Dinosaur Jr

Καλά δε ξέρω αν θα γεμίσει πάνω απο μία σελίδα το τοπικ αυτό (αλλά θα μου πεις εδώ οι radiohead ίσα ίσα 3 σελίδες γέμισαν εδω μέσα)…

Κατά τη γνώμη μου πολύ καλό συγκρότημα, κάπου ανάμεσα σε grunge και alternative.
Και ό,τι και να πω για τον Mascis θα είναι λίγο.

Αν είναι δυνατόν!
ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ???
pfff
8O 8O
:? :?

μ’ αρέσει που δίνεις χρόνο στο να απαντήσουν…

ό,τι έχω ακούσει από τους τζούνιορ μού αρέσει και δε συμβαίνει με πολλά αλτέρνατιβ πράγματα αυτό. ο δυνατός και συνάμα μελωδικός ήχος και η, αν μη τι άλλο, ιδιαίτερη φωνή του Mascis (και του barlow) δένουν πολύ ωραία. αυτό που μ’ αρέσει περισσότερο ωστόσο είναι τα μελωδικά σόλο του j. και το φετινό τους είναι όμορφος δίσκος, σε αρκετά μελωδικά μονοπάτια. και, άσχετο μεν, αλλά το φετινό ep του lou τα σπάει (σε πιο folk-οειδή, lofi κατεύθυνση βέβαια).

έντιτ: εννοείται ότι ο τζέι είναι τρελή μορφάρα.-

Κλασσικό τέκνο της χρυσής δεκαετίας του '90. Όχι από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα βέβαια αλλά σίγουρα από τα πιο αξιοπρόσεκτα. Grungoκατάσταση που την γουστάρω πολύ…

Διέρρευσε ο νέος δίσκος, “Farm”.

μου αρεσουν πολυ γιατι εχουν δικο τους υφος μου αρεσει η παραμορφωση τους που κυριαρχει και παραλληλα ειναι ολα μελωδικα (κατι σαν τον neil Young οταν πιανει την ηλεκτρικη…
εχω τα Where You Been, Without a Sound, Hand It Over συνηθως αν οχι παντα νομιζω στο στουντιο οταν γραφουν παιζει τα παντα ο mascis και κανει και τα εξωφυλλα (δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει σε ολα)
και 2 απο JΜascis and the Fog







































χαχα ναι άλλη μια φορά το βιντεοκλιπ υπερέπος. τι να λέμε για νταινοσορ τώρα, πολύ ωραία πράγματα έχω μονάχα να πω (όχι για το τελευταίο τους όμως απ’οτι φαίνεται- θα το ακούσω ακόμη προσεκτικότερα βέβαια)

ένα γερό bump, γιατί το “you’re living all over me” είναι από τους πιο επιδραστικούς δίσκους στο κιθαριστικό indie rock του σήμερα.

πάρα πολύ καλός και ο φετινός δίσκος του j mascis που κυκλοφόρησε από τη sub pop. μάλλον ο καλύτερος της solo καριέρας του.

μεγάλη αγάπη το green mind με εκείνο το φανταστικό εξώφυλλο…8)
τους ανακάλυψα αρκετά πρόσφατα και προβλέπεται γερή μελέτη δισκογραφίας…

γκριν μαιντ και μπαγκ πανω απ ολα επισης αγαπαμε λοου μπαρλοου και σεμπαντοχ!:slight_smile:

μεγάλο συγκρότημα.φοβερό το live τους στην ελλάδα νομίζω το 2008.o j mascis είναι guitar-freak.τα καλύτερα άλμπουμ τους παραμένουν τα πρώτα τους στην SST αλλά και το bejond και το farm είναι πολύ αξιόλογα.η μέση περίοδος της μπάντας χωρίς τον Lou barlow και το πέρασμα πουχαν στην πολυεθνική ήταν ψιλομάπα.

λοιπον κανουν και περιοδεια με 9 ημερομηνιες ευρωπη περφορμαρωντας ολο το μπαγκ! :slight_smile:

Παιδια, επειδη θελω να ασχοληθω με την παρτη τους, καθως θεωρουνται σημαντικη μπαντα, ενω και τα κολλητιλικια με Sonic Youth, Nirvana και ρεστους δεν μπορεις να ειναι τυχαια,

ποιο αλμπουμ τους προτεινετε για αρχη;;;

Προσφατα, παντως, ειχα βρει το Green Mind σε πολυ καλη τιμη, οποτε αν ειναι μπορω να το τσιμπησω.

Το “You’re Living All Over Me” είναι από τους κορυφαίους δίσκους των 80’s ανεξαρτήτως μουσικών ειδών. Αυτό να ακούσεις. Ακολουθεί το “Bug” και μετά το ντεμπούτο τους, “Dinosaur”.

Μ’αρέσουν πάρα πολύ και οι δίσκοι που κυκλοφόρησαν μετά το reunion, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι στη φάση σου. Να το τσιμπήσεις πάντως το “Green Mind”. Άφοβα.

Το You’re living all over me είναι όντως δισκάρα, αλλά εγώ βάζω πρώτα στον κόσμο το Beyond του 2007 λόγω της πολύ καλύτερης παραγωγής του αλλά και του ότι θεωρώ τους δίσκους σχεδόν ισάξιους (πράγμα πολύ εντυπωσιακό αναλογιζόμενοι την 20ετία που τους χωρίζει).

Άπαξ και τσιμπήσεις με Beyond, θα ψάξεις αυτόματα και τα υπόλοιπα…

Γιατι;;; Τι φαση ειναι τα μετα το reunion αλμπουμ τους;;;

Παντως, οσον αφορα τα προηγουμενα, με βαση τα οσα ξερω/ακουσα και τις μπαντες με τις οποιες συνεργαστηκαν την εποχη εκεινη, ειναι μεσα σ’ αυτα που ψαχνω, οποτε παιζει να το χτυπησω το Green Mind.

Θενκς, παντως, παιδια. :wink:

Μωρέ δισκάρες είναι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι η φάση σου. Δεν έχουν αυτό το βρώμικο/grungy feeling που ψάχνεις.

Να, άκου και αποφάσισε:

http://www.youtube.com/watch?v=YAglcVJtCqA

http://www.youtube.com/watch?v=YzkUZkJ6lTU

Για τους συλλεκτες

Dinosaur Jr. have announced the reissue of their first three albums on cassette via Joyful Noise Recordings. Sold as a 3-album custom wooden box set ? limited to just 500 copies ? the Cassette Trilogy includes each album from the classic Dinosaur Jr. canon: 1985?s Dinosaur, 1987?s You?re Living All Over Me, and 1988?s Bug.

http://www.joyfulnoiserecordings.com/catalog/jnr86

Bump!

Δεν ειδα πουθενα να αναφερεται εδω μεσα, αλλα το τριο απο την Μασαχουσετη στις 17 Σεπτεμβριου κυκλοφορει τον 10ο στουντιο δισκο του και 3ο μετα το reunion του 2005, με τιτλο “I Bet On Sky”. Ο δισκος βεβαια ειναι εκει εξω και σας περιμενει. Εγω τον ακουω τωρα 1η φορα και μεχρι στιγμης μου φαινεται πολυ ομορφος. Χαλαρες συνθεσεις με δυναμικα ξεσπασματα και ωραια σολο. Μαλλον εχουμε να κανουμε με εναν ακομα ποιοτικο δισκο του συγκροτηματος. Κανετε μια προσπαθεια να ακουσετε το αλμπουμ, για τους Dinosaur Jr μιλαμε!

Οριστε και το εξωφυλλο του δισκου:

[SPOILER][/SPOILER]