Dimebag Darrel. 3 χρονια μετα

δε μπορω παρα να κανω τοπικ για αυτο το θεμα. ο dime ειναι στους αγαπημενους μου κιθαριστες, και εκτιμω την δουλεια και την ολη προσφορα του. αλλοι την εκτιμουν περισσοτερο απο μενα και ειμαι σιγουρος γιαυτο. παρολα αυτα, βλεπω μπαντες να μιλανε για τον dime, αφιερωματα, dvd και ενα καρο πραματα να βγαινουν στην επιφανεια μετα το θανατο του. προσφατα οι phil anselmo και rex brown λενε το ποσο μετανοιωσαν που ηταν στα μαχαιρια κτλ. και το ποσο τους λειπει.

γιατι δεν αφηνουν τον ανθρωπο να αναπαυτει εν ειρηνη;

ειμαι μεγαλος οπαδος του και δε μπορω να βλεπω τους δυο ex-pantera members να μιλανε 3 χρονια μετα το θανατο του γιαυτο. και μαλιστα οταν βγαλανε νεο δισκο με τους down! δηλαδη οκ, δε μπορουσαν να αναφερθουν και να βγαλουν μια μεγαλη ανακοινωση οταν εγινε; ή εστω ενα χρονο μετα; το μονο που ειχε πει ο anselmo τοτε ηταν οτι ειχε κατα νου το reunion. επρεπε να το κανουν οταν βγαλαν το νεο δισκο; στον οποιον μαλιστα εχει γραφτει και κομματι για τον dime;

οι οπαδοι πονανε, οι μπαντες πονανε, ολοι πονανε. ομως πρεπει να προχωρησουμε επειδη ο Τυπος αναγνωρισε τους pantera ως ακομα μεγαλυτερο ονομα απο αυτο που ηδη ηταν, μετα το θανατο του dime (ίσως επαιξε ρολο το feedback απο τους οπαδους). ισως περαν της αναγνωρισης της προσφορας του, υπαρχει και θεμα καπηλειας της κληρονομιας που αφησε.

και στο κατω κατω, ολοκληρος chuck μας αφησε και ο κοσμος τον εχει σχεδον ξεχασει. ΓΙΑΤΙ;

δεν ειμαι σιγουρος γιαυτα που λεω. γιαυτο και θετω το θεμα υπο συζητηση. ενδιαφερομαι να ακουσω την αποψη ολων των οπαδων, και ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα ενδιαφερθουν να απαντησουν.

γιαννη κανεις δεν εχει ξεχασει ουτε τον chuck ουτε τον darrel ουτε κανενας που εχει προσφερει στην ανθρωποτητα . RIP DARREL

Σωστα, δεν νομιζω οτι ο κοσμος ξεχναει… Για τον Chuck δεν μπορω να εκφερω γνωμη καθως ημουνα πολυ μικρος τοτε, αλλα για τον Darrel πχ δεν νομιζω οτι τον εχει ξεχασει κανενας… Αλλα αυτο που με εξοργιζει περισσοτερο ειναι ο τροπος με τον οποιο πεθαινει καποιος… Δεν θα αναφερθω σε μουσικους που πεθαναν απο ναρκωτικα, επιλογη τους ηταν κατα καποιο τροπο, αλλα θα αναφερθω σε ανθρωπους που φυγαν αδικα

Dimebag Darrel, Chuck, Criss Oliva, Randy Roads, Cliff Burton κλπ…

Ολοι αυτοι, οσο η μουσικη τους εξακολουθει να ηχει στα αυτια μου, η μνημη τους δεν θα σβηστει ποτε… Τουλαχιστον για μενα… Εξαλλου δεν ειναι λιγες οι φορες οπου οι νοτες διαφορων μουσικων με εχουν κανει να βουρκωσω κοιτωντας καποια φωτο τους…

Και τους ευχαριστω γι’ αυτο…

Promotion.Γιατί με αυτά που παίξανε μετά τους Pantera,μάλλον λίγοι θα νοιαζόντουσαν.Αναφέρομαι σε Superjoint.

