Dio

που να ελεγα και Napalm Death που ηταν κανα χρονο πριν το live τους δηλαδη :sunglasses:

2 Likes

Χαχα! Πάντως τον είδα live το 2003 το Dio, δέκα χρόνια αργότερα.

3 Likes

Τοτε τον ειδα και εγω πρωτη φορα.Αλλη φαση το Ροδον αλλα το τοτε αλμπουμ (strange highways) και ο κιθαριστας (tracy g) δεν ηταν και το καλυτερο μου.Απολαυσα βεβαια Φωνη αλλα και Vinny Appice!
Σιγουρα ανωτερη αυτη του 2003 αν και χωρος αισχος. Craig Goldy και κυριως jimmy Bain! πλαισιωσαν εξαιρετικα τον μεγαλο κοντο.
Ευτυχως τον απολαυσα και στους heaven and hell.

3 Likes


37 χρόνια :metal:

11 Likes
5 Likes

Αν και η ακριβης ημερομηνια ηταν 23/5 αλλα ποιος νοιαζεται :metal:

1 Like

25/05 :slightly_smiling_face:

1 Like

δεν ξερω τι να πω, μια ματια στο metal archives λεει για 23/5

1 Like

Studio album by

Dio
Released May 25, 1983

1 Like

Δεν αντιλεγω αλλα το θεμα ειναι ποιος κανει λαθος, το wikipedia η το metal archives? :laughing:

1 Like

:laughing: :laughing:

1 Like


33 χρόνια :metal:

9 Likes

Sabbath, GNR και Dio βγάλανε δισκαρα σμρ απίστευτο :metal::metal::metal:

3 Likes

https://rockoverdose.gr/simon-wright-ac-dc-dio-ετοιμαζόμασταν-να-φέρουμε-το-ολ/?fbclid=IwAR3FcidvZZSPrTmjYSRlH03_YocNlFgibN6za1RdjGWRpc8m6zfVqCuO5QU

Δεν θα πηγαίναμε, σωθήκατε από λυντσάρισμα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Μια μικρή εξομολόγηση -αναδρομή στην αγάπη που έχω για τον DIO.
Γυμνάσιο πηγαίνα και ακόμα ήμουν σε ροκ φάση ώσπου ένας φίλος μου γράφει κασέτα που είχε μέσα, μεταξύ άλλων, τα Stargazer, Man on the silver mountain, Don’t talk to strangers, Holy diver και Rock n roll children.
Κόλλησα με τα τραγούδια αυτά και τον ρωτάω περισσότερα για το συγκρότημα. Μου εξηγεί ότι είναι δύο μπάντες ( Rainbow- Dio ) με τον ίδιο τραγουδιστή.
Αρχίζω με Rainbow, ως ροκας θα μου ήταν πιο εύκολο είπα. Όντως έπαθα κολούμπρα. Μετά συνέχισα με την προσωπική του δισκογραφία ώσπου ξάφνου μου πετάγεται πάλι σε κασέτα επιλογή το heaven n hell και κατεβαζω βρακιά.
Και στους Sabbath o φίλος λέω! Κοίτα να δεις πράγματα. Τότε πίστευα μόνο ο Ozzy υπήρχε για αυτούς. Ακούω τον καλύτερο δίσκο που τραγούδησε ο Dio και έβγαλαν ποτέ οι Sabbath (με διαφορά από το δεύτερο Mob rules)… Τα λόγια είναι περιττά. Το ομώνυμο το τραγουδώ ακόμη όταν βαριέμαι για να περάσει η ώρα. Το Die young μου θύμιζει κάτι πολύ φορτωμένο συναισθηματικά και ούτω καθεξής.
Μετά όλα πήραν το δρόμο τους.
Ξεκίνησα να ακούω γενικότερα μέταλ.
Τεράστιος καλλιτέχνης και πολύ προσγειωμένος από όσα έχω ακούσει και από γνωστούς που τον συνάντησαν.
Live τον είδα όταν τελείωσα το Λύκειο στο Ark. Μην τα ξαναλέμε μεγάλη συναυλία σε απαράδεκτο χώρο. Ο Dio σε μεγάλη φόρμα όπως και η μπάντα. Έπαιξαν κοντα στις 2 ώρες ένα ωραίο best of και όλα τέλεια. Οι συγκρίσεις με Whitesnake που άκουσα δύο εβδομάδες μετά στο Λυκαβηττό είναι πολύ άσχημες για τον Coverdale και την κατάσταση της φωνής του.
Απο εκεί και μετά δεν έχασα εντος Ελλάδος συναυλία του και μπορώ να πω ότι άκουσα ο,τι ήθελα να ακούσω (light in tbe black ρε φίλε στη Μαλακάσα το 2005). Φοβερός και με Heaven n Hell και τις δύο φορές.
Και τέλος μια πρόχειρη ταξινόμηση των δίσκων που τραγούδησε ( elf δεν θα βάλω αν και μου άρεσε κι εκεί).

  1. Heaven n Hell
  2. Rising
  3. Holy diver
  4. Mob rules
  5. Last in line
  6. Long live rock n roll
  7. Dream evil
  8. Ritcie Blackmore’s rainbow
  9. Sacred heart
  10. Lock up the wolves
  11. Dehumanizer
  12. Killing the dragon
  13. Magica
  14. Master of the moon
    Σταματάω εδώ.
    Respect σε μια μεγάλη μορφή που δυστυχώς μας άφησε. Ίσως ήταν και για καλό και έμεινε ψηλά στις συνειδήσεις όλων.
    Αυτά και να θυμάστε ότι the ending is just the beginning.
15 Likes


11 χρόνια χωρίς τον Τεράστιο Dio… :frowning:

9 Likes
2 Likes


38 χρόνια :metal::heart:

10 Likes


37 χρόνια :metal::heart:

11 Likes