Dimmu Borgir - In Sorte Diaboli

πολυ καλο album αλλα μ’αρεσε περισσοετρο το death cult armageddon και καποια αλλα παλιοτερα τους…

Εγω δεν το πολυακουσα να πω την αληθεια αλλα εχει σταματησει να ασχολουμαι με
τους κυριους.Ακουω τα 3 πρωτα τους μονο οταν θελω να ακουσω κατι απο αυτους.
Τα υπολοιπα αλμπουμ δεν με συγκινησαν οταν τα ειχα ακουσει.

Κατ’ αρχάς οι Dimmu Borgir δεν συγκταλέγονται πλέον στα νορβηγικά black συγκροτήματα. Και οι ίδιοι δηλώνουν πλέον ότι δεν παίζουν καθαρό black. Οι τύποι πλέον παίζουν ένα μείγμα ατμοσφαιρικού ορχηστρικού black/thrash metal. Τώρα αν αυτό δεν αρέσει στους αυστηρούς οπαδόυς του black τότε ok. Κατά την γνώμη μου το άμπουμ είναι πολύ καλό και το ακούω ακόμα. Πιστεύω πως έρχεται βέβαια τρίτο σε σχέση με τα death cult armageddon και enthrone darkness triumphant, αλλά αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως το άλμπουμ δεν λέει. Το άλμπουμ έχει μέσα εκπληκτικές κομματάρες με φοβερά ορχηστρικά μέρη και πωρωτικά riffs. H παραγωγή είναι επίσης άψογη όπως και το drumming του Hellhammer.

νταξει μωρε, αυτο το ειδος του ορχηστρικου, μελωδικου και symphonic black metal ειναι καλο για οσους ξεκινανε τωρα τη καριερα τους και αρχιζουν να ψαχνωνται με το ειδος, αφου ειναι κατι ευκολοχωνευτο και δεν κουραζει τοσο το αυτι οπως τα αλλα πριονιδια τυπου Gorgoroth ας πουμε. αλλα και οι Dimmu Borgir ισως το εχουν καπου κουρασει, μια αλλαγη θα πρεπε να υπαρξει σιγουρα, ΟΧΙ να γυρνανε προς τα πισω. παρτε παραδειγμα το κομματι Puritania που εχει περισσοτερα synths μεσα, ε κατι τετοιο ισως θα μπορουσαν ανετα να κανουν, αν κι εγω θα θελα στροφη περισσοτερο προς τον ηλεκτρονικο ηχο (industrial black metal κλπ :stuck_out_tongue: )…

Kοίταξε. Δεν μπορείς να τους πεις και στάσιμη μπάντα, αφού έχουν αλλάξει πολύ το στυλ τους από τότε που ξεκίνησαν. Τώρα είναι πολλά συγκροτήματα που δεν αλλάζουν καθόλου το στυλ τους από άλμουμ σε άλμπουμ και όμως τα άλμουμ τους παίρνουν εξαιρετικές κριτικές. Το θέμα είναι να βγάζουν καλά κομμάτια ασχέτως του στυλ που παίζουν. Σίγουρα δεν είναι δυνατόν να αρέσει σε όλους το στυλ που παίζουν τώρα. Πχ εγώ απεχθάνομαι το industrial. Δεν μπορώ να πω όμως ότι το καινούργιο messugah είναι τελείως μάπα αν θέλω να είμαι αντικειμενικός.

το καινουργιο Meshuggah που κολλαει ακριβως? εγω δεν ανεφερα γενικα το industrial σαν μουσικη ή οσα συγκροτηματα εχουν τετοια στοιχεια, μιλησα για συγκεκριμενο ειδος που υπαρχει κι αποτελει εξελιξη, κατα τη γνωμη μου παντοτε του black metal. απλα ειπα να εξελιχτουν λιγακι, οπως πχ καναν και οι DHG και εχουν αρκετα ηλεκτρονικα μεσα στη μουσικη τους, και γενικα ξεφυγαν απο τα πρωτυπα και clichés που πραγματικα βιοπραγουν το black metal και δεν το αφηνουν να προχωρησει μουσικα. τελος, ναι αλλαξαν το στυλ τους, αλλο παιζαν αρχικα κι αλλο τωρα, αλλα για τους περισσοτερους αλλαξαν προς το χειροτερο…(αν και πλεον το symphonic δεν ειναι κατι καινουργιο, παρακμασε)…

Οι Meshuggah ειναι μια κατηγορια μονοι τους.Και δεν ειναι Industrial.
Οι Burger εχουν καταληξει σε ενα ειδος και στα δικα μου αυτια δεν δειχνουν
οτι μπορουν να μας δωσουν κατι καλο και καινουργιο σε αυτο το υφος.
Δεν ειπα οτι πρεπει να ξαναπαιξουν σαν το For All Tid(:bow:) αλλα και καμια
αλλαγη και καμια νεα ιδεα δεν μας χαλαει.