Εγω ξερω οτι ο Ανσελμο ηθελε να παει στην κηδεια αλλα δεν τον αφησε η οικογενεια του Dime. Γιατι πρεπει να σχολιαζουμε αρνητικα το καθε τι?

Μάλλον γιατί έτσι είναι όταν δεν ξέρεις κάποιον.Είσαι πιο σκληρός.Είχε πεί και εκείνος πολλά.:wink: Και μάλλον το ότι η ίδια η οικογένεια δεν τον άφησε,λέει πολλά.
Δεν λέω ότι δεν νιώθει άσχημα,αλλά μου φαίνεται δύσκολο να μην υπάρχει και το θέμα του να μείνουν στην επικαιρότητα.:roll:
Όπως και να 'χει,κρίμα τον Dimedag,κρία τον Vinnie που έχασε έτσι τον αδερφό του,κρίμα το Anselmo και το Rex που έχει μπεί σε αυτή την κατάσταση μετά το θάνατο του φίλου του,γενικά είναι λυπηρή υπόθεση.

δε πιασατε τι εννοω. δε λεω πως τους ξεχασε το κοινο. βλεπετε οτι τα μεσα το εχουν προωθησει αυτο. ειναι εμφανες. διαβαστε τι λεω, μην απαντατε οφ τοπικ πλιζ. αλλα λεω κι αλλα λετε. :-s

για chrisp:

ειμαι μεγαλος οπαδος του και δε μπορω να βλεπω τους δυο ex-pantera members να μιλανε 3 χρονια μετα το θανατο του γιαυτο. και μαλιστα οταν βγαλανε νεο δισκο με τους down! δηλαδη οκ, δε μπορουσαν να αναφερθουν και να βγαλουν μια μεγαλη ανακοινωση οταν εγινε; ή εστω ενα χρονο μετα; το μονο που ειχε πει ο anselmo τοτε ηταν οτι ειχε κατα νου το reunion. επρεπε να το κανουν οταν βγαλαν το νεο δισκο; στον οποιον μαλιστα εχει γραφτει και κομματι για τον dime;

το αναφερω το γιατι. και τοσο καιρο ρε φιλε, μια δηλωση τσαμπα ηταν. αλλο το τι λεει καποιος και αλλο το γιατι το λεει. δε μπορω να ειμαι σιγουρος για κανεναν ε. δε ξερω αν τα εννοουν ολα αυτα ή οχι. τα φαινομενα παντως μπορει να απατουν. ο ιδιος εχω σοκαριστει οταν αγαπημενοι καλλιτεχνες επεσαν στα ματια μου και πλεον ολα τα θεωρω πιθανα.

ας τον αφησουμε τον ανθρωπο να αναπαυτει. και ο pyramid εχει δικιο. τους damageplan που ολοι ψιλοκλασμενους τους ειχαν, μετα τους προσεξανε…

δεν ήξερα τι έπαιζε με τα προμοτιον και όλα αυτά που αναφέρει ο angmar μετά τον θάνατο του κιθαρίστα. Είναι αναμενόμενο όμως από την μία. Αν μυρίζονται ότι έχει ψωμί η δουλειά, γιατί να μην το κάνουν? Ας είμαστε ρεαλιστές. Ο συγκλονιστικός θάνατος του Darrel αποτελεί λεία πρώτης τάξης για μανατζερς, εταιρίες, Τύπο κλπ κλπ. Είδαν ότι παίρνει να χτίσουν άλλη μία “τραγική φιγούρα” και να βγάλουν και αυτοί τα λεφτά τους. Δυστυχώς δηλαδή.
Λίγη ειλικρίνεια δεν βλάπτει όμως. Λίγοι όμως την έχουν ( βλέπε Ramones και τις δηλώσεις του Johnny για τον θάνατο του Joey ).

Οφ τόπικ,αλλά οι Damageplan δεν είχανε άσχημα κομμάτια.Μάλλον συμπαθητικούς θα τους έλεγες.Τους θάψανε όλοι επειδή περιμένανε περρισσότερα απ’ τα μέλοι τους,λόγω σύγκρισης με Pantera πιστεύω.:-s

ναι οντως. γιαυτο και λεω για τον chuck. μια φορα τον χρονο τον θυμουνται ολοι και οποτε κατσει. ασε που ειναι ο μονος κιθαριστας στο μεταλ που δεν εβγαλε ποτε μετρια δουλεια. βασικα οτι εχει βγαλει σπερνει.

