DiMarzio X2N ή EMG 81/85;

Καλησπέρα και πάλι παίδες.

Επιτρέψτε μου να καταθέσω και το έτερο δίλημμα (μετά την επιλογή πεταλιέρας) που με προβληματίζει για τον κιθαριστικό μου εξοπλισμό.

Ν’ αναφέρω (ξανά) ότι κατέχω μια B.C. Rich Mockingbird ST με δύο διπλούς Rockfield Mafia μαγνήτες. Δεν θα έλεγα ότι με ικανοποίησαν (πολύ μέτριο gain και sustain), γι’ αυτό κι επιβάλλεται η αντικατάστασή τους.

Λοιπόν, ιδού η απορία : DiMarzio X2N ή EMG 81/85; Κάθε γνώμη/κατάθεση εμπειρίας καλοδεχούμενη.

Αρέσκομαι σε hard rock/heavy metal/thrash metal. Το πιο extreme (από πλευράς όγκου και παραμόρφωσης) που θα παίξω είναι Pantera και Death (για το συγκρότημα ο λόγος).
Και κυρίως μ’ ενδιαφέρει το sustain (δηλαδή η διάρκεια ζωής της νότας) και η “ζεστασιά” του ήχου (να ακούγεται δηλαδή ο ήχος όσο γίνεται πιο φυσικός και όχι υπερβολικά ψηφιακός).

¶, και κάτι ακόμη : για το Fernandes Sustainer ποια είναι η γνώμη σας; Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο;

Ευχαριστώ και πάλι, να είστε όλοι/όλες καλά.

γεια.

αν και ουτως η αλλως ειμαι κατα των active μαγνητων επειδη χανετε κατα μεγαλο βαθμο ο ηχος που παιρνει η κιθαρα απο το ξυλο, και στην προκειμενη περιπτωση κολλαει να παρεις dimarzio(που ειμαι και φαν:p).

αυτο το λεω επειδη απο οσο εχω ακουσει τους emg αυτο για το οποιο φημιζονται ειναι ο ογκος που βγαζουν (κατι που λειπει ειδικα απο thrash μεταλ).

απο εκει και περα ο Χ2Ν που λες ειναι υπερβολικα χοτ μαγνητης. το λεω γιατι ενας φιλος ειχε βαλει στην sg κιθαρα του εναν medium output μαγνητη και ειχε απιστευτα γκαζια. οποτε ισως να θες να πας και σε κατι πιο κατω απο θεμα output.

δοκιμασε κιολας τον οδηγο που εχει μεσα στο site της dimarzio και βαλε το better sustain στο problem solver μπας και σου βγαλει και καποιο αλλο αποτελεσμα να εξετασεις.

(μην βασιστεις μονο στην δικη μου αποψη ομως … δεν το ψαχνω παρα πολυ καιρο το θεμα των μαγνητων και αυτο γιατι και για μενα τωρα τελευταια προεκυψε θεμα αλλαγης μαγνητη.)

H allagh magnhtwn se mia kithara eidika fthnh,einai risko kai polles fores den aksizei tn kopo…PO th stigmh pou den paizei n allakseis kithara kai thes nte kai kala n ts allakseis einai kathara thema goustou to ti magnhtes vazeis…Oi emg einai active pragma p shmainei oti exoun trelo outpout einai pio ‘‘katharoi magnhtes’’,’‘akoune’’ kalytra ta effe kai den exoun tosh shmasia ta ksyla ths kitharas…MIlame panta g ts active emg,oxi ts emg-hz…Metallica kai slayer paizoun me emg ki ektos autou kai h bc rich vazei emg sta modela ths ara logika tha ths exei katsei o hxos…Telos t sustain den exei n kanei mono me ts magnhtes…exei n kanei me tn an exei tremolo (floyd h kahler) h kithara me t an einai kollhmeno h vidwto t mpratso me tn enisxyth s isws kai me alla…Ts magnhtes pithanon n ts exeis hdh parei alla tha sth thesh s tha t epsaxna prwta me all pramata prin ts allaksw.

Ps…N phres poious phres telika??
Ps.poio akrivws einai t montelo ths kitharas s kai poso thn phres??
Ps.Mn kollas stn 85 nte kai kala…Yparxei kai o 60 kai o 89(o opoios splitarei kiolas)

Αν δεν εχεις καλο ενισχυτη (300Ευρω και πάνω) οτι μαγνητες και να βαλεις τον ιδιο ηχο θα ακους.

Kala den paei me thn timh alla nai exeis dikio