
ΓΟΥΙΛΙΣ μορφάρα! :slight_smile:

Ένας πρώτος καλός οιωνός για την επερχόμενη 5η ταινία της σειράς

http://www.movieweb.com/news/a-good-day-to-die-hard-gets-an-r-rating-yippee-ki-yay-restored-to-its-original-glory

:D:D:D

XYNO_ΜΠΑΜΙΕΣ