απο την αλλη πλεον μετα τον θανατο του dime συνεχιζεται να αναφερεται το ονομα Pantera σε ασχετα θεματα. π.χ. λενε οτι οι ‘‘throwdown’’ ή οι ‘‘devildriver’’ ειναι οι νεοι παντερα κτλ…

δειτε και κρινετε…

ρε δεν αντιλεγω. καλοι ηταν. απλα εκει που ασχολουνταν 10 ατομα μαζι τους ασχοληθηκαν μετα 100…

Λογικο δεν ειναι ν’ ασχοληθουν? Οπως και να χει ηταν ενα συγκλονιστικο γεγονος. Καταλαβαινω τι λες. ΑΛλα και τον Chuck πχ. οι περισσοτεροι στο death metal (για μπαντες μιλαω) τον θυμουνται. Κατα τ’ αλλα τι να γινει? Ο θανατος ειναι τραγικος αλλα και αναποφευκτος και η ζωη πρεπει να συνεχιζεται. Απο την αλλη εχεις ισως δικιο για τον Dimebag, η μιση (αν οχι ολη) Metalcore σκηνη του αφιερωνε κομματια για προμοσιον περισσοτερο. Αλλα δηλωσεις σαν των Machine Head, Scott ian κλπ. τις θεωρω ειλικρινεις γιατι ηταν οντως φιλοι…

Anyway, για εναν καλλιτεχνη (αλλα και για καθε ανθρωπο) το στοιχημα ειναι να ζει μεσα απο τα εργα του και ο Dimebag το καταφερε. Οτι και να λενε, οποιοι και να τα λενε αυτο ειναι που μετραει…

Εγώ δεν πιστεύω οτι ο Rex και οβ Αnselmo δηλώνουν τώρα όσα δηλώνουν για τον Dimebag. Μάλλον τώρα ξεκόλλησαν απο τους παλιούς τους εγωισμούς και είπαν να αποδόσουν τιμή, έστω και αργά, σε ένα αγαπημένο τους πρόσωπο. Όσο και να θέλει να πουλήσει κάποιος, δεν πιάνει στο στόμα του το όνομα ενός νεκρού έτσι εύκολα. λαδή θα ήταν καλύτερο να έκαναν αυτές τις δηλώσες κανα 6μηνο αφού είχε βγει ο νέος δίσκος των Down για να μην τους υποπτευθούμε;

Eίχαν ακουστεί έντονες φήμες πριν το θάνατο του μακαρίτη ότι συζήτηγαν έντονα ο Anselmo και o Dime (R.I.P) μια πιθανή επανασύνδεση των Pantera…Δυστυχώς δεν το μάθαμε ποτέ…Επίσης ο γενικός κανόνας λέει οτι ενας καλλιτέχνης μετά θάνατον συνήθως αποφέρει πιο πολλά εμπορικά κέρδη και γενικώς φήμη από οτι ήταν εν ζωή…(Βλέπε Εlvis.Kurt Cobain,Jimi Hendrix) οπότε δεν μου κάνει εντύπωση όλη αυτή η κερδοσκοπική και τυχοδιωκτική στάση των δισκογραφικών και του Τύπου γενικότερα…Η ουσία πάντως είναι πως το άστρο αυτού του μεγάλου καλλιτέχνη και ανθρώπου φωτίζει ακόμα την μουσική που αγαπάμε και είναι ενας φωτεινός φάρος για ολα τα νεα συγκροτήματα που ξεκινάνε τώρα…R.I.P Dime Υοur spirit carries on…

οχι δε λεω αυτο. απλα ειναι περιεργο που το ειπαν μετα απο 3 χρονια.

ο davidian με πιανει βασικα περισσοτερο απ ολους. το θεμα dime ωρες - ωρες ξεφευγει απο τα ορια ‘‘σεβομαι’’ τη μνημη κτλ. δε μιλησα βεβαια ποτε για τη σταση των οπαδων. αξιζει το σεβασμο ολων. επισης ειλικρινεις θεωρω τις δηλωσεις των διαφόρων καλλιτεχνων επειδη ναι, ηταν χρονια φιλοι.

ειλικρινα μου αρεσει που πλεον το όνομα του αναγνωρίστηκε τόσο. η αγαπη του κοσμου ειναι κατι που μενει. παρολα αυτα ρε παιδες οπως και να το παρεις ειναι λιγο μακαβριο. δε νιωθω τοσο ανετα. γουσταρω να βαλω το σι ντι στο στερεο και να λεω “τετοιος κιθαριστας δε ξαναβγαινει, ριπ” και μετα να λεμε με φιλους τη γκαντεμια της ακυρωσης του λαιβ Pantera / Slayer. όμως οταν βλεπω τον Τυπο (με τεραστιο ταφ κεφαλαιο) να ασχολειται ακομα με το ονομα Pantera και το ονομα Dime, ακομα και κει που δεν υπαρχει λογος, ε στραβωνω ασχημα.

Οι οπαδοί δεν έχουν ξεχάσει κανένα από τους αδικοχαμένους της μουσικής μας!

Ο τύπος, οι δισκογραφικές και γενικότερα όπου εμπλέκεται χρήμα, έχουν τους δικούς τους λόγους να ασχολούνται… :thumbdown:
Δεν νομίζω όμως ο τύπος ασχολείται περισσότερο με τον Darrell Abbott και λιγότερο με τον Chuck Schuldiner ή κάποιον άλλον… :-k
Ανάλογα τις περιστάσεις ασχολούνται με όποιον τους συμφέρει… :wink:

Και συμφωνώ με τους περισσότερους ότι δεν άρχισαν τώρα οι δηλώσεις από τα άλλα μέλη των Pantera!
Έκαναν πολλές και παλιότερα, απλά λόγω Down έκαναν και αυτόν τον καιρό! :wink:

Θα συμφωνήσω όσο δεν πάει…Δυστυχώς τα κέρδη είναι το παν σήμερα και όλοι κοιτάνε πως θα βγάλουνε περισσότερα.Και νεκρός=περισσότερα λεφτά…

Rest In Peace Darrel…we will remember you…

Πάω να βάλω Cowboys From Hell…

Eις μνήμην…

The old dog has to learn a new trick and more
Or the next trick will be on him
[B]I’ve drank the oceans dry
I’ve stopped the time
Embraced the riddle of regret (again and again)

[/B]Desire
Haunt me long
The light of 3 suns and one star

No higher
Keeps us strong
[B]The light of 3 suns and one star…
Watching over me

In me… watching closely over me
In we… moving within you and me
In deep… our own ideology


Fallen leaves
From the same family tree
Wind blown halves
Regret is all that’s left… all that’s left
Words cut deeply
(There is) no secrecy
So long since seeing
My lifetime appealing
The two are not healing
I cannot help feeling regret… regret
Reflecting on our memories…
We know the pains of living…
And I know he’s seeing both of we
Regret he would not want to be
I scream…
[/B]
--------------------

Αυτοί οι στίχοι σίγουρα έχουν κάποιο νόημα έτσι; Είναι ξεκάθαρο τι εννοεί ο ποιητής (Anselmo) όταν λέει “Ηaunt me long/Τhe light of 3 suns and one star” και ποιούς εννοεί. :wink:

Στο “I Scream” ο νοών νοείτω.

Δε νομίζω να γράφει τέτοιους στίχους ο Anselmo για να πουλήσει…
άρα οι δηλώσεις τους μάλλον ειλικρινείς είναι.

Ο Ρεξ σε συνένευξη είχε πει οτι και το Mourn είναι αφιερωμένο στον Dimebag αλλά προφανώς αναφέρεται σε κάποιο περιστατικό που δε γνωρίζουμε. :-k

Off topic: Κυριολεκτικά μιλώντας, το sun δεν έχει διαφορά από το star. :stuck_out_tongue: